Pryszcze na świeżym tatuażu - Przyczyny, Leczenie i Zapobieganie
Zanim zrobisz tatuaż
Jeśli więc cierpisz na jakikolwiek typ alergii (również na detergenty, leki i środki spożywcze), dla pewności skonsultuj możliwość wykonania tatuażu z alergologiem. Podobnie ma się sprawa z chorobami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Nie jest to alergia, ale osoby dotknięte tą przypadłością są bardziej narażone na zakażenia i nieprzewidziane reakcje skórne.
Przed zabiegiem poproś tatuatora o pokazanie tuszy, których będzie używał. Sprawdź ich skład pod kątem alergizujących składników. Pamiętaj, że najmniejsze ryzyko uczulenia występuje w przypadku czarnych barwników.
Miałeś podobne objawy jak te opisane powyżej? Czy podejrzewałeś, że może to być alergia na tatuaż? Jak sobie z tym poradziłeś? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.
Zobacz również:
Alergia na tatuaż – czym może się objawiać?
Alergia na tatuaż zdarza się rzadko. Co ją wywołuje? Chodzi o związki chemiczne zawarte w tuszu, będące składnikami barwiącej substancji. Pigmenty, jakimi są często sole metali, tworzą zawiesinę ze spajającym je i dezynfekującym rozpuszczalnikiem. Nie ma niestety żadnych państwowych regulacji, które pomagałyby określić toksyczność pigmentów. Uczulenie powodują najczęściej czerwone, żółte i zielone barwniki: cynober (siarczek rtęci), siarczyn kadmu i kobalt. Alergogenne mogą być także chrom, miedź i nikiel. Ostatnia z wymienionych substancji często znajduje się w biżuterii, w związku z tym osoby uczulone na nikiel nie powinny się tatuować. Również tusze świecące w ciemności uważane są za powodujące największe ryzyko odczynu alergicznego.
Kiedy należy udać się do dermatologa z powodu swędzących krostek na tatuażu?
Tatuaże są popularną formą sztuki ciała, ale niestety, nie zawsze kończą się one bezproblemowo. Czasami po wykonaniu tatuażu pojawiają się swędzące krostki, które mogą być sygnałem różnych problemów dermatologicznych. W takich przypadkach ważne jest wiedzieć, kiedy należy udać się do dermatologa, aby uniknąć poważniejszych komplikacji. Należy zauważyć, że delikatne zaczerwienienie i obrzęk skóry na tatuażu są normalne w dniach bezpośrednio po jego wykonaniu. Jednak jeśli swędzenie i krostki utrzymują się przez dłuższy czas, to może to być sygnał, że coś jest nie tak. Istnieje kilka sytuacji, w których konieczna jest wizyta u dermatologa:
- Prolongowane swędzenie: Jeśli swędzenie na tatuażu utrzymuje się przez więcej niż kilka dni po jego wykonaniu i nie ustępuje po zastosowaniu zaleconych przez tatuażystę kremów i maści, warto skonsultować się z dermatologiem. To może wskazywać na reakcję alergiczną lub infekcję.
- Po wystąpieniu innych objawów: Jeśli do swędzenia dołączają się inne objawy, takie jak pieczenie, ból, wysypka, łuszczenie się skóry lub gorączka, konieczna jest natychmiastowa wizyta u dermatologa. Te objawy mogą wskazywać na poważne infekcje skóry, które wymagają szybkiego leczenia.
- Historia reakcji alergicznych: Osoby, które wcześniej miały reakcje alergiczne na składniki używane w farbach do tatuażu, powinny być szczególnie czujne na wszelkie objawy swędzenia lub krostek. To może być sygnał, że organizm zareagował na składniki użyte w tatuażu.
- Wynik poprzednich prób samoleczenia: Jeśli próby samoleczenia, takie jak stosowanie kremów przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub antyhistaminowych, nie przynoszą ulgi, konieczne jest skonsultowanie się z ekspertem.
- Tatuaż na nieodpowiednim miejscu: Umieszczenie tatuażu na miejscu ciała, które jest szczególnie narażone na ocieranie, tarcie lub zanieczyszczenia, może zwiększyć ryzyko podrażnienia i infekcji. W takich przypadkach warto konsultować się z dermatologiem, aby uniknąć poważniejszych problemów.
