Rozjaśnianie włosów rumiankiem - Naturalna droga do subtelnych pasemek

Płukanka z rumianku – naturalny sposób na rozjaśnienie włosów?

Rośnie na niejednej łące. Cudownie pachnie. Często pijemy z niego napar jako herbatkę. A jak działa na włosy? Poznaj całą prawdę o właściwościach rumianku i jego zastosowaniu w pielęgnacji włosów.

Kocha, nie kocha… Każdy chyba zna tę wyliczankę i zabawę w odrywanie kwiatom płatków. Zamiast jednak wróżyć z płatków, zadbaj o swoje włosy. Bo one z pewnością pokochają rumianek i nie potrzeba do tego żadnej wróżby. Sprawdź, jak działa rumianek na włosy i czy pomoże rozjaśnić kosmyki.

  • jakie substancje aktywne znajdują się w rumianku
  • czy rumianek rozjaśnia włosy?
  • jak przygotować płukankę z rumianku
  • czy rumianek wzmacnia i wygładza włosy?

Rumianek na włosy – jak go stosować, żeby je rozjaśnić?

Chociaż półki drogeryjne wprost uginają się pod ciężarem profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji, my często wolimy sięgać po naturalne rozwiązania i korzystać ze składników, które mamy w kuchni. Próbowałyśmy już m.in. płukanki z wody gazowanej i octu jabłkowego na elektryzujące się włosy i wpisywałyśmy w wyszukiwarkę “jak przyciemnić włosy”, aby dowiedzieć się, że można do tego użyć składnika, który zawsze mamy w szafce, czyli kawy.

W tym artykule:

Naszym najnowszym odkryciem jest rumianek, który zapewnia wiele korzyści zdrowotnych nie tylko kiedy jest spożywany w formie gorącego naparu, ale również stosowany miejscowo na włosy i skórę głowy. Jak się bowiem okazuje, rumianek jako kuracja na włosy może zmniejszyć łupież, wspomóc wzrost cebulek, zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, a nawet skutecznie rozjaśnić pasma.

Rumianek jest rośliną należącą do rodziny astrowatych. Od dawna uważany jest za skuteczny, naturalny lek stosowany na powszechne dolegliwości zdrowotne (stany zapalne, uszkodzenia błony śluzowej żołądka, czy bóle brzucha) i jest chętnie spożywany w formie gorącego naparu. Ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ciału w walce z infekcjami, zawiera również witaminę A, cynk, wapń i żelazo. Mówi się nawet, że spożywanie herbaty rumiankowej może pomóc w zapobieganiu chorobom oraz w leczeniu długotrwałych dolegliwości zdrowotnych.

Jednak zakres właściwości rumianku jest znacznie szerszy - świetnie sprawdza się on jako składnik wykorzystywany do pielęgnacji włosów, a płukanka z niego może być alternatywą dla drogich, profesjonalnych kosmetyków.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem – zalety i wady

Rozjaśnianie rumiankiem jest polecane szczególnie przez zwolenniczki naturalnej pielęgnacji. Regularne stosowanie może sprawić, że pasma staną się rozjaśnione, rozświetlone i wzbogacą się o złociste refleksy. Jednak tak jak z każdym składnikiem, tak i z rumiankiem należy uważać. Zbyt częste stosowanie go na włosy może spowodować, że staną się one przesuszone i łamliwe. W rezultacie będą wyglądały nie na odżywione, ale bardziej matowe niż są w rzeczywistości.

Co więcej, płukanie włosów rumiankiem w celu ich rozjaśnienia będzie skuteczne głównie dla naturalnych blondynek. Roślina ta pomoże delikatnie rozjaśnić pasma i je rozświetlić, ale nie sprawi, że kolor zmieni się nagle w platynę. Osoby z ciemnymi włosami mogą liczyć na efekty płukanki, ale raczej polegające na wygładzeniu pasm i łagodzeniu podrażnień skóry głowy, a nie na rozjaśnieniu koloru.

