Odnowiona Skóra - Jak Odzyskać Piękno Twarzy Po Trądziku
Jak pozbyć się blizn po trądziku?
Nieładnie wyglądające nierówności na skórze, jakimi są czerwone blizny po trądziku, można usunąć nowoczesnymi metodami, jednak taki proces zwykle trwa długo i nierzadko trzeba wypróbować kilku metod terapeutycznych, zanim uda się znaleźć tę najbardziej skuteczną. Nie zawsze też możliwe będzie całkowite pozbycie się problemu.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanej
Jaki jest zatem sposób na blizny po trądziku? Rodzaj postępowania powinien zostać dobrany do konkretnej osoby w zależności od rodzaju skóry, typu zmian i blizn powstałych w ich efekcie. Najbezpieczniej będzie udać się do dermatologa, który po zbadaniu pacjenta i postawieniu diagnozy zaproponuje konkretny model leczenia.
Jeśli zmiany skórne nie są duże i zaawansowane, może pomóc maść na blizny po trądziku, której zadaniem będzie m.in. łagodzenie podrażnień, wyrównywanie kolorytu skóry, czy wspieranie regeneracji naskórka.
Lekarz bądź farmaceuta mogą także zalecić dodatkowo lub alternatywnie żel albo krem na blizny potrądzikowe oraz specjalistyczne kosmetyki do oczyszczania skóry, jej nawilżania i odżywiania.
To, co jest wskazane na łagodne blizny po trądziku to znane od pokoleń domowe sposoby, takie jak np. maseczki oparte na naturalnych produktach spożywczych. Do takich okładów niektórzy wykorzystują m.in.
- sok z cytryny i miód,
- awokado i sok z limonki
- aloes,
- pasta z sody oczyszczonej,
- olejek z zielonej herbaty.
Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.
Jak leczyć przebarwienia potrądzikowe?
Istnieje wiele metod leczenia przebarwień potrądzikowych. Znaczenie tu mają leki na receptę i bez recepty, kosmetyki oraz zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym.
Niektóre z nich mają podwójne działanie – przeciwtrądzikowe i usuwające przebarwienia. Produkty do stosowania na skórę należy nakładać na całą twarz, a nie tylko na widoczne przebarwienia.
Retinoidy miejscowe
Retinoidy to grupa związków będących pochodnymi witaminy A. Mają udowodnioną skuteczność w leczeniu trądziku, a dodatkowo powodują rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych, dzięki zwiększaniu obrotu komórkowego i hamowaniu syntezy melaniny. Mogą także powodować usuwanie dojrzałych melanocytów z naskórka.
Retinoidy mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. W leczeniu hiperpigmentacji retinoidy stosuje się miejscowo, w postaci kremów i żeli. Zaliczamy do nich m.in. adapalen (np. Differin, Acnelec), retinol, retinal, tretynoinę.
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo i keratolitycznie (złuszcza warstwę rogową naskórka). Zawarty jest w preparatach w formie żelu (np. Benzacne) i stosuje się go miejscowo na skórę.
Głównym wskazaniem do jego stosowania jest trądzik pospolity. W połączeniu z retinoidem miejscowym zalecany jest jako leczenie pierwszego rzutu przebarwienia po trądziku. Przykładem preparatu zawierającego nadtlenek benzoilu i adapalen jest Epiduo .
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy hamuje syntezę melaniny oraz ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i keratolityczne, dzięki czemu skuteczny jest również w leczeniu trądziku (choć nie tak bardzo jak retinoidy). Dostępny jest w formie kremów i żeli w stężeniu od 10% do 20% (np. w preparacie Skinoren).