Skóra na Twarzy Dziecka - Przyczyny, Opieka i Porady
Sucha skóra na twarzy – problem, na który pomogą domowe sposoby
Najlepszym domowym sposobem na natłuszczenie skóry jest stosowanie masła shea, smalcu i łoju. Jednorazowo można wykorzystać również naturalne oleje, takie jak lniany, oliwę z oliwek czy masło kokosowe, jednak ich zbyt częste aplikowanie może upośledzać gruczoły łojowe i wtórnie przesuszać skórę.
Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie peelingów domowej roboty. Pomagają one usunąć suche skórki. Zbyt agresywne kosmetyki chemiczne lub z kwasami owocowymi mogą pogorszyć stan skóry. Dlatego warto korzystać z delikatnych domowych peelingów z płatków owsianych lub fasoli adzuki. Należy jednak pamiętać, że ich zbyt częste stosowanie nie jest wskazane.
Działanie nawilżające i łagodzące mają również płyny zawierające hydrolaty, na przykład różany. Pomocne może być też dodawanie olejków eterycznych, choć w przypadku podrażnionej skóry pierwsze użycie może być ryzykowne. Najlepiej sprawdza się olejek rumiankowy, z drzewa sandałowego i kadzidłowy.
Jak zadbać o skórę twarzy po wakacjach? Dowiesz się tego z naszego filmu
Zobacz film: Jakie zabiegi do twarzy wybrać po wakacjach? Źródło: 36,6.
Skóra noworodka – video
Zdaniem eksperta
Małgorzata Maj-Pucek, neonatolog, odpowiada na pytania dotyczące zdrowia skóry noworodka: Jak wygląda skóra noworodka? Z jakimi zmianami skórnymi może urodzić się noworodek? Co to jest fizjologiczny rumień noworodka? Co to jest trądzik niemowlęcy? Kiedy wygląd skóry noworodka wymaga wizyty lekarza?
- Kawalec W., Grenda R., Ziólkowska H., Pediatria,I, PZWL, 2013, ISBN 978-83-200-4309-9
- Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, II, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2014, ISBN 978-83-65195-64-73.
- Jabłońska Stefania, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, I, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN 978-83-200-4154-5
Ten tekst został napisany przez Eksperta, który posiada kierunkowe wykształcenie oraz doświadczenie. Nawiązując współpracę z autorytetami w danej dziedzinie nauki serwis Mamazone.pl dba o najwyższą jakość i wiarygodność informacji publikowanych w serwisie. W Mamazone.pl opieramy się na EBM (Evidence Based Medicine) – medycynie opartej na faktach i wiarygodnych źródłach. ×
Sucha skóra u niemowlaka – przyczyny
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłej osoby. Naskórek jest cieńszy, mniejsza jest warstwa tkanki podskórnej. Gruczoły potowe są obecne, jest ich jednak mniej niż u dorosłego, a także nie funkcjonują jeszcze w sposób prawidłowy. Jest to powód, dla którego niemowlę jest bardziej podatne na wychłodzenie. Skóra niemowlęcia jest również bardziej narażona na wysychanie czy uszkodzenia.
Jakie mogą być przyczyny suchej skóry u małych dzieci? Sucha, łuszcząca się skóra może wystąpić, jeśli poród nastąpił po terminie. Ma to związek z dłuższym narażeniem skóry na działanie wód płodowych, a maź pokrywająca dziecko nie spełnia już swoich zadań.
Niekiedy przyczyną zbyt suchej skóry u niemowlaka jest stosowanie źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych lub nieprawidłowa (np. nadmierna) ich aplikacja. Podrażnienia może dodatkowo nasilać suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Niewystarczające nawilżenie skóry niemowlaka bywa ponadto efektem zbyt długich kąpieli, sprzyjających utracie wilgoci z naskórka.
Podczas codziennej pielęgnacji noworodka czy niemowlęcia można zauważyć pierwsze symptomy przesuszania się skóry. Szorstka skóra niemowlaka, widoczne białe łuski, czerwone grudki czy niewielkie pęknięcia naskórka to główne objawy wskazujące na problemy z nawilżeniem skóry.
O tym, że niemowlę ma suchą skórę świadczy również złuszczanie się naskórka pod palcami w trakcie pielęgnacji.