Uczulenie na nogach - Czerwone plamy – Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Gdzie występują i co najczęściej oznaczają czerwone plamy na nogach
Nie należy lekceważyć problemu, jeśli zauważymy u siebie łuszczące się lub swędzące czerwone plamy. Plamom może również towarzyszyć pęcherze lub miejscowa opuchlizna. Oto jakie są najczęściej występujące przyczyny plam na nogach:
- czerwone plamy na stopach, którym towarzyszą opuchnięte kostki, mogą być objawem grzybicy stóp,
- czerwone plamy na podudziach promieniujące do stopy mogą być objawem stopy cukrzycowej. Jakiekolwiek plamy na stopach powinny zaalarmować cukrzyków.
- na stopach czerwona skóra na palcach u nóg może oznaczać otarcia od obuwia, lecz mogą także wskazywać na zapalenia stawów międzypaliczkowych lub haluksa,
- pajączki, wybroczyny czy też sino czerwone plamy na podudziach i w okolicy kostek mogą stanowić objaw chorób naczyń krwionośnych lub zmian miażdżycowych,
- rozsiane, drobne plamki na podudziach i w dołach kolanowych mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Łuszczące się i błyszczące zmiany pojawiające się najczęściej w zgięciach łokci i kolan są typowe dla AZS. Należy w takim przypadku udać się do dermatologa, który zdiagnozuje schorzenie i zaleci odpowiednie leki, które zapobiegną złuszczaniu się skóry.
- rozlane czerwone plamy na udach i pośladkach często występują po kąpieli w gorącej wodzie, po masażu czy zabiegach fizjoterapii, czy też po wizycie w solarium. Stanowią one niegroźną reakcję organizmu.
- ciemne plamy na udach, którym towarzyszy obrzęk i tkliwość mogą być objawem ostrej niewydolności żylnej i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej,
- duża, czerwona plama wędrująca, która zmienia lokalizację może oznaczać rumień wędrujący, będący wynikiem zakażenia boreliozą. Zaczyna się ona od niewielkiej plamki, która zwiększa się do dużej plamy o zmieniających się brzegach. Plama zwiększa się obwodowo i mogą jej towarzyszyć dodatkowe objawy jak ból mięśni i stawów, osłabienie i męczliwość.
- czerwona skóra na nogach, która się szybko rozprzestrzenia, jest nagrzana i pokryta błyszczącą napiętą skórą, może oznaczać zakażenie paciorkowcem, czyli tak zwaną różę.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – skąd się bierze?
Alergiczne zapalenie skóry często funkcjonuje także pod inną nazwą, jaką jest wyprysk alergiczny. Jest to najczęstsza spotykana forma wyprysku i wpływ na jego powstawanie mogą mieć substancje o działaniu drażniącym lub uczulającym. Stąd w przypadku wyprysku kontaktowego możemy mówić o wyprysku alergicznym lub z podrażnienia.
Alergia kontaktowa ma miejsce w momencie zetknięcia się skóry z konkretnym alergenem. Objawy alergii skórnej w tym przypadku stają się zauważalne po kilku godzinach – pojawia się wtedy stan zapalny . Silna alergia skórna może obejmować miejsce bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak może rozprzestrzeniać się także na inne obszary skóry.
Jakie możemy wyróżnić alergeny kontaktowe? Do najczęstszych zalicza się substancje będące składnikami kosmetyków bądź leków. Oprócz tego za takie zmiany alergiczne na skórze mogą być odpowiedzialne alergeny występujące w roślinach, odzieży czy też biżuterii.
W przypadku wyprysku z podrażnienia (niealergicznego) uczulenia na skórze są wywołane bezpośrednim działaniem substancji drażniącej w bardzo silnym stężeniu. Mogą to być detergenty, środki piorące, mydła, konserwanty czy roztwory kwasowe i zasadowe. Jeśli skóra jest ciągle narażona na kontakt z taką substancją, dochodzi do uszkodzenia jej bariery ochronnej i rozwoju stanu zapalnego.
