Słońce a pryszcze - Prawdziwa relacja między promieniowaniem słonecznym a stanem skóry
Uczulenie na słońce – leczenie
W leczeniu uczulenia na słońce stosuje się środki zapobiegawcze, czyli działania skierowane na to, aby uniknąć pojawienia się wysypki, oraz leczenie, kiedy wysypka już się pojawi.
- unikanie słońca
- zakładanie odzieży chroniącej przed słońcem
- stosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA) i ultrafioletowym B (UVB) oraz współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30 należy stosować odpowiednio, czyli regularnie i obficie. O tym, jakie preparaty wybrać i jak odpowiednio je stosować, przeczytaj tutaj: Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1 i Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
U niektórych osób, lekarz może zalecić tzw. profilaktyczną fototerapię małymi dawkami PUVA, czyli chemiofototerapię, co oznacza naświetlanie promieniowaniem UVA po podaniu psolarenu, leku światłouwrażliwiającego. Terapię taką stosuje się wczesną wiosną w celu wywołania tolerancji na ekspozycję na słońce. Może ona być korzystna dla osób, u których spodziewane jest wystąpienie poważnych objawów wiosną lub latem. Zabiegi naświetlania zwykle się wykonuje 2–3 razy w tygodniu przez od czterech do sześciu tygodni. Leczenie takie zaleca dermatolog. Należy pamiętać, że nie jest ono optymalne dla wszystkich pacjentów z uczuleniem na słońce i ma swoje działania niepożądane – na wczesnym etapie fototerapii mogą wystąpić zaostrzenia, wymagające zastosowania glikokortykosteroidów.
Leczenie uczulenia na słońce, jeśli już się pojawi wysypka, nie zawsze jest konieczne, ponieważ niektóre osoby mają łagodne objawy, które szybko mijają, a że z czasem rozwija się tolerancja na promieniowanie słoneczne, nie szukają one pomocy lekarskiej.
Niektórzy pacjenci mogą jednak wymagać leczenia w celu złagodzenia objawów. W takich przypadkach leczenie zależy od nasilenia zmian skórnych.
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
Opryszczka a słońce – zależność, przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
Opryszczka a słońce jest udokumentowaną zależnością powstawania przyczyn epidemii opryszczki zwykłej. Światło ultrafioletowe, które znajduje się w bezpośrednim świetle słonecznym ma negatywny wpływ na wystąpienie opryszczki.
Wirus herpes simplex występuje w dwóch formach. Pierwsza forma opryszczki jest znana, jako wirus opryszczki zwykłej – 1, powszechnie znana, jako opryszczka jamy ustnej lub zimno. Drugą formą opryszczki jest wirus opryszczki zwykłej – 2, powszechnie znany, jako opryszczka narządów płciowych. Oba rodzaje opryszczki są bardzo zakaźne. Kiedy osoba zarażona jest jakąkolwiek formą opryszczki, pozostanie ona w jej ciele na zawsze. W ciągu pierwszego roku zarażenia się wirusem opryszczki, można spodziewać się nawet kilku ognisk.
Opryszczka a słońce – leczenie
Obecnie nie ma lekarstwa na ten wirus. Leczenie koncentruje się na pozbyciu się ran i ograniczeniu przykrych symptomów. Możliwe, że rany znikną bez leczenia. Jednakże lekarz może zdecydować, że pacjent potrzebuje jednego lub więcej następujących leków:
- Acyklowir.
- Famciclovir.
- Valacyclovir.
Leki te mogą pomóc osobom zakażonym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby. Leki pomagają również obniżyć intensywność i częstość występowania ognisk. Leki mogą występować w postaci doustnej (pigułkowej) lub mogą być stosowane, jako krem. W przypadku poważnych ognisk zapalnych, leki te można także podawać drogą iniekcji. Lekarze sugerują acyclovir, jako leczenie ognisk opryszczki HSV 2 narządów płciowych wskutek promieniowania ultrafioletowego. U osób cierpiących na opryszczkę można uniknąć bezpośredniego światła słonecznego i rozważyć użycie środka ochrony przeciwsłonecznej podczas wychodzenia na zewnątrz.
Zapobieganie
Oprócz zmniejszenia narażenia na słońce, istnieją inne sugestie, które pomogą zapobiec występowaniu opryszczki i skrócić czas jej trwania oraz intensywność.
Zdrowe opcje:
- Zdrowa dieta.
- Zaniechanie palenia papierosów, picia alkoholu i ograniczenie jedzenia słodyczy.
- Można jeść dużo zdrowych tłuszczów z awokado, łososia, kokosa, surowych orzechów i nasion.
- Zioła takie jak melisa, korzeń z lukrecji.
- Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, tai chi pomagają zmniejszyć stres, który może powodować rozprzestrzenianie się opryszczki.