Rozjaśnianie włosów rumiankiem - Naturalna droga do subtelnych pasemek
Płukanka z rumianku – przepis
Najpowszechniejszym zastosowaniem płukanki z rumianku jest wykorzystywanie jej do naturalnego rozjaśniania włosów. Przygotowanie naparu wygląda mniej więcej tak, jak zaparzenie tradycyjnego napoju z rumianku i można je opisać w kilku krokach:
- Zaparz filiżankę mocnej herbaty rumiankowej. Możesz to zrobić używając rumianku w torebkach lub zalewając gorącą wodą jego kwiaty. Zostaw na około 5 minut do prawidłowego zaparzenia.
- Upewnij się, że herbata nieco ostygnie przed nałożeniem jej na włosy - płukanka powinna być letnia.
- Rozprowadź płukankę równomiernie na całych włosach i pozostaw na około 30 minut.
- Płukanki nie trzeba spłukiwać, jednak my zalecamy zrobić to po wspomnianym czasie przy użyciu chłodnej wody, aby nie narazić włosów na usztywnienie i nadmierne wysuszenie.
- Po spłukaniu dobrze nałożyć jeszcze odżywczą maskę i dokładnie wysuszyć włosy.
Rozjaśnianie włosów rumiankiem – zalety i wady
Rozjaśnianie rumiankiem jest polecane szczególnie przez zwolenniczki naturalnej pielęgnacji. Regularne stosowanie może sprawić, że pasma staną się rozjaśnione, rozświetlone i wzbogacą się o złociste refleksy. Jednak tak jak z każdym składnikiem, tak i z rumiankiem należy uważać. Zbyt częste stosowanie go na włosy może spowodować, że staną się one przesuszone i łamliwe. W rezultacie będą wyglądały nie na odżywione, ale bardziej matowe niż są w rzeczywistości.
Co więcej, płukanie włosów rumiankiem w celu ich rozjaśnienia będzie skuteczne głównie dla naturalnych blondynek. Roślina ta pomoże delikatnie rozjaśnić pasma i je rozświetlić, ale nie sprawi, że kolor zmieni się nagle w platynę. Osoby z ciemnymi włosami mogą liczyć na efekty płukanki, ale raczej polegające na wygładzeniu pasm i łagodzeniu podrażnień skóry głowy, a nie na rozjaśnieniu koloru.
Z płukankami ostrożne powinny być również osoby rude oraz te, które farbują włosy - rumianek może u nich wywołać efekt matowości i wyblakłego koloru.
Rozkładamy rumianek na czynniki pierwsze
Rumianek lekarski to powszechnie występująca roślina w całej Europie, również w Polsce. Charakteryzuje się ziołowym zapachem i białymi, drobnymi kwiatuszkami z żółtym środkiem. Od lat używany jest w medycynie, stanowi również składnik gotowych kosmetyków. Rumianek rośnie dziko, można go też uprawiać w domowym ogródku – na parapecie w doniczce nie próbowałam, ale pewnie też da radę. Nie jest to roślina wymagająca, łatwo kiełkuje i wytrzymuje nawet trudne warunki, jak susza. A do tego praktycznie sama się wysiewa, o czym przekonał się każdy, kto choć raz zdecydował się na posadzenie rumianku w ogródku. W moim przypadku dwie sadzonki kolejnej wiosny zamieniły się w całe poletko samosiejek rumiankowych 🙂 .
Choć sama roślinka wygląda niepozornie, jej właściwości są naprawdę imponujące – co tłumaczy, dlaczego znalazła zastosowanie w medycynie. Rumianek zawiera lotne olejki eteryczne, które są związkami aktywnie czynnymi, bogatymi w następujące substancje:
- alfa-bisabolol
- tlenki bisabololu
- chamazulen
- farnenzen
- myrcen
- kadinen
- matrycyna
- kwasy organiczne
- fitosterole roślinne
- witamina C
- witamina B4
- sole mineralne
- flawonoidy
Robi wrażenie, prawda? A jak to się ma do pielęgnacji i rozjaśniania włosów?
Jak rozjaśnić włosy rumiankiem?
I czy to naprawdę działa? Na forach internetowych oraz na grupach dotyczących włosingu, to właśnie rozjaśnianie włosów rumiankiem jest najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie tej rośliny. Czy rumianek jest naturalną i bezpieczną alternatywą dla chemicznych farb?
Jeśli oczekujesz, że rumianek rozjaśni ciemne włosy albo przyniesie natychmiastowy, spektakularny efekt, lepiej udaj się do drogerii. Rumianek owszem rozjaśnia włosy, ale powoli. I działa na włosy już jasne. Płukanka z rumianku nie rozjaśni włosów czarnych czy w kolorze ciemnego brązu. To zdecydowanie ciekawa alternatywa dla blondynek.
Regularnie stosowany, rumianek rozjaśnia włosy i nadaje im złotych refleksów. Dla lepszego efektu, płukanie włosów rumiankiem warto wykonywać po każdym myciu włosów. Taką płukankę wykonuje się z koszyczków rośliny, czyli z kwiatków. Przepis jest niezwykle prosty.
Rozjaśnianie włosów rumiankiem – przepis
Do przygotowania płukanki z rumianku potrzebujesz kwiatów rumianku albo torebek herbaty, wody, kubka i opcjonalnie miodu.
- Zalej 2 torebki herbaty rumiankowej 500 ml wrzątku. Dodaj łyżeczkę miodu dla jeszcze lepszego efektu (miód również rozjaśnia włosy, inną alternatywą jest sok z cytryny).
- Poczekaj, aż płukanka ostygnie.
- Umyte, lekko wilgotne włosy spłucz na sam koniec zaparzonym rumiankiem.
- Nie spłukuj ponownie włosów.
Idziemy na łąkę
Do rozjaśniania włosów można też używać kwiatów zebranych samodzielnie. Przed przygotowaniem naparu musisz jednak ususzyć kwiaty, np. na słońcu. Zbieraj już rozkwitnięte koszyczki rumianki.
Postępowanie jest podobne. Zalej wrzątkiem 4 łyżki suszu z rumianku i zaparz. Potem ostudź, a przygotowaną miksturą płucz włosy.
W ziołowej kosmetyczce musi znaleźć się rumianek
Ale to nie wszystko. Rumianek nie tylko zmniejsza wypadanie włosów. Regularne płukanie włosów rumiankiem sprawia, że pasma stają się gładsze, elastyczne i lśniące. Mniej się plączą i znacznie łatwiej też je rozczesać. A do tego kosmyki wolniej się przetłuszczają. Rumianek dba ponadto o właściwą kondycję skóry głowy, a wiadomo, że to od niej wszystko się zaczyna 🙂 .
Jeśli interesujesz się działaniem ziół na włosy, koniecznie przeczytaj przewodnik po ziołach w pielęgnacji włosów. Zainteresować Cię może również działanie pokrzywy na włosy. Póki co przedstawiam Ci tabelkę, w której opisałam działanie ziół na włosy. Może Ci się przydać.
Ziołowa pielęgnacja włosów jest skuteczna, ale – co zawsze staram się podkreślać – działa tylko wtedy, jeśli jesteśmy regularni i wymaga cierpliwości. Zioła i rośliny lecznicze pomagają poprawić kondycję włosów, ale trzeba je stosować systematycznie i przygotować się na to, że czasami na efekty trzeba poczekać. Tak właśnie jest z działaniem rumianku na włosy, który rozjaśnia pasma, ale powoli i stopniowo.