Uczulenie na ciepło - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Pokrzywka fizykalna - objawy

Gdy przyczyną pokrzywki jest podrażnienie skóry w wyniku jej drapania pojawia się bardzo przykre i trudne do zniesienia swędzenie. To "zmusza" pacjenta do jeszcze silniejszego drapania skóry, a konsekwencją takiego postępowania jest pojawienie się bąbli.

Jeżeli pokrzywka pojawia się po bezpośrednim kontakcie z zimnym powietrzem lub przedmiotem na skórze pacjenta widać wyraźne czerwone plamy. Najgroźniejszą sytuacją przy alergii na zimno jest wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Przy uczuleniu na ucisk na skórze chorego pojawiają się wypryski, bąble i opuchlizna, które są przyczyną bólu. Dodatkowym objawem może być podwyższona temperatura, ból w stawach.

Jeśli pokrzywka fizykalna ma związek z bezpośrednim działaniem ciepła na skórę na ciele pacjenta występują bąble i czerwone plamy. Gdy źródłem ciepła było promieniowanie słoneczne pojawi się również dokuczliwe swędzenie.

Jak rozpoznajemy alergię?

Najczęściej używaną metodą pozwalającą na stwierdzenie, na jakie alergeny chory jest uczulony, są testy skórne. Badanie to polega na śródskórnym wstrzyknięciu minimalnej ilości alergenu, która u osób uczulonych jest wystarczająca do spowodowania miejscowej reakcji w postaci zaczerwienienia i bąbla, a u osoby zdrowej nie powoduje żadnych objawów. Oznaczanie swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko poszczególnym alergenom wykorzystuje się najczęściej u chorych, u których z różnych powodów nie można wykonać testów skórnych.

Najważniejsze znaczenie dla rozpoznawania chorób alergicznych mają informacje uzyskane od pacjenta. Lekarz zadaje zwykle dużo szczegółowych pytań, pozwalających ocenić charakter i nasilenie objawów oraz narażenie na potencjalne alergeny.

Leczenie farmakologiczne astmy atopowej nie różni się od leczenia innych postaci astmy. Oprócz leczenia farmakologicznego znaczenie ma również ustalenie, na jakie alergeny pacjent jest uczulony i - w miarę możliwości - unikanie narażenia na nie.

Sposoby leczenia pokrzywki

Terapia pokrzywki musi być prowadzona przez lekarza i należy unikać samoleczenia.

  1. Unikanie czynnika wyzwalającego (np. alergenu, czynnika fizycznego itp.), jeśli został zidentyfikowany. W razie pokrzywki pokarmowej konieczne może być zastosowanie diety eliminacyjnej (ustąpienie zmian skórnych następuje po 2–3 tyg.).
  2. Unikanie czynników nasilających lub wywołujących pokrzywkę: leki (kwas acetylosalicylowy, inne NSLPZ, opioidy), alkohol, stres psychiczny.
  3. Leczenie choroby podstawowej, jeśli pokrzywka ma charakter wtórny, czyli jest spowodowana inną chorobą.

Leczenie farmakologiczne

Podstawowymi lekami wykorzystywanymi w terapii pokrzywki są leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd skóry i powodują zanikanie bąbli pokrzywkowych. Leki przeciwhistaminowe skuteczne w leczeniu pokrzywki to: bilastyna, cetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna, loratadyna i rupatadyna.

U pacjentów z pokrzywką wywoływaną wysiłkiem fizycznym (z anafilaksją lub bez niej) lekarz może zalecić zapobiegawczo leki przeciwhistaminowe w celu zmniejszenia częstości występowania lub nasilenia objawów. Pacjentom, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna lub obrzęk naczynioruchowy krtani, lekarz może zalecić noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną lub autowstrzykiwacza z adrenaliną do samodzielnego podania w razie konieczności.

Czy możesz mieć uczulenie na zimno? Oto najczęstsze objawy

Niechęć do niskich temperatur sprawia, że wiele osób deklaruje "uczulenie na zimno". Jednak wbrew pozorom jest to zjawisko jak najbardziej prawdziwe, a objawy mogą być naprawdę uciążliwe. Może być wrodzone lub nabyte. Oto, po czym najłatwiej je rozpoznać.

Alergia na chłód, uczulenie na zimno, pokrzywka z zimna - każdy z tych terminów określa sytuację, gdy po kontakcie z niską temperaturą - zimnymi przedmiotami, lodowatym powietrzem, zimną wodą czy nawet mrożonkami wyjętymi z zamrażarki - na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka.

Najczęściej występuje w okresie zimowym, jednak u osób wrażliwych pojawia się również wiosną i jesienią. Bardzo rzadko pojawia się latem - o tej porze roku zdarza się zazwyczaj na skutek wysokiej różnicy temperatur między dworem a klimatyzowanym wnętrzem.

Jest dość rzadka - występuje u ok. 5 proc. alergików, najczęściej są to osoby młodsze i młodzi dorośli. Większość osób doświadcza objawów przez około pięć lat.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pokrzywka pojawia się na ciele w miejscu podrażnienia wskutek potarcia, ucisku pokrzywka mechaniczna , ponadto do fizykalnych przyczyn można zaliczyć jeszcze pokrzywkę wibracyjną i pokrzywkę na wodę.

Czytaj dalej...

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Egzema między palcami dłoni , czy umiejscowiona w innych rejonach dłoni może również być wynikiem dziedziczenia pewnych skłonności po przodkach oraz osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...