"Tabletki antykoncepcyjne a depilacja laserowa - Wpływ na Skuteczność i Bezpieczeństwo"
Antykoncepcja a depilacja laserowa
Zanim wybierzesz się na zabieg do specjalistycznego gabinetu, w Twojej głowie pojawia się masa pytań. Czy będzie bolało? Jak przygotować się do wizyty? Jakie są przeciwwskazania? Zapewne jedną z najbardziej nurtujących kwestii jest depilacja laserowa a tabletki antykoncepcyjne. Wątek ten często poruszany jest na forach oraz w gabinecie. Możesz być spokojna, ponieważ tabletki antykoncepcyjne a depilacja laserowa nie wykluczają się. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobieta stosująca tabletki lub plastry antykoncepcyjne, nie mogła zdecydować się na zabiegi depilacji laserowej. Zanim zdecydujesz się na wizytę u kosmetyczki, sprawdź czy zażywane przez Ciebie tabletki nie są światłouczulające – niestety te substancje nie są wskazane podczas depilacji laserowej.
Kiedy decydujesz się na depilację laserową, wydajesz pieniądze, poświęcasz swój czas oraz znosisz ból towarzyszący zabiegowi, liczysz na zadowalające efekty. Chcesz mieć gładkie nogi na zawsze, żeby nie męczyć się dłużej z goleniem, nie podrażniać skóry i nie cierpieć na małe zacięcia. Depilacja laserowa a antykoncepcja nie są przeciwwskazane, ale czy mogą negatywnie na siebie wpływać, poprzez mniejszą skuteczność zabiegów? Niestety, ale przyjmowanie niektórych preparatów może powodować, że nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. Jeżeli nie jesteś pewna, porozmawiaj ze specjalistą przed depilacją, podaj mu wszystkie swoje leki, a na pewno udzieli Ci odpowiedzi.
Czym są leki fotouczulające?
Substancje fotouczulające mogą znajdować się w lekach, suplementach diety, ziołach, przyprawach, a nawet pokarmach. Przyjmowanie środków farmakologicznych stało się tak popularne i nagminne, że wyjątkowo rzadko można natrafić na kogoś, kto nie zażywa jakiegoś rodzaju leków lub dodatków mających polepszyć stan zdrowia lub pozytywnie wpłynąć na urodę. W takiej formie dbania o siebie nie ma nic złego, jednak zawsze należy mieć na względzie fakt, iż wchłaniane przez układ pokarmowy substancje mają bardzo szerokie spektrum działania na całe ciało. W mniejszym stopniu dotyczy to kosmetyków stosowanych zewnętrznie, aczkolwiek one również mogą przedostawać się do krwiobiegu. Ich wpływ nie jest wtedy ograniczony jedynie do miejsca na skórze, na którym zostały zastosowane.
Leki fotouczulające zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które po przeniknięciu z krwi do tkanek zwiększają wrażliwość komórek na promieniowanie UV. Pochodzi ono nie tylko ze słońca, ale również lamp używanych w solariach i laserach kosmetycznych. Substancje fotouczulające to związki chemiczne, które wchodzą w reakcję z energią promieniowania świetlnego, a następnie przekazują ją do substancji, które biorą udział w różnych reakcjach fotochemicznych. Gdy komórki skóry zawierają fotosensybilizatory, zwiększa się ich wrażliwość na światło, przede wszystkim na skoncentrowaną wiązkę lasera. Zetknięcie energii świetlnej z lekami fotouczulającymi wywołuje tak zwaną reakcję fototoksyczną. Na nadwrażliwej na promieniowanie UV skórze może pojawić się wykwit tożsamy z poparzeniem słonecznym, obrzęk, rumień, tkliwość oraz przebarwienia.

Leki fotouczulające a laser
Lasery do depilacji wyjątkowo rzadko wywołują jakiekolwiek skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że operują one silną wiązką energii świetlnej, która nie pozostaje całkowicie obojętna dla skóry. Wszystko co jemy i przyjmujemy w jakiś sposób oddziałuje na cały organizm, a zatem i skórę. Nawet zwykła herbata ziołowa może okazać się chwilowym przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej na dowolnym fragmencie ciała. Aby zabieg depilacji laserowej przyniósł spodziewane skutki, nie powodując przy okazji drobnych uszkodzeń w warstwach skóry, należy na kilka lub kilkanaście dni odstawić leki lub suplementy zawierające substancje fotouczulające. Zatem czego unikać przed depilacją laserową?
