Skuteczne i Bezpieczne Tabletki na Swędzenie Skóry Bez Recepty

Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie, niekiedy nawet do krwi przy bardzo intensywnym świądzie. Jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry? Na pewno może przyczynić się do tego suchość skóry i słabe krążenie. Inne możliwości to kontaktowe zapalenie skóry, ukąszenia owadów.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta). Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np. reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Swędzenie skóry jest nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenie skóry. To jednak niejedyna choroba przewlekła z grupy problemów skórnych, które dotyka swędzenie.

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki - należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. Warto mieć również na uwadze, że świąd może towarzyszyć reakcji nadwrażliwości na niektóre leki, chociaż im oprócz swędzenia towarzyszą inne objawy dermatologiczne jak wysypka, zaczerwienienie, pieczenie skóry.

Główne przyczyny świądu skóry - od alergii po choroby wewnętrzne

Jedną z częstszych przyczyn występowania świądu są reakcje alergiczne. Nasza skóra może źle reagować na różne substancje, powodując między innymi swędzenie nóg lub nawet swędzenie skóry na całym ciele. Czynnikiem wyzwalającym mogą być kosmetyki pielęgnacyjne, detergenty, roztocza, pyłki roślin, pokarmy czy nawet złota lub srebrna biżuteria.

Świąd skóry może być również sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak. Jakie choroby wewnętrzne mogą być odpowiedzialne za świąd skóry?

  • Choroby wątroby – wątroba pełni kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu. Jej uszkodzenie może prowadzić do zatrzymania toksyn, co może objawiać się m.in. świądem skóry.
  • Niewydolność nerek – zaburzenia pracy nerek mogą wpłynąć na równowagę substancji chemicznych w organizmie, co może skutkować świądem.
  • Cukrzyca – cukrzyca, zwłaszcza nieleczona, może wpłynąć na skórę, powodując swędzenie i suchość.
  • Zaburzenia tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mogą wpływać na skórę, w tym wywoływać świąd.

Swędzenie skóry twarzy – co może oznaczać?

Bardzo często pacjenci skarżą się na swędzenie skóry twarzy. Dolegliwość ta może niekorzystnie wpłynąć na ogólne samopoczucie, znacznie pogarszając komfort życia. Przyczyną swędzenia skóry twarzy może być zarówno jej nadmierne przesuszenie, jak i różnego rodzaju reakcje uczuleniowe. Za swędzenie skóry twarzy odpowiadać może np. atopowe zapalenie skóry (AZS). Przyczyną świądu twarzy może być poza tym odwodnienie skóry, mechaniczne lub chemiczne uszkodzenie jej bariery ochronnej oraz używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Dlaczego jeszcze swędzi skóra na twarzy? Za tę dolegliwość odpowiedzialne mogą być też niekorzystne warunki atmosferyczne. Czynniki takie jak silny wiatr, gwałtowne zmiany temperatury, a także zbyt niska i zbyt wysoka temperatura czy nadmierne nasłonecznienie to kolejne możliwe przyczyny swędzącej skóry twarzy.

Również po wyjściu z kąpieli często pojawia się problem świądu skóry. Co może oznaczać swędząca skóra po kąpieli? Objaw ten nie należy do rzadkości, a najczęściej wiąże się z przesuszeniem skóry, która potrzebuje dodatkowej pielęgnacji w postaci balsamów czy kremów o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i wspomagającym odbudowę warstwy hydrolipidowej naskórka. Często po wyjściu z kąpieli skóra znacznie się wysusza, a niezastosowanie odpowiedniego kosmetyku może przyczynić się do pojawienia się właśnie uczucia swędzenia i suchości. Swędząca skóra bez wysypki po kąpieli może być też spowodowana uczuleniem na kosmetyk, który został użyty podczas mycia. Do podrażnień skóry, która w konsekwencji może zacząć swędzieć, może dojść też w wyniku kontaktu skóry z zawartym w wodzie chlorem. W przypadku terenów wiejskich swędzenie może być też efektem przedostania się do wodociągu nawozów sztucznych, na które również można być uczulonym.

Swędzenie skóry – co to takiego i kiedy się pojawia?

