Czy w ciąży włosy szybciej rosną? Sekrety pięknej i zdrowej fryzury w okresie ciąży

Czynniki wpływające na wzrost włosów

Ok, mit obalony! Co tak, naprawdę wpływa na wzrost włosów? Największy wpływ na tempo wzrostu włosów ma genetyka i czynniki dziedziczne to one odgrywają znaczącą rolę we wzroście włosów. Niektóre geny są odpowiedzialne za łysienie dziedziczne, na przykład łysienie androgenowe, które jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. To czynniki genetyczne określają gęstość, teksturę i cykl wzrostu włosów. Warto zauważyć, że androgenowe wypadanie włosów jest dziedziczne, co oznacza, że ​​może być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zrozumienie czynników genetycznych zaangażowanych we wzrost włosów może pomóc lepiej radzić sobie z potencjalnymi problemami związanymi z wypadaniem włosów i rozwiązywać je.

Kolejny czynnik, wpływający na zrost i jakość włosów to zaburzenia równowagi hormonalnej. Hormony, takie jak testosteron i estrogen, odgrywają kluczową rolę w regulacji cyklu wzrostu włosa. Gdy występuje nierównowaga hormonalna, może to zakłócić normalny proces wzrostu włosów, prowadząc do nadmiernego wypadania włosów. Zaburzenia hormonalne, związane z dysfunkcją tarczycy lub menopauzą, mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Analiza i zajęcie się zaburzeniami równowagi hormonalnej jest niezbędne w radzeniu sobie z problemami związanymi ze wzrostem włosów i promowaniu zdrowego wzrostu włosów.

Niedobory żywieniowe, także mogą wpływać na strukturę i wzrost włosów. Aminokwasy, witaminy i minerały odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów. Niedobory niezbędnych składników odżywczych, takich jak cynk, żelazo i witaminy, mogą prowadzić do wypadania włosów. W szczególności niedobór białka może upośledzać wzrost włosów. Zapewnienie zbilansowanej diety, która zawiera odpowiedni poziom tych składników odżywczych, ma kluczowe znaczenie dla promowania zdrowego wzrostu włosów. Właściwe odżywianie nie tylko wspiera ogólny stan zdrowia, ale także przyczynia się do wzmocnienia i witalności włosów.

Mdłości, zawroty głowy i wymioty

Świadomie napisałam tę grupę jako ostatnią – bo mimo, że książkowo są to najbardziej klasyczne pierwsze objawy ciąży, to z mojego klinicznego doświadczenia, mdłości i zawroty głowy ma ok. połowa pacjentek. Natomiast wymiotuje już tylko 10%. Jak temu zaradzić?

Najbezpieczniejszym lekiem jest imbir. Herbata z imbirem, cukierki imbirowe, albo imbirowe preparaty z apteki. Może nie działa to cudów, ale trochę pomaga. Ważne jest, żeby przyjmować go przynajmniej tydzień, kilka razy dziennie zanim zadziała. Nie działa od razu.

W pierwszej ciąży miałam 1, 2, 3, 4, 5, 6 bez 7. A teraz… zupełnie inaczej 4, 6 i 7. A jak jest u Was?

Przeczytaj również:

  • USG wczesnej ciąży
  • USG połówkowe ciąży

Częste oddawanie moczu

W ciąży już od samego początku zwiększa się objętość krwi i co za tym idzie, zwiększa się filtracja krwi przez nerki. Produkuje się więcej moczu. Dodatkowo progesteron działa rozluźniająco na mięśnie miednicy, w tym mięśnie gładkie pęcherza moczowego i szybciej odczuwamy parcie na pęcherz moczowy. W efekcie może nam się chcieć siku, nawet co 5 minut.

Przyznam, że mi to bardzo doskwierało. W pracy w pewnym momencie, robiłam siku po każdej pacjentce, a wcześniej zajęta pracą, mogłam nie siusiać nawet pół dnia. Nawet kiedyś Pani z rejestracji w przychodni szpitalnej powiedziała mi „oj pani doktor, chyba pani jest w ciąży, bo wciąż pani chodzi do łazienki”. Nie wiedziałam jak skłamać :).

Jednak w pracy to i tak nie było najgorzej. Najgorszy moment był zaraz przed zaśnięciem. Robiłam siku, kładłam się do łóżka i 3 minuty później znowu chciało mi się siku. Taka sytuacja miała miejsce kilka razy, zanim zasnęłam. W nocy również. Pocieszający jest fakt, że to mija po I trymestrze. Wraca znowu w III trymestrze.

Moja rada, choć tylko trochę pomaga – nie pić dużo na noc. Tylko, co zrobić jak się chce pić? A poza tym przecież trzeba pić dużo wody w ciąży. No to już nie mam rad. Może to natura nas hartuje – bo po urodzeniu dziecka też trzeba do niego wciąż wstawać.

Czym jest cyklu wzrostu włosa?

Nasze włosy, mają cykl wzrostu, czyli nie rosną cały czas tak samo. Cykl wzrostu włosów składa się z trzech odrębnych faz, z których każda odgrywa kluczową rolę w ogólnym wzroście i zdrowiu naszych włosów. Pierwsza faza jest znana jako faza anagenowa, która jest aktywną fazą wzrostu włosa. Podczas tej fazy komórki mieszka włosowego intensywnie się dzielą, wytwarzając nowe pasma włosów. Na skórze głowy około 85-90% mieszków włosowych znajduje się w fazie anagenu. Faza ta może trwać od dwóch do sześciu lat, podczas których nasze włosy stale rosną. Faza anagenowa jest niezbędna do utrzymania zdrowych i pełnych życia włosów.

Po fazie anagenu włosy wchodzą w fazę katagenu, zwaną również fazą przejściową. Faza ta oznacza koniec aktywnego wzrostu włosa i początek regresji mieszków włosowych. Faza katagenu trwa zwykle około dwóch tygodni. W tym czasie cebulka włosa ulega zmianom strukturalnym i zatrzymuje swoje procesy reprodukcyjne. Chociaż faza katagenu jest stosunkowo krótka w porównaniu z fazą anagenu, jest niezbędną częścią cyklu wzrostu włosa, ponieważ przygotowuje mieszek włosowy do następnej fazy.


Ocenił on bezpieczeństwo stosowania naszych produktów podczas ciąży i karmienia piersią na podstawie badań naukowych, danych pochodzących z Agencji Europejskiej i komitetów naukowych, a także wiedzy samego specjalisty.

Czytaj dalej...

Pryszcze, które pojawiają się u wielu przyszłych matek, to jeden z elementów, który może być dość przykry; ponadto leczenie trądziku, ze względu na stan błogosławiony, jest dość trudne i przed zastosowaniem jakichkolwiek kosmetyków wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Czytaj dalej...

Po depilacji nogi trzeba umyć, usuwając resztki preparatu, a potem nałożyć na skórę krem kojący, który złagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiegnie wrastaniu włosków lub zapaleniu mieszków włosowych.

Czytaj dalej...

ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego w tym rozrusznik serca , choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców.

Czytaj dalej...