Kategorie

Trądzik na policzkach - Skuteczne metody leczenia i zapobiegania

Objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty to schorzenie, które manifestuje się charakterystycznymi zmianami na określonych partiach twarzy. Objawy mogą mieć charakter zróżnicowany,ale umożliwiają odróżnienie przypadłości od innych schorzeń skórnych.

W przebiegu trądziku różowatego skóra może reagować na różne czynniki zewnętrzne, takie jak kosmetyki, słońce czy zmiany temperatur.

Ze względu na niejednorodne objawy, wyróżnia się 4 główne postacie przypadłości:

  • trądzik różowaty rumieniowy z widocznymi naczyniami krwionośnymi – najczęstsza postać choroby. Zmiany naczynioruchowe powodują stałe zaczerwienienie twarzy w obrębie policzków, nosa, czoła i brody. Na skórze widoczne są poszerzone drobne naczynia krwionośne,
  • trądzik różowaty grudkowo-krostkowy – objawia się trwałym rumieniem oraz przejściowym pojawianiem się grudek i krostek. Zmianom towarzyszy często uczucie pieczenia i palenia skóry,
  • trądzik różowaty przerostowo-guzowaty – postać z dominacją zmian przerostowych, którym często towarzyszy obrzęk twarzy i pogrubienie skóry (zwykle w okolicy nosa, ale również czoła, brody i policzków). Czasami dochodzi do zapalenia mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych,
  • trądzik różowaty obejmujący oczy – postać z dominacją zmian w obrębie oczu. Zwykle towarzyszy jej zapalenie spojówek, a rumień pojawia się na powiekach i wokół oczu. W niektórych przypadkach rozwija się zapalenie gruczołów Meiboma, prowadzące do problemów z wydzielaniem łez i nawilżaniem oka.

Rzadką odmianą przypadłości jest ziarniniakowy trądzik różowaty, którego cechą charakterystyczną jest pojawienie się twardych grudek lub guzków w kolorze żółtym, brązowym lub czerwonym, które mają skłonność do bliznowacenia. Zmiany mogą pojawić się na niezmienionej i całkowicie zdrowej skórze.

Trądzik różowaty – początki

Pierwsze objawy choroby mogą być mylone z innymi schorzeniami skóry, takimi jak rumień czy trądzik pospolity. Początkowe objawy obejmują zwykle przejściowe (przelotne) zaczerwienienie na twarzy, które może wystąpić po spożyciu ciężkostrawnych potraw, alkoholu, ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo pacjenci mogą zauważyć rozszerzone naczynia krwionośne (zwłaszcza na policzkach) oraz doświadczać pieczenia skóry przy codziennej pielęgnacji.

Rola higieny skóry w walce z trądzikiem

Prawidłowa higiena skóry jest niezbędna w zapobieganiu i leczeniu trądziku na policzkach . Dobra pielęgnacja może znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków oraz pomóc w kontrolowaniu istniejącego trądziku. Oto kilka kluczowych zasad, które warto wdrożyć w codzienną rutynę:

  • Delikatne oczyszczanie : Regularne, ale łagodne oczyszczanie skóry to podstawa. Należy unikać używania twardych szczoteczek czy środków z dużą ilością alkoholu, które mogą podrażniać skórę i nasilać pryszcze na policzkach.
  • Stosowanie odpowiednich produktów : Wybieraj produkty do pielęgnacji skóry przeznaczone dla osób zmagających się z trądzikiem. Szukaj tych, które mają na etykiecie oznaczenia „non-comedogenic” (niezapychające porów).
  • Regularna wymiana pościeli i ręczników : Bakterie i zanieczyszczenia gromadzące się na pościeli mogą przyczyniać się do powstawania trądziku na jednym policzku lub obu. Zaleca się częstą wymianę pościeli i ręczników, najlepiej na te wykonane z naturalnych materiałów, które są delikatniejsze dla skóry.
  • Unikanie dotykania twarzy : Ręce zbierają bakterie i brud z różnych powierzchni, które mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania pryszcza na policzku. Staraj się unikać niepotrzebnego dotykania twarzy w ciągu dnia.

Trądzikowa mapa twarzy

Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.

Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.

Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.

Przyczyny trądziku różowatego

Chociaż dokładne przyczyny trądziku różowatego nie zostały w pełni wyjaśnione, przyjmuje się, że dolegliwość powstaje w wyniku zaburzeń naczynioruchowych i immunologicznych. Dodatkowo uwzględnia się również:

  • predyspozycje genetyczne – trądzik różowaty często występuje w obrębie rodziny,
  • czynniki środowiskowe – przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe, ekstremalne temperatury, spożywanie ciężkostrawnych potraw, alkoholu, kawy, czy czekolady mogą nasilać lub wyzwalać objawy przy trądziku różowatym
  • stan psychiczny – nadmiar emocji lub przemęczenie może wywoływać objawy przypadłości,
  • choroby autoimmunologiczne – cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, celiakia, czy choroby tarczycy często współwystępują z trądzikiem różowatym,
  • zaburzenia hormonalne, infekcje (np. występowanie opryszczki wargowej), łojotok – mogą wpływać na zmiany skórne i zdarza się (choć rzadko), że stanowią jedną z przyczyn schorzenia.

W leczeniu trądziku różowatego stosujemy podejście multidyscyplinarne, zapewniając kompleksowe leczenie pacjentów i zaspokajając wszystkie ich potrzeby medyczne w celu szybszego i bardziej trwałego powrotu do zdrowia.

Czytaj dalej...

10 sulfacetamid sodowy z 5 siarką oraz nadtlenek benzoilu, który przyspiesza eliminację zmian grudkowo-krostkowych i może być zalecany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Początkowe objawy obejmują zwykle przejściowe przelotne zaczerwienienie na twarzy , które może wystąpić po spożyciu ciężkostrawnych potraw, alkoholu, ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Czytaj dalej...

Zauważyłam, że mój trądzik stał się lekko łagodniejszy, jakby faktycznie coś go blokowała, oczywiście nie pozbyłam się go prócz pielęgnacji trzeba też zadbać o inne aspekty, jak dieta, aby trądzik kompletnie złagodzić , ale różnica jest odczuwalna.

Czytaj dalej...