Skóra jest jednym z najważniejszych narządów człowieka, który pokrywa całe ciało. Budowa skóry jest złożona. Jest ona zbudowana z trzech warstw:

  • naskórka, który stanowi zewnętrzną część skóry i pełni bardzo ważną funkcję ochronną, poza tym nadaje skórze koloryt, ponieważ zawiera melaninę,
  • skóry właściwej, która jest warstwą środkową odpowiedzialną za odbieranie bodźców zewnętrznych, do których zalicza między innymi odczuwanie bólu oraz zmian temperatury,
  • tkanki podskórnej, odpowiadającej za procesy termoregulacyjne, w skład której wchodzi tkanka tłuszczowa, receptory oraz fragment korzeni włosów.

W skórze znajdują się poza tym gruczoły potowe i łojowe, naczynia krwionośne i chłonne oraz zakończenia nerwowe. Skóra pełni wiele ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu funkcji, do których zalicza się między innymi ochronę organizmu przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym przed patogenami chorobotwórczymi, a także zwiększenie wchłaniania niektórych substancji. Inne funkcje skóry to udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz witaminowej.

Swędzenie skóry może pojawić się nagle, towarzysząc np. chorobom alergicznym oraz problemom dermatologicznym. Nazwa „świąd” pochodzi od łacińskiego słowa prūrītus (świąd, swędzenie) i jest nieprzyjemnym uczuciem, z którym związane jest pobudzenie neuronów – jest to więc rodzaj reakcji organizmu człowieka na pobudzenie receptorów czuciowych. Podczas kontaktu skóry z różnymi powierzchniami receptory przesyłają informację do mózgu, który ją przetwarza i wytwarza sygnał ostrzegawczy w postaci uczucia swędzenia skóry. Stan ten może być bardzo uciążliwy, co może z kolei utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bardzo często swędzenie kończy się drapaniem, które jest naturalną reakcją organizmu, jednak może negatywnie odbić się na skórze, powodując jej podrażnienia. Dokuczliwy świąd może dotyczyć zarówno określonego fragmentu ciała, jak i całej jego powierzchni. W niektórych przypadkach stan ten może prowadzić do zaburzeń snu i niepokoju, poza tym może stać się przyczyną depresji.

Swędzenie skóry bez wysypki – kiedy udać się do lekarza?

Nie zawsze swędzenie skóry może być wskazaniem do wizyty u lekarza, jednak jeśli świąd staje się trudny do zniesienia, poza tym wiążą się z nim inne nieprzyjemne objawy, wizyta u lekarza może okazać się niezbędna. Koniecznie należy też skonsultować się z lekarzem, jeśli świąd ma charakter nawracający lub z czasem się zaostrza. Wówczas specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz wyników zleconych pacjentowi badań ustali przyczynę problemu i zleci odpowiednie metody leczenia.

Wiele przyszłych mam skarży się na uciążliwe swędzenie powiększającego się brzucha, co szerzej zostało opisane we wcześniejszej części artykułu. Swędzenie skóry u kobiet w ciąży może być też efektem różnych schorzeń dermatologicznych, do których zalicza się między innymi atopowe zapalenie skóry. Sposób leczenia świądu uzależniony jest od przyczyny problemu. Jeśli są nim schorzenia dermatologiczne, lekarz może przepisać pacjentce różnego rodzaju maści lub kremy. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przyjmowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów, jednak w tym przypadku należy rozważyć korzyści i ryzyko związane z terapią w ciąży. Nie bez znaczenia jest również rodzaj stosowanych kosmetyków – najlepiej wybierać naturalne składy, które nie podrażnią skóry. Kobiety w ciąży powinny też zrezygnować z długich i ciepłych kąpieli, a do spania ubierać przewiewną bieliznę, by świąd się dodatkowo nie nasilał.

Świąd skóry w ciąży może być też efektem zmniejszonego wydzielania łoju, a także zmian hormonalnych i wielu innych przyczyn. Należy jednak pamiętać, że niekiedy świąd w ciąży jest objawem alarmującym, przykładem jest cholestaza ciążowa, która może być bardzo niebezpieczna. To schorzenie wiąże się z niewydolnością wątroby i dróg żółciowych – wymaga pilnej pomocy medycznej.

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Co więcej, nadmierne owłosienie może być symptomem wielu różnych chorób, dlatego przeprowadza się także badania obrazowe, takie jak USG na przykład w celu stwierdzenia zespołu policystycznych jajników.

Czytaj dalej...

Uzupełnieniem składu są bioperyna, PhosphaMax oraz kompleks witamin i minerałów wszystko to sprawia, że polecany suplement diety odznacza się bardzo wysoką skutecznością i pomoże w przypadku różnych typów łysienia.

Czytaj dalej...

Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.

Czytaj dalej...