Sure, here's the heading in Polish -htmlCopy codeRóżyca - Choroba Skóry i Jej Objawy
Różyca
Różyca jest ograniczoną do miejsca infekcji lub uogólnioną narządową chorobą zakaźną spowodowaną przez patogenne szczepy bakterii – włoskowca różycy (Erysipelothrix rhusiopathiae). Bakteria ta jest odporna na warunki środowiskowe i występuje na całym świecie.
Zachorowania dotyczą ludzi i zwierząt: świń, bydła, owiec, ptactwa domowego, ryb. Zachorowania na różycę wśród ludzi są najczęściej spowodowane zawodowym narażeniem na kontakt z zakażonym zwierzęciem lub produktami pochodzenia zwierzęcego. Bakterie znajdują się w wydzielinie dróg oddechowych, moczu i kale zwierząt. Przyczyną zakażenia są zranienia skóry spowodowane kośćmi i mięsem wieprzowym lub ościami, łuskami i mięsem rybim. Do zakażenia dochodzi poprzez wnikanie bakterii przez uszkodzoną skórę. Następnie drogą naczyń krwionośnych może dojść do rozsiewu zakażenia do serca (zapalenie wsierdzia), kości (martwica kości), stawów, mózgu i płuc.
Jak często występuje róża?
Róża jest stosunkowo często występującą chorobą. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi w Polsce w 2013 r. odnotowano 5242 zachorowania na różę, w tym 44,8% przypadków związanych z pobytem w szpitalu.
Róża jest chorobą zapalną skóry i tkanki podskórnej o nagłym początku i szybkim przebiegu. Główne objawy róży to zmiany skórne.
Najczęstsza lokalizacja róży to podudzie (>80% przypadków), twarz oraz u kobiet po usunięciu piersi z powodu nowotworu kończyna górna. Skóra jest żywoczerwona, błyszcząca, obrzęknięta, wyraźnie odgraniczona od skóry zdrowej, bolesna przy dotyku, cieplejsza. Niekiedy zarówno w obrębie skóry zmienionej zapalnie, jak i na obrzeżu nacieku występują drobne wybroczyny. Mogą pojawić się też linijne zaczerwienienia skóry wzdłuż przebiegu naczyń chłonnych zmienionych zapalnie („smugi”, „pręgi”). Węzły chłonne położone najbliżej miejsca zakażenia mogą być powiększone i bolesne przy dotyku (np. w róży kończyny dolnej – węzły pachwinowe).
Naciekowi zapalnemu towarzyszą obrzęki, ponieważ paciorkowce rozsiewają się m.in. naczyniami chłonnymi. Oprócz zmian skórnych, chorobie często towarzyszą objawy ogólne: dreszcze, wysoka gorączka do 40–41°C, złe samopoczucie. Dochodzi do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych.
Choroba nie pozostawia odporności na zakażenie, toteż często nawraca, zwłaszcza u osób predysponowanych. Powikłana róża może powodować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe.
- różę pęcherzową – pojawiają się pęcherze wypełnione jasną, surowiczą treścią, ustępuje bez pozostawienia blizn
- różę krwotoczną – występują krwawe wylewy do tkanek, ustępuje bez pozostawienia blizn
- różę zgorzelinową – ciężka postać z powstaniem obszarów martwicy, po przebyciu tej postaci choroby najczęściej pozostają blizny
- różę pełzającą lub wędrującą – gdy zakażenie szerzy się drogami naczyń limfatycznych w postaci wypustek, czasami objawy choroby mogą pojawiać się też w odległych od siebie miejscach, np. na drugiej stopie albo dłoni
- różę nawrotową – najczęściej daje powikłania w postaci słoniowacizny kończyn spowodowanej zaburzeniami odpływu chłonki.
Jak leczyć chorobę różę?
