Metody naturalnego rozjaśniania włosów
Jak naturalnie rozjaśnić włosy - miód na włosy
Jeśli chcemy uzyskać delikatne, bursztynowe pasemka, możemy użyć płynnego miodu na włosy. Miód możemy zaaplikować bezpośrednio na pasma, na kilka minut przed myciem. Dodatkowo miód to humektant, który skutecznie nawilży nasze włosy.
Ta metoda jest jednak nieco uciążliwa - miód trudno rozprowadzić na włosach, a następnie po kilku minutach może być on trudny do wypłukania wodą. Dlatego zalecamy przygotować miksturę rozjaśniającą włosy z łyżki miodu, soku z połówki cytryny oraz około 200 ml wody. Tak przygotowaną naturalną płukanką przelewamy włosy, a następnie po kilku minutach spłukujemy ciepłą wodą (nie myjemy dodatkowo szamponem).
Ta metoda może wspomóc naturalne rozjaśnianie włosów cytryną i rumiankiem, co więcej bez przeszkód możemy stosować je naprzemiennie, aby zyskać jeszcze lepsze efekty, a także przekonać się, który ze sposobów na to jak naturalnie rozjaśnić włosy działa u nas najlepiej. Warto jednak zauważyć, że domowymi sposobami nie rozjaśnimy włosów bardziej, niż o jeden ton. Jeśli naturalnie mamy ciemne włosy, a marzy nam się jasny blond, to w takim przypadku niezbędna będzie wizyta u fryzjera, który rozjaśni włosy rozjaśniaczem.
Pielęgnacja włosów rozjaśnianych
Zabieg chemicznego rozjaśniania włosów wysusza je. I choć obecnie rzadko się zdarza, by włosy po nim były mocno zniszczone i w dotyku przypominały siano, to jednak są osłabione i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są bowiem wrażliwsze, a ich końcówki stają się kruche, przez co mogą wymagać podcinania. Mogą się plątać i puszyć, dlatego nie należy ich czesać szczotką – lepszy będzie drewniany grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach (nie plastikowy, bo będą się elektryzować).
Zobacz: Metody mycia włosów - która jest najlepsza dla ciebie?
Przed myciem włosów warto wcierać w nie naturalny olej – taki, który ich nie zabarwi. Rozjaśniane włosy lubią olej lniany, jojoba, awokado, z pestek winogron. Można je wcierać w suche lub zmoczone włosy, pozostawić na dwie godziny, a potem umyć włosy delikatnym szamponem do włosów jasnych lub rozjaśnianych. Na czyste włosy nakładamy odżywkę nawilżającą – można do niej dodać kilka kropel oleju. Przynajmniej raz w tygodniu na włosy warto nałożyć maseczkę i trzymać ją na nich przez kwadrans do pół godziny. Lepiej zrezygnować z suszarki, a jeśli to niemożliwe, przez suszeniem trzeba nałożyć na włosy preparat termoochronny, który zabezpieczy je przed wysoką temperaturą.
Jak rozjaśnić włosy w domu? Rozjaśnianie włosów cytryną
Rozjaśnianie cytryną to dobry sposób dla włosów w odcieniu jasnego brązu lub ciemnego blondu.
Rozjaśnianie włosów cytryną krok po kroku
Przeczesz suche włosy szczotką i rozpyl mieszankę. Zostaw na 2 godziny. Spłucz, zostaw włosy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Aby wzmocnić efekt, możesz wysuszyć włosy suszarką.
Powtórz aplikację. Spłucz, a następnie nałóż maskę odżywczo-nawilżającą (sok z cytryny wysusza włosy). Jeśli oczekujesz wyraźniejszego rezultatu, powtarzaj rozjaśnianie raz w tygodniu przez miesiąc.
Świeży sok z cytryny sprawi, że jasne włosy zyskają delikatnie jaśniejszy odcień, a ciemniejsze piękne refleksy.
fot. Jak bezpiecznie rozjaśnić włosy w domu bez rozjaśniacza/Adobe Stock, calypso77
Rozjaśnianie włosów - na czym polega?
Rozjaśnianie to kuracja, która ma na celu pozbawienie kosmyków ich naturalnego pigmentu, przez co stają się jaśniejsze o jeden bądź kilka tonów. Zabieg można wykonać na wiele sposobów - od domowych za pomocą np. wody utlenionej, soku z cytryny czy rumianku, po malowanie włosów, chemiczne rozjaśniacze czy zabieg fryzjerski. Rozjaśnianie włosów w domu sprawdza się, gdy planuje się zmianę odcienia kosmyków o ton lub dwa. W przypadku bardziej radykalnych zmian, np. przejścia z brązu na blond, zabieg rozjaśniania najlepiej powierzyć specjaliście w salonie fryzjerskim lub kolorystce od malowania włosów.
Rozjaśnianie ciemnych włosów domowymi sposobami może być nieskuteczne bądź zapewniać ledwie widoczny efekt, dlatego naturalne metody najlepiej sprawdzają się na włosach w odcieniach ciemnego lub jasnego blondu.
· Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
· Rozjaśnianie włosów cytryną
Cytryna zawiera w sobie witaminę C, która stanowi najczęstszy składnik kosmetyków zmniejszających przebarwienia i wyrównujących koloryt skóry. Kwas askorbinowy można wykorzystać, nie tylko jako rozjaśniacz cery, ale i włosów. Do przygotowania domowego kosmetyku rozjaśniającego wystarczy 10 pastylek witaminy C rozdrobnić na proszek i wymieszać z odrobiną wody, a następnie wetrzeć w kosmyki. Rozjaśnianie włosów cytryną będzie efektywniejsze, gdy wystawi się czuprynę na działanie słońca przez przynajmniej 30 minut.
· Rozjaśnianie włosów rumiankiem
Rumiankowa kąpiel rozjaśniająca do włosów to popularny sposób na zmianę odcienia kosmyków o 1 ton już po pierwszej kuracji. Istotą zabiegu jest wystawienie kosmyków na działanie promieni słonecznych (ok. 2 godziny), które wspomagają efekt kuracji. Aby przygotować ziołową płukankę, wystarczy zaparzyć 2-3 torebki rumianku. Ostudzonym naparem należy opłukać włosy i pozwolić im naturalnie wyschnąć na słońcu.