Skuteczne leczenie uczulenia na słońce z hydrokortyzonem
Uczulenie na słońce – jak sobie z nim radzić?
Promieniowanie słoneczne jest niezbędne dla człowieka, jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Może działać leczniczo na choroby takie jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Niestety, zbyt długa ekspozycja na słońce może okazać się niebezpieczna i przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne i występuje u nich reakcja fotoalergiczna – uczulenie na słońce. Jeśli i u Ciebie pojawiają się niepożądane objawy, musisz bardzo mocno zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry. W doborze metod pielęgnacji pomoże Ci dobry dermatolog. Pamiętaj jednak, że najważniejsza będzie regularność w stosowaniu poszczególnych produktów. Dopiero wówczas będą mogły one zadziałać skutecznie. Eucerin przygotował wyjątkową linię dermokosmetyków przeznaczonych dla osób szczególnie wrażliwych na tego typu czynniki. Jest nią linia Eucerin Sun. Tak naprawdę ochronę przed słońcem należy stosować przez cały rok, niezależnie od wieku i typu cery, nie tylko podczas opalania i spędzania długiego czasu w pełnym słońcu. Wśród produktów Eucerin znajdziesz te dedykowane osobom borykającym się z przebarwieniami, z cerą dojrzałą czy trądzikową. Dodatkowo warto pamiętać, że najlepsze działanie osiągniesz stosując razem produkty pochodzące z tej samej linii.
Sun Pigment Control SPF 50+ Fluid przeciw przebarwieniom
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Fotodermatozy mogą pojawić się z różnych powodów. W piśmiennictwie fachowym wymieniane są zwykle:
- fotodermatoza endogenna – wynikająca z działania czynnika wewnętrznego,
- fotodermatoza egzogenna – powstająca w wyniku działania środka drażniącego w postaci np. maści, kremu, leku. Niektóre zioła również są fotouczulające. Do takich ziół należy między innymi dziurawiec, a także rumianek czy skrzyp polny,
- fotodermatozy idiopatyczne – występuje nadwrażliwość na promieniowanie o nieznanym podłożu,
- schorzenia, które nasilają się w wyniku ekspozycji na słońce, np. zapalenie skórno mięśniowe czy toczeń układowy, dający charakterystyczny rumień na twarzy w postaci motyla.
Alergia na słońce – polimorficzna osutka świetlna – objawy
Zwykle polimorficzna osutka świetlna (PMLE) występuje wiosną i wczesnym latem. Może jednak pojawić się zimą, po korzystaniu z solarium lub po wakacjach w ciepłych krajach. Zmiany skórne występują zwykle w ciągu kilku godzin (czasami kilku dni) po ekspozycji na słońce i towarzyszy im intensywny świąd. Wysypka trwa od jednego do kilku dni, a następnie ustępuje, jeśli unika się dalszej ekspozycji na słońce. Czasami wysypka utrzymuje się przez kilka tygodni. Zmiany goją się bez powstawania blizn. Charakterystyczną cechą polimorficznej osutki świetlnej jest to, że jest najbardziej nasilona wiosną i wczesnym latem, łagodnieje wraz z postępem lata i ustępuje jesienią lub zimą, a następnie powraca kolejnej wiosny.
W przypadku polimorficznej osutki świetlnej może występować kilka różnych rodzajów zmian skórnych (jak sama nazwa wskazuje – polimorficzna, czyli mająca wiele postaci), ale zwykle u danej osoby jest to określony rodzaj zmian skórnych i kiedy wysypka nawraca, wygląda tak samo, jak podczas poprzednich epizodów. Najczęściej są to swędzące, czerwone grudki, plamy lub krosty. Rzadziej zmiany przypominają ukąszenia owadów lub rumień wielopostaciowy.
Alergia na słońce: czerwone grudki, plamy i krosty. Fot. istockphoto.com
Wysypka najczęściej pojawia się na obszarach skóry narażonych na działanie promieni słonecznych – w górnej części klatki piersiowej, na dekolcie, szyi, ramionach, a czasami także łydkach. Choroba występuje częściej tam, gdzie skóra w czasie zimy jest zakryta. Wysypka rzadko występuje na twarzy i grzbietach dłoni.
Rzadko wysypce mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze, ból głowy i nudności.
