Blog o Trądziku Różowatym - Przewodnik, Porady i Rozwiązania

Zabiegi na trądzik różowaty

Laseroterapia jest zazwyczaj stosowana u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego trądzikiem różowatym, którzy nie uzyskują pozytywnych efektów z innych metod leczenia. Zaleca się, aby pacjenci przed zabiegiem zasięgnęli porady dermatologa i przeprowadzili dokładne badania, aby określić jaki rodzaj lasera będzie odpowiedni.

  • Laser naczyniowy – działa na rozszerzone naczynia krwionośne w skórze, wiązka światła lasera niszczy naczynia krwionośne, co zmniejsza zaczerwienienie i poprawia ogólny wygląd skóry.
  • Laser frakcyjny – działa na górną warstwę skóry, wywołując stymulację kolagenu i poprawiając elastyczność skóry. Laser frakcyjny może również redukować blizny i plamy na skórze, co może być skutkiem ubocznym trądziku różowatego.

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda leczenia trądziku różowatego, która polega na skierowaniu wiązki światła lasera na skórę. Lasery emitują światło o różnych długościach fali, które mogą być dostosowane do różnych rodzajów skóry i typów trądziku różowatego. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje laseroterapii, które są najczęściej stosowane w leczeniu trądziku różowatego:

Trądzik różowaty – objawy

Objawy trądziku różowatego są różnorodne i przebiegają z odmiennym nasileniem u poszczególnych osób. Możemy wyróżnić dwie postaci: rumień w środkowej części twarzy (okolice nosa i przylegające do nosa części policzków) i tzw. postać przerostową (guzkową), która objawia się jako nieregularne pogrubienie skóry. Najczęściej przerost dotyczy nosa, na którym uwidaczniają się charakterystyczne zgrubienia. Rzadziej występują one na podbródku, czole czy policzkach.

Znaczny przerost gruczołów łojowych oraz tłusta skóra często idą w parze z tym zaburzeniem. Początki przebiegają łagodnie, dlatego często mogą być zlekceważone i niezauważone poprzez złe zdiagnozowanie lub jego brak.

Główne objawy trądziku różowatego to:

Ponadto może wystąpić pieczenie całej skóry twarzy po nałożeniu niewłaściwych kosmetyków, które podrażniają cerę i zaostrzają objawy choroby. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym narzekają także na suchość, szorstkość oraz łuszczenie się skóry, a nawet obrzęk twarzy, który może wystąpić podczas zaczerwienienia i utrzymywać się do kilku dni.

Co wybrać na trądzik różowaty? Przed wybraniem sposobu leczenia warto zapoznać się z czterema odmianami tej choroby. Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Towarzystwa Trądziku Różowatego (NationalRosaceaSociety) wyróżnia się cztery główne postaci choroby:

Składniki stosowane w kremach do skóry naczyniowej i z trądzikiem różowatym

Oczar wirginijski – ma działanie silnie regenerujące, przeciwzapalne, poprawia ukrwienie skóry,
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ich kruchość, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych,
Arnika górska – wzmacnia ściany naczyń włosowatych,
Kasztanowiec – pobudza krążenie krwi, uelastycznia i wzmacnia naczynia,
Witamina C – wykazuje działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne,
Rutyna – zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych,
Ceramidy – odbudowują barierę ochronną skóry, przyspieszają regenerację, łagodzą podrażnienia,
Kwas azelainowy – zmniejsza rumień, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

  • Metronidazol – złoty standard w leczeniu rosacea, bardzo skuteczny i dobrze tolerowany, zmniejsza zaczerwienie skóry i hamuje stany zapalne, jest dostępny w formie żelu, kremu bądź płynu, w stężeniu 0,75-1%,
  • Kwas azelainowy – w stężeniach 15-20%, w formie żelu bądź kremu, substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne, może wywoływać niewielkie, przemijające podrażnienie i pieczenie skóry,
  • Sulfacetamid sodu 10% i siarka 5% – związki te są dostępne osobno bądź jako kombinacje, wykazują dużą skuteczność w redukcji rumienia i grudek, rzadko podrażniają skórę,
  • Nadtlenek benzoilu – powoduje szybkie ustępowanie zmian grudkowo-krostkowych, może być stosowany u pacjentów z postacią guzowatą bądź ziarniniakową trądziku różowatego,
  • Antybiotyki (np. tetracyklina, erytromycyna, klindamycyna) – stosowane miejscowo na zmiany grudkowo-krostkowe, podobne działanie będzie mieć zalecana czasami izotretynoina.

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Ich zadaniem jest ukojenie skóry , złagodzenie objawów podrażnienia w tym zaczerwienienia , nawilżenie i zapobieganie wysuszeniu skóry, jak również przywrócenie prawidłowej funkcji bariery skórnej , by zapobiec nawrotom rumienia.

Czytaj dalej...

ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego w tym rozrusznik serca , choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców.

Czytaj dalej...

W zestawie znajdziesz oczyszczającą piankę do mycia twarzy, oczyszczający trądzik i antybakteryjny krem, który działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie, za co odpowiedzialny jest nadtlenek wodoru.

Czytaj dalej...