Depilacja po nacięciu krocza - Jak pielęgnować skórę i zapobiegać infekcjom
Blizna po nacięciu krocza – kiedy powstaje?
Blizna po nacięciu krocza powstaje po zabiegu epizjotomii, który polega na nacięciu krocza w II fazie porodu . W trakcie zabiegu przecięciu ulega:
- skóra,
- mięsień powierzchowny poprzeczny krocza,
- mięsień opuszkowo-gąbczasty,
- ściany pochwy.
W jakim celu nacinane jest krocze? Zabieg wykonywany jest po to, aby ochronić krocze przed nadmiernym rozciągnięciem i pęknięciem w trakcie porodu . Jako cel nacięcia wskazuje się również ochronę główki płodu ze strony tkanek dna macicy . Coraz częściej podkreśla się jednak, że samoistne, naturalne pęknięcie krocza jest mniej inwazyjnym rozwiązaniem, a rekonwalescencja po nim – znacznie szybsza. Współczesne badania pokazują też, że nacięcie krocza nie chroni przez jego pęknięciem, ale sprzyja dalszym jego urazom.
Nacięcie krocza nadal jest najczęściej stosowanym podczas porodu zabiegiem chirurgicznym, pomimo tego, że jego skuteczność nigdy nie została udowodniona. Wręcz przeciwnie, prowadzone od początku lat 80. badania dostarczają nowych dowodów na szkodliwość tej procedury.
Jak długo trwa połóg po porodzie? Kompleksowy przewodnik
Nacięcie krocza (epizjotomia) - szwy, gojenie, jak długo boli
Nacięcie krocza (epizjotomię) wprowadzono do praktyki położniczej 100 lat temu. Od tego czasu epizjotomię wykonuje się coraz częściej, dziś nawet przy co drugim porodzie naturalnym. Jest to zabieg chirurgiczno-położniczy, który ma pomóc dziecku bezpiecznie przyjść na świat, a jednocześnie uchronić rodzącą przed samoistnym pęknięciem krocza - co jest urazem bolesnym, mogącym wywołać liczne powikłania. Nacięcie podczas porodu wykonuje się w różny sposób, najczęściej w linii środkowej i środkowo-bocznej. Podczas zabiegu powinno się stosować znieczulenie miejscowe, lecz dzieje się to rzadko, ponieważ decyzja o epizjotomii często zapada nagle, a zabieg musi być wykonany bardzo szybko. Zwłaszcza w takich sytuacjach istotne jest, aby nacięcie krocza wykonywać w szczytowej fazie skurczu, dzięki czemu ogranicza się ból i utratę krwi. Szycie krocza następuje bezpośrednio po urodzeniu łożyska. Podczas zakładania szwów (najczęściej rozpuszczalnych), bardzo ważne jest, aby odtworzyć naturalne warunki anatomiczne i zabezpieczyć zszytą ranę przed zakażeniem. Dlatego kobiety po epizjotomii powinny szczególnie przestrzegać zasad higieny w pierwszym tygodniu po zabiegu, jak i później, aż do zakończenia połogu. Pamiętaj! Szykując wyprawkę do szpitala, zaopatrz się zarówno w specjalne kosmetyki dla niemowląt z Niezbędnika Młodej Mamy, lecz również preparaty wspomagające higienę intymną w okresie ciąży i połogu!
Nacięcie krocza może nieść pewne korzyści. Przede wszystkim redukuje opór tkanek, dzięki czemu chroni płód przed urazem i skraca czas trwania drugiego okresu porodu, co zmniejsza prawdopodobieństwo niedotlenienia okołoporodowego. Jednak epizjotomię powinno wykonywać się jedynie wówczas, gdy dobrostan matki lub płodu jest zagrożony. Wskazaniem do nacięcia krocza jest:
● poważne wahanie tętna dziecka,
● ułożenie odgięciowe lub pośladkowe płodu,
● dystocja barkowa (zatrzymanie porodu po urodzeniu się główki),

Jak zmniejszyć bliznę po nacięciu krocza
Blizna po nacięciu krocza to nie tylko ewentualne dolegliwości bólowe, ale też dyskomfort wynikający ze względów natury estetycznej . Przyspieszyć i wspomóc proces gojenia rany, a tym samym wpłynąć pozytywnie na wygląd blizny po nacięciu krocza, mogą specjalne maści. Jaką maść na bliznę po nacięciu krocza wybrać? Przede wszystkim musi być to produkt dedykowany ranom po zabiegach ginekologicznych. W jego składzie znaleźć może się m.in. kwas hialuronowy, który wspomaga proces bliznowacenia oraz przyspiesza gojenie błon śluzowych pochwy.
Bliznę po nacięciu krocza można też zmniejszyć, a nawet usunąć dzięki zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej . Jak się okazuje, laserowa likwidacja blizny, czy chirurgiczna plastyka blizny po nacięciu krocza cieszą się coraz większą popularnością .
About the procedure
Correction of scars after an episiotomy or tear is a non-invasive procedure that aims to smooth, shallow and lighten the scar. If, as a result of natural childbirth, the perineal wound has not healed properly, the resulting scar may not only look unsightly, but also hinder proper functioning. To remedy this, the patient may opt for a laser treatment. The desired effects of scar correction are usually obtained after several treatments, and the exact number is determined by the doctor during previous consultations.
Correction of scars after episiotomy is a procedure aimed at people who struggle with an unsightly scar that makes everyday functioning difficult. Such a scar is most often the result of inaccurate suturing or a disturbed wound healing process, caused by infection or suture separation. A direct indication for laser scar correction after episiotomy is the feeling of numbness or pulling and pain during intercourse.

Jak przyspieszyć gojenie rany po nacięciu krocza?
Aby wszystko przebiegło prawidłowo, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie po nacięciu krocza, np. maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia. Dowiedz się: Czy zdjemowanie szwów po nacięciu krocza boli?
Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród bez nacinania. Są to masaże, ćwiczenia mięśni Kegla, czy odpowiednia pozycja podczas porodu. Warto też zrobić dobre rozeznanie przed wyborem szpitala - jedne placówki słyną z nacinania krocza, inne idą z duchem czasu i wspomagają porody bez takich ingerencji. Dowiedz się: Nacięcie krocza - jak pielęgnować krocze po zabiegu? Jeśli jednak nacięcie krocza było konieczne, inezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy. Jeśli gojenie nacięcia krocza przebiega prawidłowo, te objawy też szybką miną.
