Skuteczne sposoby na leczenie trądziku u dorosłych
Jak leczyć potówki?
Co na potówki? Leczenie przede wszystkim należy rozpocząć od znalezienia przyczyny wystąpienia zmian. Jeśli za stan zapalny odpowiedzialna jest niewłaściwa odzież, należy zacząć nosić przewiewne, bawełniane ubrania, dostosowując ich ilość do temperatury na zewnątrz.
Na rynku dostępna jest także maść na potówki, która niekiedy przepisywana jest przez dermatologa w przypadku, gdy obecne są czerwone zmiany skórne u osób dorosłych. Ma ona w swoim składzie antybiotyk, który pomoże zniwelować stan zapalny.
Co na potówki u dorosłych? Swędzenie oraz pieczenie zmniejszy również żel z aloesu. Dostępne są gotowe preparaty. Aloes zawarty jest również z balsamach łagodzących skutki opalania. Dobrze jest też posiadać aloes w domu. Dojrzałe liście rośliny wytwarzają żel, którym można wysmarować dotknięte potówką miejsca.
Trądzik u osoby dorosłej. Co stosować na trądzik u dorosłego?
Trądzik dorosłych zaczęto wyróżniać od odmiany młodzieńczej trądziku od niedawna. Jest to choroba, która swoimi objawami nie różni się od tych, które występują w trądziku związanym z dojrzewaniem płciowym.
Spis treści
Trądzik dorosłych to odmiana trądziku, która powinna być od samego początku leczona dermatologicznie. W niektórych przypadkach panie powinny skonsultować się z ginekologiem pod kątem zaburzeń hormonalnych najczęściej wynikających ze stresującego trybu życia. Trądzik dorosłych chociaż odbierany przez pacjentów jako poważne schorzenie przewlekłe, na pewno ma lepsze rokowanie i szansę na wyleczenie, ale w oparciu o metody farmakologiczne a nie sposoby domowe czy kosmetyczne.
Jak wybrać najlepszy krem na trądzik
W doborze odpowiednich kosmetyków na trądzik najważniejszy jest rodzaj skóry, ponieważ od tego zależy, czy odpowiednio o nią zadbasz i czy jej dodatkowo nie zaszkodzisz. Istotny jest również skład, a także działanie dodatkowe.
Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy doborze dobrego kremu na trądzik w 2024 roku.
Typ cery
Cera tłusta ma tendencję do przetłuszczania, co w dłuższej perspektywie może zatykać pory i wywołać trądzik. Najważniejsze to nie dopuszczać do jej przesuszania, choć w drugą stronę też nie wolno przesadzić.
Należy unikać preparatów na bazie alkoholi, które spotęgują mechanizmy obronne skóry twarzy, przez co zacznie ona wydzielać jeszcze więcej sebum.
Warto stosować kosmetyki na trądzik zawierające kwas salicylowy, który zwęża i oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, złuszcza naskórek oraz zwiększa gęstość skóry i produkcję kolagenu. Co więcej, odżywiaj skórę kwasami owocowymi, dzięki którym cera lepiej wchłania składniki odżywcze.
W przeciwieństwie do cery tłustej, sucha skóra jest niedostatecznie nawilżona i wytwarza znikome ilości sebum. W codziennej pielęgnacji cery unikaj kosmetyków na trądzik na bazie alkoholu oraz mydła, ponieważ pozbawiają one skórę ochronnej warstwy sebum.
Stosuj kosmetyki na trądzik zawierające jak największą ilość składników odżywczych, które przywrócą skórze witalność i właściwy poziom nawilżenia. Sprawdzą się ekstrakty z nagietka, rokitnika, pestek winogron czy kiełków pszenicy. Doskonałym składnikiem nawilżającym jest też kwas hialuronowy, bo nie tylko nawilża, ale też jest bardzo lekki.
Cera mieszana to połączenie skóry tłustej i suchej. Tłusta część to tzw. obszar T (nos, czoło, broda), a sucha to policzki. Pielęgnując skórę, dobieraj kremy przeznaczone do cery mieszanej, dzięki czemu nie będzie konieczności dbania o poszczególne jej fragmenty z osobna. Sprawdzą się np. kremy do cery trądzikowej zawierające retinol. Jeśli twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, stosuj kosmetyki na trądzik zawierające rumianek, szałwię lub delikatne kwasy owocowe (jabłkowy czy cytrynowy). Z kolei do przesuszającej się, dobieraj kremy nawilżające, a więc z witaminą E, aloesem lub gliceryną.
Domowe sposoby na potówki
Zarówno potówki u niemowlaka, jak i potówki u dorosłych są dość uciążliwą przypadłością, której towarzyszy nieprzyjemne swędzenie. By zniwelować nieco to nieprzyjemne uczucie można zdecydować się na sprawdzone, domowe metody.
Potówki – jak się pozbyć? Zaleca się m.in.:
- ochłodzenie ciała za pomocą zimnych okładów lub kostek lodu,
- przemywanie skóry chłodną wodą,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Skóry z potówką nie należy zakrywać opatrunkami. Najkorzystniejszy dla skóry jest przewiew. Należy wówczas pozostawić skórę odkrytą i nosić lekkie, bawełniane ubrania. Potówki nie powinny być eksponowane na słońcu oraz narażone na przegrzanie. By podrażniona skóra doszła do siebie, trzeba unikać słońca i wychodzenia na zewnątrz w upalne dni.
Sposób na potówki to również kąpiel, której zadaniem jest łagodzenie występujących zmian. Swędzenie złagodzi kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Do chłodnej wody wystarczy dodać kilka łyżek sody. Następnie należy wziąć długą kąpiel, która zmniejszy uczucie swędzenia i złagodzi podrażnienia. Soda oczyszczona może zostać również użyta, jako posypka na miejsca dotknięte potówką. Doskonale wchłania wilgoć.
W przypadku noworodków świetnie sprawdzi się krochmal na potówki, który złagodzi objawy, takie jak swędzenie czy zaczerwienienie skóry.
Wypryski i ropne pryszcze na twarzy po 30, 40 i 50-tce – przyczyny, leczenie
- Ropne pryszcze i krostki to stosunkowo częste zmiany skórne występujące u dorosłych.
- Wśród najważniejszych przyczyn wyprysków na twarzy po 30., 40. i 50. roku życia wymienia się zmiany hormonalne, stres i niewłaściwą dietę.
- Objawy trądziku w późniejszym wieku są zwykle charakterystyczne dla różnych rodzajów trądziku pospolitego oraz różowatego.
- Jest wiele leków zwalczających pryszcze na twarzy u osób powyżej 30. roku życia, ale wskazana jest konsultacja u dermatologa, który dobierze preparaty do charakteru zmian i nasilenia dolegliwości.
Wypryski na twarzy, najczęściej kojarzone z okresem dojrzewania, mogą dotyczyć również osób po 30., 40. i 50. roku życia. Przyczyny wyprysków w tym wieku są zróżnicowane, ale najczęściej wiążą się ze zmianami hormonalnymi, stresem i dietą. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z problemem czerwonych krostek na twarzy w dorosłym wieku, ale wybór najwłaściwszej metody leczenia warto zostawić specjaliście. Skąd się biorą ropne wypryski na twarzy po 30. i jak można im zaradzić?