Uczulenie na słońce - co to jest i jakie są objawy
Uczulenie na słońce może wystąpić u osób w różnym wieku, istnieją też różne rodzaje nadwrażliwości, dlatego warto przede wszystkim dotrzeć do ich przyczyny, aby móc podjąć działania u źródła problemu. Niektóre choroby skóry zaostrzają się pod wpływem światła słonecznego, dlatego warto o tym wiedzieć. To między innymi toczeń rumieniowaty, którego objawy to przede wszystkim: przewlekłe zmęczenie, bóle stawów, wysypki skórne, problemy z nerkami, czy problemy z sercem i płucami. Reakcja Twojej skóry na światło może być też związana z uwarunkowaniem genetycznym lub też z, tak zwaną, skórą barwnikową, bądź pergaminową. Na szczególną uwagę zasługują również fotodermatozy:
- endogenne – wywołane czynnikami wewnętrznymi, w tym niedoborami witamin i przebiegiem niektórych procesów w organizmie,
- egzogenne – powodowane przez czynniki zewnętrzne, np. interakcje ze składnikami leków lub kosmetyków,
- idiopatyczne – o nieznanej przyczynie.
Objawy uczulenia na słońce bywają różne. Często mają postać fotodermatoz, czyli chorób skóry człowieka związanych z działaniem promieniowania UV. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej w okresie wiosny i lata. Po zimie układ odpornościowy jest odzwyczajony od promieniowania UV i może reagować na nie stanem zapalnym. Objawy pojawiają się w czasie od kilku minut do 48 godzin po ekspozycji na słońce. Należą do nich:
- pokrzywka słoneczna,
- wielopostaciowe osutki świetlne,
- zaczerwienienie skóry,
- wyprysk słoneczny,
- opuchlizna,
- pieczenie skóry.
Alergii słonecznej mogą towarzyszyć też bóle głowy, zaczerwienienie spojówek, a także podwyższona temperatura. Czy można mieć uczulenie na słońce bez względu na płeć i wiek? Można! Chociaż według obecnych danych najbardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji. Mężczyzn ten problem dotyka statystycznie rzadziej. Każda wyjątkowo wrażliwa osoba musi pamiętać, by przed wyjściem z domu stosować dobre kosmetyki z filtrem. Są one konieczne nie tylko w upalne dni. Jeśli chodzi o zmiany skórne, pojawiają się one najpóźniej do 2 godzin od ekspozycji na słońce, jednak w niektórych przypadkach reakcja alergiczna bywa opóźniona i symptomy występują nawet po dwóch dniach. W większości przypadków skórna reakcja alergiczna utrzymuje się kilka godzin i znika samoistnie nie pozostawiając przy tym żadnych śladów. Wszelkie silniejsze reakcje wymagają szybkiej konsultacji ze specjalistą, który zaleci dalsze kroki.
Uczulenie na słońce – leczenie
W leczeniu uczulenia na słońce stosuje się środki zapobiegawcze, czyli działania skierowane na to, aby uniknąć pojawienia się wysypki, oraz leczenie, kiedy wysypka już się pojawi.
- unikanie słońca
- zakładanie odzieży chroniącej przed słońcem
- stosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA) i ultrafioletowym B (UVB) oraz współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30 należy stosować odpowiednio, czyli regularnie i obficie. O tym, jakie preparaty wybrać i jak odpowiednio je stosować, przeczytaj tutaj: Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach – cz. 1 i Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach – cz. 2
U niektórych osób, lekarz może zalecić tzw. profilaktyczną fototerapię małymi dawkami PUVA, czyli chemiofototerapię, co oznacza naświetlanie promieniowaniem UVA po podaniu psolarenu, leku światłouwrażliwiającego. Terapię taką stosuje się wczesną wiosną w celu wywołania tolerancji na ekspozycję na słońce. Może ona być korzystna dla osób, u których spodziewane jest wystąpienie poważnych objawów wiosną lub latem. Zabiegi naświetlania zwykle się wykonuje 2–3 razy w tygodniu przez od czterech do sześciu tygodni. Leczenie takie zaleca dermatolog. Należy pamiętać, że nie jest ono optymalne dla wszystkich pacjentów z uczuleniem na słońce i ma swoje działania niepożądane – na wczesnym etapie fototerapii mogą wystąpić zaostrzenia, wymagające zastosowania glikokortykosteroidów.
Leczenie uczulenia na słońce, jeśli już się pojawi wysypka, nie zawsze jest konieczne, ponieważ niektóre osoby mają łagodne objawy, które szybko mijają, a że z czasem rozwija się tolerancja na promieniowanie słoneczne, nie szukają one pomocy lekarskiej.
Niektórzy pacjenci mogą jednak wymagać leczenia w celu złagodzenia objawów. W takich przypadkach leczenie zależy od nasilenia zmian skórnych.