Swędzenie i łuszczenie się skóry - Przyczyny, Leczenie i Porady
Łuszcząca się skóra na twarzy i czerwone plamy – jakie mogą być przyczyny?
To właśnie powłoczka hydrolipidowa zapewnia skórze osłonę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, zimno, suche powietrze, promieniowanie UV. Kiedy dochodzi do jej naruszenia, np. w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków, twarz narażona jest na powstawanie podrażnień. Warstwa hydrolipidowa odpowiada również za poziom nawilżenia skóry. Kiedy pojawiają się w niej ubytki, zwiększa się tzw. transepidermalna utrata wody (TEWL), czyli po prostu ze skóry „ucieka” wilgoć.
Problem może nasilać także zbyt częste stosowanie peelingów. Komórki naskórka ulegają naturalnemu procesowi odnowy co ok. 28 dni. Intensywne złuszczanie może zaburzyć ten mechanizm, czego efektem jest przyspieszenie go i powstawanie suchych skórek na twarzy. Łuszcząca się sucha skóra twarzy to nierzadko następstwo stosowania kosmetyków z alkoholem czy podrażnienia kwasami AHA i BHA.
Łuszczenie się skóry twarzy może być również symptomem chorób, zarówno dermatologicznych, jak i ogólnoustrojowych, a wtedy będzie wymagać odpowiedniego leczenia. Konsultacja u dermatologa jest konieczna w przypadku bardzo silnego łuszczenia się skóry, na które nie pomagają domowe metody i kremy nawilżające. Do lekarza wybierzcie się również wtedy, gdy łuszczeniu się towarzyszą czerwone suche plamy na skórze czy uciążliwy świąd. W taki sposób może objawiać się między innymi:
Zobacz także
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- infekcje grzybicze.
Łuszczenie się skóry na stopach
Problem łuszczenia się naskórka może też dotyczyć Twoich stóp. Podobnie jak w przypadku dłoni, tu również powinnaś wziąć pod uwagę możliwość występowania licznych zewnętrznych czynników wyzwalających. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia noszonego obuwia, dystansów w nich pokonywanych, czy też… temperatury na zewnątrz! Jeśli chcesz pozbyć się problemu łuszczenia się skóry na stopach, oczywiście mamy coś, co może pomóc. Jedną z opcji jest regenerujący krem do stóp z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS, rozwiązujący problem przesuszonej skóry, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. W sytuacji, gdy źródłem dyskomfortu jest nie tylko łuszczenie się skóry na stopach, lecz także przesuszenie skóry w innych okolicach ciała i potrzebujesz naprawdę intensywnego nawilżenia, które przyniesie ulgę i da poczucie komfortu zastosuj Emulsję z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS.
UreaRepair PLUS Regenerujący krem do stóp z 10% Mocznika
Lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS
Lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS przeznaczony jest zarówno do codziennej pielęgnacji suchej, łuszczącej się skóry, jak i do regeneracji po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Kosmetyk działa kojąco, przeciwzapalnie, wygładza i zmiękcza naskórek, przyspiesza procesy gojenia. Jego kluczowe składniki to witamina E, gliceryna, olej migdałowy, emolient dicapryl. Nałożony na skórę krem tworzy film ochronny, który zapobiega utracie nawilżenia.
Jest to jeden z moich ulubionych kremów nawilżających. Mam skórę mieszaną ze skłonnością do przesuszania, a do tego trądzikową i co najważniejsze mnie nie zapycha. Jest lekki, wydajny, o neutralnym zapachu. Po zastosowaniu skóra jest nawilżona i przyjemna w dotyku (…)
Swędzenie skóry głowy – co powoduje nieprzyjemne objawy?
Dr n. med. Piotr Turkowski > Blog > Choroby włosów > Swędzenie skóry głowy – co powoduje nieprzyjemne objawy?
Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska i na pewno każdy chociaż raz doświadczył tego nieprzyjemnego stanu. Niektóre powody świądu skóry głowy – łojotokowe zapalenie skóry, mają też wpływ na całą skórę, która się przetłuszcza. Inne stany – np. kontaktowe zapalenie skóry, wpływają na wrażliwą i suchą skórę głowy. Wyróżnia się też inne przyczyny swędzenia skóry głowy, które nie są zależne od typu skóry i włosów – np. wszawica.
- W przypadku łojotokowego zapalenia skóry etiologia schorzenia nie jest do końca znana. Uważa się jednak, że ma ona podłoże immunologiczne i wynika z dysfunkcji pracy gruczołów łojowych, które znajdują się obok mieszków włosowych. Objawy dodatkowo nasila występowania drożdżaków z rodzaju Malassezia.
- Podłoże swędzącej skóry głowy może też stanowić atopowe zapalenie skóry – choroba uwarunkowana genetycznie. Czynnikiem zaostrzającym objawy jest m.in. zanieczyszczenie środowiska, alergen pokarmowy, grzyby Malassezia lub Candida albicans czy czynniki psychiczne.
- Innym powodem świądu skóry głowy jest grzybica. W zależności od jej rodzaju obserwuje się ogniska łysienia, które są połączone z łuszczeniem powierzchni skóry, a także bolesne nacieki lub guzki zapalne z wydobywającą się treścią ropną.
- Dodatkowo przy swędzącej skórze głowy Pacjenci często podejrzewają u siebie łuszczycę. Objawia się ona charakterystycznymi zmianami skórnymi, które wynikają z zaburzonego procesu regeneracji naskórka. Wyróżniają się wyraźną granicą, czerwonym/ brunatnym kolorem i złuszczaniem się płatów naskórka z powierzchni zmiany.
- Inną przyczyną powodującą świąd głowy, jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Powodują je drobnocząsteczkowe hapteny, które przenikają do skóry i wywołują odpowiedź układu immunologicznego. Żeby pojawił się wyprysk, Pacjent musi mieć pewne predyspozycje do alergii kontaktowej na hapten. Może to być np. nikiel, formalina czy substancje zapachowe.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Jest to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna skóry głowy o podłożu alergicznym. Przebiega z nasilonym świądem, typowym wyglądem lokalizacją zmian skórnych. Zwykle występuje u dzieci, ale rozwija się też u dorosłych. Choroba może trwać nawet całe życie, ale w większości przypadków objawy ustępują w wieku szkolnym.
Atopią nazywa się dziedziczną skłonność do nadmiernego wytwarzania immunoglobulin E oraz rozwoju reakcji alergicznej typu natychmiastowego, co jest odpowiedzią na kontakt z minimalną ilością alergenu. W rozwoju AZS kluczową rolę odgrywają grzyby Malassezia. W przebiegu choroby zaburzony jest metabolizm lipidów naskórka, co powoduje niewłaściwą budowę płaszcza hydrolipidowego. Poza tym spoiwo między komórkami, jakie łączy ze sobą komórki naskórka, nie scala ich odpowiednio ściśle i powoduje, że skóra chorych na AZS jest niczym sito dla drażniących czynników zewnętrznych czy alergenów. Skóra pozbawiona płaszcza hydrolipidowego jest sucha, szorstka i swędząca. Na głowie pojawia się zaczerwienienie, drobne krostki i grudki, a nawet zgrubiałe łuski.
Przy zaostrzonym przebiegu schorzenia stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Duże znaczenie w leczeniu odgrywa też odpowiednia pielęgnacja i stosowanie do mycia skóry głowy oraz włosów szamponów ze składnikami nawilżającymi.
Pacjenci z AZS bardzo często popadają w tzw. błędne koło, ponieważ suchość skóry i towarzyszący jej świąd sprawia, że drapią się oni. To z kolei prowadzi do dalszych uszkodzeń naskórka i nasilenia suchości skóry. Łatwiej przenikają też alergeny, czynniki drażniące i drobnoustroje. Dodatkowo w ten sposób zaostrza się miejscowo stan zapalny. Wszystko to jeszcze bardziej nasila świąd.