Sposoby na złuszczanie skóry - Odkryj Naturalne Metody Piękna i Zdrowia

Łuszcząca się skóra głowy - jakie sposoby pomagają?

Łuszcząca się skóra głowy to nie zawsze jedynie problem estetyczny, choć rzeczywiście odpadające fragmenty martwego naskórka nie wyglądają atrakcyjnie. Dowiedz się, co może leżeć u podłoża tej częstej dolegliwości i w jaki sposób można sobie z nią radzić. Czy domowe sposoby są skuteczne?

  • Łuszcząca się skóra głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć różne podłoża. Do jej częstych przyczyn należą: suchość, niewłaściwa pielęgnacja i choroby dermatologiczne.
  • Objawami towarzyszącymi łuszczeniu mogą być: świąd, podrażnienie, wypadanie włosów. Symptomów takich nie wolno lekceważyć i warto zawsze skonsultować je z lekarzem.
  • Niwelowanie łuszczenia polega często na odpowiedniej pielęgnacji, nawilżaniu skóry, a przy łupieżu - stosowaniu właściwych kosmetyków. Niekiedy można oprzeć postępowanie na sprawdzonych, domowych sposobach.

Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która cechuje się występowaniem charakterystycznych zmian na skórze. Szacuje się, że występuje u około 2% Europejczyków, z tą samą częstotliwością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ta specyficzna choroba skóry może pojawić się w każdym wieku, niekiedy zmiany obserwowane są już w wieku niemowlęcym, jednak łuszczyca u dzieci zwykle ma znacznie łagodniejsze objawy i przebieg.

Spis treści:

  1. Przyczyny łuszczycy
  2. Rodzaje łuszczycy
  3. Objawy i miejsca występowania
  4. Jak wygląda łuszczyca?
  5. Przebieg łuszczycy
  6. Leczenie miejscowe. Jak złagodzić objawy?
  7. Leczenie łuszczycy lekami. Co stosować?
  8. Domowe sposoby na łuszczycę
  9. Dieta przy łuszczycy
  10. Nieleczona łuszczyca - powikłania

Przyczyny łuszczącej się skóry głowy

Skóra głowy z racji tego, że pokryta jest włosami, funkcjonuje nieco inaczej, niż skóra w nieowłosionych partiach ciała. Ma ona ograniczony dostęp powietrza, a pod włóknami włosowymi „lubią” gromadzić się zanieczyszczenia i drobnoustroje.

Wszystko to sprawia, że wymaga ona szczególnej higieny i pielęgnacji, by pozostawać w dobrej kondycji. Jedną z częstych dolegliwości dotykających pacjentów różnej płci i w różnym wieku jest łuszcząca się skóra głowy. Łuszczenie może mieć wiele przyczyn - od niewłaściwej pielęgnacji i przesuszenia po choroby skórne takie AZS.

Najczęstsze podłoża takiego objawu to:

  • nadmiernasuchość skóry głowy spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją. Do przesuszenia prowadzą przeważnie takie czynniki jak: suszenie włosów po umyciu zbyt gorącym powietrzem, zbyt często lub ze zbyt małej odległości, częsta stylizacja włosów (np. ich prostowanie, kręcenie, farbowanie). Łuszcząca się skóra głowy po farbowaniu czy trwałej może świadczyć o jej podrażnieniu, a niekiedy też - o alergii na użyte preparaty,
  • łupież - jedna z najczęściej występujących chorób skóry głowy. Łupież wywoływany jest przez bytujące na owłosionej skórze grzyby. Ich chorobotwórcza aktywność prowadzi do obumierania naskórka i odrywania się jego martwych fragmentów,
  • atopowe zapalenie skóry głowy - schorzenie o podłożu alergicznym, powodujące zmiany skórne w postaci podrażnień, zaczerwienienia, wysypki, a także nadmiernego łuszczenia się grubych warstw naskórka. Skóra atopowa jest częstą dolegliwością u dzieci i niemowląt, ale niekiedy występuje też u pacjentów dorosłych,
  • łuszczyca - najczęściej diagnozowana u osób około 30 - 40 roku życia, ale może też pojawić się wcześniej. Łuszczyca skóry głowy jest jedną z częstych odmian łuszczycy pospolitej,
  • nieodpowiednia dieta. Kiedy codzienna dieta uboga jest w witaminy, minerały i inne substancje odżywcze, cierpią wszystkie tkanki ludzkiego organizmu. Łuszcząca się skóra na głowie jest jednym z częstych oznak niedoboru cennych mikroelementów, a także niedoboru wody. Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety, trzeba na co dzień pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, bez którego skóra nie może prawidłowo funkcjonować.

