Tabletki hamujące nadmierne wydzielanie sebum

Łojotok – co to jest?

Łój jest naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Jest fizjologiczną wydzieliną skóry, warunkującą utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno-lipidowej, chroniącą przed patogenami i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Łój sprawia, że włosy są elastyczne, błyszczące, miękkie i nawilżone . Dodatkowo uczestniczy w procesach, dzięki którym włosy mogą prawidłowo wzrastać oraz umożliwia utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Najważniejszą funkcją gruczołów łojowych jest wydzielanie sebum. W składzie łoju znajdziemy głównie: glicerydy, woski, skwalen, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe, estry cholesterolu, cholesterol i sterole.

Często spotykamy się z określeniem przetłuszczających się włosów, co nie jest do końca poprawnym wyrażeniem. Włos w części wystającej poza skórę nazywamy łodygą i jest to struktura całkowicie martwa, niezdolna do funkcji wydzielniczych. To skóra, a właściwie umiejscowione w niej gruczoły łojowe są odpowiedzialne za produkcję łoju. Każdy włos ma towarzyszący mu gruczoł łojowy. Ich największa ilość znajduje się między innymi na skórze głowy. Określeniem łojotoku nazywamy stan, w którym mamy do czynienia z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Skutkuje to wypłynięciem ponadprzeciętnych ilości łoju na powierzchnię skóry, a także włosów. Wpływa to mocno na estetykę fryzury, sprawiając, że wygląda tłusto i nieświeżo. Taka skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż poza dyskomfortem estetycznym jak przyklapnięte włosy czy nieprzyjemny zapach, prowadzi najczęściej do dużo poważniejszych jednostek chorobowych .

Wyróżniamy trzy rodzaje łojotoku skóry głowy:

  • łojotok tłusty, inaczej zwany suchym – występuje w postaci nadprodukcji gruczołów łojowych przy jednocześnie przesuszonej skórze,
  • łojotok oleisty – objawia się nadprodukcją łoju oraz tłustą skórą głowy,
  • łojotok płynny – to nadprodukcja łoju współwystępująca z hiperhydrozą, czyli nadmierną pracą gruczołów potowych.

Łojotok - przyczyny, objawy, leczenie

Łojotok to wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, najwyraźniejsze w okolicach obfitujących w te gruczoły. Skóra jest tłusta, lśniąca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, wypełnionymi masami łojowo-rogowymi.

  • stres
  • nadmiar androgenów
  • niedobór witaminy A (zwiększona skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych)
  • niedobór witaminy E (powoduje to utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych)
  • niedobór witaminy B2 (która reguluje procesy przemiany komórkowej i rogowacenia)
  • niedobór witaminy PP (która wpływa na przemianę wodną w skórze, proces utlenienia, rozszerza naczynia krwionośne)
  • niedobór witaminy C (która uszczelnia naczynia krwionośne, wzmaga odporność organizmu i reguluje czynność wydzielniczą).

Istotną rolę odgrywa również zakażenie drożdżakami, głównie Pityrosporum ovale.

Rodzaje i objawy łojotoku

Łojotok dotyczy w głównej mierze tych miejsc, w których jest największe nagromadzenie gruczołów łojowych. Z uwagi na lokalizację wyróżnia się więc dwa podstawowe rodzaje łojotoku:

  • łojotok skóry głowy,
  • łojotok skóry twarzy.

Nie oznacza to jednak, że łojotok nie może występować nigdzie indziej. Często obejmuje też klatkę piersiową, okolice za uszami czy plecy. Rzadko kiedy jest tak, że łojotok ograniczony jest tylko do jednej partii ciała. Zwykle więc dana osoba zmaga się zarówno w łojotokiem twarzy, jak i łojotokiem głowy, choć mogą mieć one różne nasilenie.

Dodatkowy podział łojotoku uwzględnia również charakter wydzieliny pokrywającej skórę, jak i kondycję samej skóry. W takim przypadku łojotok dzieli się na:

  • łojotok tłusty (nazywany też suchym) – skóra pokryta jest grubą warstewką łoju, ale sama w sobie jest przesuszona i odwodniona,
  • łojotok oleisty – łojotokowi towarzyszy tłusta skóra,
  • łojotok płynny – razem z łojotokiem występuje nadmierna potliwość, co w efekcie sprawia, że skórę pokrywa mieszanka łoju i potu.

