SIBO a wypadanie włosów - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.
W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.
Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.
Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.
Oś jelito-skóra
Dlatego też coraz więcej mówi się nie tylko osi mózg – jelito, ale także osi jelito – skóra. W skład której możemy zaliczyć także wytwory owej skóry, jakim są właśnie włosyJ. Nie od dziś wiadomo, że skóra ma swój własny mikrobiom, którego skład w znacznym stopniu wpływa na kondycję zarówno skóry jak i jej wytworów. W myśl teorii istnienie osi jelito – skóra coraz intensywniej eksploruje się powiązanie pomiędzy mikrobiomem jelitowym, mikrobiomem skórnym i skórą. Związek ten może mieć wpływ chociażby na procesy keratynizacji i modulację skórnej odpowiedzi immunologicznej. W konsekwencji – na aktywację bądź modyfikację przebiegu szeregu chorób skóry. A jeśli taki związek istnieje – można go również potencjalnie wykorzystać we wspomaganiu leczenia różnego typu problemów dermatologicznych.
W sytuacji rozwoju dysbiozy jelitowej i wspomnianego uprzednio uszkodzenia ciągłości bariery jelitowej zarówno fragmenty ścian komórkowych bakterii jak i wytwarzane przez bakterie potencjalnie chorobotwórcze metabolity, mogą przenikać ze światła jelita do układu krwionośnego, gromadzić się w obrębie skóry i zakłócać jej homeostazę. DNA bakterii jelitowych zostało wyizolowane z surowicy chociażby pacjentów z łuszczycą – a więc coś jest na rzeczy… Idąc dalej – krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA, propinioan, maslan, octan) produkowane w stanie homeostazy przez mikroby jelitowe odgrywają istotną rolę w ustaleniu mikrobiologicznego profilu skóry, co nie pozostaje bez wpływu na zachowanie jej naturalnych mechanizmów ochronnych. Dostępność przytoczonych metabolitów wpływa na liczebność w mikrobiomie skóry określonych bakterii, na przykład Propionibacterium, zdolnego do produkcji kwasu propionowego oraz octanu. Kwas propionowy wykazuje z kolei silne działanie przeciwdrobnoustrojowe względem Staphylococcus aureus opornych na metycylinę (MRSA). Siłą rzeczy obecność tej ostatniej bakterii na ludzkiej skórze nie jest pożądana, więc mechanizmy hamujące jej wzrost są istotną kwestią dla zachowania homeostazy nabłonka.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.
Objawy SIBO
Zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego nie daje specyficznych objawów. Występujące dolegliwości są zależne od liczby oraz rodzaju, a także lokalizacji bakterii kolonizujących narząd. U części osób dolegliwość może mieć przebieg bezobjawowy. Zwykle jednak chorzy zgłaszają różne problemy, które z reguły występują lub nasilają się około 1–2 godzin po zjedzonym posiłku.
Najczęstszym symptomem zaburzonej mikroflory są wzdęcia brzucha, którym mogą towarzyszyć zaparcia, bóle brzucha, uczucie pełności oraz nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów. Z powodu utrudnionego trawienia tłuszczów może wystąpić biegunka tłuszczowa. Objawem alarmowym, który powinien skłonić do diagnostyki, jest również nieuzasadniona utrata masy ciała. Niekiedy można zaobserwować powiększony obwód brzucha.
W bardziej zaawansowanych postaciach schorzenia mogą pojawić się nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. Dotyczą one przede wszystkim niedoboru witaminy B12, białka oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W skrajnych przypadkach istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń trawienia i wchłaniania, a nawet niedożywienia.