Objawy i Leczenie Uczulenia na Środki Czystości

Uwaga na chusteczki nawilżone

Metyloizotiazolinon (MI) to konserwant, na który od lat obserwuje się gwałtowny wzrost uczuleń. Jest to środek, który był powszechnie stosowany w kosmetykach, w tym także tych "hipoalergicznych", czyli dla cery wrażliwej. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry związane z MI występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci, charakteryzuje się często ciężkim przebiegiem. Do najistotniejszych źródeł uczulenia na MI należą kosmetyki i farby budowlane. Od 12 lutego 2017 roku metyloizotiazolinon został zakazany przez Unie Europejską w produktach niespłukiwanych, czyli takich, które zostają na skórze np. kremy, mleczka do twarzy i ciała.

- Odsetek uczulonych na metyloizotiazolinon przekroczył w niektórych krajach 10 proc. Testowanej populacji – mówi prof. Kręcisz. - Ten gwałtowny wzrost tłumaczy się tym, że ta substancja była w składzie wielu produktów, z którymi pacjenci mieli częsty kontakt.

Metyloizotiazolinon wchodzi także w skład nawilżanych chusteczki do higieny i pielęgnacji (także tych przeznaczonych dla dzieci) oraz środków czystości.

- Do pielęgnacji dzieci nie powinno się używać chusteczek nawilżonych zawierających metyloizotiazolinon, ponieważ ma on silne działanie alergizujące - podkreśla prof. Kręcisz.

Silnie uczulająca jest także parafenylenodiamina (PPD) używana do farbowania włosów, futer i skór. Zawarta również w hennie do tatuaży czasowych (zmywalnych).

Środki chemiczne – źródło alergenów

Substancji chemicznych używamy na co dzień. Są składnikiem nie tylko proszków, płynów, farb czy kosmetyków, ale także wielu produktów spożywczych. Takie środki mogą działać drażniąco i uczulająco, wywołując różne reakcje alergiczne. Często nie zdajemy sobie sprawy jak niebezpieczny może być kontakt naszego organizmu z bardzo silnym środkiem chemicznym. Objawy alergii pojawiają się nie tylko na skórze, ale zauważalne są w układzie oddechowym czy też pokarmowym. Dlatego też przestrzega się, aby tego typu chemia była zawsze zabezpieczona przed dziećmi.

Niektóre środki chemiczne mają silne działanie. Do grupy groźnych związków zalicza się żywice, terpentynę, wyroby gumowe oraz akrylowe. Kontakt z nimi może wywołać wyprysk skórny, świąd, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek. To samo dotyczy chemii zawartej w kosmetykach. Wszelkie konserwanty mogą spowodować problemy z układem pokarmowym. Już same opary chemicznych substancji mogą nas podrażnić. Reakcje alergiczne są zależne od stężenia środków i naszego organizmu.

Alergia kontaktowa - co nas uczula?

Kobieta użyła farby do włosów. Po jej nałożeniu pojawiło się swędzenie głowy. Na głowie, twarzy, szyi, uszach pojawiły się grudki i obrzęk oczu. Była to alergia kontaktowa na substancję użytą w farbie. Sprawdź, co jeszcze może nas uczulać?

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Alergia kontaktowa (wyprysk kontaktowy, ACD) to nadwrażliwość organizmu na substancje chemiczne o małej masie cząsteczkowej mogące wywoływać uczulenie, czyli tzw. hapteny. Bezpośredni kontakt z nimi powoduje zmiany skórne.

Alergia kontaktowa występuje u ok. 10-20 proc. dorosłych oraz u 20-30 proc. dzieci i młodzieży. W Polsce dodatnie odczyny w testach płatkowych (podstawowa metoda diagnozowania tej choroby) stwierdzono u blisko 22 proc. uczniów szkół podstawowych oraz u 28 proc. uczniów szkół zawodowych.

