Objawy uczulenia na chusteczki nawilżane - Jak rozpoznać i leczyć alergię?

Czym jest alergia pokarmowa?

Uczulenie na marchew należy do alergii pokarmowych. Badania epidemiologiczne wskazują, że w krajach rozwiniętych alergie pokarmowe są coraz bardziej powszechne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Już śladowe ilości pokarmu wywołującego uczulenie mogą wywoływać szereg dolegliwości, a nawet zagrażają życiu.

Klasyczny typ alergii to tak zwane alergie IgE-zależne, czyli natychmiastowe. O alergii, a właściwie o nadwrażliwości alergicznej, mówi się wówczas, gdy reakcji zapoczątkowanej przez mechanizmy immunologiczne (produkcję przeciwciał) towarzyszą objawy kliniczne. Każdy pokarm może być przyczyną alergii, jednak za większość z nich odpowiada osiem najczęstszych alergenów pokarmowych:

  • mleko krowie,
  • jajko kurze,
  • orzechy,
  • pszenica,
  • ryby,
  • skorupiaki i owoce morza,
  • soja.

Objawy alergii są natychmiastowe i mogą objawiać się łagodnie, na przykład delikatnym łzawieniem oczu. Często zdarza się wysypka na różnych częściach ciała i twarzy. J eśli objaw wystąpi na buzi lub na szyi, widoczne są zazwyczaj większe skupiska wyprysków, pęcherzyków lub drobnych krostek. Czasami pojawiają się czerwone plamy, którym towarzyszy intensywny świąd. Skóra jest zaczerwieniona, przesuszona i wrażliwa na dotyk.

Wiele dzieci, szczególnie małych, cierpi na alergię na marchew. Biorąc pod uwagę produkty alergizujące, uczulenie na marchew wydaje się dość nietypową przypadłością. Okazuje się jednak, że nie tylko białka mleka czy pszenica mogą być niebezpieczne dla małych alergików. Jakie objawy wywołuje alergia na marchew?

Huggies Pure Extra Care

skład: Aqua 99%, Butoxy PEG-4 PG-Amodimethicone , Polysorbate 20, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Coco-Betaine, Malic Acid, Sodium Citrate

opakowanie: 56 szt.

rodzaj materiału: mieszanka polipropylenu (29%) i bezchlorowej pulpy drzewnej (71%)

Spośród wszystkich wodnych chusteczek te mają najsłabszy skład.

Więcej na temat chusteczek nawilżanych przeczytasz tutaj ⇓

A jeśli szukasz analizy chusteczek innych niż wodne, kliknij tutaj ⇓

PS. Wraz z pojawieniem się nowych chusteczek bądź modyfikacjom w składach wyżej wymienionych, będę wprowadzała zmiany w rankingu. Miejsca w zestawieniu mogą także ulec zmianie 🙂

O Autorce

Farmaceutka, autorka bloga „Matka Aptekarka” oraz książki „Naturalna Odporność”.Ekspertka, która w przystępny sposób przekazuję wiedzę na temat właściwego stosowania i dawkowania leków i suplementów u dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Przygotowuje popularne zestawienia, rankingi i porównania kosmetyków dla najmłodszych. Prywatnie szczęśliwa mama Antosi i Miśki.

Jak zdiagnozować alergię na kiwi?

Zastanawiasz się, czy masz alergię na kiwi? Uczulenie może zdiagnozować lekarz alergolog na podstawie zleconych do wykonania testów. Przy diagnozowaniu alergii na kiwi wykonuje się m.in. testy skórne punktowe. Wykorzystuje się w nich alergeny niepoddawane wcześniej obróbkom, które mogłyby je osłabić immunologicznie.

Innym sposobem diagnozowania uczulenia na kiwi jest test płatkowy , którego czułość wynosi około 61%. Na plastry lekarz nakłada wybrane alergeny i przykleja do skóry (najczęściej na plecach). Analiza zmian jest wykonywana przez specjalistę najpierw po upływie 48 godzin, a potem po 72 i 96 godzinach. Ocena trwa więc kilka dni. W tym czasie należy unikać moczenia miejsca przyklejenia plastra, a także powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego czy korzystania z sauny. Niestosowanie się do tych zaleceń może zafałszować wynik.

Choć testy skórne są podstawą diagnostyki alergii, to nie zawsze mogą być wykonane. Ma to miejsce na przykład wówczas, gdy nie jest możliwe przerwanie stosowania leków antyhistaminowych. Wówczas lekarz może zalecić zrobienie testu serologicznego . Po pobraniu krwi wykrywane są krążące w niej wolne przeciwciała IgE. Zwykle wykonuje się tzw. panele alergiczne, które pozwalają zbadać obecność aż kilkunastu alergenów podczas analizy jednej próbki krwi.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Charakterystyczną cechą polimorficznej osutki świetlnej jest to, że jest najbardziej nasilona wiosną i wczesnym latem, łagodnieje wraz z postępem lata i ustępuje jesienią lub zimą, a następnie powraca kolejnej wiosny.

Czytaj dalej...

Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.

Czytaj dalej...