Najlepszy utleniacz do rozjaśniacza - Wybór idealnego oksydantu

Największe błędy przy rozjaśnianiu włosów

Prawidłowe użycie rozjaśniacza nie jest łatwe i może się skończyć całkowitym zniszczeniem włosów lub otrzymaniem zupełnie innego koloru, niż oczekiwaliśmy. Przygotowałyśmy dla was listę najczęstszych błędów przy rozjaśnianiu włosów, których powinniśmy unikać!

Zbyt częste rozjaśnianie

Zbyt często rozjaśnianie włosów może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W tym przypadku kosmyki będą się kruszyć, łamach, będą maksymalnie przesuszona i matowe. Najlepiej nie rozjaśniać włosów częściej niż raz na trzy miesiące, a odstępy półroczne byłyby idealne dla naszych włosów. Pamiętajcie, że każde rozjaśnianie uszkadza strukturę włosa!

Zobacz także

Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy wykonywać jednego rozjaśniania po drugim, gdyż może dojść do spalenia włosów. Takie spalone włosy dosłownie będą odrywać się przy najdelikatniejszych pociągnięciu.

Zły produkt do rozjaśniania

Wybór odpowiedniego produktu do rozjaśniania nie jest łatwy. Najlepiej oczywiście sprawdziłyby się produkty profesjonalne, jednak wymagają one umiejętności i wiedzy na temat tego typu kosmetyków. Mamy do wyboru 4 stężenia oksydantu:

  • 3% - delikatne rozjaśnienie o 1-2 tony, nie zadziała na bardzo ciemne włosy
  • 6% – rozjaśnienie o 2-3 tony,
  • 9% – rozjaśnienie o 3-4 tony, może podrażnić skórę głowy i negatywnie wpłynąć na kondycję włosów,
  • 12% – rozjaśnienie o 4-7 tonów, bardzo niszczy włosy.

Jeśli stawiamy na rozjaśniacz z drogerii, wybierzmy taki, który rozjaśni włosy o maksymalnie 2-3 tony. Stopniowe rozjaśnianie mniej zniszczy włosy oraz da nam większą kontrolę koloru.

Nieprawidłowe użycie rozjaśniacza

Najważniejsze jest to, aby nie przetrzymywać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Pamiętajmy, że kosmetyk powinniśmy nakładać dość szybko, gdyż pierwsze pasma, na które nałożyłyśmy produkt, mogą się spalić zanik zakończymy aplikacje! Z drugiej strony istotna jest precyzja, żeby uniknąć plam. Warto poprosić kogo o pomoc przy aplikacji rozjaśniacza lub wybrać produkt stopniowo rozjaśniający włosy.

Jaki oksydant do farby blond?

Największy problem z dobrem stężenia mają Panie o włosach blond lub te, które dopiero blondynkami się stają. Dla Pań, które rozważają blond, mamy doskonały poradnik, w którym piszemy komu naprawdę pasuje blond!

Ale powracając do farbowania. Cóż, w przypadku tego akurat koloru dobór jest bardzo ważny, ponieważ np. zbyt mocnym oksydantem możemy poważnie zniszczyć włosy, a tym zbyt niskim za mało je rozjaśnić. Jeśli boisz się wysokich stężeń, to mamy dla Ciebie prostą i skuteczną radę: zacznij od mniejszych wartości i obserwuj, czy taki kolor jest dla Ciebie odpowiedni. Wiele Pań decyduje się również na mieszanie stężeń, sięgają po 6% i 9% oksydanty i mieszają je w proporcji pół na pół. Panie, które potrzebują mocnego rozjaśnienia, zwłaszcza opornych i grubych włosów muszą sięgnąć po oksydant o stężeniu 12%. Jednakże należy postępować z nim ostrożnie i nie przesadzać z częstotliwością jego używania.

Panie o ciemnych kolorach powinny sięgać po stężenia mniejsze, ponieważ one w zupełności wystarczą do przyciemnienia włosów. Oczywiście są Panie, którym 3% nie wystarcza i sięgają po 6%. W przypadku przyciemniania włosów polecamy, i 3%, i 6%, ten ostatni zwłaszcza w przypadku konieczności pokrycia siwych włosów.

Jak dobrać oksydant do farby do włosów?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które dotychczas nie farbowały włosów lub korzystały z preparatów do koloryzacji dostępnych w drogeriach. Zwykłe farby do włosów zazwyczaj zawierają w komplecie odpowiednią ilość tzw. wody utlenionej, najczęściej nawet nie wiemy, jakie ma ona stężenie, po prostu mieszamy składnik, farbujemy i… efekt bywa różny.

