Skuteczne sposoby na leczenie trądziku u dorosłych

Jak wybrać najlepszy krem na trądzik

W doborze odpowiednich kosmetyków na trądzik najważniejszy jest rodzaj skóry, ponieważ od tego zależy, czy odpowiednio o nią zadbasz i czy jej dodatkowo nie zaszkodzisz. Istotny jest również skład, a także działanie dodatkowe.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy doborze dobrego kremu na trądzik w 2024 roku.

Typ cery

Cera tłusta ma tendencję do przetłuszczania, co w dłuższej perspektywie może zatykać pory i wywołać trądzik. Najważniejsze to nie dopuszczać do jej przesuszania, choć w drugą stronę też nie wolno przesadzić.

Należy unikać preparatów na bazie alkoholi, które spotęgują mechanizmy obronne skóry twarzy, przez co zacznie ona wydzielać jeszcze więcej sebum.

Warto stosować kosmetyki na trądzik zawierające kwas salicylowy, który zwęża i oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, złuszcza naskórek oraz zwiększa gęstość skóry i produkcję kolagenu. Co więcej, odżywiaj skórę kwasami owocowymi, dzięki którym cera lepiej wchłania składniki odżywcze.

W przeciwieństwie do cery tłustej, sucha skóra jest niedostatecznie nawilżona i wytwarza znikome ilości sebum. W codziennej pielęgnacji cery unikaj kosmetyków na trądzik na bazie alkoholu oraz mydła, ponieważ pozbawiają one skórę ochronnej warstwy sebum.

Stosuj kosmetyki na trądzik zawierające jak największą ilość składników odżywczych, które przywrócą skórze witalność i właściwy poziom nawilżenia. Sprawdzą się ekstrakty z nagietka, rokitnika, pestek winogron czy kiełków pszenicy. Doskonałym składnikiem nawilżającym jest też kwas hialuronowy, bo nie tylko nawilża, ale też jest bardzo lekki.

Cera mieszana to połączenie skóry tłustej i suchej. Tłusta część to tzw. obszar T (nos, czoło, broda), a sucha to policzki. Pielęgnując skórę, dobieraj kremy przeznaczone do cery mieszanej, dzięki czemu nie będzie konieczności dbania o poszczególne jej fragmenty z osobna. Sprawdzą się np. kremy do cery trądzikowej zawierające retinol. Jeśli twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, stosuj kosmetyki na trądzik zawierające rumianek, szałwię lub delikatne kwasy owocowe (jabłkowy czy cytrynowy). Z kolei do przesuszającej się, dobieraj kremy nawilżające, a więc z witaminą E, aloesem lub gliceryną.

Przyczyny potówek u dzieci i dorosłych

Potówki u dziecka i potówki u dorosłych występują z kilku przyczyn. Przede wszystkim poprzez:

  • nadmierne pocenie – na skutek zbyt wysokich temperatur na zewnątrz, bądź niewłaściwego ubrania dziecka,
  • ubieranie dzieci w materiały niskiej jakości, tzw. tworzywa sztuczne,
  • mycie pociech zbyt rzadko,
  • używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji ciała dziecka.

Potówki u noworodka występują, ponieważ ich gruczoły potowe nie są jeszcze całkowicie wykształcone. Przez to pot nie uchodzi na zewnątrz, a zatrzymuje się w porach, zatykając je. W przypadku osób dorosłych przyczyny są podobne – zmiany pojawiają się na skutek nadmiernego pocenia się, m.in. podczas:

  • zbyt intensywnych treningów,
  • doboru nieodpowiedniej odzieży do temperatury,
  • jako objaw nadpotliwości,
  • otyłości,
  • nadczynności tarczycy.

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Trądzik u osoby dorosłej. Co stosować na trądzik u dorosłego?

Trądzik dorosłych zaczęto wyróżniać od odmiany młodzieńczej trądziku od niedawna. Jest to choroba, która swoimi objawami nie różni się od tych, które występują w trądziku związanym z dojrzewaniem płciowym.

Spis treści

Trądzik dorosłych to odmiana trądziku, która powinna być od samego początku leczona dermatologicznie. W niektórych przypadkach panie powinny skonsultować się z ginekologiem pod kątem zaburzeń hormonalnych najczęściej wynikających ze stresującego trybu życia. Trądzik dorosłych chociaż odbierany przez pacjentów jako poważne schorzenie przewlekłe, na pewno ma lepsze rokowanie i szansę na wyleczenie, ale w oparciu o metody farmakologiczne a nie sposoby domowe czy kosmetyczne.

Gdzie występują potówki?

Potówki u niemowlaka i potówki u dorosłych mogą zlokalizować się niemalże we wszystkich miejscach na ciele. Często narażone są obszary, które nadmierne się pocą, a więc np.: pod biustem czy pod pachami. Mogą one wystąpić na skutek dużego stresu czy zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Gdzie stany zapalny może się ulokować?

  • potówki na twarzy,
  • potówki na plecach,
  • potówki na stopach,
  • potówki na czole,
  • potówki na nogach,
  • potówki na dłoniach,
  • potówki na udach,
  • potówki na pośladkach,
  • potówki pod pachami.

Jak widać stan zapalny może powstać praktycznie na całym ciele. Bardzo często obecne są w miejscach, gdzie ubranie jest szczególnie przylegające, a więc np. na plecach czy pośladkach.

Decyzje dotyczące przygotowania do kolonoskopii Fortrans powinny być podejmowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, a także ogólnych wytycznych medycznych i regulacji prawnych.

Czytaj dalej...

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...