Leczenie róży polega na przyjmowaniu antybiotyków. Niekiedy wskazana jest hospitalizacja. Choroba pod wpływem antybiotykoterapii zaczyna szybko ustępować, a u pacjenta widoczny jest zanik objawów skórnych, jak też ogólnych. W trakcie leczenia zaleca się robić miejscowe okłady z ichtiolu na chorobowo zmienione miejsca skóry. W codziennej pielęgnacji należy stosować preparaty nawilżające. Leczenie róży jest procesem długotrwałym – może trwać 1-3 miesiące. Pomocniczo w leczeniu wykorzystuje się zioła.
Na łagodzenie objawów skórnych korzystnie wpływa przemywanie skóry wyciągiem z piołunu, który wykazuje właściwości antybakteryjne. W zwalczaniu choroby zastosowanie mają również ziołowe herbaty i napary z pokrzywy, rokitnika, dziurawca oraz innych ziół, które odznaczają się pozytywnym wpływem na układ krążenia. Przy chorobach skórnych wskazane jest stosowanie nasion lnu, które zapobiegają nadmiernej utracie wody przez skórę i zapewniają jej optymalne nawilżenie. Nieleczona choroba róża może doprowadzić do rozwoju poważnych powikłań. Najgroźniejszym z nich jest sepsa, nazywana inaczej posocznicą, czyli ogólnoustrojowa infekcja bakteryjna. Innymi powikłaniami po róży mogą być:
- zapalenie naczyń limfatycznych,
- zaburzenia krążenia limfy,
- słoniowacizna, czyli obrzęk o bardzo dużym nasileniu,
- ropowica.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia różycy?
Po wyleczeniu niepowikłanej różycy zazwyczaj nie ma potrzeby pozostawania pod kontrolą lekarską lub wykonywania badań kontrolnych. Powikłania narządowe różycy (sercowe, neurologiczne) lub dotyczące układu ruchu mogą wymagać specjalistycznego leczenia i rehabilitacji.
Narażenie na zachorowanie na różycę dotyczy zasadniczo określonych grup zawodowych. Pracownicy ubojni, zakładów rzeźniczych, przetwórni mięsa powinni znać zasady higieny pracy, w tym w zakresie ochrony własnej. Należy pamiętać o dezynfekcji i prawidłowym opatrzeniu ran po kontakcie z produktami pochodzenia zwierzęcego. Istotne jest również odpowiednie czyszczenie i dezynfekowanie narządzi i powierzchni, które mają kontakt ze zwierzętami lub mięsem.
Zobacz także
Włośnica Włośnica to choroba spowodowana pasożytem Trichinella. Źródłem zarażenia jest spożycia mięsa chorych zwierząt domowych lub dzikich – w Polsce to najczęściej wieprzowina lub mięso dzika. Objawy włośnicy pojawiają się po kilku dniach lub tygodniach i mają przebieg fazowy. Należą do nich między innymi: biegunka, ból brzucha, ból mięśni, gorączka, objawy alergicznego zapalenia naczyń.
Wybrane treści dla Ciebie
Krztusiec Krztusiec, znany dawniej jako koklusz, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych – bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca. Najważniejszym objawem krztuśca jest bardzo silny, napadowy, przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność i świst wdechowy, określany jako „pianie”, lub wymioty pod koniec napadu kaszlu.
Róża: bakteryjna choroba skóry – przyczyny, objawy i leczenie
Róża, choć ma piękną nazwę, jest groźną chorobą zakaźną. Wywołują ją paciorkowce, które przenikają do ludzkiego organizmu na skutek urazów mechanicznych. O tym, czym jest róża, jak ją leczyć i jak minimalizować ryzyko zachorowania opowiedziała dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
- Czym jest róża i jakie są przyczyny zachorowań?
- Róża – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
- Róża – rozpoznanie i metody diagnostyczne
- Róża – leczenie
- Róża – możliwe powikłania
- Róża nawrotowa
- Słoniowacizna, czyli obrzęk limfatyczny
- Kiedy róża może pozostawić blizny?
- Róża – co jeszcze warto o niej wiedzieć?
- Jak uniknąć zakażenia? Uwaga na maszynki do golenia!
- Róża – bakteryjna choroba skóry. Podcast do wysłuchania