"Objawy uczulenia na pierze - Co warto wiedzieć?"
Zapobieganie uczuleniu na pierze
Czy zapobieganie alergii w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej, a polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z czynnikami drażniącymi zwanymi alergenami.
Jeśli ktoś uczulony jest na sierść psa, powinien zrezygnować z posiadania czworonoga w domu. Osobom uczulonym na pyłki traw nie zaleca się spędzania urlopu na łonie natury itd.
Zapobieganie uczuleniu na pierze w wielu przypadkach nie nastręcza problemów. Profilaktyka tego rodzaju alergii polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z żywymi ptakami.
Jeśli to możliwe, należy zrezygnować z hodowania gołębi, trzymania w domu papug czy kanarków. Należy także w miarę możliwości ograniczyć kontakt w piórami w kurtkach, poduszkach czy kołdrach.
Pościel oraz elementy odzieży z wypełnieniem z pierza lub puchu należy zastąpić tymi z wypełnieniem sztucznym, przeznaczonym dla alergików.
Warto zaznaczyć, że nie każda pościel syntetyczna jest w pełni bezpieczna dla osób z nadwrażliwością. Pacjenci ze skłonnością do uczuleń powinni zaopatrzyć się w typową pościel antyalergiczną niezawierającą substancji drażniących.
W ramach profilaktyki warto też używać hipoalergicznego proszku do prania pościeli, odzieży, ręczników. Ryzyko wystąpienia zmian skórnych rośnie w kontakcie z silnymi detergentami, kosmetykami o ostrym zapachu itp.
Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie
Uczulenie na pyłki roślin często określane jest jako gorączka sienna. W Polsce ten typ alergii jest najczęściej wywoływany przez trawy i występuje zazwyczaj wiosną. Łzawienie oczu czy katar to nie jedyne objawy gorączki siennej. Na czym polega diagnostyka gorączki siennej oraz jak leczyć uczulenie na pyłki?
Spis treści
Uczulenie na pyłki (gorączka sienna) należy do alergii sezonowych. Zaczyna się wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które niczego nieświadomi przechodnie wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia, czyli gorączki siennej.
Alergia na pierze – zmień pościel!
Objawy alergii pojawiające się podczas snu powinny skłonić nas do wizyty u alergologa. Konieczne jest stwierdzenie, czy uczulenie wywoływane jest faktycznie przez pierze, czy jednak przez roztocza. Alergia na ptasie pióra bezwzględnie będzie wymagać zmiany pościeli na syntetyczną i hipoalergiczną. Wciąż powtarzany jest przesąd, jakoby więcej roztoczy gromadziło się w pierzynach. Nie jest to prawdą – te pajęczaki w równym stopniu zasiedlają sztuczne i naturalne kołdry. Żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego są obecne w łóżku w dużych ilościach. Niektóre badania wręcz stwierdzają, że w syntetycznej pościeli może być ich więcej niż w tej wypełnionej pierzem. W przypadku alergii na kurz ważniejsze będzie częste pranie kołder i poduszek w temperaturze powyżej 60°C. Pierzyny możemy oddać do specjalnych pralni, które dokładnie je wyczyszczą.
Alergia na pierze dotyczy nie tylko puchu obecnego w kołdrach, ale wszelkich ptasich piór. Alergik musi więc zrezygnować z posiadania domowych ptaków, takich jak kanarki, papugi czy zeberki. Ptasie alergeny z łatwością dostają się do powietrza, a stamtąd do naszych dróg oddechowych. Z tego powodu mogą wywoływać bardzo nasilone objawy uczulenia. Warto uważać również na puchowe kurtki, które często są sprzedawane w sklepach sportowych. Wypełnia się je delikatnymi piórami puchowymi uzyskanymi od gęsi i kaczek, dlatego są lekkie i bardzo ciepłe. Niestety, u alergika także mogą wywołać przykre dolegliwości. Niekiedy po zmianie pościeli i ubrań na syntetyczne nadal cierpimy z powodu wodnistego kaszlu czy duszności. Wtedy należy rozważyć, czy uczulenie nie jest wywołane przez roztocza. Nasze wątpliwości rozwieje wizyta u alergologa i przeprowadzone testy na alergię.
FAQ
Czy alergia na pierze jest wyleczalna?
Alergia na pierze nie jest całkowicie wyleczalna, ale objawy można łagodzić za pomocą odpowiedniego leczenia i unikania kontaktu z alergenem.
Czy każda osoba reaguje na pierze alergicznie?
Nie, nie każda osoba reaguje na pierze alergicznie. Alergia na pierze jest spowodowana nadwrażliwością organizmu na konkretne składniki znajdujące się w piórach.
Czy alergia na pierze może prowadzić do astmy?
Tak, w niektórych przypadkach alergia na pierze może prowadzić do wystąpienia astmy lub nasilać istniejące objawy astmy.
Jak można rozpoznać alergię na pierze?
Diagnoza alergii na pierze może być ustalona przez lekarza alergologa na podstawie wywiadu medycznego, testów skórnych lub badań krwi.
Zobacz także:
Zobacz też: Alergia na leki: Przyczyny, Objawy i LeczeniePiotr jest doświadczonym redaktorem bloga, który specjalizuje się w tematyce alergii. Jego pasją jest pomaganie osobom zmagającym się z różnymi alergiami, dostarczając im wartościowych informacji, porad i praktycznych wskazówek. Na swoim blogu Piotr dzieli się swoją wiedzą na temat przyczyn alergii, metod łagodzenia objawów oraz zdrowego stylu życia dla alergików.

Objawy uczulenia na pierze
Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite (od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego).
Jak zatem wygląda uczulenie na pierze? U dorosłych pacjentów z nadwrażliwością na pióra ptasie mogą pojawić się:
- wysypka - może mieć postać drobnych krostek, czyli tzw. pokrzywki,
- inne zmiany skórne - zaczerwienienia, podrażnienia,
- świąd skóry - towarzyszy zmianom skórnym lub występuje samodzielnie,
- katar - w formie wodnistej, przezroczystej wydzieliny z nosa,
- kaszel - podrażnione alergenem oskrzela wywołują ataki suchego kaszlu o charakterze napadowym.
Uczulenie na pierze u dorosłych osób może zatem być mylone z innymi alergiami (pokarmowymi i wziewnymi), ponieważ jego objawy nie są charakterystyczne.
Warto zwrócić uwagę na momenty, w których symptomy się nasilają. Jeśli ma to miejsce nocą lub nad ranem, można podejrzewać, że chodzi o uczulenie na pierze w poduszce lub kołdrze.
Podobne objawy jednak daje alergia na roztocza w kurzu, których również najwięcej jest z reguły w łóżku.
Czy osoby z uczuleniem na pierze kacze mogą bezpiecznie używać pościeli z puchu gęsiego lub na odwrót? Niestety keratyna zawarta jest w piórach ptaków właściwie wszystkich gatunków. Jeśli to ona odpowiada za reakcję alergiczną, taka zmiana wypełnienia nie spowoduje ustąpienia dolegliwości.
Uczulenie na pierze u dzieci
Różnego rodzaju uczulenia częściej niż u osób dorosłych występują u dzieci. Wiąże się to z niepełnym jeszcze wykształceniem układu odpornościowego i większą nadwrażliwością na rozmaite substancje.
Alergia na pierze u dzieci daje podobne objawy, co u dorosłych. Na skutek nadwrażliwości pojawiać się mogą przede wszystkim:
