Twarde krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Swędzące krostki pojawiają się na ciele w przebiegu m.in. trądziku, łuszczycy, czy zapalenia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Jak rozpoznać konkretne schorzenie? O czym świadczą krostki na twarzy, dłoniach, stopach, plecach, wokół odbytu?
- Swędzące krostki pojawiają się na ciele zazwyczaj jako objaw licznych schorzeń, zaburzeń alergicznych, zakaźnych, hormonalnych, itd. Z tego względu nie należy ich ignorować.
- Swędzące krostki mogą pojawić się na każdej części ciała, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet układu oddechowego.
- Wiek i płeć osoby, u której wystąpiły swędzące krostki, a także ich lokalizacja, natężenie, kształt oraz kolor, mogą świadczyć o innych problemach zdrowotnych.
- Co oznaczają swędzące krostki?
- Swędzące krostki na dłoniach i na stopach
- Swędzące krostki na całym ciele
- Swędzące krostki na twarzy
- Swędzące krostki na nogach
- Swędzące krostki przy odbycie
- Swędzące krostki na pupie u dziecka
Przyczyny krostek na rękach
Przyczyny powstawania krostek na rękach i sposoby walki z nimi poznamy, jeżeli przeanalizujemy, jak one wyglądają, gdzie dokładnie się pojawiają i w jakich okolicznościach. Wysypka bywa objawem ciężkiej choroby, a często jest lekceważona i zauważana dopiero wtedy, gdy zajmie większy obszar skóry lub pojawią się dodatkowe objawy. Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać także na alergie lub zakażenie gronkowcem.
Zmiany skórne pojawiają się najczęściej z powodu:
- alergii kontaktowej (skórnej),
- alergii pokarmowej,
- infekcji wirusowej i grzybiczej,
- nadkażenia skóry,
- otyłości,
- cukrzycy i problemów z gospodarką hormonalną,
- stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Łuszczyca krostkowa
Łuszczyca jest chorobą, która wywołuje nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. Znana od wieków nadal stanowi dla lekarzy wielkie wyzwanie. Trudna w diagnozowaniu i leczeniu jest źródłem cierpienia wielu pacjentów. Jedną z jej dość rzadkich, ale ciężkich odmian, jest łuszczyca krostkowa, która atakuje głównie kobiety w wieku 50-60 lat.
Łuszczyca krostkowa może towarzyszyć łuszczycy zwyczajnej, może być jej kolejnym etapem lub pojawić się jako pierwszy symptom choroby. Jej przebieg może być ostry lub przewlekły, zawsze jednak chorobie towarzyszą charakterystyczne krostki wielkości 2-3 mm wypełnione ropą. Łuszczyca krostkowa może mieć różne formy – postać uogólnioną, kiedy krostki pojawiają się na dużych powierzchniach ciała lub ograniczona do pewnego tylko obszaru, np. całych kończyn bądź samych tylko dłoni i stóp.