Skuteczne tabletki na pryszcze na plecach - Najlepsze sposoby na czystą i zdrową skórę
Pryszcze na plecach – leczenie
W przypadku występowania intensywnych zmian skórnych konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Należy się do niego udać także, gdy stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz dostępnych bez recepty preparatów nie przynosi poprawy. Pryszcze na plecach leczymy zwykle miejscowo, a w przypadku braku skuteczności terapii sięgamy po leczenie ogólnoustrojowe. Dermatolodzy najczęściej zalecają stosowanie maści, kremów lub płynów do użytku zewnętrznego. Gdy te nie przynoszą pożądanych efektów, stosuje się antybiotyki lub retinoidy. W przypadku kobiet skuteczna można okazać się doustna antykoncepcja, lecz decyzję o jej włączeniu warto podjąć w porozumieniu z ginekologiem. Leczenie trwa zwykle długi okres czasu, dlatego nie należy zniechęcać się w przypadku braku natychmiastowych efektów [1, 2].
W przypadku często powracającego problemu pryszczy na plecach należy szczególną uwagę zwrócić na odzież – powinna być przewiewna i wykonana z dobrej jakości naturalnych materiałów.
Zmian trądzikowych nie powinno się opalać, ponieważ grozi to pogorszeniem stanu skóry. Bezwzględnie zakazane jest wyciskanie pryszczy, które powoduje rozsiew bakterii na większą powierzchnię skóry. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe pod warunkiem utrzymywania prawidłowej higieny i włączenia odpowiedniej terapii [1].
Pryszcze na plecach – kto jest najbardziej narażony?
Opisywane zmiany dotykają najczęściej młodzież. Zdecydowana większość nastolatków zmaga się z problemem zmian skórnych w mniejszym lub większym stopniu. Zmiany dotyczą nie tylko pleców – mogą być zlokalizowane w wielu miejscach ciała (głównie na twarzy i klatce piersiowej). Zwykle pojawiają się tam, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z występowaniem zmian skórnych w innym wieku. W grupie osób od 35. do 44. roku życia mówimy tutaj o 8% populacji, natomiast w przypadku noworodków zmiany mogą dotykać co piąte urodzone dziecko [1, 2].
By zmniejszyć ryzyko powstawania wykwitów, należy skupić się na higienie. Dokładne i częste mycie stref dotkniętych zmianami jest konieczne, by stale zwalczać drobnoustroje gromadzące się w tych miejscach. Odpowiednia higiena jest szczególnie istotna w okresie letnim, gdy skóra wystawiona jest na działanie wysokich temperatur, co sprzyja intensywnemu poceniu się. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Pomocne będą także preparaty dostępne w aptece, takie jak witaminy z grupy B o działaniu przeciwłojotokowym. Warto także zadbać o prawidłowy poziom witamin C, A, E. Pomocny może okazać się także cynk, który pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry. Alternatywnie można zaopatrzyć się w preparaty złożone zawierające najczęściej witaminy oraz wyciągi roślinne o działaniu antyseptycznym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym. W aptece znajdziemy również szeroki wybór kosmetyków przeciwtrądzikowych. Działają one nawilżająco, łagodząco i przeciwbakteryjnie, a jednocześnie regulują wydzielanie sebum. Warto rozważyć także kąpiele ziołowe, do których można użyć np.:
- fiołka trójbarwnego,
- lipy,
- rumianku,
- szałwii [2].
Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Chociaż trądzik na plecach niekoniecznie jest widoczny na pierwszy rzut oka, to zmiany trądzikowe mogą powodować dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Warto więc sięgnąć po środki, które pozwolą skutecznie walczyć z trądzikiem.
Leczenie trądziku na plecach
Trądzik na plecach można leczyć zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Dopasowaniem takiego leczenia zajmuje się przede wszystkim dermatolog.
Do stosowania miejscowego są przeznaczone różnego rodzaju maści, kremy, płyny czy żele. W ich składzie można znaleźć takie substancje aktywne jak m.in. kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (np. Benzacne) czy tretynoina (np. w połączeniu z erytromycyną - Aknemycin).
Jeśli konieczne jest ogólnoustrojowe leczenie trądziku, to korzysta się z preparatów zawierających pochodną witaminy A, izotrytenoinę, która pozwala na złuszczanie naskórka, a nadprodukcja sebum jest zahamowana.
W trakcie kuracji izotrytenoiną konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji, gdyż działa ona teratogennie, tzn. ma toksyczny wpływ na płód, co może skutkować zaburzeniami rozwoju czy obumarciem ciąży.
Możliwe jest także wykorzystanie antybiotyków, np. tetracykliny, zwłaszcza w połączeniu z witaminami z grupy B. Pozwala to na zwalczenie bakterii Cultibacterium acnes (wcześniej nazywane Propionibacterium acnes). Dodatkowo w redukowaniu łojotoku może pomóc suplementacja witaminy C oraz PP. Antybiotyki dostępne są tylko na receptę (recepta online).
Trądzik na plecach – domowe sposoby
Dobrym pomysłem jest również przyjrzenie się swojej diecie. Przypuszczalnie dieta o niskim indeksie glikemicznym pomaga w walce z trądzikiem. Niektóre badania wskazują na związek między spożywaniem mleka krowiego a występowaniem trądziku na plecach, natomiast to powiązanie nie dotyczy innego nabiału, np. sera żółtego czy jogurtów.