Wybierając profesjonalne farby do włosów musimy liczyć się z tym, że przy wyborze wymarzonego odcienia z palety kolorów będziemy musiały zdecydować, jakiego oksydantu najlepiej użyć, by efekt był taki, jakiego oczekujemy. Więc po kolei. Jak już wiemy, do przygotowania gotowej mieszanki do farbowania włosów potrzebne są dwa podstawowe składniki:

  • baza, czyli sama farba o wybranym odcieniu, najczęściej w postaci kremu koloryzującego
  • oksydant, często zwany aktywatorem, lotionem, czy deweloperem, a jest to po prostu woda utleniona o różnej mocy z dodatkiem składników pielęgnujących i ułatwiających łączenie się mieszanki z farbą

Co to takiego oksydant?

Oksydant swój skład opiera na wodzie utlenionej, która od pokoleń jest stosowana jako środek rozjaśniający. Dlatego specyfik ten znany jest także pod nazwą utleniacz. Oxydanty dostaniesz w sklepach z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi (zobacz oxydanty). Taką emulsję trzeba zmieszać z kremem koloryzującym przed nałożeniem na włosy. W przypadku nieprofesjonalnych farb sklepowych, oksydant jest dołączany do zestawu.

Bez utleniacza, żadna farba nie da efektu, bo przygotowuje on włosy do przyjęcia nowych barwników, usuwając stare. Odpowiedzialny jest za to właśnie tlen w odpowiedniej dawce. Im go więcej, tym silniejsze działanie odbarwiające. Oksydant musi więc być na tyle mocny, by przygotować grunt pod nowy kolor, ale nie zbyt silny, by nie zniszczyć włosów.

Dobieranie stężenia oksydantu do farby

Aby prawidłowo dobrać rozjaśniacz, trzeba na samym początku określić stan włosów, ich kondycję, rodzaj, stopień zniszczenia, oraz tzw. odcień wyjściowy i wysokość tonu. Ważne jest też określenie ilości siwych włosów (jeśli występują) oraz wielkości odrostu w przypadku włosów uprzednio koloryzowanych lub rozjaśnianych.

Dobranie odpowiedniego stężenia oksydantu należy rozpocząć od określenia, czy wybrany przez nas odcień wymaga rozjaśnienia, czy przyciemnienia aktualnego koloru włosów sprzed farbowania. I tak: jeśli wybrałyśmy odcień na poziomie 8 (blond), a nasze włosy są dość ciemne, powiedzmy na poziomie 6 (ciemny blond), to znaczy, że aby uzyskać ładny odcień, musimy włosy rozjaśnić – w tym przypadku o 2 tony.

Gdy mamy włosy znacznie różniące się odcieniami w miejscu odrostu i miejscu poprzedniego farbowania, również musimy określić mniej więcej kolor odrostu i kolor na długości włosów. Jeżeli różnice między odrostami są znaczne lub gdy odrosty mają dużą ilość siwych włosów należy pamiętać, że może być koniczne użycie dwóch różnych oksydantów o różnych stężeniach. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że włosy na całej długości będą miały jednolity kolor, a efekt koloryzacji będzie naturalny.

Rada od Hairstore: Wybierając odcień profesjonalnej farby w miarę możliwości skonsultujmy się ze znajomym fryzjerem, który najlepiej oceni kondycję naszych włosów i przewidzi efekty koloryzacji biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje włosów na rozjaśnianie, a także podpowie jak uniknąć niechcianych refleksów.

zbyt mocne tracie twarzy podczas jej wycierania, ponieważ w ten sposób rozciągamy skórę i ją niepotrzebnie drażnimy, a przy stanach zapalnych istnieje duże prawdopodobieństwo, że naruszymy zmianę i rozprowadzimy po całej twarzy bakterie,.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

To zdecydowanie pozycja warta polecenia każdemu, kto chce dodać swojej skórze dodać dozę energii, dzięki której odzyska ona swój utracony przez różnorakie czynniki blask, i na nowo będzie zachwycać każdego dnia.

Czytaj dalej...

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i wymagająca nawet niewielkie odwodnienie powoduje suchość i zmarszczki mimiczne w tych okolicach, a kiepska noc jest natychmiast widoczna w postaci sińców, opuchlizny i cieni.

Czytaj dalej...

Jednak czy stosujesz kurację przepisaną przez specjalistę, czy chcesz walczyć z trądzikiem na własną rękę stosowanie kremów bogatych w składniki, które wspomagają leczenie trądziku, przynosi odczuwalne korzyści.

Czytaj dalej...