Głównym objawem łojotoku jest oczywiście wyraźnie widoczna na skórze twarzy i/lub głowy warstewka łoju. Twarz krótko po umyciu zaczyna się nieestetycznie świecić, szczególnie w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Często łojotokowi twarzy towarzyszy trądzik. Łojotok głowy objawia się z kolei zbyt szybkim przetłuszczaniem się włosów, które niedługo po umyciu stają się nieświeże i przylegają do skóry. Razem z łojotokiem skóry głowy z kolei nierzadko współwystępuje łupież.

Nadmiar łoju na skórze jest doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, szczególnie dla drożdżaków Malassezia furfur. Stanowią one naturalny składnik mikrobiomu skóry, jeśli jednak namnoży się ich zbyt dużo, może dojść do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry. Oprócz łojotoku występuje wówczas również stan zapalny i dokuczają takie objawy jak zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry.

Kiedy konieczna jest wizyta u trychologa?

Wiemy już, że przetłuszczanie skóry głowy jest do pewnego stopnia zjawiskiem fizjologicznym. Może przyjść jednak czas, w którym będzie konieczne odwiedzenie specjalisty – trychologa. Kiedy? W momencie, gdy zauważysz, że Twoje włosy jeszcze tego samego dnia po umyciu są nieświeże i już wymagają kolejnego mycia . Wizyta taka może być również przydatna, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach skóry głowy lub świąd – to mogą być pierwsze objawy łojotoku, ale też znacznie poważniejszych schorzeń, którym nadmierne wydzielanie łoju towarzyszy. Konsultacja z trychologiem może mieć również charakter profilaktyczny, a badanie trichoskopowe pokaże, czy techniki jakie stosujesz i dotychczasowa pielęgnacja są odpowiednie dla Twojej skóry.

Ze względu na to, że przyczyn łojotoku może być wiele, konieczne jest spojrzenie holistyczne. Odwiedzając trychologa, musisz liczyć się z tym, że specjalista będzie chciał dotrzeć do przyczyny Twojego problemu, bo tylko znając przyczynę, będzie w stanie ją wyeliminować. Wiąże się to z wykonaniem podstawowych badań, analizą dotychczasowej pielęgnacji oraz prześledzeniem nawyków dietetycznych i suplementacji. Podczas konsultacji zostanie przeprowadzony wywiad medyczny , który zawiera informację o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach czy kwestiach genetycznych. Następnie trycholog w badaniu trichoskopowym w powiększeniu nawet 200-krotnym, posługując się światłem białym widzialnym i spolaryzowanym, obejrzy skórę głowy w poszukiwaniu cech charakterystycznych dla łojotoku.

Bardzo często, w zależności od wyników, niezbędna może być również konsultacja endokrynologiczna czy dietetyczna . Łojotok w obrazie trichoskopowym jest dość charakterystyczny i łatwy do zdiagnozowania, więc jego rozpoznanie następuje już na pierwszej wizycie. Szybka, prawidłowa diagnoza umożliwi niemal natychmiastową terapię domową wyznaczoną przez trychologa. Jej pozytywnych skutków można spodziewać się w przeciągu 2-3 miesięcy od wdrożonych zmian pielęgnacyjnych i dietetycznych . Skóra głowy podczas procesu regulacji zaczyna się mniej przetłuszczać, nie swędzi, a włosy są odbite od nasady i dłużej utrzymują świeżość.

Nie zapominajmy, jak powstaje trądzik gruczoły łojowe u niektórych osób wytwarzają bardzo dużą ilość sebum, a w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne w organizmie mają bardzo burzliwy przebieg, gruczoły te pracują intensywniej.

Czytaj dalej...

W związku z tym, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na hirsutyzm, należy bezwzględnie udać się do lekarza rodzinnego, a ten skieruje nas do innych specjalistów w celu szczegółowej diagnostyki.

Czytaj dalej...

Uzupełnieniem składu są bioperyna, PhosphaMax oraz kompleks witamin i minerałów wszystko to sprawia, że polecany suplement diety odznacza się bardzo wysoką skutecznością i pomoże w przypadku różnych typów łysienia.

Czytaj dalej...

Specjalne tabletki z alergicznym świądu zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, zmniejszają nasilenie obrzęków, łagodzi zaczerwienienia i, oczywiście, pomaga łagodzić swędzenie - i zdarza się już na 30-40 minut po zastosowaniu wewnętrznego tabletek.

Czytaj dalej...