Objawy skórne uczulenia na kawę - Poznaj przyczyny i sposoby zaradcze

Z kim się skontaktować?

Po określeniu diagnozy przychodzi etap przeciwdziałania alergii na kawę. Niezależnie od przyczyn alergii należy ją traktować jako normalne zaburzenie trawienne, to znaczy konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Jako lek, który powinien być pod ręką w tym przypadku, stoi „Suprastin”. Lek ten jest przepisywany dorosłym jedną tabletkę (25 mg) trzy do czterech razy na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana, jeśli pacjent nie ma skutków ubocznych, jednak maksymalna dawka leku nie powinna być większa niż 2 miligramy na kilogram masy pacjenta. Tabletki „Suprastin” należy spożywać podczas posiłku, popijając dużą ilością wody, nie żując samego leku. Jeśli po zażyciu tabletek „Suprastin” nie stanie się łatwiejszy lub wystąpią objawy alergii na kawę, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista może dodać zastrzyki domięśniowe tego leku do tabletek Suprastin. W bardziej złożonych przypadkach przepisuje się dożylnie zastrzyki Suprastin, a także inne leki przeciwhistaminowe.

Ponadto, jeśli jesteś uczulony na kawę, zaleca się picie sorbentów, na przykład węgla aktywowanego (1 tabletka na 10 kilogramów wagi pacjenta). Przebieg tego leczenia powinien wynosić 30 dni. Konieczne jest użycie aktywnego węgla w ciągu 2 godzin przed pierwszym posiłkiem. Należy rozumieć, że takie środki mogą tylko częściowo złagodzić reakcje alergiczne, a nie całkowicie wyeliminować problem.

W przypadku alergii pokarmowych, w tym nietolerancji kawy, skuteczne mogą być następujące kompozycje leków alternatywnych:

  1. Nalewka z glistnika. Do gotowania trzeba zaparzyć łyżkę stołową w 2 szklankach wrzącej wody, a następnie nalegać na cztery godziny. Musisz jeść przed jedzeniem (15-20 minut), ćwierć lub ½ szklanki rano i wieczorem,
  2. Napar z trunku. Aby przygotować ten napar (także ta roślina nazywa się spirea), należy zalać małą szklanką kwiatów spirea 2 filiżankami wrzącej wody i nalegać trochę. Pij gotowany napar powinien być 3-4 razy dziennie, zalecana dawka - jedna łyżka. Krótkotrwałe stosowanie infuzji może spowodować jedynie nieznaczne zmniejszenie alergii na kawę, a trwały efekt jest możliwy dopiero po 2-3 miesiącach stałego leczenia.
  3. Jednym z najbardziej skutecznych leków alternatywnych w walce z alergiami pokarmowymi jest mumia. Powinien być rozcieńczony w stężeniu jednego grama na litr ciepłej wody. Wysokiej jakości produkt powinien natychmiast rozpuścić się bez żadnych oznak zmętnienia. Konieczne jest przyjmowanie leku tylko raz dziennie, dla dzieci poniżej trzeciego roku życia - 50 miligramów każdy, od 4 do 7 lat - 70, a dla dzieci od ośmiu lat i dorosłych - 100 mililitrów roztworu.
  4. Ponadto, zgodnie z alternatywnymi przekonaniami, uważa się, że w celu całkowitego wyleczenia z alergii konieczne jest przez długi czas (kilka lat) użycie wywaru z pociągu, a nie zwykłe poranne napoje - kawa i herbata ziołowa. Rosół piwny powinien być również podobny do herbaty, pozwalając mu zaparzać przez 20 minut. Odwar pośredni powinien mieć złoty kolor, jeśli jest zielonkawy lub mętny, to ta sekwencja nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Zachowaj kolejność nie jest tego warta, bo w wywarze musisz użyć tylko świeżo zebranych roślin, a sprzedawane suszone brykiety z serii nie przyniosą żadnego efektu.

Alergia na kawę

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Duża liczba ludzi na naszej planecie cierpi na różne formy alergii, a czynniki, które je powodują, mogą się znacznie różnić. Reakcje alergiczne na różne pokarmy należą do najbardziej powszechnych i charakterystycznych dla ludzi. Wśród wielu alergii pokarmowych na uwagę zasługuje alergia na kawę. Wiele osób nawet nie podejrzewa, że ten rodzaj alergii istnieje, więc starają się odrzucać inne produkty, wykluczając je z diety.

Alergia na kawę może objawiać się zarówno stale, jak i całkowicie spontanicznie. Dla niektórych taka reakcja na kawę nie będzie znaczącą uciążliwością, ale dla producentów kawy jest to prawdziwy werdykt. Medycyna obecnie nie wie, jak pokonać taką chorobę, a jedynym skutecznym sposobem jest całkowite odmówienie picia kawy.

