Jak Rozjaśnić Włosy z Ciemnego Brązu - Praktyczny Przewodnik
Czy rozjaśnianie może niszczyć włosy?
Aby doszło do zmiany koloru włosów, do pigmentu musi być dodany utleniacz (mieszankę robisz tuż przed zabiegiem farbowania). Im jaśniejszy blond, tym wyższe stężenie wody utlenionej, która wchodzi w reakcję z naturalnym pigmentem włosów, prowadząc do jego odbarwienia.
Dlatego szczególnie stosowanie tzw. rozjaśniaczy (a więc preparatów pozbawionych substancji barwiących, których celem jest „wybicie” z włosów jego naturalnych pigmentów) będzie mieć negatywny wpływ na kondycję włosów, prowadząc do ich przesuszenia czy nawet uszkodzenia ich struktury przy nieumiejętnym lub zbyt częstym stosowaniu. Włosy mogą stać się łamliwe i kruche, co najczęściej bywa obserwowane jako ich nadmierne wypadanie po rozjaśnianiu.
Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów rozjaśnianych, a samego zabiegu nie powinno się powtarzać zbyt często – intensywne rozjaśnianie niszczy włosy. Najtrudniejsze jest rozjaśnianie czarnych włosów i proces ten może wymagać wcześniejszego zastosowania dekoloryzatora, który dosłownie „wypłukuje” barwnik z łodygi włosów – zabieg ten najlepiej wykonać u profesjonalisty.
Jak rozjaśnić włosy w domu farbą?
Farba do blondów nie zapewni tak dużej zmiany kolorów jak rozjaśniacz, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zyskać odcień o kilka tonów jaśniejszy bądź zmienić tonację włosów, np. ochłodzić ją.
Jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza? Zasada jest podobna. Należy wymieszać krem koloryzujący z utleniaczem (dwa produkty w zestawie), a po upływie wskazanego czasu i dokładnym spłukaniu – umyć głowę szamponem przed nałożeniem odżywki. Warto też wcześniej wykonać test uczuleniowy aplikując odrobinę kremu koloryzującego na skórę np. w zgięciu łokcia, za uchem lub tuż pod linią włosów na szyi, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli.
Zawsze dokładnie przestrzegaj zasad farbowania włosów zawartych w instrukcji od producenta. Wiele niepożądanych efektów bierze się stąd, że je zaniedbujemy.
Kiedy najczęściej wykonuje się rozjaśnianie włosów?
Blond to niezwykle popularny i uniwersalny kolor, często wybierany zarówno przez młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety (dla maskowania siwizny), rozjaśnianie włosów robią również czasami mężczyźni, dla uzyskania efektu surfera lub po prostu oryginalnej fryzury spójnej z całym modowym lookiem.
Rozjaśnianie to dobry pomysł, gdy:
- masz jasne włosy , ale chcesz nieco zmienić ich tonację, przyciemnić je lub rozjaśnić,
- twoje naturalne włosy mają ładny jasny kolor, ale są matowe i przygaszone – w ten sposób ożywisz je i dodasz im blasku,
- marzy ci się rozjaśnienie ciemnych włosów – warto jednak pamiętać, że osoby mające naturalnie kruczoczarne włosy raczej nie będą wyglądać korzystnie w bardzo jasnej fryzurze, a uzyskanie ładnego odcienia nie będzie takie proste. Zmiana koloru z ciemnego brązu czy czerni na blond jest długotrwałym procesem. Nie da się go uzyskać po pierwszym farbowaniu włosów,
- zależy ci na młodym, świeżym wyglądzie – prawdą jest, że blond (w ogóle jasny kolor) odmładza, dlatego często na rozjaśnianie ciemnych włosów decydują się dojrzałe panie,
- chcesz zamaskować siwiznę , bez obawy, że szybko będzie widoczny kontrast między odrostem a ciemnymi włosami.
Jest wiele różnych odcieni blondów – w farbach Garnier znajdziesz między innymi: jasny popielaty, przydymiony ultrajasny, naturalny, opalizujący, beżowy, diamentowy, a nawet miedziany. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory zaszyfrowane w numerach widocznych na opakowaniu (pierwsza cyfra to numer bazowy, po kropce lub przecinku znajdziesz informacje o odcieniach i tonacjach) – to ułatwi wybór koloru, dzięki czemu samodzielne rozjaśnianie włosów zakończy się sukcesem!
Jest też wiele technik rozjaśniania włosów – jeśli zdobędziesz trochę wprawy, będziesz nawet mogła samodzielnie wykonać słoneczne refleksy! Co ważne, nowoczesne farby zapewniają trójwymiarowy efekt, który wcześniej był możliwy do uzyskania tylko w profesjonalnym salonie. Dzięki temu blond na włosach nie jest płaski i nienaturalny, tylko lekki, świetlisty, pełne dynamiki!
Sposoby korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania
Istnieje kilka sposobów korekcji błędów powstałych w procesie rozjaśniania. Pierwszy i dla większości najbardziej drastyczny to strzyżenie włosów. W zależności od sytuacji, plamy można przykryć ciemną farbą zbliżoną do naturalnego koloru włosów. W innym przypadku, jeśli stan włosów na to pozwoli, można ponownie położyć mieszaninę. Najczęściej wykonywane jest tonowanie koloru.
Tonowanie włosów
Jeśli odcień włosów jest niekorzystny (a po rozjaśnieniu zazwyczaj tak jest), to można go skorygować stosując płukanki, tonery lub środki półtrwale koloryzujące o odcieniu przeciwstawnym. Na kolory ciepłe nakładane są kolory zimne. Odcienie żółte neutralizuje się dzięki użyciu środków, które mają zabarwienie fioletowe. W efekcie powstają odcienie perłowe lub platynowe. Natomiast odcienie pomarańczowe eliminowane są środkami dającymi zabarwienie niebieskopopielate. Choć nie dotyczy to konkretnie procesu rozjaśniania to warto nadmienić, że odcienie czerwone neutralizowane są poprzez zastosowanie preparatów dających odcienie zielone (matowe).

Rozjaśnianie włosów cytryną
Sok z cytryny pozytywnie wpływa na kondycję całych włosów - nadaje im zdrowego blasku, wyraźnie wzmacnia i poprawia ich wzrost. W dodatku doskonale dotlenia skórę głowy, a nawet pozwala pozbyć się łupieżu. Co najważniejsze, pomaga naturalnie rozjaśnić włosy. To bardzo skuteczna metoda, która jednorazowo kosztuje nas tyle, co zakup jednej cytryny. Aby zobaczyć efekty, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Rozjaśnienie włosów cytryną będzie widoczne dopiero po około miesiącu stosowania raz lub dwa razy w tygodniu.
Sok z cytryny można aplikować na suche lub wilgotne włosy, a następnie trzeba pozostawić je do wyschnięcia. Gdy suche już włosy będą zbyt sztywne, wystarczy je przeczesać lub umyć pasma delikatnym szamponem. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy każdorazowo po rozjaśnianiu włosów cytryną wystawimy je na działanie słońca.
