Skąd się bierze wysypka w zgięciach łokci u dorosłych i jak sobie z nią radzić

Jak leczyć wysypkę na łokciach?

Leczenie wysypki na łokciach uzależnione jest od typu schorzenia, które ją wywołało. Istnieje wiele sposobów leczenia tej przypadłości, ale zawsze każda kuracja powinna przebiegać pod nadzorem lekarza.

Pierwszym krokiem jest wizyta u dermatologa lub alergologa. Lekarz diagnozuje przyczynę problemu i potwierdza lub wyklucza konkretną chorobę.

Jak leczyć wysypkę na łokciach? Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby - leczenie wewnętrzne i zewnętrzne.

W różnych przypadkach chorobowych stosowane są różne terapie:

  • wysypka o podłożu alergicznym wymaga przyjmowania leków antyhistaminowych lub glikokortykosteroidów oraz stosowania maści i kremów, które łagodzą uczucie swędzenia i silnie natłuszczają wysuszoną skórę. Warto także wyeliminować produkty, które uczulają, jak kosmetyki czy określone jedzenie,
  • przy wysypce, której źródłem jest choroba Duhringa należy wprowadzić odpowiednią dietę bezglutenową, która normalizuje pracę jelit,
  • atopowe zapalenie skóry leczone jest środkami do stosowania zewnętrznego i lekami przeciwhistaminowymi. Dodatkowo podawane są leki przeciwzapalne. W leczeniu AZS wykorzystywana jest także fototerapia.

W leczeniu wysypki na łokciach stosowane są leki antyhistaminowe, przeciwzapalne, maści, żele i kremy nawilżające.

Jeśli podłożem uczulenia jest alergia należy unikać kontaktu z alergenem. Warto także pielęgnować skórę odpowiednimi kosmetykami, głównie emolientami, które tworzą na jej powierzchni cienką warstwę ochronną, aby zapobiec przesuszeniu i nadmiernej utracie wody.

Czy da się wyleczyć wysypkę na łokciach domowymi sposobami?

Leczenie wysypki na łokciach można uzupełniać naturalnymi metodami, ale warto je zawsze skonsultować z lekarzem i potwierdzić, że nie szkodzą naszej skórze.

Domowe sposoby na wysypkę, które można zastosować jeszcze przed wizytą u lekarza to:

Czy alergia wziewna może mieć związek z wysypką alergiczną?

Zdarza się, że wysypka alergiczna jest skutkiem reakcji alergicznej, którą wywołuje kontakt z alergenami wziewnymi. Wysypkę alergiczną mogą wywołać np. roztocza kurzu domowego, które gromadzą się w materacach, meblach tapicerowanych, dywanach, zasłonach itp. Zaczerwienienie, wysypka i świąd mogą być również związane z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami domowymi – u części alergików po pogłaskaniu np. kota, psa, świnki morskiej lub królika na skórze pojawiają się krostki i zaczerwienienie.

Również leki mogą wywołać wysypkę alergiczną. Nie zawsze pojawia się ona po pierwszym zastosowaniu farmaceutyków. Coraz częściej alergia na leki w postaci wysypki polekowej występuje u osób, które przez dłuższy czas przyjmowały konkretny preparat. Do leków, które mogą wywołać wysypkę alergiczną, zaliczamy m.in.:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • kwas acetylosalicylowy,
  • niektóre antybiotyki,
  • leki moczopędne,
  • barbiturany,
  • leki przeciwbólowe z grupy opiatów.

W przypadku uczulenia na leki najczęściej na skórze pojawia się rumień lub typowa pokrzywka alergiczna.

Wysypka na ciele to nie zawsze objaw alergii. Rodzaje, przyczyny i metody leczenia

Wysypka na ciele to zmiany pojawiające się na skórze w formie plam, grudek, pęcherzy lub krostek, którym może towarzyszyć zaczerwienienie, ból lub swędzenie. Przyczyn wysypki na ciele może być wiele. Często, lecz nie zawsze bywa objawem alergii, ale może też pojawić się jako symptom choroby bakteryjnej lub wirusowej. Może pojawić się po zażyciu leków, wystawieniu skóry na działanie promieniowania UV lub po ukąszeniu owada. Dlatego, aby poznać powód jej wystąpienia, należy zgłosić się do dermatologa. To kluczowe, ponieważ warunkuje zastosowanie odpowiedniej i skutecznej metody leczenia.

Leczenie alergii skórnej

Leczenie alergii skórnej zależy od jej objawów i od alergenu, który ją wywołał. Lekarz na pewno zaleci jednak unikanie alergenu i używanie hipoalergicznych kosmetyków .

Najprawdopodobniej przepisze też leki na alergię : maści, kremy lub inne leki (antyhistaminowe, kortykosteroidy), żeby złagodzić świąd, ból czy obrzęk lub przyspieszyć gojenie. W przypadku nadkażonych zmian skórnych nie obędzie się bez antybiotyku, np. w maści.

Jeśli ty lub twoje dziecko cierpicie na alergię skórną, pamiętaj o następujących zasadach postępowania:

  • unikaj pocierania, drapania lub szorowania skóry
  • kilka razy dziennie nawilżaj skórę delikatną maścią lub balsamem, bez alkoholu, substancji zapachowych ani barwników
  • użyj balsamu po kąpieli na wilgotną skórę
  • nie bierz długich i gorących kąpieli – postaw na krótkie prysznice lub kąpie w letniej wodzie
  • unikaj noszenia wełnianej odzieży.

źródła: mp.pl, intermountainhealthcare.org, acaai.org

Objawy alergii skórnej

Objawy alergii skórnej zależą od rodzaju reakcji alergicznej:

  • wyprysk – swędząca, łuszcząca się, czerwona, sucha wysypka, najczęściej umiejscowiona na twarzy, dłoniach, pod łokciami i kolanami. Czasami sączy się z niego bezbarwny płyn.
  • wyprysk kontaktowy – swędząca i bolesna wysypka, może mieć postać guzków i/lub pęcherzy. Pojawia się od razu po kontakcie z alergenem lub nawet po kilku dniach.
  • pokrzywka – wypukłe, płaskie, swędzące guzki, czasami bolesne. Pokrzywka wymaga uważnej obserwacji, może bowiem oznaczać poważną reakcję alergiczną.
  • obrzęk naczynioruchowy – opuchlizna i obrzęk, które mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli zlokalizowane są w jamie ustnej (język) lub w gardle, ponieważ mogą utrudniać oddychanie. Wymagają pilnej wizyty na SOR-ze.

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Charakterystyczną cechą polimorficznej osutki świetlnej jest to, że jest najbardziej nasilona wiosną i wczesnym latem, łagodnieje wraz z postępem lata i ustępuje jesienią lub zimą, a następnie powraca kolejnej wiosny.

Czytaj dalej...

Wybrane przyczyny pokrzywki Czynnik mogący wywołać pokrzywkę Przykłady alergeny wziewne i kontaktowe pyłki roślin a zwłaszcza przypominające je alergeny zjadanych owoców czy warzyw zespół alergii jamy ustnej , lateks, pokarmy np.

Czytaj dalej...