[1], [2]

Przyczyny Alergia na kawę

Dlaczego ludzie mogą być uczuleni na kawę? Zawiera substancję taką jak kwas chlorogenowy. Zdaniem ekspertów to właśnie ten składnik może powodować poważne alergie. Ale to tylko substancja, która aktywnie wpływa na każdy organizm. Przyczyną nietolerancji kawy są problemy z układem odpornościowym, choroby narządów żołądkowo-jelitowych, a także choroby organów odpowiedzialnych za filtrowanie substancji w organizmie człowieka. Są to narządy, takie jak wątroba, nerki i trzustka.

W niektórych przypadkach alergia na kawę powoduje nadmierne spożycie tego napoju. Należy pamiętać, że sama kawa jest wysoce skoncentrowanym napojem, który może zaszkodzić ludzkiemu ciału. Stosowanie kawy jest przeciwwskazane dla osób z sercem i żołądkiem. Dlatego nadużywanie kawy jest dodatkowym czynnikiem ryzyka.

Osoby z nietolerancją kawy mogą mieć inne alergie - czekoladę, kakao, różne słodkie napoje gazowane, a nawet herbatę. W tej sytuacji, wybierając produkty, potrzebujesz większej ostrożności i czujności.

[3], [4]

Sprawdź, na co masz alergię: zrób test

Spróbuj zaobserwować, jak twoja skóra reaguje na kontakt z różnymi substancjami. Jeżeli zmiany pojawiły się na twarzy i po odstawieniu nowego kremu znikną, pewnie jesteś uczulona na jeden ze składników kosmetyku. Jeśli swędzące krostki tworzą się na stopach, odkąd nosisz wełniane skarpetki, prawdopodobnie sprawcą uczulenia jest wełna. Jeżeli będziesz unikać kontaktu z alergenem, w ciągu kilku dni wypryski zagoją się i znikną bez śladu. Ale wytropienie sprawcy nie zawsze jest proste, bo wypryski kontaktowe często pojawiają się z opóźnieniem. Gdy wystąpi swędząca wysypka, trudno ją powiązać np. z używanym od pewnego czasu płynem do kąpieli albo spinką do włosów. Jest to tym bardziej skomplikowane, że uczulić mogą nas też np. papier, czarna bluzka, buty, zabawka, a nawet powietrze. Jeśli wypryski nie chcą się goić, nawracają albo podejrzewamy uczulenie na jakąś substancję, trzeba zgłosić się do dermatologa. Doświadczony specjalista postawi diagnozę na podstawie wywiadu i oględzin. Może też zalecić tzw. testy płatkowe. Należy wykonać je w okresie remisji choroby – uzyskiwane w czasie zaostrzenia dolegliwości dają wynik fałszywie dodatni, związany z nadwrażliwością skóry na bodźce drażniące, a nie z alergią. Badanie polega na umieszczeniu na skórze (zwykle na plecach) pod specjalnym opatrunkiem podejrzanych substancji. Po 72 godzinach sprawdza się, czy pojawiła się reakcja zapalna. Standardowy test zawiera 20 alergenów: niektóre metale, składniki gumy, żywice, leki do stosowania zewnętrznego, konserwanty, substancje zapachowe. Ale można je modyfikować. Są nawet testy dla poszczególnych grup zawodowych, np. drukarzy.

Najlepszym lekiem jest unikanie substancji uczulającej lub drażniącej. Im dłużej skóra ma kontakt z alergenem, tym trudniej wyleczyć chorobę. Miejscowo stosuje się preparaty steroidowe (z przepisu lekarza). Postać leku zależy od rodzaju i lokalizacji wyprysku. Na sączące się rany wskazane są środki w aerozolu, mleczka i kremy. W przypadku rogowacenia i łuszczenia się skóry najlepsze są maści. Jeśli zmiany występują na głowie, lekarz wybiera preparaty płynne. Jeżeli dołączyło się zakażenie bakteryjne, potrzebne są też leki odkażające, a nawet antybiotyki. Często terapię wspomaga się doustnymi lekami antyalergicznymi (Allertec, Alerzina, Lirra Gem, Zyrtec, Claritine) oraz preparatami działającymi miejscowo (Soventol, Flexiderm). Warto też stosować środki pielęgnacyjne do skóry wrażliwej (Linoderm Omega, Unibasis, Der-Med).

Objawy uczulenia na nabiał

Uczulenie na nabiał może dawać zarówno objawy ze strony układu pokarmowego czy oddechowego, jak i skórne. Najczęściej występują:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • uczucie przelewania w jelitach,
  • wzdęcia,
  • kaszel,
  • przyśpieszony oddech,
  • obrzęk nosa i katar,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • świąd,
  • suchość skóry,
  • pieczenie.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na objawy skórne, gdyż nie są one specyficzne dla tego typu alergii. Często są mylone z innymi uczuleniami, przez co utrudniają prawidłowe rozpoznanie choroby i opóźniają leczenie. Co ważne, objawy może spowodować nie tylko spożycie nabiału, lecz także jego kontakt ze skórą bądź wdychanie mleka w proszku lub pyłu mlecznego.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.

Czytaj dalej...