Trądzik różowaty u dorosłych - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Objawy trądziku różowatego można skutecznie łagodzić wykorzystując sprawdzone, domowe sposoby na tę przypadłość. Oczywiście całkowite wyleczenie trądziku różowatego nie jest możliwe, ale właściwa pielęgnacja skóry zniweluje nieestetyczne rumieńce w centralnej części twarzy.

Jednym z bardziej cenionych ziół w zwalczaniu objawów trądziku różowatego jest rumianek, ponieważ wpływa on na zaczerwienienia na twarzy. Rumianek znany jest jako roślina, która działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, dzięki czemu pomoże złagodzić objawy trądziku różowatego.

Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym powinny także pić zieloną herbatę, ponieważ chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami. Zielona herbata podobnie jak rumianek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo zielona herbata zabezpiecza skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Domowym sposobem na trądzik różowaty są także płatki owsiane, które nierzadko pomagają usuwać zmiany i zaczerwieniania na skórze twarzy. Płatki owsiane posiadają bowiem antyoksydanty, które idealnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej dotkniętej trądzikiem różowatym.

Trądzik różowaty można zwalczać również znanym i popularnym olejkiem lawendowym. Aby terapia była skuteczna, należy raz na jakiś czas nasączyć wacik olejkiem i przykładać do na zaczerwienione miejsca. Po regularnym stosowaniu olejku lawendowego na zmienioną chorobowo skórę można zauważyć znaczne zmniejszenie się zaczerwienień na twarzy.

Trądzik różowaty - dlaczego się pojawia? Sposoby leczenia trądziku różowatego

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Trądzik różowaty (z łac. rosacea) według definicji to rumieniowe, grudkowate i krostkowe zmiany na twarzy, których podłożem jest łojotok i zaburzenia naczynioruchowe. Dotyka on w głównej mierze kobiet będących w dojrzałym wieku. Zaliczany jest do chorób genetycznych.

Trądzik różowaty | sruilk / Shutterstock

SPIS TREŚCI

  • Trądzik różowaty - co to jest?
  • Trądzik różowaty — przyczyny
  • Rodzaje trądziku różowatego
  • Trądzik różowaty — objawy i przebieg
  • Trądzik różowaty - jak wygląda rozpoznanie?
  • Leczenie trądziku różowatego
  • Domowe sposoby na trądzik różowaty
  • Czy trądzik różowaty można wyleczyć odpowiednią dietą?
  • Jak dbać o skórę po zakończeniu leczenia trądziku różowatego?
  • Trądzik różowaty — profilaktyka

Trądzik u dorosłych - winne stres i dieta

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego bardzo rzadko się zdarza, by przyczyną zmian skórnych u osób dorosłych były ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne, jedynie czasami jest to hyperandrogenizm. Dlatego próby leczenia za pomocą pigułek antykoncepcyjnych często dają tylko okresową poprawę - po odstawieniu hormonów problem powraca. Co więc jest przyczyną trądziku nękającego dorosłych?

  • stres - nasila produkcję łoju. Ponadto wpływa na wydzielanie neuromediatorów pozapalnych
  • dieta - obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, wysokoprzetworzone, z fast foodami na czele. Takie menu powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję androgenów i w konsekwencji nasila łojotok.

To początek całego zła. Produkowana w nadmiernych ilościach wydzielina gruczołów łojowych jest gęstsza niż zwykle i z dużym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Ponieważ jednocześnie wzmożony jest proces rogowacenia naskórka, część wydzieliny zostaje zamknięta w ujściach przewodów łojowych i tak tworzą się zaskórniki. W zaczopowanych gruczołach łojowych są doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i innych drobnoustrojów, które prowokują stany zapalne - na skórze powstają krostki, grudki, potem guzki i ropne nacieki. Poza stresem i złą dietą do wystąpienia zmian skórnych przyczyniać może się także np. nadwrażliwość na niektóre pokarmy czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (o ciężkim podłożu, wieloskładnikowych, perfumowanych, zatykających pory).

Może on wynikać z niedokwaśności żołądka albo różnych zaburzeń hormonalnych, dlatego też leczenie powinno być najpierw przyczynowe, a dopiero później wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, jak metronidazol, tetracyklina, erytromycyna.

Czytaj dalej...

W przypadku trądziku, skuteczne leczenie zwykle obejmuje regularne oczyszczanie skóry, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, unikanie czynników zaostrzających takich jak stres, niezdrowa dieta, brak snu oraz w niektórych przypadkach stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Czytaj dalej...

Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 2W, 29,6 ml KUP TERAZ Dermaquest DermaMinerals Breathable Coverage Mineral Foundation SPF 30 Terapeutyczny podkład kryjący SPF 30 - kolor 3N 29.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...