Objawy uczulenia na białko skórne - Jak rozpoznać i leczyć alergię na białko

Czym objawia się alergia na białko?

Czas poznać najczęstsze dolegliwości i objawy alergii na białko, na jakie skarżą się pacjenci. Są to:

  • rumień,
  • pokrzywka,
  • świąd,
  • wysypka,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • nudności, wymioty,
  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nieżyt nosa,
  • częste kichanie,
  • kaszel,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • astma,

Skórne objawy alergii na białko

Jeśli uda się zdiagnozować skazę białkową na wczesnym etapie, jest szansa, że u dziecka z alergią nie rozwinie się atopowe zapalenie skóry. Jest to bardzo uciążliwy objaw alergii, który ciężko wyleczyć. Na policzkach, łokciach, czole i klanach pojawia się swędząca wysypka i pokrzywka. Powstają też drobne pęknięcia, które są podatne na zakażenia bakteryjne. Alergia na białko może być także przyczyną utraty wagi, nawet pomimo utrzymywania stałej liczby kalorii i wysiłku fizycznego.

Objawy alergii skórnej u dorosłych. Jak wygląda?

Jak wygląda alergia skórna? Zdjęcia obrazujące to zagadnienie pokazują bardzo różne symptomy.

W zależności od konkretnej jednostki chorobowej do typowych objawów należą grudki wysiękowe, pęcherzyki, rumienienie występujące pojedynczo lub w większych grupach.

Przy alergiach pokarmowych, na przykład na nabiał, gluten czy orzechy występują niekiedy wysypki w postaci małych jasnych krostek, a także obrzęk twarzy i warg.

Często towarzyszy temu uporczywy świąd oraz suchość skóry, zwłaszcza w przebiegu AZS.

Ponieważ swędzenie prowokuje odruch drapania, na ciele mogą się też pojawiać niewielkie rany, a w skrajnych przypadkach owrzodzenia.

Możliwe jest też samoistne pękanie przesuszonej skóry, szczególnie w miejscach narażonych na zwiększone napięcia, takich jak zgięcia łokciowe i kolanowe.

Problemy te u alergików mogą nawracać z różnym nasileniem przez całe życie, ponieważ jednak poszczególne epizody związane są z bezpośrednim działaniem substancji uczulających, objawy zwykle ustępują w ciągu kilku, kilkunastu godzin po zaprzestaniu ekspozycji na dany czynnik.

Tak jak zostało wspomniane wyżej, istnieją okoliczności potencjalnie zwiększające nasilenie symptomów, stąd na przykład częste alergie skórne w ciąży - w tym szczególnym czasie silnie ujawnia się między innymi AZS. Typowe problemy skórne, choć uciążliwe, nie są jednak niebezpieczne ani dla przyszłej mamy, ani jej dziecka.

Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?

Alergia skórna może występować w różnych miejscach ciała. W przypadku kontaktowego zapalenia skóry, objawy są miejscowe i zwykle ograniczone do niewielkiej przestrzeni, która miała kontakt z alergenem.

W zależności od sytuacji może się zatem pojawić na dłoniach (co jest bardzo częste na przykład u osób uczulonych na lateks, z którego wykonuje się rękawiczki medyczne, czy nikiel, którym pokryte są nożyczki), ale też nogach, twarzy, szyi, brzuchu, plecach, narządach płciowych.

Alergia na białko – diagnostyka

Aby poznać właściwą diagnozę, musisz udać się do specjalisty – z małym dzieckiem trzeba wybrać się w pierwszej kolejności do pediatry, a następnie do alergologa. Lekarz zapyta o to, czy w rodzinie były przypadki tego problemu, a także o okoliczności wystąpienia alergii. Jeśli specjalista potwierdzi podejrzenia co do alergii, skieruje na wykonanie punktowych testów skórnych. Polegają one na tym, że na skórę przedramienia nakłada się kilka kropel z alergenem i lekko nakłuwa, by czynnik alergizujący dotarł do górnych warstw skóry. Pojawienie się bąbla w miejscu podania alergenu świadczy o tym, że jesteś uczulony na białko. Aby wynik był wiarygodny, na 7 dni przed testami powinieneś zaprzestać przyjmowania leków antyhistaminowych.

Jak karmić małego alergika? Dieta eliminacyjna przy alergii na białko

Badania wykazują, że ponad 60% wszystkich alergii na białko związanych jest z obecnością kazeiny. Ten składnik zawiera dużo wapnia, który stanowi główny budulec kości. Ułożenie diety dla dziecka z alergią pokarmową to trudne zadanie. Jeżeli lekarz potwierdzi skazę białkową, z pewnością zaleci, aby wprowadzić dietę eliminacyjną. Trzeba wówczas wykluczyć z jadłospisu dziecka mleko i wszystkie przetwory mleczne (m.in. maślankę, mleko w proszku, sery, masło, lody). Zamiennikami będą preparaty mlekozastępcze, które są bogate w wapń i witaminę D. Białko poddawane jest w nich procesowi hydrolizy, czyli rozbiciu struktury na mniejsze łańcuchy (peptydy). Tym samym zmniejsza się jego alergenność.

Jakie produkty trzeba wykluczyć przy alergii na białko?

Białko mleka krowiego może być obecne także w innych produktach spożywczych. Są to:

  • masło i margaryna,
  • wyroby mięsne,
  • płatki zbożowe,
  • makarony,
  • czekolada,
  • pieczywo,

Osoby uczulone na białko są narażone również na reakcje krzyżowe. Badania pokazują, że nawet 10-20% osób z alergią na białko mleka krowiego może mieć także uczulenie na wołowinę.

Uczulenie na jajka – alergia na białko jaja kurzego

Alergia na jaja kurze jest rodzajem alergii pokarmowej, będącej wynikiem reakcji nadwrażliwości na składniki jaj. Szczególnie białko jaja jest odpowiedzialne za wywoływanie reakcji alergicznych.

Wśród składników jaja kurzego, które najczęściej prowokują tzw. alergię na jajka, można wyróżnić:

  • owomukoid – obecny w ilości stanowiącej około 10-11% całości białek jaja,
  • owoalbuminę – będącą największą frakcją białkową jaja, ponieważ tworzy 54% jego białek,
  • owotransferynę – stanowiącą 12% białek jaja,
  • lizozym – który jest jednym z łatwiej przyswajalnych składników białka jaja i stanowi 3,5% jego masy.

Białka jaja kurzego są odporne na działanie temperatury. Nawet po obróbce termicznej jajka mogą zachować swoje właściwości alergizujące.

Zdecydowanie rzadziej uczula żółtko jaja. Część alergików wykazuje objawy uczuleniowe na alergeny pokarmowe wyłącznie na białko i tolerancję na żółtko. Przy takiej częściowej nietolerancji zalecane jest jednak wykluczenie z diety obu składników jaja.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Uczulenie na tusz od tatuażu może być spowodowane przez różne składniki, takie jak metale nikiel, kadm, miedź, chrom, kobalt, mangan, aluminium, tlenek żelaza, rtęć , pigmenty, barwniki i substancje chemiczne.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.

Czytaj dalej...