- Częstość alergicznego wyprysku kontaktowego u dzieci wyraźnie narasta. Alergia kontaktowa może się rozpocząć już w okresie niemowlęcym – mówi prof. Beata Kręcisz, kierownik Kliniki Dermatologii Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Przyczyny doprowadzające do powstania wyprysku kontaktowego są różne. U jednych osób jest to związane z uczuleniem na alergeny kontaktowe, u innych – zmiany skórne powstają, kiedy posmarowana powierzchnia zostanie naświetlona światłem słonecznym. U części osób rozpoznaje się tzw. wyprysk zawodowy – związany z uczuleniem na szkodliwe substancje występujące w pracy. W inny sposób działają substancje drażniące - bezpośrednio uszkadzają skórę. Ten typ wyprysku nazywamy wypryskiem kontaktowym z podrażnienia (nie jest to prawdziwe uczulenie i takie zmiany mogą się pojawić u wszystkich ludzi, którzy mają kontakt np. z silnymi substancjami używanymi w środkach czystości, farbami, lakierami, smarami, cementem).

Popularny blog o sprzątaniu – lista środków czystości w domu

Sprzątanie mieszkania to czynności, które regularnie każda Pani Domu powinna wykonywać, aby utrzymać porządek w mieszkaniu. O tym, w jaki sposób zapanować nad sprzątaniem mieszkania przy wielu innych obowiązkach napiszę wkrótce. Teraz zdradzę Ci jedynie, o czym w czasie sprzątania domu nie możesz zapomnieć. Regularnie raz w tygodniu odkurzamy i myjemy podłogi. Wcześniej warto przetrzeć kurze, ja w tym celu usuwam puszystej szczotki na długim kiju – w ten sposób omiatam każdy kąt i żyrandol oraz preparat przeciw kurzowi w sprayu i ręcznik papierowy. Zamiatamy na bieżąco – zawsze, kiedy coś się rozsypie czy jest potrzeba pozamiatania.

Systematycznie należy także dbać o czystość w łazience. Umyć toaletę, umywalkę i prysznic. Co dwa miesiące myję okna w całym mieszkaniu i zmieniam firanki (wieszam świeżo wyprane, pachnące firanki i zasłony) – wtedy przez jakiś czas pięknie pachnie w domu.

Jeśli chodzi o zachowanie czystości w łazience, to przydaje się preparat do czyszczenia luster, płyn do mycia powierzchni w łazienkach, płyn do mycia kabin prysznicowych i preparat do fug. Toaletę warto potraktować żelem do mycia toalety i dokładnie wyszorować przy pomocy szczotki do WC. Z zewnątrz o higienę i czystość toalety pomogą nam zadbać chusteczki do sprzątania toalety nasączone preparatem myjącym, bądź płyn i ręcznik papierowy.

Aby zachować czystość na podłodze warto mieć w domu miotłę do zamiatania. Uniwersalny płyn do mycia podłóg oraz wiadro z mopem.
Jeśli chodzi o sprzątanie salonu, to ponadto co już wcześniej wymieniłam, przyda się pianka do czyszczenia ekranów wraz z odpowiednią szmatka, spray do czyszczenia mebli, który zapewni także ochronę przed kurzem. A w sytuacjach kryzysowych, gdy pojawi się nagła plama na kanapie bądź dywanie, niezbędny może się okazać szampon do mycia dywanów i tapicerek.

Sprzątanie kuchni to również szalenie istotna sprawa, bo czyste powierzchnie kuchenne pozwalają na przygotowywanie posiłków w warunkach higienicznych. Dlatego na obowiązkowej liście zakupów środków czystości do kuchni warto, by znalazło się: mleczko do czyszczenia powierzchni kuchennych, spray do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni, płyn do czyszczenia mikrofalówek, płyn do czyszczenia lodówki, mleczko do czyszczenia piekarnika. W kuchni niezbędny będzie także odkamieniacz, gumowe rękawice, płyn do mycia naczyń, gąbki do zmywania, rękawice gumowe i soda kaustyczna.

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Jak się jednak okazuje, nie u każdego wygląda ona tak samo, ponieważ wynikać może z różnych typów fotodermatozy pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutków świetlnych, wyprysków fotoalergicznych czy też wyprysków fototoksycznych.

Czytaj dalej...

Niepożądane objawy, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, bóle brzucha, nudności czy wstrząs anafilaktyczny, pojawiają się bezpośrednio po spożyciu wieprzowiny, szczególnie mięsa surowego, suszonego lub wędzonego.

Czytaj dalej...