Aktywne składniki w leczeniu trądziku różowatego

Miejsce 5 – Yasumi Azelaic Acid Cream – maść na trądzik różowaty z kwasem azelainowym

Krem z kwasem azelainowym od Yasumi przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, trądzikowej oraz z trądzikiem różowatym. Swoje działanie zawdzięcza składnikom aktywnym:

  • kwas azelainowy 10%: wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto złuszcza skórę. Dzięki tym cechom redukuje istniejące zmiany trądzikowe, wygładza cerę i zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości,
  • niacynamid 5% (witamina B3): działa przeciwzapalnie, rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza wydzielanie łoju,
  • alfa arbutyna: rozjaśnia przebarwienia.
Zalety Iwostin Rosacin
✅ Silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne
✅ Skuteczna redukcja wyprysków i przebarwień

Yasumi Azelaic Acid Cream koncentruje swoje działanie na sile składników antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Krem złuszcza martwy naskórek, ale też szybko niweluje wypryski. Dogłębnie oczyszcza skórę, dzięki czemu zmniejsza liczbę zaskórników i zapobiega ich powstawaniu. Dodatkowym atutem jest redukcja przebarwień. Ponadto zwęża pory, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólny wygląd skóry. Ponadto krem stymuluje produkcję kolagenu, co z kolei poprawia gęstość skóry.

Trądzik różowaty - diagnoza

Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.

Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Trądzik różowaty – leczenie niefarmakologiczne

Trądzik różowaty - leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.

Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.

Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.

Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.

Trądzik różowaty – leczenie laserem

Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.

Trądzik różowaty – leczenie ogólne

W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.

Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.

Rola składników aktywnych w pielęgnacji cery trądzikowej

Kolejny pryszcz na czole, brodzie czy policzku potrafi skutecznie pogorszyć nastrój. Pielęgnacja cery trądzikowej przypomina syzyfową pracę – gdy skóra wreszcie zaczyna wyglądać lepiej, znikąd pojawia się nowy wyprysk. Dodajmy do tego nadmierne wydzielanie sebum i przebarwienia, które nie chcą znikać.

Skoro skóra trądzikowa jest tak zaciętym rywalem, to czy warto w ogóle stawiać jej czoło? Jak najbardziej! Wystarczy wyposażyć się w dobrą amunicję, czyli pewne składniki aktywne, a walka stanie się bardziej wyrównana.

Składniki aktywne to substancje, które są odpowiedzialne za określone korzyści lub działania produktu kosmetycznego. Ta kategoria obejmuje witaminy, antyoksydanty, kwasy czy ekstrakty roślinne.

W przypadku cery trądzikowej substancje aktywne mają za zadanie regulować pracę gruczołów łojowych, złuszczać martwy naskórek, przyspieszać gojenie się ran, łagodzić i nawilżać, a także działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

narażenie na czynniki środowiskowe ekspozycja na pewne czynniki zewnętrzne, takie jak silne wiatry, Słońce, zimno, gorące napoje czy ostre potrawy może wywoływać objawy trądziku różowatego u osób predysponowanych.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Codziennie nakładaj krem z wysokim faktorem SPF promieniowanie UV może zaostrzyć przebieg choroby ; jeśli po nałożeniu kosmetyku z filtrem pojawi się podrażnienie, spróbuj użyć produktów zawierających jedynie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Czytaj dalej...