Domowe sposoby na piekącą i łuszczącą się skórę na twarzy

O suchą skórę zadbają również proste domowe maseczki nawilżające. Nakładajcie je na oczyszczoną twarz nawet dwa razy w tygodniu, pozostawiając na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu zmyjcie letnią wodą i wklepcie nawilżający krem.

Prawdziwą skarbnicą odżywczych i nawilżających składników jest domowa maseczka z siemienia lnianego. Siemię nie tylko zawiera mnóstwo witamin i minerałów, ale przede wszystkim ma w składzie substancje śluzowe, które świetnie powlekają skórę i łagodzą wszelkie podrażnienia. Łyżkę nasion lnu wsypcie do garnuszka, zalejcie szklanką wody i gotujcie na małym ogniu, aż powstanie kleisty „kisiel”. Odcedźcie nasiona. Do „kisielu” możecie dodać łyżeczkę naturalnego olejku roślinnego, np. jojoba, który spotęguje odżywcze i regenerujące działanie maseczki.

Równie dobrze sprawdzi się domowa maseczka z płatków owsianych i miodu. Płatki owsiane zadziałają odżywczo, łagodząco i nawilżająco, miód natomiast dodatkowo ukoi podrażnioną skórę. Dwie łyżki płatków owsianych zalejcie ciepłą wodą i odstawcie na kilka minut, aż zmiękną. Odsączcie płatki i dodajcie do nich łyżeczkę miodu. Składniki warto dodatkowo zmiksować, żeby uzyskać papkę o bardziej jednolitej konsystencji. Do takiej maseczki możecie też dołożyć zawartość kapsułki z witaminami A+E.

Co na łuszczącą się skórę na twarzy?

W pierwszej kolejności w przypadku łuszczenia się skóry na twarzy musicie wyeliminować wszelkie czynniki, które doprowadziły do tego stanu. Odstawcie kosmetyki z alkoholem, sztucznymi konserwantami, barwnikami, aromatami. Ich skład powinien być jak najbardziej naturalny. Nie dotykajcie twarzy dłońmi, mimo że odstające płatki skóry kuszą, żeby je odrywać. Takie postępowanie może doprowadzić do powstania ranek i blizn. Unikajcie opalania, solarium, a na dzień stosujcie krem z filtrem SPF.

Do oczyszczania i demakijażu twarzy stosujcie kosmetyki o delikatnym składzie, w których nie ma wysuszających składników, takich jak SLS. Świetnie sprawdzą się łagodne mleczka, olejki oczyszczające i nawilżające żele do twarzy.

Raz w tygodniu warto użyć kosmetyku złuszczającego, dzięki któremu pozbędziecie się martwego czy rolującego się naskórka oraz suchych skórek na twarzy. W tym przypadku nie powinno się jednak stosować silnie drażniących kosmetyków jak peelingi z dużym stężeniem kwasów AHA i BHA oraz peelingów mechanicznych. Dużo lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które delikatnie rozpuszczają naskórek. Nie używajcie ich jednak częściej niż 1-2 razy w tygodniu!

elektrokoagulacja zabieg, w którym zmienia się strukturę tkanek za pomocą prądu, laserowe usuwanie tkanek zabieg, w którym usuwa się chorobowo zmienione tkanki, skleroterapia wstrzykiwanie preparatu, który wywołuje zwłóknienie tkanek.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

Bardzo wiele pań decyduje się na naturalne domowe patenty, takie jak płukanki rozjaśniające na bazie rumianku, rabarbaru, cytryny bądź wręcz przeciwnie, przyciemniające na bazie kawy, czarnej herbaty, kory dębu, orzecha włoskiego, czy szałwii.

Czytaj dalej...

Co więcej weź pod uwagę i to, że nałożenie maseczki na czoło jest naprawdę banalnie proste wystarczy odgarnąć włosy z twarzy, zabezpieczyć je spinką lub opaską i voila pole do nakładania maski gotowe.

Czytaj dalej...