Swędzenie i łuszczenie się skóry - Przyczyny, Leczenie i Porady

Czy wszawica głowowa powoduje świąd?

Jest to choroba zakaźna, którą wywołują wszy ludzkie. Zasiedlają one skórę głowy, składając we włosach jaja. Wszy żywią się krwią, a w miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny, któremu towarzyszy silny świąd. Najłatwiejszym do zaobserwowania objawem tej choroby, jest właśnie silne drapanie się. Leczenie ma charakter miejscowy – stosuje się szampony lub spreje z substancją czynną o działaniu przeciwwszawiczym.

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to duże znacznie dla rozwoju swędzenia skóry głowy, mają niedobory witamin. Brak kluczowych składników mineralnych może wpływać na kondycję włosów i skóry głowy. Świąd jest ściśle powiązany z witaminami z grupy B.

Stres również nie pozostaje obojętny dla kondycji skóry głowy. Silne emocje mogą się odbijać pod postacią właśnie świądu. Liczne badania pokazują, że świąd skóry głowy na tle hormonalnym ma związek ze stresem. Kortyzol, adrenalina czy noradrenalina odpowiadają za silne emocje, ale mogą też być przyczyną suchości w ustach i niepohamowanej potrzeby drapania głowy.

Swędzenie skóry głowy – co powoduje nieprzyjemne objawy?

Dr n. med. Piotr Turkowski > Blog > Choroby włosów > Swędzenie skóry głowy – co powoduje nieprzyjemne objawy?

Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska i na pewno każdy chociaż raz doświadczył tego nieprzyjemnego stanu. Niektóre powody świądu skóry głowy – łojotokowe zapalenie skóry, mają też wpływ na całą skórę, która się przetłuszcza. Inne stany – np. kontaktowe zapalenie skóry, wpływają na wrażliwą i suchą skórę głowy. Wyróżnia się też inne przyczyny swędzenia skóry głowy, które nie są zależne od typu skóry i włosów – np. wszawica.

  • W przypadku łojotokowego zapalenia skóry etiologia schorzenia nie jest do końca znana. Uważa się jednak, że ma ona podłoże immunologiczne i wynika z dysfunkcji pracy gruczołów łojowych, które znajdują się obok mieszków włosowych. Objawy dodatkowo nasila występowania drożdżaków z rodzaju Malassezia.
  • Podłoże swędzącej skóry głowy może też stanowić atopowe zapalenie skóry – choroba uwarunkowana genetycznie. Czynnikiem zaostrzającym objawy jest m.in. zanieczyszczenie środowiska, alergen pokarmowy, grzyby Malassezia lub Candida albicans czy czynniki psychiczne.
  • Innym powodem świądu skóry głowy jest grzybica. W zależności od jej rodzaju obserwuje się ogniska łysienia, które są połączone z łuszczeniem powierzchni skóry, a także bolesne nacieki lub guzki zapalne z wydobywającą się treścią ropną.
  • Dodatkowo przy swędzącej skórze głowy Pacjenci często podejrzewają u siebie łuszczycę. Objawia się ona charakterystycznymi zmianami skórnymi, które wynikają z zaburzonego procesu regeneracji naskórka. Wyróżniają się wyraźną granicą, czerwonym/ brunatnym kolorem i złuszczaniem się płatów naskórka z powierzchni zmiany.
  • Inną przyczyną powodującą świąd głowy, jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Powodują je drobnocząsteczkowe hapteny, które przenikają do skóry i wywołują odpowiedź układu immunologicznego. Żeby pojawił się wyprysk, Pacjent musi mieć pewne predyspozycje do alergii kontaktowej na hapten. Może to być np. nikiel, formalina czy substancje zapachowe.

Czym jest alergia kontaktowa skóry głowy?

To nabyta nadwrażliwość na dany składnik alergizujący. Występuje w chwili kontaktu skóry głowy z tym czynnikiem. Wtedy powstaje świąd skóry, wyprysk, zaczerwienienie. Do substancji alergizujących powszechnie zalicza się np.:

  • Nikiel – znajdujący się w ozdobach do włosów,
  • Parafenylenodiaminę – składnik farb do włosów,
  • Glikol propylenowy – rozpuszczalnik w aerozolach kosmetycznych,
  • Laurylosiarczan sodowy – składnik szamponów,
  • Formalinę – stosowany do zabiegów prostowania włosów,
  • Cocamidopropyl betaine – detergent stosowany w szamponach,
  • Substancje zapachowe.

Przy podejrzeniu alergii kontaktowej należy jak najszybciej odstawić czynnik alergizujący. W leczeniu korzysta się z miejscowych leków łagodzących odczyn, które zaleca dermatolog lub trycholog.

Łuszczenie się skóry głowy

Łuszczenie się skóry głowy – choć czasami nie tak dostrzegalne, jak łuszczenie się skóry twarzy – również stanowi istotny problem dla wielu osób dorosłych, a nawet dzieci. Poszukując przyczyn łuszczenia się skóry na głowie, powinnaś rozważyć czy szampon jaki stosujesz jest odpowiedni? Jaki jest jego skład chemiczny? Na przesuszenie skóry głowy może również wpływać ekspozycja na promieniowanie UV. Jeśli problem nasila się, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Dłonie narażone są na szereg różnych czynników, które prowadzą do przesuszania się naskórka. Łuszczenie się skóry na dłoniach bywa spowodowane urazami mechanicznymi, stresem termicznym (czyli np. częstym kontaktem z gorącą wodą), czy też narażeniem na różnego rodzaju substancje chemiczne o odczynie kwasowym lub zasadowym. W walce z łuszczeniem się skóry na dłoniach jako „pomocną dłoń” możemy potraktować regenerujący krem do rąk z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS z Ceramidem oraz Naturalnymi Czynnikami Nawilżającymi. Krem szybko przynosi ulgę szorstkim i zniszczonym dłoniom, a co równie ważne – na długi czas, bo jego działanie utrzymuje się nawet do 48 godzin!

Swędzenie skóry głowy – 10 przyczyn i sposobów leczenia

Najczęstszymi przyczynami swędzenia głowy są łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry. Jednak możliwych powodów jest znacznie więcej. Warto je znać, aby skutecznie wyleczyć dokuczliwy świąd.

fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze?
  2. Łupież
  3. Łojotokowe zapalenie skóry
  4. Alergia kontaktowa
  5. Łuszczyca
  6. Atopowe zapalenie skóry
  7. Liszaj płaski
  8. Wszy i świerzb
  9. Nowotwór
  10. Swędzenie głowy neurogenne
  11. Swędzenie głowy psychogenne

Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi przeciwalergicznymi , część z nich jest dostępna bez recepty.

Czytaj dalej...

Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący alergia pokarmowa.

Czytaj dalej...

Jeśli świąd nie ustępuje, pojawiają się wypryski bądź towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą być to sygnały wysyłane przez nasze ciało, które informuje nas, że dzieje się coś złego.

Czytaj dalej...

Ograniczenie intensywnych czynności stylizacyjnych, stosowanie właściwych kosmetyków, dokładne spłukiwanie piany podczas mycia głowy, unikanie nawiewów gorącym powietrzem, ochrona przeciwsłoneczna to podstawy dbania o włosy.

Czytaj dalej...