Jak Rozjaśnić Włosy Bez Ich Uszkadzania?
Rozjaśnianie włosów w domu cytryną
Najskuteczniejsza w rozjaśnianiu cytryną będzie płukanka przygotowana z soku tego cytrusa. Ilość owoców należy dobrać stosownie do długości włosów.
Sok zawsze rozcieńczamy razem z wodą w proporcjach 1:3. Tak przygotowany preparat wcieramy we włosy aż zużyjemy wszystko. Zawijamy pasma w bawełnianą koszulkę i po około dwóch godzinach zmywamy. Aby efekt był widoczny, te kroki należy powtarzać przez kilka kolejnych dni.
Istnieje jeszcze jeden sposób, w którym to świeży sok z cytryny nakłada się od razu na włosy, a następnie na to odżywkę bez spłukiwania. Pozwalamy włosom naturalnie wyschnąć i powtarzamy te kroki maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Istnieje jeszcze jeden sposób farbowania włosów w domu, na który kobiety bardzo często się decydują. Chodzi o hennę. Ale czy można nią rozjaśnić włosy?
Preparaty stosowane przy rozjaśnianiu
Jeden z głównych składników stanowi rozjaśniacz, który można spotkać w wielu formach. Najpopularniejsze to pudry, proszki, kremy, żele, dekoloryzatory. Jednak żaden rozjaśniacz nie zadziała bez odpowiedniego aktywatora. Aktywatorem nazywany jest oksydant. Emulsje utleniające występują od 1,5 do 12%. Podczas zabiegu stosowane są często także wzmacniacze rozjaśniania, preparaty do korekty koloru, a także szampon i odżywka do włosów rozjaśnianych.
Chcąc przystąpić do rozjaśniania włosów, należy przygotować niezbędne narzędzia fryzjerskie, przybory i akcesoria. Należą do nich:
- grzebień (do rozczesywania włosów),
- plastikowy szpikulec (do podziałów i / lub pasemek na folię),
- miseczka,
- pędzelki,
- waga fryzjerska (lub kuchenna z dokładnością do 1g),
- opcjonalnie klamry, folia czy minutnik.
Podczas rozjaśniania niezbędne są także środki ochrony osobistej takie jak: jednorazowe rękawiczki (lateksowe, winylowe lub foliowe), ręczniki, papierowe serwetki czy peleryna foliowa. Warto zainwestować także w olejek / krem ochronny, który pozwoli odpowiednio zabezpieczyć skórę głowy.
Sposoby korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania
Istnieje kilka sposobów korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania. Pierwszy i dla większości najbardziej drastyczny to strzyżenie włosów. W zależności od sytuacji, plamy można przykryć ciemną farbą zbliżoną do naturalnego koloru włosów. W innym przypadku, jeśli stan włosów na to pozwoli, można ponownie położyć mieszaninę. Najczęściej wykonywane jest tonowanie koloru.
Tonowanie włosów
Jeśli odcień włosów jest niekorzystny (a po rozjaśnieniu zazwyczaj tak jest), to można go skorygować stosując płukanki, tonery lub środki półtrwale koloryzujące o odcieniu przeciwstawnym. Na kolory ciepłe nakładane są kolory zimne. Odcienie żółte neutralizuje się dzięki użyciu środków, które mają zabarwienie fioletowe. W efekcie powstają odcienie perłowe lub platynowe. Natomiast odcienie pomarańczowe eliminowane są środkami dającymi zabarwienie niebieskopopielate. Choć nie dotyczy to konkretnie procesu rozjaśniania to warto nadmienić, że odcienie czerwone neutralizowane są poprzez zastosowanie preparatów dających odcienie zielone (matowe).