Zdjęcia Uczuleń na Dłoniach - Przegląd i Objawy
Czy alergia wziewna może mieć związek z wysypką alergiczną?
Zdarza się, że wysypka alergiczna jest skutkiem reakcji alergicznej, którą wywołuje kontakt z alergenami wziewnymi. Wysypkę alergiczną mogą wywołać np. roztocza kurzu domowego, które gromadzą się w materacach, meblach tapicerowanych, dywanach, zasłonach itp. Zaczerwienienie, wysypka i świąd mogą być również związane z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami domowymi – u części alergików po pogłaskaniu np. kota, psa, świnki morskiej lub królika na skórze pojawiają się krostki i zaczerwienienie.
Również leki mogą wywołać wysypkę alergiczną. Nie zawsze pojawia się ona po pierwszym zastosowaniu farmaceutyków. Coraz częściej alergia na leki w postaci wysypki polekowej występuje u osób, które przez dłuższy czas przyjmowały konkretny preparat. Do leków, które mogą wywołać wysypkę alergiczną, zaliczamy m.in.:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- kwas acetylosalicylowy,
- niektóre antybiotyki,
- leki moczopędne,
- barbiturany,
- leki przeciwbólowe z grupy opiatów.
W przypadku uczulenia na leki najczęściej na skórze pojawia się rumień lub typowa pokrzywka alergiczna.
Czym smarować uczulenie na rękach?
Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,
Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.
Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.
Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Uczulenie na detergenty na dłoniach
Uczulenie na detergenty na dłoniach może być spowodowane przez różnego typu środki myjące i piorące, do produkcji których są one masowo używane.
Drażniące działanie mają między innymi SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) zaliczane do detergentów o największej sile czyszczenia. Znajdują się one w składzie mydeł, szamponów oraz płynów do mycia ciała, naczyń, szyb etc. O kontakt z nimi łatwo więc w czasie normalnych, codziennych aktywności życiowych.
Uczulenie na płyn do naczyń i inne, podobne środki, może mieć postać zarówno wyprysku kontaktowego, jak też reakcji alergicznej. W pierwszym przypadku powodem jest fizyczne podrażnienie skóry i uszkodzenie keratynocytów, czyli komórek naskórka. Odczyn w takim przypadku ograniczony jest do miejsc, w których skóra była narażona na bezpośredni kontakt. Jeśli zaś chodzi o alergię, reakcja jest bardziej złożona. Bierze w niej udział układ odpornościowy, który reaguje na kontakt z alergenem ze zbyt dużą siłą, doprowadzając do powstania odczynu zapalnego.
Wysypka alergiczna pokarmowa
Alergiczne zmiany skórne mogą pojawić się po spożyciu uczulających nas pokarmów, a także leków. Coraz częściej nie mają związku z naturalnymi alergenami, które są w żywności, ale chemicznymi dodatkami np. barwnikami i konserwantami.
Na skutek reakcji alergicznej, którą wywołują spożywane przez nas pokarmy, mogą pojawić się np. uporczywy świąd, rumieniowe plamy oraz różnego rodzaju wypryski – najczęściej są to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Wysypka alergiczna pokarmowa może pojawić się na skórze i na błonach śluzowych, które mają bezpośredni kontakt z alergenem. Często lokalizuje się w dołach podkolanowych, zgięciach łokci, w okolicy nadgarstków oraz na twarzy.
Czerwona wysypka na policzkach niemowląt może wskazywać na uczulenie spowodowane składnikami mleka modyfikowanego, alergenami obecnymi w produktach i napojach, które spożywała matka karmiąca piersią, a także alergenami z pokarmów wprowadzanych do diety starszych niemowląt. Wysypki alergiczne w przypadku alergii pokarmowych u niemowląt i małych dzieci mogą pojawiać się także w fałdach skórnych i w okolicy podpieluszkowej. Dość często na alergię pokarmową u najmłodszych wskazuje również nasilająca się ciemieniucha.
Wysypka alergiczna pokarmowa może również wystąpić u osób dorosłych. Zmiany skórne u osób dorosłych, które wywołane są alergenami z pokarmów, dość często pojawiają się nie tylko na twarzy, w jamie ustnej, dołach podkolanowych, zgięciach łokci, w okolicy nadgarstków i na dłoniach, ale także na brzuchu.
Do często uczulających produktów spożywczych, po których może pojawić się wysypka na ciele, zaliczamy m.in. pomidory, truskawki, owoce cytrusowe, zboża, mleko, czekoladę, orzechy, gorczycę oraz seler. Dość często wysypka alergiczna ma związek z np. obecnością w pokarmach środków ochrony roślin i substancji konserwujących.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?
Ponieważ wyprysk zawodowy często powodują alergeny występujące w miejscu pracy czy podczas prac domowych, warto się zabezpieczać przed kontaktem z nimi za pomocą np. rękawiczek czy odzieży ochronnej.
Zobacz także
Alergia na chrom Chrom należy do najważniejszych alergenów kontaktowych. Wyprysk wywołany przez ten metal przebiega bardzo ciężko i zwykle trwa długo, nierzadko nawet dziesiątki lat.
Alergia na kobalt Kobalt należy do najczęstszych alergenów kontaktowych, przy czym uczula on różne grupy osób, w tym zarówno dzieci, jak i robotników z wypryskiem zawodowym.
Alergia na nikiel Najczęściej uczula nikiel znajdujący się w biżuterii, guzikach jeansów, sprzączkach pasków, a niekiedy również nożycach, sztućcach i innych wyrobach metalowych.
Alergeny kontaktowe Do najczęstszych alergenów kontaktowych w Polsce należą nikiel i chrom. Coraz częstsze jest też uczulenie na perfumy i aminy aromatyczne.
Wybrane treści dla Ciebie
Testy skórne Testy skórne to najważniejsze badanie wykorzystywane w diagnostyce alergii. Pozwalają one na proste, szybkie i bezpieczne potwierdzenie uczulenia na różne alergeny.
Próba prowokacyjna z alergenem Próba wykonywana jest w celu stwierdzenia, czy dana osoba jest uczulona na konkretny alergen. Badanie wykonuje się stosunkowo rzadko. Zwykle wtedy, gdy innymi metodami nie udało się potwierdzić nadreaktywności oskrzeli i (lub) uczulenia na konkretny alergen, a wynik badania ma znaczenie dla rozpoznania choroby.