Z płukankami ostrożne powinny być również osoby rude oraz te, które farbują włosy - rumianek może u nich wywołać efekt matowości i wyblakłego koloru.

Płukanka z rumianku – przepis

Najpowszechniejszym zastosowaniem płukanki z rumianku jest wykorzystywanie jej do naturalnego rozjaśniania włosów. Przygotowanie naparu wygląda mniej więcej tak, jak zaparzenie tradycyjnego napoju z rumianku i można je opisać w kilku krokach:

  1. Zaparz filiżankę mocnej herbaty rumiankowej. Możesz to zrobić używając rumianku w torebkach lub zalewając gorącą wodą jego kwiaty. Zostaw na około 5 minut do prawidłowego zaparzenia.
  2. Upewnij się, że herbata nieco ostygnie przed nałożeniem jej na włosy - płukanka powinna być letnia.
  3. Rozprowadź płukankę równomiernie na całych włosach i pozostaw na około 30 minut.
  4. Płukanki nie trzeba spłukiwać, jednak my zalecamy zrobić to po wspomnianym czasie przy użyciu chłodnej wody, aby nie narazić włosów na usztywnienie i nadmierne wysuszenie.
  5. Po spłukaniu dobrze nałożyć jeszcze odżywczą maskę i dokładnie wysuszyć włosy.

Rozkładamy rumianek na czynniki pierwsze

Rumianek lekarski to powszechnie występująca roślina w całej Europie, również w Polsce. Charakteryzuje się ziołowym zapachem i białymi, drobnymi kwiatuszkami z żółtym środkiem. Od lat używany jest w medycynie, stanowi również składnik gotowych kosmetyków. Rumianek rośnie dziko, można go też uprawiać w domowym ogródku – na parapecie w doniczce nie próbowałam, ale pewnie też da radę. Nie jest to roślina wymagająca, łatwo kiełkuje i wytrzymuje nawet trudne warunki, jak susza. A do tego praktycznie sama się wysiewa, o czym przekonał się każdy, kto choć raz zdecydował się na posadzenie rumianku w ogródku. W moim przypadku dwie sadzonki kolejnej wiosny zamieniły się w całe poletko samosiejek rumiankowych 🙂 .

Choć sama roślinka wygląda niepozornie, jej właściwości są naprawdę imponujące – co tłumaczy, dlaczego znalazła zastosowanie w medycynie. Rumianek zawiera lotne olejki eteryczne, które są związkami aktywnie czynnymi, bogatymi w następujące substancje:

  • alfa-bisabolol
  • tlenki bisabololu
  • chamazulen
  • farnenzen
  • myrcen
  • kadinen
  • matrycyna
  • kwasy organiczne
  • fitosterole roślinne
  • witamina C
  • witamina B4
  • sole mineralne
  • flawonoidy

Robi wrażenie, prawda? A jak to się ma do pielęgnacji i rozjaśniania włosów?

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...

Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domowych warunkach - jeśli zadajecie sobie to pytanie, koniecznie sprawdźcie nasze niezawodne sposoby, za które nie zapłacicie więcej niż 1 zł za jeden zabieg rozjaśniający włosy.

Czytaj dalej...

Trymer do usuwania włosów z nosa powinien się znaleźć na wyposażeniu każdego mężczyzny, któremu zależy na odpowiednim wyglądzie przez cały czas, szczególnie jeśli wykonuje on pracę wymagającą odpowiedniej prezencji, gdzie drobne szczegóły mogą czynić sporą różnicę.

Czytaj dalej...

Jeśli wykonujesz zabieg w profesjonalnym salonie, nie powinnaś przejmować się tego rodzaju problemami, ponieważ specjaliści tuż po zakończeniu doczepiania nowych włosów powinni zagwarantować ci zarówno wspomnianą powyżej koloryzację, jak i stylizację włosów.

Czytaj dalej...