Objawy uczulenia na chusteczki nawilżane - Jak rozpoznać i leczyć alergię?

Najlepsze wodne chusteczki nawilżane – ranking Matki Aptekarki

Od kilku ładnych lat hitem są chusteczki nawilżane, które w swoim składzie zawierają głównie wodę (ok. 99%) . Zupełnie się temu nie dziwię. Uważam, że są najlepszą z możliwych opcji. Jest to także świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy w domu podczas zmieniania pieluszki myją dziecko bieżącą wodą „pod kranem” lub używają gazików / płatków kosmetycznych oraz miseczki z wodą.

Poniższy ranking oparłam na kilku zasadach:

  1. Przejrzałam wszystkie możliwe chusteczki nawilżane typu water wipes (jakie tylko znalazłam) i uszeregowałam je w kolejności od najlepszych do najsłabszych.
  2. Podczas oceny brałam pod uwagę przede wszystkim skład oraz to czy są biodegradowalne.
  3. Co ważne, w przypadku wodnych chusteczek gdzie woda stanowi minimum 98% wszystkich składników, różnice nie są duże . Jednak mając do wyboru super krótką i bezpieczną kompozycję oraz dłuższą z niezalecanymi składnikami dla dzieci, to decyzja jest moim zdaniem prosta.
  4. Na pomarańczowo zaznaczyłam substancje , których lepiej unikać w kosmetykach dla dzieci . U maluchów z wrażliwą skórą mogą powodować zaczerwienienie, podrażnienia, a nawet odparzenia. U zdrowych dzieci nie musi tak być (ale może).
  5. WYJĄTEK! Parfum (Fragrance) zaznaczyłam na żółto . Niestety zgodnie z obowiązującym prawem, producent nie ma obowiązku podania co konkretnie wchodzi w skład zapachu. A byłaby to cenna informacja, gdyż wiedząc co to za substancja, mogłabym napisać czy jest naturalna (bezpieczna) czy to jednak silny alergen, który najprawdopodobniej podrażni skórę Twojego dziecka. Z tego powodu nie chcę ani pomijać tego składnika ani go demonizować. Obecność Parfum w składzie nie będzie stanowił o miejscu w rankingu.

Uczulenie na twarzy – jak leczyć?

Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.

Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
  • skórne
  • prowokacyjne
  • z krwi

Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.

Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.

Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.

Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.

Maść na uczulenie na twarzy bez recepty

Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.

Co wywołuje uczulenie na kiwi?

Kiwi należy do grupy najbardziej uczulających produktów. W zależności od kraju i badanej populacji plasuje się na trzecim lub piątym miejscu pod względem liczby osób reagujących w sposób niepożądany po zjedzeniu owocu. Znacznie częściej reakcje alergiczne występują u dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie należy im podawać owocu w ramach postępowania profilaktycznego. Warto jednak po pierwszym spożyciu dokładnie obserwować malucha, by w razie wystąpienia nieprawidłowości – szybko zareagować.

W kiwi występuje kilkanaście alergenów (białek). To, które z nich będą zawarte w owocu, zależy od jego odmiany. W przypadku najbardziej popularnego zielonego kiwi uczulać może aż dziesięć białek: Act d 1 – Act d 10. Jeśli natomiast sięgniesz po odmianę zieloną Hayward, ryzykujesz nawet anafilaksją.

Nie tylko odmiana owocu decyduje o tym, jak bardzo będzie on uczulający. Znaczenie ma również okres zbioru. Owoce kiwi zebrane we wrześniu są znacznie bezpieczniejsze niż ich odpowiedniki listopadowe.

Co robić, gdy dostaniemy uczulenia na orzechy? Pierwsza pomoc

Ponieważ uczulenie na orzechy niekiedy od razu objawia się bardzo silnie, warto wiedzieć, co robić przy wystąpieniu pierwszych symptomów.

Jak postępować, gdy alergia na orzechy laskowe, włoskie lub inne objawia się obrzękiem przełyku, dusznościami i utrudnionym oddychaniem?

Przede wszystkim należy umieścić poszkodowanego w bezpiecznym miejscu i pozbawić go kontaktu z alergenem.

Jeśli reakcja uczuleniowa jest silna, należy wezwać pogotowie, a w międzyczasie próbować przywrócić swobodny oddech, zmniejszając obrzęk. Można to robić za pomocą zimnych okładów lub nawet umieszczeniu w ustach kostek lodu.

Jeśli osoba obarczona alergią posiada w domu leki odczulające, należy je niezwłocznie podać.

Gdy mają one postać tabletek, należy najpierw upewnić się, że pacjent będzie w stanie je przełknąć. Jeśli poszkodowany straci przytomność, należy rozpocząć resuscytację. Nie wolno zostawiać chorego bez opieki.

Co robić, gdy alergia na orzechy objawia się łagodniej? Gdy nie ma stanu zagrożenia życia, należy odizolować wywołujący reakcje alergen, a następnie rozpocząć leczenie.

Jak leczyć uczulenie na orzechy? Gdy pojawiają się objawy skórne czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwykle stosuje się leki przeciwalergiczne.

Niektóre z nich dostępne są bez recepty - np. preparaty z cetyryzyną. Substancja ta to lek przeciwhistaminowy II generacji, który hamuje łączenie histaminy z receptorami, a tym samym łagodzi reakcje uczuleniowe organizmu.

Czego unikać przy uczuleniu na orzechy?

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta… Czego unikać przy alergii na orzechy? Oczywiście przede wszystkim orzechów. Nie wystarczy jednak zrezygnować z chrupania surowych migdałów, pistacji, nerkowców, orzechów włoskich i innych.

Należy pamiętać, że śladowe różnych gatunków orzechów mogą znaleźć się w rozmaitych produktach spożywczych (niekiedy nawet tych, w których ich obecności nikt by się nie spodziewał).

Uczulenie na twarzy – przyczyny alergii. Co wywołuje uczulenie na twarzy?

Przyczyny reakcji alergicznej na twarzy mogą być różne. Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą – alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący – alergia pokarmowa.


Co może wywołać uczulenie? Wśród przyczyn reakcji alergicznych na twarzy znajdują się między innymi:
  • uczulenie na kosmetyki – kremy, maseczki i inne
  • uczulenie na słońce , a także zimno czy wiatr
  • alergia na mleko, truskawki i inne produkty spożywcze
  • alergia na kota
  • uczulenie na gluten
  • uczulenie na alkohol

Jak widać praktycznie wszystko może być alergenem i wywołać alergię na twarzy, dlatego istotne jest dotarcie do źródła choroby. Chory powinien przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację oraz dietę, a także wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne jak długotrwała ekspozycja na słońce czy wiatr. Przydatna może okazać się dieta eliminacyjna lub zaprzestanie stosowania nowego kosmetyku do codziennej pielęgnacji skóry i obserwacja zmian skórnych. Dlatego warto dowiedzieć się jakie alergeny powodują uczulenie aby można było skutecznie z nimi walczyć.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Charakterystyczną cechą polimorficznej osutki świetlnej jest to, że jest najbardziej nasilona wiosną i wczesnym latem, łagodnieje wraz z postępem lata i ustępuje jesienią lub zimą, a następnie powraca kolejnej wiosny.

Czytaj dalej...

Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.

Czytaj dalej...