Rozjaśnianie włosów rumiankiem - Naturalna droga do subtelnych pasemek

Rumianek na włosy – jak go stosować, żeby je rozjaśnić?

Chociaż półki drogeryjne wprost uginają się pod ciężarem profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji, my często wolimy sięgać po naturalne rozwiązania i korzystać ze składników, które mamy w kuchni. Próbowałyśmy już m.in. płukanki z wody gazowanej i octu jabłkowego na elektryzujące się włosy i wpisywałyśmy w wyszukiwarkę “jak przyciemnić włosy”, aby dowiedzieć się, że można do tego użyć składnika, który zawsze mamy w szafce, czyli kawy.

W tym artykule:

Naszym najnowszym odkryciem jest rumianek, który zapewnia wiele korzyści zdrowotnych nie tylko kiedy jest spożywany w formie gorącego naparu, ale również stosowany miejscowo na włosy i skórę głowy. Jak się bowiem okazuje, rumianek jako kuracja na włosy może zmniejszyć łupież, wspomóc wzrost cebulek, zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, a nawet skutecznie rozjaśnić pasma.

Rumianek jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. Od dawna uważany jest za skuteczny, naturalny lek stosowany na powszechne dolegliwości zdrowotne (stany zapalne, uszkodzenia błony śluzowej żołądka, czy bóle brzucha) i jest chętnie spożywany w formie gorącego naparu. Ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ciału w walce z infekcjami, zawiera również witaminę A, cynk, wapń i żelazo. Mówi się nawet, że spożywanie herbaty rumiankowej może pomóc w zapobieganiu chorobom oraz w leczeniu długotrwałych dolegliwości zdrowotnych.

Jednak zakres właściwości rumianku jest znacznie szerszy - świetnie sprawdza się on jako składnik wykorzystywany do pielęgnacji włosów, a płukanka z niego może być alternatywą dla drogich, profesjonalnych kosmetyków.

Płukanka z rumianku – przepis

Najpowszechniejszym zastosowaniem płukanki z rumianku jest wykorzystywanie jej do naturalnego rozjaśniania włosów. Przygotowanie naparu wygląda mniej więcej tak, jak zaparzenie tradycyjnego napoju z rumianku i można je opisać w kilku krokach:

  1. Zaparz filiżankę mocnej herbaty rumiankowej. Możesz to zrobić używając rumianku w torebkach lub zalewając gorącą wodą jego kwiaty. Zostaw na około 5 minut do prawidłowego zaparzenia.
  2. Upewnij się, że herbata nieco ostygnie przed nałożeniem jej na włosy - płukanka powinna być letnia.
  3. Rozprowadź płukankę równomiernie na całych włosach i pozostaw na około 30 minut.
  4. Płukanki nie trzeba spłukiwać, jednak my zalecamy zrobić to po wspomnianym czasie przy użyciu chłodnej wody, aby nie narazić włosów na usztywnienie i nadmierne wysuszenie.
  5. Po spłukaniu dobrze nałożyć jeszcze odżywczą maskę i dokładnie wysuszyć włosy.

Jak rozjaśnić włosy w domu? Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Rozjaśnianie wodą utlenioną to jedna z najpopularniejszych metod. Może zmienić odcień do 2 tonów, ale niestety, może bardzo osłabić włosy. Zbyt mocne stężenie mieszanki po prostu je spali i staną się sztywne, łamliwe i trudno będzie je zregenerować.

Możesz jej użyć tylko na włosach zdrowych, które nie są farbowane i nie były poddawane trwałej. Przed użyciem wody utlenionej sprawdź na małym kosmyku, czy rezultat będzie ci odpowiadał.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną krok po kroku

Umyj włosy jak zwykle i wysusz. Podziel na warstwy, wierzchnią podepnij klamerkami. Wilgotne włosy systematycznie spryskuj mieszanką od najniżej położonych pasm (następnie uwalniaj włosy podpięte do góry i spryskuj równomiernie partia po partii).

Przeczesz włosy grzebieniem – rozprowadzisz wodę utlenioną tam, gdzie nie dotarły kropelki mieszanki. Zostaw na ok. 20 minut (kwadrans jeśli są jasne, godzinę jeśli bardzo ciemne). Spłucz zimną zimną. Następnie umyj głowę nawilżającym, łagodnym szamponem i nałóż odżywkę.

Możesz też rozjaśnić tylko kilka kosmyków lub pasemka wierzchnich partii włosów - uzyskasz wtedy modną koloryzację sombre. Dla uzyskania takiego efektu użyj wacika zwilżonego wodą utlenioną. Nakładaj od korzenia do końca włosów i owijaj rozjaśniane kosmyki folią aluminiową. Zostaw na 10-20 minut. Umyj włosy szamponem i nałóż odżywkę.

Włosy będą mocniej rozjaśnione, jeśli użyjesz mocniejszej wody utlenionej lub potrzymasz mieszankę dłużej.

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...

Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czytaj dalej...

Rozjaśnianie ciemnych włosów domowymi sposobami może być nieskuteczne bądź zapewniać ledwie widoczny efekt, dlatego naturalne metody najlepiej sprawdzają się na włosach w odcieniach ciemnego lub jasnego blondu.

Czytaj dalej...

Płukanki do włosów z lipy, rumianku, nagietka, malwy i jaśminu zadziałają na jasnych włosach, a jeśli chcemy naturalnie uzyskać chłodne tony, polecam spróbować wywar z z bławatka, czarnego bzu czy piołunu.

Czytaj dalej...