Objawy uczulenia na kosmetyki - Jak je rozpoznać i radzić sobie z alergią
Uczulenie na twarzy – jak leczyć?
Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.
Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
- skórne
- prowokacyjne
- z krwi
Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.
Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.
Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.
Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.
Maść na uczulenie na twarzy bez recepty
Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.
Uczulenie na kosmetyki – leczenie
Po pierwsze: jeśli nie wiemy, który kosmetyk nas uczulił (pod warunkiem, że podejrzewamy, że to jednak kosmetyk, a nie sierść czy pyłki), to … ODSTAW WSZYSTKIE KOSMETYKI! Trudno, przeżyjesz!
Po drugie: robimy przegląd swojej domowej apteczki. Jeśli nic ratującego tam nie znajdziemy, to biegniemy do apteki i zaopatrujemy się w:
- Krem ze sterydem – pierwsza pomoc w przypadku alergii. Łagodzi stan zapalny, zmniejsza swędzenie. Stosujmy jego cienką warstwę i przez max parę dni (a nie parę tygodni!). Dostaniesz bez recepty w każdej aptece.
- Tabletki na alergię – zawierające cetyryzyę, lewocetyryzynę, fexofenadynę, loratydynę, bilastynę (ta ostatnia jest nadal na receptę) – każda jest dobra, działa szybko i łagodzi swędzenie skóry, pieczenie, łzawienie oczu i katar alergiczny.
- Maść z pantenolem i alantoiną – dają uczucie ulgi na skórze, zmniejszają zaczerwienienie i rumień, przyspieszają gojenie. Dobry jest zarówno Alantan Plus jak iBepanthen, który sprawdzi się też przy ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY
- Wapno – wiele osób krytykuje jego efektywność w działaniu przeciwalergicznym, ale działania przeciwobrzękowego i przeciwwysiękowego nie można mu odmówić. Jeśli jest z witaminą C – tym lepiej, gdyż ta przyspieszy procesy gojenia się stanów zapalnych.
Po trzecie: jeśli obrzęk jest na tyle rozległy, że nie idzie opanować go powyższymi sposobami, niestety trzeba wybrać się na pomoc doraźną.
Uczulenie na kosmetyki do oczu
Uczulenie na kosmetyki - objawy i leczenie. Jakich składników lepiej unikać?
Wyróżnienie "Ekspert odpowiada" oznacza, że dany artykuł zawiera sekcję "5 pytań do eksperta". Specjalista odpowiada na najbardziej nurtujące pytania w danej tematyce.
Choć reakcje alergiczne kojarzą się przede wszystkim z pyłkami, kontaktem z kurzem czy sierścią zwierzęcą, mogą też wystąpić po zastosowaniu kosmetyków. Zobacz, jakie składniki w nich zawarte przyczyniają się do pojawienia się uczulenia. Co zrobić, by go uniknąć?
- Uczulenie na kosmetyki może dotyczyć każdego. Aby mieć pewność, że kosmetyk nie uczula, należy wykonać test na skrawku skóry.
- Alergię wywołują nie tylko kosmetyki ze sztucznymi substancjami, ale również te, które mają w swoim składzie naturalne składniki.
- Chcąc uniknąć reakcji alergicznych, warto szukać kosmetyków z substancjami fizjologicznymi.
- Czym jest uczulenie na kosmetyki?
- Jakie są objawy uczulenia na kosmetyki?
- Kosmetyki pielęgnacyjne i do makijażu. Które częściej uczulają?
- Kosmetyki pielęgnacyjne
- Kosmetyki do makijażu
- Najczęstsze alergeny w kosmetykach
Alergia na kosmetyki: przyczyny
Alergia na kosmetyki występuje, gdy na skórze, na skutek działania alergenów, pojawiają się zmiany. Niekiedy, z powodu powszechności stosowania kosmetyków, nawet słabe alergeny mogą uczulać. To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.
Najbardziej narażone na alergię na kosmetyki są miejsca nieosłonięte, a więc twarz (szczególnie czoło), szyja, powieki. Natomiast najbardziej odporna na nią jest skóra głowy. Alergię na skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i pozostawiamy na dłużej, a więc perfumy, kremy, balsamy. Silnie alergizujące są również farby do włosów i środki do trwałej ondulacji. Mniej alergizujące są preparaty, które mają krótszy kontakt ze skórą – szampony, odżywki, peelingi.