Jak walczyć z wysypką na nogach?
Zazwyczaj wysypki na nogach mają charakter kontaktowy, dlatego najczęściej ich objawy samoistnie ustępują po całkowitym ograniczeniu kontaktu z czynnikami alergizującymi. Leczenie polega na stosowaniu kremów i maści zawierających w swoim składzie glikokortykosteroidy , które hamują rozwój reakcji alergicznej i zmniejszają świąd. Ponadto należy zaopatrzyć się w doustne leki antyhistaminowe , które złagodzą objawy wysypki i pomogą zapobiec jej ponownym nawrotom.
Dodatkowo na długie piesze wędrówki warto zabrać dostępne w aptekach emolienty i kremy nawilżające , które pozwolą przyśpieszyć regenerację skóry.
Jeśli wysypce na nogach towarzyszą dodatkowo inne zmiany skórne lub nie ustępuje ona po zastosowaniu podstawowych leków, konieczna będzie wizyta u dermatologa .
Wysypka na nogach – jak wygląda i jakie są jej przyczyny?
Wysypka na nogach najczęściej powstaje w wyniku kontaktu skóry z silnym alergenem. Przyjmuje one postać licznych krostek, grudek, pokrzywki , a nawet w skrajnych przypadkach bąbli nasączonych płynem. Inną przyczyną pojawienia się wysypki może być zapalenie mieszków włosowych na skutek depilacji, wówczas zmiany skórne pojawiają się w miejscu wyrastania włosów, a dodatkowo towarzyszy im silne zaczerwienienie i świąd .
U pielgrzymów czy biegaczy wysypka na nogach nazywana jest potocznie asfaltówką lub chorobą pielgrzyma. Powstaje ona na skutek kontaktu skóry łydek i podudzi z unoszącymi się ciepłymi oparami asfaltu , które zawierają w swoim składzie wiele szkodliwych dla kondycji skóry substancji. W rezultacie na skórze nóg powstają gładkie, czerwone wykwity lub rumień , które są bardzo bolesne i w skrajnych przypadkach uniemożliwiają poruszanie się. Czasem pojawienie się wysypki na nogach ma związek z zetknięciem się skóry z ubiorem, z którego niedokładnie spłukano proszek .
Uczulenie na nogach pojawia się w wyniku kontaktu skóry z różnymi czynnikami alergizującymi.
Zaliczamy do nich:
- kosmetyki, mydła i żele myjące, które zostały niedostatecznie spłukane z powierzchni naskórka,
- niedokładnie wypłukane środki piorące czy inne detergenty, znajdujące się na ubraniach,
- nadmierny kontakt wrażliwej skóry nóg z niektórymi tkaninami, jeśli zbyt blisko niej przylegają,
- silne promienie słoneczne,
- opary rozgrzanego asfaltu.
Ponadto wysypka na nogach może być jednym z pierwszych objawów alergii pokarmowej , a więc kontaktu z alergenami zawartymi w spożywanym pożywieniu. Może też być efektem ubocznym stosowania niektórych leków np. antybiotyków.

Alergia skórna - czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?
Skóra to jeden z największych i jednocześnie najbardziej fascynujących organów w ciele człowieka. Uczestniczy w wielu istotnych procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie i są kluczowe dla zachowania homeostazy, czyli równowagi organizmu. Odbiera bodźce z otoczenia, wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, odpowiada za prawidłową termoregulację, a także umożliwia wchłanianie substancji czynnych. Niestety przez cały czas narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Te mogą powodować uszkodzenia w jej barierze ochronnej i przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych na skórze, które stanowią poważny problem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak objawia się alergia skórna? Jak sobie z nią radzić? Poznaj nasze praktyczne wskazówki, które pomogą Ci rozpoznać uczulenie skórne.
