Objawy uczulenia na kosmetyki - Jak je rozpoznać i radzić sobie z alergią
Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?
Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
- kaszka na twarzy
- czerwone suche plamy na policzkach
- swędzenie skóry
- wysypka na szyi i dekolcie
- wysypka wokół ust i na brodzie
- ropiejące krostki
- obrzęk
Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.
Alergia na kosmetyki: objawy
Objawy alergii na kosmetyki możemy dostrzec wszędzie, gdzie substancje alergizujące zostały użyte. Jako że najczęściej aplikujemy preparaty na twarz, objawy alergii zauważymy na policzkach, powiekach, czole. Alergia na kosmetyki objawia się w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Pojawia się więc świąd skóry, staje się ona zaczerwieniona, sucha. Rzadziej – w poważniejszych przypadkach - na jej powierzchni można dojrzeć pęcherze i zgrubienia, staje się ona złuszczona. W sytuacji wystąpienia lżejszych objawów wystarczy zaprzestać używania kosmetyku wywołującego alergię, natomiast silniejsze objawy wymagają konsultacji z dermatologiem.
Przede wszystkim, aby nie musieć leczyć alergii na kosmetyki, warto jej zapobiegać. Jak to zrobić? Wykonując próbę alergiczną przed użyciem preparatu: w miejscu zetknięcia ucha i policzka należy nanieść niewielką ilość preparatu i obserwować, czy skóra nie reaguje alergicznie. W przypadku wystąpienia alergii na kosmetyki należy zaprzestać stosowania kosmetyku, który ją powoduje.
Najmocniejszą formą walki z alergią na kosmetyki jest immunoterapia swoista (STI). Osoba uczulona otrzymuje szczepionki, w których stopniowo wzrasta zawarta w nich dawka alergenu, który wywołuje u niej uczulenie. Immunoterapia nie tylko hamuje rozwój alergii, ale również skutkuje tym, że dana osoba przestaje być uczulona na konkretne alergeny. Warto jednak dodać, że immunoterapia jest wieloletnim procesem, więc na rezultaty trzeba poczekać. Zastosowanie tej metody wymaga wcześniejszych kontroli u dermatologa oraz musi być poprzedzone testami skórnymi i oznaczeniami stężenia swoistych immunoglobin IgE w surowicy krwi.
Uczulenie na kosmetyki – które kosmetyki uczulają najczęściej?
- Kremy do twarzy – uczulenie na krem do twarzy jest bardzo częste. Wiele razy widuję w aptece osoby z wręcz opuchniętą albo poparzoną (!) skórą przez nowy krem. Uczulają tu zarówno kremy „chemiczne” oraz kremy deklarowane jako „super-naturalne”. A alergię na krem potrafi wywołać wszystko: od podłoża kremu, przez ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne, po konserwanty i barwniki.
- Tusze do rzęs – uczulenie na tusz do rzęs to zmora alergików, gdyż wybór dobrego tuszu, który byłby przyjazny oczom, jest … bardzo ograniczony, często tusze deklarowane jako hipoalergiczne też lubią uczulać! A same tusze do rzęs dla alergików są często pozbawione bajerów, typu „efekt rzęs XXL”. Zdecydowanie częściej działają bardziej w kierunku naturalnego looku rzęs. Co uczula najczęściej: wosk Carnauba, destylaty ropy naftowej, uwodorniona kalafonia z pentaerytrytolem, glikol propylenowy i thimerosal. ALERGIA NA TUSZ DO RZĘS – RATUNKU!
- Eyelinery – jeśli uczula Cię tusz do rzęs, to bankowo eyeliner też! Na szczęście o ile bez tuszu do rzęs wiele kobiet nie wyobraża sobie życia, tak eyelinera jakoś łatwiej jest się pozbyć. Tutaj Twoje oczy mogą być za wrażliwe na glikol propylenowy, woski różnej maści, alkohole, barwniki.
- Szampony – po niejednym swędzi skóra głowy (SPOSOBY NA SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY), wypadają włosy, a włosy wyglądają na tłuste i przyklapnięte. Piekąca, swędząca, podrażniona skóra głowy, a także pojawianie się bąblów zazwyczaj świadczy o alergii! Bardzo częstym alergenem jest substancja o nazwie: Cocamidopropyl Betaine, która występuje prawie w każdym szamponie. No i równie wszechobecne SLSy.
- Lakiery do paznokci – droższy lakier nie będzie gwarantować tego, że alergia nas ominie. Powodują je substancje filmotwórcze: żywice poliestrowe, nitroceluloza, metaakrylany. Uczulenie na lakier do paznokci bardzo często pojawia się po też odwiedzinach u stylistki paznokci!
- Perfumy – uczulenie na perfumy może przyjść z czasem albo zaatakować od razu. Pierwsze objawy: obrzęk błony śluzowej nosa, katar, łzawienie oczu, swędzenie skóry (zwłaszcza w miejscu aplikacji perfum). Najgorszy scenariusz to dostać alergii na swoje ulubione perfumy (tudzież perfumy, które kosztowały majątek) a Ty po prostu nie możesz go używać!!
Kosmetyki pielęgnacyjne i do makijażu. Które częściej uczulają?
Reakcje alergiczne mogą wywołać zarówno kosmetyki pielęgnacyjne, jak i do makijażu. Nie ma reguły, które preparaty stanowią większe zagrożenie. Wszystko zależy od indywidualnych cech konkretnej osoby. Co do zasady, najczęściej uczulają kosmetyki przeznaczone do skóry ust i powiek. Właśnie w tych miejscach skóra jest najbardziej delikatna i podatna na uszkodzenia.
Kontaktowe zapalenie skóry zazwyczaj wywołują kosmetyki do pielęgnacji o właściwościach nawilżających. Z kolei produkty do makijażu znajdują się na tej liście tuż za nimi - wynika z danych przedstawionych przez lekarza okulistę,, prof. dr hab. n. med. A. Grzybowskiego.
Wówczas należy liczyć się z możliwą reakcją alergiczną na twarzy. Jeżeli alergia jest silna, jej objawy mogą dotknąć całego ciała i rozwinąć się w formie:
- wysypki,
- swędzenia,
- opuchlizny,
- objawów związanych z utrudnionym oddychaniem.
W przypadku kosmetyków do włosów, alergia będzie też odczuwalna na skórze głowy - skóra może swędzieć, a włosy stać się podatne na wypadanie.
Kosmetyki pielęgnacyjne
Reakcja alergiczna to nic innego jak odpowiedź układu immunologicznego na podrażniający składnik. Jeżeli dyskomfort pojawia się bezpośrednio po aplikacji kosmetyku, zazwyczaj mamy do czynienia z nadwrażliwością skóry. Natomiast, gdy występuje dopiero po kilku godzinach w miejscu aplikacji preparatu, wówczas mamy do czynienia z reakcją alergiczną.
Wybór preparatów do pielęgnacji skóry lub włosów jest tym bardziej trudny, ponieważ uczulać mogą wszystkie kosmetyki, nawet te, które są przeznaczone do skóry wrażliwej i problematycznej. Reakcja zależy od tego, jakie właściwości ma naskórek oraz jaki jest jego próg tolerancji na konkretne składniki.
W kontekście kosmetyków do pielęgnacji należy uważać na:
- kremy, m.in. do twarzy, pod oczy, do rąk,
- maseczki do twarzy,
- balsamy do ciała,
- płyny do kąpieli, żele do mycia,
- szampony do włosów,
- farby do włosów,
- antyperspiranty.