Skóra na Twarzy Dziecka - Przyczyny, Opieka i Porady

Sucha skóra na twarzy a dieta

Bardzo ważnym elementem dbania o skórę twarzy jest odpowiednia dieta. Jeżeli cera jest przesuszona, a pod oczami można zaobserwować ciemne kręgi, to należy pić więcej wody – przynajmniej półtora litra dziennie. Dodatkowo powinno się spożywać odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów, szczególnie omega-3, które znajdują się w rybach morskich, tranie i orzechach. Nie należy też zapominać o owocach i warzywach, które dostarczają niezbędnych dla dobrego stanu skóry twarzy witamin.

W przypadku niemowląt i małych dzieci nie można zastosować wiele rozwiązań pomagających na suchą skórę na twarzy u dorosłych. Zawsze powinno wybierać się kosmetyki przeznaczone dla wieku dziecka, ponieważ inne mogą zawierać niebezpieczne dla niego substancje. Sucha skóra na twarzy niemowlaka może być nawilżana specjalistycznymi maściami dla dzieci lub maścią z witaminą A. Pomocne są też kąpiele w płatkach lub słomie owsianej, a także stosowanie płynów do kąpieli z emolientami.

Zobacz film: Zbieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Sucha skóra u dziecka – domowe sposoby

Sucha skóra u dziecka to problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Na szczęście już przy pomocy prostych, sprawdzonych domowych sposobów jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić i zapewnić maluchowi komfort, jakiego potrzebuje.

Odpowiednie nawodnienie

Dbając o nawilżenie skóry swojego dziecka, na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie jego organizmu od wewnątrz. Pamiętaj o tym, aby maluch dużo pił. Staraj się jednak unikać podawania mu słodkich lub gazowanych napojów. W zależności od jego wieku, najlepszym rozwiązaniem będzie woda przegotowana lub mineralna.

Właściwa higiena skóry

Właściwa higiena skóry w przypadku najmłodszych jest bardzo istotna. Dotyczy to zarówno ich kąpieli, jak i samego zmieniania pieluszki. W przypadku kąpieli unikaj korzystania z mydła i kosmetyków, które tworzą dużo piany. Najczęściej znajdują się w nich SLS-y, które mogą uszkodzić delikatną warstwę ochronną i tym samym spowodować suchość i podrażnienie. W przypadku kąpieli lepiej sprawdzą się emolienty, czyli preparaty mocno natłuszczające i zabezpieczające skórę, które dodatkowo posiadają neutralne pH. Sama kąpiel dziecka również nie powinna trwać zbyt długo. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, zbyt długi kontakt skóry niemowlęcia z wodą także może doprowadzić do jej przesuszenia. Pamiętaj również o tym, aby woda w wanience nie była zbyt gorąca.

W przypadku przewijania malucha i zmiany pieluszki lepiej zrezygnować z korzystania z mokrych chusteczek lub używać ich tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w trakcie podróży. Jeśli musisz z nich skorzystać, staraj się wybierać takie, które nie zawierają kompozycji zapachowej ani pozostałych substancji, które mogą prowadzić do przesuszenia skóry dziecka.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Aby zapobiec pojawianiu się suchej skóry u swojego dziecka, zabezpiecz ją także za pomocą odpowiedniej odzieży. Zadbaj o to, aby wychodząc na zewnątrz Twoje dziecko posiadało odpowiednią ochronę przed zimnem i mrozem i chroniło przed nim partie ciała, które w największym stopniu narażone są na ich szkodliwy wpływ.

Co zrobić, gdy niemowlę ma suchą skórę?

Jeśli skóra niemowlaka jest sucha, należy zadbać przede wszystkim o prawidłową pielęgnację skóry dziecka:

  • skrócić kąpiele do 5–10 minut bez użycia mydła,
  • stosować emolienty,
  • nie przegrzewać dziecka,
  • stosować nawilżanie powietrza,
  • nie wystawiać dziecka na działanie zimnego powietrza.

W okresie noworodkowym należy ograniczyć stosowanie kosmetyków do kąpieli. Wystarczy kąpiel dziecka czystą wodą, można dodatkowo w niewielkim stopniu stosować łagodne i bezzapachowe płyny do kąpieli. Temperatura wody nie powinna przekraczać 34–36 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić ją łokciem – jest odpowiednio ciepła, jeśli nie odczuwamy ani zimna, ani gorąca. Noworodek nie musi być kąpany codziennie, wystarczy co drugi dzień.

Suche plamy na skórze dziecka. Czego mogą być objawem?

Swędzące suche plamy na skórze dziecka mogą świadczyć o alergii, a konkretnie o rozwoju atopowego zapalenia skóry. AZS jest poważnym schorzeniem, którego istotą jest genetycznie uwarunkowana skłonność do nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na styczność z alergenem – wziewnym, kontaktowym czy pokarmowym.

Pod wpływem przeciwciał IgE dochodzi do ciężkiej reakcji zapalnej, manifestowanej w postaci zmian na ciele. Skóra staje się bardzo sucha i zaczerwieniona, a towarzyszący temu świąd może być bardzo silny.

Typowe miejsca, w których pojawiają się suche czerwone plamy na skórze, to:

  • zgięcia łokci i kolan,
  • twarz,
  • szyja,
  • kark.

AZS u dzieci jest także przyczyną zmian skórnych na nogach, ramionach i przedramionach. Czerwone suche plamy pojawić się mogą pojawić się również na powiekach i pod oczami. Często towarzyszy im opuchlizna, która sprawia jeszcze większy dyskomfort.

Zdarza się też, że AZS atakuje całą powierzchnię ciała. Choroba zazwyczaj zaczyna się rozwijać około 3-6 miesiąca życia, pierwsze poważniejsze jej objawy występują jednak dopiero pod koniec okresu niemowlęcego (około 1 roku życia), a z całą siłą rozkwita ona u dzieci w wieku 2-3 lat.

Żel krem- Łagodnie oczyszczający żel-krem do mycia twarzy z naturalnym olejkiem migdałowym delikatnie i skutecznie oczyszcza i wygładza skórę, Zawartość łagodzącego olejku migdałowego delikatne, lecz skuteczne działanie oczyszczające.

Czytaj dalej...

Możemy zaliczyć do nich podatność na emisję suchego powietrza, małą wilgotność otoczenia, używanie mocnych detergentów, które dodatkowo naruszają płaszcz lipidowy skóry, częste mycie i wycieranie skóry, brak prawidłowej ochrony przed słońcem oraz zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie.

Czytaj dalej...