Sure, here's the heading in Polish -htmlCopy codeRóżyca - Choroba Skóry i Jej Objawy
Róża: bakteryjna choroba skóry – przyczyny, objawy i leczenie
Róża, choć ma piękną nazwę, jest groźną chorobą zakaźną. Wywołują ją paciorkowce, które przenikają do ludzkiego organizmu na skutek urazów mechanicznych. O tym, czym jest róża, jak ją leczyć i jak minimalizować ryzyko zachorowania opowiedziała dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
- Czym jest róża i jakie są przyczyny zachorowań?
- Róża – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
- Róża – rozpoznanie i metody diagnostyczne
- Róża – leczenie
- Róża – możliwe powikłania
- Róża nawrotowa
- Słoniowacizna, czyli obrzęk limfatyczny
- Kiedy róża może pozostawić blizny?
- Róża – co jeszcze warto o niej wiedzieć?
- Jak uniknąć zakażenia? Uwaga na maszynki do golenia!
- Róża – bakteryjna choroba skóry. Podcast do wysłuchania
Róża – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Róża jest chorobą pojawiająca się nagle. W przebiegu występuje wysoka temperatura, nawet powyżej 40 stopni Celsjusza, rumień, obrzęk i stan zapalny. Bardzo szybko pojawiają się również bóle mięśni i stawów, dreszcze oraz złe samopoczucie.
Róża objawia się zmianami skórnymi- zaczerwienieniem i obrzękiem kończyn dolnych lub twarzy.
Choroba najczęściej objawia się na kończynach dolnych lub twarzy ze względu na większą podatność na urazy tych części ciała. Zmiany skórne mogą jednak wystąpić także na innych obszarach i zawsze mają nieregularny kształt, a obszary zapalne są wyraźnie wydzielone.
Objawy róży mogą przypominać inne schorzenia: toczeń układowy, półpasiec, ostry trądzik różowaty lub zakrzepowe zapalenie żył.
Róża jest chorobą o specyficznych objawach. Doświadczony dermatolog nie pomyli jej z innymi schorzeniami i zleci wykonanie niezbędnych badań, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie.
Róża – bakteryjna choroba skóry. Podcast do wysłuchania
Zachęcam do wysłuchania podcastu, w nim znajdziecie Państwo znacznie więcej informacji.
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.
PODOBNE ARTYKUŁYWIĘCEJ OD AUTORA
Diagnostyka genetyczna w onkologii – nowoczesne metody badań w walce z rakiem [podcast]
Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL) – co należy wiedzieć o tym nietypowym schorzeniu? [podcast]
Dlaczego skóra swędzi? [Podcast]
4 KOMENTARZE
Moja 91 letnia mama na ręce chyba ma różę, lekarz nie jest do końca pewny, podał antybiotyk dożylny Biofuroksym 500, ponieważ panuje pandemia jest leczona w domu. Proszę o poradę czy to wystarczy. Pozdrawiam Teresa
Wg. badań biorezonansem tzw. RÓŻA ( a także trądzik różowaty wokół nosa lub na nosie ) jest podobna lub t o ż s a m a z chorobą spotykaną u świń pn. r ó ż y c a wywoływana przez Erysipelotrix ruminosa takze paciorkowiec = włoskowiec różycy.
Objawy i komplikacje takie same. Lekarze dysponujący tylko prostymi metodami diagnostyki na płytce nie różnicują tej bardzo popularnej choroby. Żrodłem choroby jest dotykanie np. schabu gołą ręką od świni-nosicielki, która rolnik/hodowca świadomie lub nie : /unikając strat, kosztów leczenia /zawiózł do rzeżni, bo przestała jeść.
Niestety takie świnie nie są eliminowane w rzeźni, bo to nie podlega badaniu. ( podobnie jest z krowami-tzw. leżakami ). A badanie poubojowe nie łączy się z kwalifikacją chorych na rożycę świń. Postuluję zatem lepsze szkolenie lekarzy medycyny oraz weterynarii w chorobach od zwierząt z użyciem nowoczesnych metod diagnostycznych. Na granicy samochody z miesem moga być ta metoda badane np. na zawartość toksycznych DIOXYN, co dotyczy np. mięsa drobiowego.
Dr med. wet. diagnosta elektroniczny zwierząt i ludzi Bogumił Wojnowski