FAQs
Czy mogę nosić plastry lub bandaż podczas pływania po zrobieniu tatuażu?
Nie zaleca się noszenia plastrów lub bandaży na świeżym tatuażu podczas pływania. Woda może namoczyć plastry, co utrudnia odpowiednie gojenie się skóry. Poza tym, tatuaż potrzebuje powietrza i swobody ruchu, aby się prawidłowo zagoić.
Czy mogę stosować kremy lub balsamy na tatuaż przed pływaniem?
Nie zaleca się stosowania żadnych kremów lub balsamów na świeżo zrobiony tatuaż przed pływaniem. Substancje te mogą zmoczyć się i utrudnić proces gojenia się tatuażu. Najlepiej stosować kremy nawilżające i ochronne po zakończeniu pływania i po osuszeniu skóry.
Czy muszę nosić ochronę przeciwsłoneczną na tatuażu podczas pływania?
Tak, jest bardzo ważne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej na tatuażu, szczególnie gdy pływasz na zewnątrz. Tatuaże są szczególnie podatne na promieniowanie UV, które może powodować blaknięcie i uszkodzenie kolorów. Wybierz krem do opalania o wysokim SPF i pamiętaj o regularnym nakładaniu go na tatuaż podczas pływania.
Czy mogę pływać w basenie po zrobieniu tatuażu, jeśli używam basenu oczyszczonego solą?
Nawet w basenach oczyszczonych solą istnieje ryzyko wystąpienia infekcji lub podrażnienia skóry na świeżo zrobionym tatuażu. Sól może wysuszać skórę, co może opóźnić proces gojenia się. Dlatego zaleca się odczekanie co najmniej dwóch tygodni przed pływaniem w basenie, niezależnie od używanej metody oczyszczania.
Czy mogę korzystać z wanny z hydromasażem po zrobieniu tatuażu?
Nie zaleca się korzystania z wanien z hydromasażem przez okres gojenia się tatuażu. Woda i silne strumienie mogą podrażnić skórę i wpływać na proces gojenia się. Odczekaj co najmniej dwie do czterech tygodni przed skorzystaniem z wanny z hydromasażem po wykonaniu tatuażu.
Zobacz także:
Artur

Jak dbać o świeży tatuaż?
Czytaj również:
- Gojenie tatuażu – czego używać, by przyspieszyć proces?
- Jak dbać o tatuaż, żeby nie stracił koloru?
- 6 podstawowych rodzajów pomad do włosów – PORADNIK
- Czym smarować tatuaż? 3 rodzaje kosmetyków
Właściwe podejście do dbania o tatuaż ma znaczenie od samego początku. Nie chcesz chyba, że Twój tatuaż zaczął się babrać albo stracił swoje barwy już na starcie. Nosisz go na własnej skórze, więc mogę się tylko domyślać, że jest Ci bliski jak nic innego. Z tego względu warto zrobić wszystko, żeby dziara wyglądała naprawdę dobrze.
Pierwsze działania pielęgnacyjne na Twoim tatuażu leżą jeszcze w rękach artysty. Tuż po zrobieniu dziary, tatuator dezynfekuje skórę i zakłada opatrunek w postaci folii samoprzylepnej, która będzie chronić zmieniony fragment przez pierwsze godziny. Później piłeczka trafia na Twoją połowę i musisz zająć się dbaniem o świeży tatuaż samodzielnie.
Po kilku godzinach od powrotu ze studia tatuażu możesz zdjąć opatrunek i sprawdzić, co kryje się pod spodem. Prawdopodobnie zobaczysz opuchliznę, zaczerwienienia, a być może także resztki tuszu, krew i osocze. Staraj się jednak nie wpadać w panikę. To zupełnie normalne.
Tatuator wprowadza przecież pod Twoją skórę kolorowy pigment, który jest traktowany jak obce ciało. W efekcie organizm zaczyna się buntować i próbuje pozbyć się nadprogramowych elementów. Tym samym powoduje to powstawanie plam na skórze i utrudnia gojenie. Musisz temu zapobiec.
Jak dbać o świeży tatuaż, żeby goił się szybko i wyglądał atrakcyjnie od samego początku. Wystarczy, że wprowadzisz do codziennej pielęgnacji kilka nowych kroków. Proponuję Ci 3 sprawdzone praktyki, które pomogą Ci osiągnąć świetne efekty.
