Jak Rozjaśnić Włosy Bez Ich Uszkadzania?
Jak rozjaśnić włosy w domu? Najważniejsze wskazówki
Rozjaśnianie włosów w domu z pewnością stanowi nie lada wyzwanie, a jednocześnie jest doskonałą alternatywą dla profesjonalnych zabiegów fryzjerskich. Przede wszystkim jest to duża oszczędność pieniędzy, a także czasu, ponieważ zdarza się, że na wizytę w wybranym salonie fryzjerskim musimy czekać kilka długich tygodni. Żeby jednak efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami, należy odpowiednio przygotować się do całego procesu. Poniższe wskazówki sprawdzą się nie tylko w przypadku typowego rozjaśniania, ale też wówczas, kiedy planujemy jakąkolwiek koloryzację przeprowadzaną w domowych warunkach.
Farbowanie włosów może być zarówno świetnym sposobem na odświeżenie swojego wyglądu, jak i na przeprowadzenie diametralnej metamorfozy. Przy pomocy rozjaśniania naturalne blondynki mogą uzyskać nieco inny, bardziej pożądany odcień, z kolei brunetki i szatynki osiągnąć spektakularny efekt, który może całkowicie odmienić wygląd.
Dlatego też przed przystąpieniem do procesu koloryzacji warto się upewnić, że nasz wymarzony kolor jest rzeczywiście strzałem w dziesiątkę. L'Oréal Paris udostępnia na swojej stronie narzędzie Virtual Try On, które umożliwia szybkie i proste sprawdzenie, czy dany wariant faktycznie zapewni nam efekt, jakiego oczekujemy. Wystarczy wybrać interesujący nas produkt, a później przesłać zdjęcie lub skorzystać z obrazu przekazywanego na żywo. Narzędzie pokaże nam, jak wyglądalibyśmy w nowym kolorze.. Tym samym wybór najlepszej farby czy też podjęcie decyzji o rozjaśnieniu będzie zdecydowanie łatwiejsze.
Zasady przygotowania preparatów rozjaśniających
Preparat rozjaśniający miesza się z oksydantem zgodnie z instrukcją producenta. Ilość składników potrzebnych do stworzenia mieszanki zależy od długości (oraz rodzaju) włosów. Składniki ważone są w gramach na wadze fryzjerskiej. Można też odmierzać w mililitrach w menzurce lub nakładać miarkami. Z reguły jedną porcję rozjaśniacza łączy się z dwiema porcjami oksydantu. Rozjaśniacz należy dokładnie wymieszać z oksydantem, aż do uzyskania jednolitej konsystencji (bez grudek) i od razu nakładać na włosy.
Farba rozjaśniająca działa nieco inaczej niż rozjaśniacz. Swoje właściwości rozjaśniające utrzymuje przez pierwsze 20 min. od nałożenia. Drugi etap polega na wprowadzeniu w strukturę włosa sztucznych pigmentów. Dłuższe przetrzymanie preparatu na włosach nie sprawi, że będą one bardziej rozjaśnione. Rozjaśniacz natomiast działa w zupełnie inny sposób. Po rozprowadzeniu na włosach zachowuje właściwości rozjaśniające przez bardzo długi czas. Należy także pamiętać, że „farba farby nie rozjaśnia„. Oznacza to, że za pomocą farby nie można wybić ciemniejszego, sztucznego pigmentu z włosa.
Rozjaśnianie włosów – naturalnie czy z użyciem rozjaśniacza?
Przed przystąpieniem do koloryzacji warto zastanowić się jeszcze nad metodą farbowania włosów. W tym celu możemy użyć zarówno produktu specjalnie przygotowanego do tego zadania, który znajdziemy w niemal dowolnej drogerii, jak i wypróbować kilka prostych, naturalnych trików. Należy przy tym pamiętać, że naturalne sposoby nie pozwolą na diametralną zmianę odcienia. Zazwyczaj pod ich wpływem ton zmienia się nieznacznie bądź też pojawiają się ładne refleksy, które wyglądają niemalże tak, jakby włosy zostały delikatnie muśnięte słońcem.
Jak rozjaśnić włosy w domu, nie wykorzystując gotowych preparatów? Z powodzeniem możesz samodzielnie przygotować płukanki oraz maski na bazie następujących składników:
Te osoby, które z kolei chcą postawić na bardziej diametralną zmianę koloru, zdecydowanie powinny sięgnąć po rozjaśniacze do włosów. To produkty o profesjonalnym działaniu, które rozchylają łuski włosa, a następnie wymywają z nich pigment. To właśnie dzięki temu nasze włosy mogą stać się jaśniejsze o kilka tonów.
Sposoby korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania
Istnieje kilka sposobów korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania. Pierwszy i dla większości najbardziej drastyczny to strzyżenie włosów. W zależności od sytuacji, plamy można przykryć ciemną farbą zbliżoną do naturalnego koloru włosów. W innym przypadku, jeśli stan włosów na to pozwoli, można ponownie położyć mieszaninę. Najczęściej wykonywane jest tonowanie koloru.
Tonowanie włosów
Jeśli odcień włosów jest niekorzystny (a po rozjaśnieniu zazwyczaj tak jest), to można go skorygować stosując płukanki, tonery lub środki półtrwale koloryzujące o odcieniu przeciwstawnym. Na kolory ciepłe nakładane są kolory zimne. Odcienie żółte neutralizuje się dzięki użyciu środków, które mają zabarwienie fioletowe. W efekcie powstają odcienie perłowe lub platynowe. Natomiast odcienie pomarańczowe eliminowane są środkami dającymi zabarwienie niebieskopopielate. Choć nie dotyczy to konkretnie procesu rozjaśniania to warto nadmienić, że odcienie czerwone neutralizowane są poprzez zastosowanie preparatów dających odcienie zielone (matowe).