Skuteczne tabletki na pryszcze na plecach - Najlepsze sposoby na czystą i zdrową skórę
Trądzik na plecach - jakie są przyczyny powstawania?
Główną przyczyną trądziku na plecach jest brak równowagi w działaniu gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka i namnażanie bakterii, co blokuje ujście mieszka włosowego oraz sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.
Pryszcze na plecach - co to znaczy?
Poza trądzikiem pospolitym, na plecach może się pojawić także trądzik mechaniczny związany tylko z regularnym, mechanicznym drażnieniem danej okolicy skóry (np. występuje u skrzypków, w miejscu, gdzie instrument styka się z żuchwą czy szyją).
Innym schorzeniem jest tzw. trądzik tropikalny, zwykle występujący na plecach lub pośladkach i związany jest z czasową ekspozycją na bardzo wysokie temperatury (np. w trakcie misji wojskowych). Takie zmiany trądzikowe ustępują po zmianie klimatu na chłodniejszy.
Trądzik na plecach wzmaga się w sprzyjających warunkach - noszenie plecaka, spoconych ubrań, uprawianie sportu sprawia, że dochodzi do zwiększenia tarcia skóry trądzikowej i doprowadza do powstawania kolejnych zmian skórnych oraz zaostrzania tych już istniejących.
Oleje mineralne czy syntetyczne związki barwników również nie pozwalają cieszyć się gładką skórą.
Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają czynniki rodzinne (genetyczne) - jeśli rodzice mieli trądzik w ciągu życia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że także u dziecka dojdzie do rozwoju zmian trądzikowych.
Pryszcze na plecach – kto jest najbardziej narażony?
Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2].
By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.:
- fiołka trójbarwnego,
- lipy,
- rumianku,
- szałwii [2].
Pryszcze na plecach: przyczyny
Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym – w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny pojawia się wówczas, gdy zbyt duża ilość sebum blokuje ujścia gruczołów, a w gromadzącym się łoju zaczynają namnażać się bakterie. Ale nie jest to jedyna przyczyna pryszczy na plecach.
Zdarza się, że zmiany są zlokalizowane wyłącznie w tym miejscu, a wywołują je źle dobrane kosmetyki lub niewłaściwa pielęgnacja. Powstawaniu trądziku na plecach mogą sprzyjać zwłaszcza środki do pielęgnacji włosów, które, spływając po plecach, doprowadzają do pojawienia się ropnych wykwitów. Wreszcie, przyczyną pryszczy na plecach są zaniedbania higieniczne – nagromadzony na skórze pot wraz z dużą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka zatyka pory skórne.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Jak pozbyć się pryszczy na plecach?
Skoro pryszczy na plecach nie można wyciskać, to jak je można usunąć? Skutecznym rozwiązaniem może być maść na pryszcze na plecach ( zwłaszcza te podskórne) m.in. maść ichtiolowa , która zawiera sulfobituminian amonowy. Preparat ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne, a przede wszystkim umożliwia ujście ropy. Maść nakłada się punktowo, jedynie na pojedyncze zmiany. Dostaniesz ją w każdej aptece za mniej niż 5 zł. Stosuj ją ostrożnie, ponieważ barwi odzież i pościel.
Jeśli zmiany nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze receptę na silniejsze leki. Są to zazwyczaj preparaty w postaci kremów, roztworów na skórę czy żeli. Skuteczne kremy i maści na pryszcze na plecach zawierają następujące składniki:
- kwas salicylowy,
- kwas azelainowy,
- nadtlenek benzoilu,
- związki siarki i cynku,
- retinoidy (izotretynoina, tretynoina).
Przy nasilonych zmianach, gdy pryszcze na plecach są duże, liczne i nie ustępują pomimo miejscowego leczenia, lekarz może zalecić leczenie doustne – izotretynoiną . Ze względu na swoje teratogenne działanie, retinoidy, w szczególności izotretynoina, nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży .
