Uczulenie na perfumy na szyi - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Alergia na zapachy - objawy

Alergia na substancje zapachowe może pojawić się u każdego, ale zdecydowanie wrażliwsze na nie są osoby chorujące na alergię oraz na astmę. Substancje zapachowe nie są, same w sobie, alergenami tak, jak pyłki czy naskórek zwierząt.

Prawdziwe alergeny powodują uaktywnienie systemu immunologicznego człowieka do walki z intruzem (alergenem), co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, który może się przejawiać np. poprzez łzawienie oczu czy katar.

Substancja powodująca podrażnienie nie mobilizuje układu immunologicznego, choć objawy wynikające z kontaktu z nią mogą być podobne. Istnieją dwie główne grupy objawów wrażliwości na substancje zapachowe, do których zalicza się objawy ze strony układu oddechowego (zapchany nos, łzawienie oczu, wyciek z nosa przypominający katar sienny) oraz objawy skórne.

Jeżeli należymy do osób wrażliwych na zapachy, po kontakcie z substancją zapachową, może się pojawić ból głowy, trudności w oddychaniu, czasem ucisk w klatce piersiowej lub nasilenie się objawów astmy oraz kichanie.

Kolejnym objawem, zwłaszcza po kontakcie z aromatyzowanymi kosmetykami, ale także po ich wdychaniu, jest zaczerwienienie skóry lub wysypka.

U osób szczególnie wrażliwych, a także u osób cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry może wystąpić czerwona i silnie swędząca wysypka. Przypomina podrażnienie skóry po oparzeniu pokrzywami.

Uczulenie na twarzy – przyczyny alergii. Co wywołuje uczulenie na twarzy?

Przyczyny reakcji alergicznej na twarzy mogą być różne. Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą – alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący – alergia pokarmowa.


Co może wywołać uczulenie? Wśród przyczyn reakcji alergicznych na twarzy znajdują się między innymi:
  • uczulenie na kosmetyki – kremy, maseczki i inne
  • uczulenie na słońce , a także zimno czy wiatr
  • alergia na mleko, truskawki i inne produkty spożywcze
  • alergia na kota
  • uczulenie na gluten
  • uczulenie na alkohol

Jak widać praktycznie wszystko może być alergenem i wywołać alergię na twarzy, dlatego istotne jest dotarcie do źródła choroby. Chory powinien przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację oraz dietę, a także wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne jak długotrwała ekspozycja na słońce czy wiatr. Przydatna może okazać się dieta eliminacyjna lub zaprzestanie stosowania nowego kosmetyku do codziennej pielęgnacji skóry i obserwacja zmian skórnych. Dlatego warto dowiedzieć się jakie alergeny powodują uczulenie aby można było skutecznie z nimi walczyć.

Alergia na zapachy - diagnoza

Alergia na kompozycję zapachową (zapachy) diagnozuje się za pomocą testów "patch", czyli testów płatkowych.

Polegają one na nałożeniu próbki alergenu, w tym wypadku kompozycji zapachowej na nieduży płatek, który zostaje przyklejony do skóry pleców na 48 godzin. Po tym czasie zdejmuje się płatki i dokonuje się pierwszego odczytu wyników.

Drugi odczyt przeprowadza się po upływie kolejnych 24 godzin. Zaczerwienienie, świąd lub pieczenie skóry świadczy o alergii na zapachy.

Do diagnozowania osób wrażliwych na zapachy wykorzystuje się dwa koktajle zapachowe, które nazwano A i P.

  • Koktajl zapachowy A zawiera alkohol cynamonowy, aldehyd cynamonowy, aldehyd cynamonowo-amylowy, absolut mchu dębowego, hydroksycytronellal, eugenol, izoeugenol, geraniol (+ wazelina biała), cinnamyl alcohol, cinnamal, amyl cinnamal, evernia prunastri ex­tract, hydroxycitronellal, eugenol, isoeugenol, geraniol.
  • Koktajl zapachowy P to olejek cynamonowy, olejek cytronelowy (+ wazelina biała), innamomum zeylanicum oil, cymbopogon winterianus herb oil.

