Tradzik różowaty nosa - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Trądzik różowaty - diagnoza

Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.

Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Trądzik różowaty – leczenie niefarmakologiczne

Trądzik różowaty - leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.

Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.

Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.

Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.

Trądzik różowaty – leczenie laserem

Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.

Trądzik różowaty – leczenie ogólne

W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.

Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.

Przyczyny trądziku różowatego

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn trądziku różowatego, przedstawione zostały w poniższej tabeli:

Przyczyna

Wyjaśnienie

Istnieje silna skłonność do dziedziczenia skłonności do trądziku różowatego.

Długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wiatr, mróz, susza powietrza, detergenty, kosmetyki i stres, mogą drażnić skórę i prowadzić do powstawania trądziku różowatego.

Bakterie, takie jak Demodex folliculorum, które żyją na skórze, mogą powodować stan zapalny skóry, co z kolei może prowadzić do powstawania TR.

Niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, mogą prowadzić do powstania objawów trądziku różowatego u niektórych osób.

Niektóre badania wskazują na to, że naczyniowe czynniki wzrostu, takie jak VEGF (vascular endothelial growth factor), mogą odgrywać rolę w powstawaniu TR.

Istnieje wiele czynników, które mogą zaostrzyć lub przyspieszyć objawy trądziku różowatego. Oto niektóre z najczęstszych:

  • Ekspozycja na słońce/ promienie UV: może powodować podrażnienia i zaostrzać objawy trądziku różowatego. Osoby z trądzikiem różowatym powinny chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV, unikać słońca w godzinach szczytu i stosować kremy z filtrem 50.
  • Spożywanie ostrej/ pikantnej żywności może powodować zaczerwienienie skóry i zaostrzać objawy trądziku różowatego.
  • Spożywanie alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina i piwa) – może rozszerzać naczynia krwionośne i powodować zaostrzenie objawów trądziku różowatego.
  • Stres, jest jednym z najczęstszych czynników, które mogą zaostrzać objawy trądziku różowatego. Stres wpływa na układ hormonalny, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych skóry.
  • Ostre mycie twarzy lub stosowanie drażniących kosmetyków może podrażniać skórę i zaostrzać objawy trądziku różowatego. Zaleca się łagodne mycie twarzy, z zastosowaniem delikatnych produktów kosmetycznych.
  • Nagłe zmiany temperatury, takie jak gorący prysznic lub przebywanie w zimnym powietrzu, mogą podrażniać skórę i zaostrzać objawy trądziku różowatego.
  • Palenie papierosów – może wpływać na naczynia krwionośne i zaostrzać objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – co to jest?

Trądzik różowaty (acne rosacea), to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, której dokładne przyczyny nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Choć u większości pacjentów promieniowanie ultrafioletowe nasila objawy trądziku różowatego. Dolegliwość charakteryzuje się falami nawrotów i remisji, co oznacza, że objawy mogą nasilać się, a następnie ustępować, ale zwykle nie znikają całkowicie.

Trądzik różowaty dotyczy niemal wyłącznie osób dorosłych po 25. roku życia. Znacznie częściej występuje u kobiet, szczególnie o jasnej karnacji. Typowe objawy to zaczerwienienie (rumień), poszerzone naczynia krwionośne, grudki i krosty zlokalizowane na policzkach, nosie, brodzie i czole. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić objawy oczne.

Choroba może mieć wpływ nie tylko na wygląd skóry, ale również na samopoczucie i jakość życia pacjentów. Często towarzyszy jej uczucie niepewności z powodu trudności w maskowaniu objawów oraz frustracji związanej z przewlekłych charakterem dolegliwości.

Walka z trądzikiem różowatym wymaga całkowicie innego podejścia niż zwalczanie trądziku pospolitego. Dlatego w przypadku pojawienia się objawów zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę i będzie wiedział, jak leczyć trądzik różowaty.

Faktycznie podkład do cery z trądzikiem różowatym poprawi samopoczucie, ale oprócz tego trzeba sięgnąć jeszcze po krem nawilżający na dzień i na noc oraz odpowiedni preparat do głębokiego oczyszczania twarzy.

Czytaj dalej...

Niektóre nawyki związane z pielęgnacją skóry wiążą się z trądzikiem różowatym, takie jak stosowanie pieniącego się środka czyszczącego, mycie twarzy 2 lub więcej razy dziennie, noszenie makijażu więcej niż 6 razy w tygodniu, używanie kosmetyków z salonów kosmetycznych oraz stosowanie narzędzi oczyszczających do cery więcej niż 4 razy w tygodniu 12.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

W zestawie znajdziesz oczyszczającą piankę do mycia twarzy, oczyszczający trądzik i antybakteryjny krem, który działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie, za co odpowiedzialny jest nadtlenek wodoru.

Czytaj dalej...