Leki fotouczulające
Przed przystąpieniem do epilacji wiele klientek i klientów niesłusznie obawia się bólu i na wszelki wypadek zażywają leki przeciwbólowe. Niestety część z nich posiada właściwości powodujące nadwrażliwość na promieniowanie. Należą do nich:
- ibuprofen
- pyralgina
- naproksen
- ketoprofen
- diklofenak
Antybiotyki również potrafią wywołać na naszej skórze reakcję podobną do oparzenia słonecznego. Należą do nich przede wszystkim:
- sulfonamidy
- doksycyklina
- pefloksacyna
Reakcję fototoksyczną mogą spowodować leki moczopędne, stosowane przede wszystkim przy zapaleniach dróg moczowych i zatrzymywaniu wody w organizmie. Zabiegu depilacji laserowej nie wykonacie, jeśli w ciągu 2 tygodni przed nim przyjmowaliście następujące substancje:
Leki psychotropowe oraz uspokajające, których nie należy przyjmować, gdy Wasza skóra ma mieć kontakt z laserem do depilacji, to:
- chlorpromazyna
- fenotiazyna
- pernazyna
- amitryptylina
- chlordiazepoksyd
Leki przeciwtrądzikowe, które należy odstawić na kilkanaście dni przed planowanym zabiegiem, czyli:
Tabletki antykoncepcyjne a skuteczność depilacji laserowej
Z depilacji laserowej korzysta coraz więcej osób na całym świecie. To jedyna metoda, która pozwala usunąć włoski na stałe, a wszystko to w komfortowej atmosferze, bez większego bólu i przykrych powikłań. Warto jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do laserowego usuwania owłosienia. Jednym z nich jest przyjmowanie niektórych leków. Jakich leków nie należy stosować przed depilacją laserową? Czy zaliczamy do przeciwwskazań przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?
Do laserowego usuwania owłosienia należy odpowiednio się przygotować. Przygotowania musisz rozpocząć mniej więcej 3 tygodnie przed planowaną datą zabiegu. Przygotowania polegają na odstawieniu niektórych leków i ziół. Przed zabiegiem depilacji laserowej należy odstawić zioła i mieszanki ziołowe posiadające właściwości przeczyszczające, odchudzające, detoksykujące: dziurawiec, nagietek, pokrzywa, rumianek, skrzyp polny, melisa, mięta, waleriana, kminek, lubczyk, bergamotka, bratek. Te substancje mogą znajdować się w suplementach, które zażywamy na zdrowe i piękne włosy i paznokcie.
Przed depilacją laserową również nie należy przyjmować preparatów homeopatycznych, sterydowych, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych, witaminy A doustnie, przeciwbakteryjnych, przeciwdepresyjnych, pochodnych retinolu, leków na nadciśnienie. Powyżej wymienione leki należy odstawić minimum 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej.
Ostatnio dostajemy bardzo dużo pytań od klientek na temat antykoncepcji.
Na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej nie znajduje się zażywanie leków antykoncepcyjnych. Tego typu leki hormonalne nie kolidują z działaniem wiązki laserowej.

Depilacja laserowa a przyjmowane leki
Zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny i bezinwazyjny dla organizmu, jednak wciąż trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Restrykcje przed zabiegiem dotyczą przede wszystkim używanych kosmetyków, ekspozycji na słońce oraz przyjmowanych leków i suplementów. Przed zabiegiem najprawdopodobniej czeka Cię także rozmowa z lekarzem bądź kosmetologiem, który przedstawi Ci dokładnie listę zakazanych środków oraz pomoże Ci ustalić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu. Warto dopytać, jakie będą efekty, jeżeli leczysz się na choroby przewlekłe czy nawet bierzesz coś na alergię, ponieważ depilacja laserowa a leki to istotny temat, którego nie możesz pominąć. W Epilou przed wizytą wytłumaczymy Ci, jak podejść do niego rozsądnie, a także, o czym należy poinformować osobę przygotowującą Cię do zabiegu.
Co znajdziesz w artykule?
- Depilacja laserowa a przyjmowane leki – które mogą być przeciwwskazaniem?
- Leki przeciwbólowe a depilacja laserowa – nie wszystkie można przyjąć przed zabiegiem!
- Co jeśli złapie choroba? Czyli kwestia antybiotyków
- Depilacja laserowa a leki hormonalne
- Leki antydepresyjne – częste przeciwwskazanie
- Niewskazane suplementy? Herbaty ziołowe muszą zaczekać