Uczulenie na twarzy – jak leczyć?

Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.

Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
  • skórne
  • prowokacyjne
  • z krwi

Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.

Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.

Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.

Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.

Maść na uczulenie na twarzy bez recepty

Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.

Czynniki warunkujące powstawanie alergii na kosmetyki

Powstanie uczulenia w wyniku stosowania kosmetyków jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Im słabszy jest alergen, tym więcej dodatkowych elementów ma wpływ na wyzwolenie procesu uczulenia. Jednym z czynników o podstawowym znaczeniu jest czas kontaktu kosmetyku ze skórą. Dlatego też z punktu widzenia alergologii ważny jest podział wszystkich produktów kosmetycznych na pozostawiane na skórze (leave-on) i spłukiwane (rinse-off). Otóż pierwsze z nich, a należą do nich np. kremy, balsamy i perfumy, są główną przyczyną uczuleń. Natomiast alergia na kosmetyki spłukiwane (szampony i inne detergenty) zdarza się bardzo rzadko. Ich kontakt ze skórą jest zbyt krótki, aby niezbędna do spowodowania uczulenia ilość substancji mogła przeniknąć przez naskórek. Dodać trzeba, że podział ten jest pomocny przy poszukiwaniu uczulającego kosmetyku w czasie wywiadu lekarskiego. Z dużą dozą pewności można wyeliminować z zakresu podejrzeń kosmetyki spłukiwane.

Innym ważnym czynnikiem, mającym wpływ na powstanie uczulenia na kosmetyki, jest miejsce stosowania. Wiadomo, że niektóre fragmenty skóry są bardziej predysponowane do powstania alergii niż inne. Zależy to od grubości naskórka, ilości mieszków włosowych i wielu innych czynników. Przykładem najbardziej wrażliwej skóry są powieki, a najmniej wrażliwej – dłonie. Występowanie zmian rumieniowych w okolicach oczu jest typowym obrazem alergii na kremy używane na skórze twarzy.

Zdarza się oczywiście, że przy częstym stosowaniu dużej ilości np. kremu dochodzi do zajęcia całej skóry twarzy. Obserwowano także obrzęk i zmiany rumieniowe dotyczące tylko powiek, powstałe w wyniku rozpylania perfum na włosy. Do wrażliwych okolic ciała należą miejsca z naturalnym sfałdowaniem np. fałdy pachowe i pachwinowe. W związku z alergią na dezodoranty poczyniono ciekawą obserwację – brak poprawy po ich odstawieniu. Okazało się, że resztki dezodorantu pozostające w odzieży nadal uczulają. Przykładem skóry, na której rzadko występuje wyprysk kontaktowy, jest owłosiona skóra głowy. Duża liczba mieszków włosowych sprawia, że substancja uczulająca przenika zbyt szybko, nie powodując reakcji w miejscu kontaktu ze skórą. W wyniku tego, klasycznym obrazem uczulenia na farby do włosów są zmiany na szyi, czole, a nawet twarzy. Nietrudno zauważyć, że występowanie różnic we wrażliwości skóry powoduje, że identyfikacja uczulającego kosmetyku nie zawsze jest łatwa.

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...

Dostępne są leki, wydawane bez recepty, które mogą pomóc, jeśli alergia wystąpiła niedługo po wykonaniu tatuażu - maść z antybiotykiem lub hydrokortyzon mogą przynieść ulgę , podobnie jak kremy przeciw swędzeniu i zimne okłady.

Czytaj dalej...

Charakterystyczną cechą polimorficznej osutki świetlnej jest to, że jest najbardziej nasilona wiosną i wczesnym latem, łagodnieje wraz z postępem lata i ustępuje jesienią lub zimą, a następnie powraca kolejnej wiosny.

Czytaj dalej...

O ile w przypadku alergenów pokarmowych można czasem kompletnie wykluczyć je z diety, o tyle alergeny wziewne, jakimi są białka z sierści zwierzęcia, trudno wyeliminować ze swojego życia znajdują się wszędzie wokół nas, nie tylko w domu, ale i na ulicy.

Czytaj dalej...