Trudne decyzje dotyczące zarostu - Twarde włoski na brodzie

Skąd się biorą włoski na twarzy?

Kiedy pewnego dnia spojrzymy w lustro i zauważymy włosek na brodzie, możemy się zaniepokoić. Co to znaczy? Dlaczego wyrósł? Czy dzieje się ze mną coś złego? Może już się starzeję? Z pewnością to zjawisko nie wywołuje sympatycznych skojarzeń. Co prawda, wiele kobiet, zwłaszcza tych o ciemniejszej karnacji, brunetek i szatynek, ma mniej lub bardziej intensywny meszek w okolicy nosa, policzków i brody, ale tu chodzi o coś innego.

Jeśli taka twoja uroda, nie masz się czym niepokoić. Pewnie czasem używasz plastrów do depilacji twarzy albo chodzisz na zabiegi laserowe. To żaden wstyd, po prostu część kobiet tak ma i już. Tylko blondynki o wyjątkowo jasnej karnacji mogą nie wiedzieć, o czym w ogóle mowa!

Włoski na brodzie i wąsik - sprawa rodzinna

Bywa, że skłonność do obfitego owłosienia u kobiet występuje rodzinnie. Zjawisko może mieć podłoże genetyczne i wcale nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. Kiedyś uważano wręcz, że kobiety z lekkim wąsikiem mają większy temperament i uznawano go za atut. Rzeczywiście, za nadmiernym owłosieniem niejednokrotnie kryje się wyższy poziom hormonów męskich i można mieć "taką urodę". Kobietom testosteron również jest potrzebny, a jego odpowiedni poziom odpowiada między innymi za libido. Jest też wykorzystywany w kościach i jajnikach. Oczywiście, co za dużo, to niezdrowo i wynik zdecydowanie powyżej normy jest z pewnością sprawą do wyjaśnienia z endokrynologiem.

Niektóre panie obserwują wzmożone wyrastanie niechcianych włosków w wieku dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy. Rzeczywiście, w okresach istotnych zmian hormonalnych zdarza się, że coś się w systemie zaburzy. To może być przejściowe, fizjologiczne, nie wymagać leczenia (szczególnie po menopauzie i wygasaniu funkcji hormonalnych jajników). nie zaszkodzi jednak o swoich wątpliwościach porozmawiać przy najbliższej okazji z lekarzem pierwszego kontaktu czy ginekologiem. W razie potrzeby zostaniesz zapewne skierowana na odpowiednie badania i do poradni endokrynologicznej. Nim uznasz, że "to normalne", przyjmij do wiadomości, że hirsutyzm może też sygnalizować chorobę wymagającą szybkiego leczenia, a ta czasem atakuje w czasie, gdy ty objaw choroby będziesz tłumaczyć fizjologią. Lepiej po prostu to sprawdzić.

Trądzik na brodzie i żuchwie – co oznacza, przyczyny, leczenie

  • Trądzik na brodzie i żuchwie może pojawić się w każdym wieku i zazwyczaj ma związek ze zmianami hormonalnymi.
  • Najczęstsze objawy trądziku na brodzie to zaskórniki, czerwone wypryski, krosty i bolesne pryszcze.
  • W przypadku trądziku na brodzie domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja mogą przynieść pozytywny efekt, ale przy poważnych zmianach mogą one okazać się niewystarczające.
  • Na rynku dostępnych jest wiele leków na trądzik na brodzie, które mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry. Konkretna metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn dolegliwości i nasilenia objawów, dlatego powinna być skonsultowana z lekarzem.

Trądzik na brodzie to zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale mogą występować również u dorosłych, szczególnie u kobiet w okresie zmian hormonalnych. Ze względu na ryzyko powstania trwałych blizn, duże wypryski na brodzie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia, które wpływa na poprawę wyglądu skóry i samopoczucia pacjenta. Jaka jest przyczyna powstawania pryszczy na brodzie i jak można je leczyć?

Domowe sposoby na krosty na brodzie – pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja twarzy może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu skóry na brodzie. Wśród najważniejszych zaleceń należy wymienić:

  • dobór odpowiednich kosmetyków – wszystkie preparaty do pielęgnacji powinny być przeznaczone do skóry tłustej i/lub mieszanej,
  • regularne czyszczenie skóry – mycie twarzy dwa razy dziennie pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum,
  • delikatne złuszczanie – stosowanie peelingów enzymatycznych może pomóc usunąć martwe komórki naskórka,
  • zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne – profesjonalne oczyszczanie twarzy, zmniejszanie trądziku na brodzie i przyspieszanie regeneracji skóry (peelingi, światło, laser),
  • dbanie o relaks – stres może przyczyniać się do zmian hormonalnych i zwiększonej aktywności gruczołów łojowych.
e -Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Włoski na brodzie – przyczyny

Zwykle włoski na brodzie to efekt zaburzeń hormonalnych. Być może w naszym organizmie zwiększył się poziom androgenów lub testosteronu. Choć to są męskie hormony, także i kobiety posiadają ich pewną ilość. Gdy w gospodarce hormonalnej coś się rozreguluje, możemy ich mieć zbyt dużo, czego efektem może być właśnie intensywniejsze owłosienie, czyli hirsutyzm.

To zaburzenie może mieć kilka przyczyn:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS) – to jeden z najczęstszych (dotyk ponad 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym oraz prawie 72 proc. przed menopauzą) powodów hirsutyzmu. PCOS wpływa na równowagę hormonalną organizmu, zwiększając produkcję męskich hormonów, takich jak testosteron. Właśnie dlatego kobietom z PCOS mogą intensywniej rosnąć włosy na twarzy, brodzie czy pod nosem,
  • akromegalia – choroba wywoływana zbyt wysokim wydzielaniem hormonu wzrostu,
  • niedoczynność tarczycy – niedostateczna produkcja hormonów tarczycy wpływa na funkcje hormonalne całego organizmu, również na poziom hormonów męskich,
  • menopauza– w tym okresie u kobiet następuje zmniejszenie produkcji estrogenów i progesteronu oraz wzrost poziomu testosteronu,
  • przerost nadnerczy – w tym zaburzeniu oprócz wzmożonego owłosienia twarzy, u kobiet występuje także obniżenie głosu i wzrost masy ciała,
  • otyłość,
  • zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki. Poza nadmiernym owłosieniem, objawy obejmują także przyrost masy ciała, cienką skórę, nadciśnienie tętnicze i osłabienie mięśni.

Istnieje także tak zwany hirsutyzm idiopatyczny, czyli bez wyraźnej przyczyny. Może być wynikiem indywidualnej wrażliwości organizmu na hormony płciowe. Ale by się o tym przekonać, należy odwiedzić lekarza i wykonać badania.


Powodem zaburzeń hormonalnych może być zachwiana homeostaza organizmu, wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu, ale też efekt fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie na przykład pod wpływem menopauzy.

Czytaj dalej...

Choć wśród Polaków i Polek blond włosy są dosyć powszechnym zjawiskiem, w rzeczywistości jesteśmy przypadkiem dość rzadkim środkowa i północna Europa to jedyny obszar, gdzie aż tyle osób rodzi się z naturalnie jasnymi włosami.

Czytaj dalej...

Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Czytaj dalej...

W przypadku pojawienia się twardego guzka pod skórą pacjent powinien się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który na podstawie wstępnego rozpoznania skieruje do odpowiedniego specjalisty zazwyczaj do dermatologa lub chirurga.

Czytaj dalej...