"Objawy uczulenia na pierze - Co warto wiedzieć?"

Uczulenie na pyłki - jakie rośliny pylą?

Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.

Gatunki roślin, które wytwarzają alergeny kwitną w każdym roku mniej więcej o tej samej porze. W naszym kraju największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików.

Alergii na trawy towarzyszy zwykle uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy oraz żyta. Objawy uczulenia pojawiają się równie często z powodu pyłków chwastów. Należy jednak pamiętać, że katar sienny jest równie często skutkiem alergii na pyłki drzew.

Symptomy alergii odzwierciedlają kolejność uwalniania pyłków przez kwiaty poszczególnych roślin.

Już w lutym zaczynają pylić niektóre gatunki drzew, ale szczyt stężenia pyłków w powietrzu ma miejsce w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie pyłki wywołują symptomy alergicznego zapalenia nosa i oczu, a nawet zapalenie oskrzeli.

Do najczęściej uczulających drzew można zaliczyć pyłki:

Następnie alergicy mogą nieco odetchnąć – miesięczna "cisza pyłkowa" pozwala na chwilowe uwolnienie się od objawów alergii. Jednak już od połowy maja aż do końca czerwca ma miejsce okres pylenia traw. Właśnie wtedy większość alergików doświadcza uciążliwych symptomów uczulenia.

Objawy alergii powodują często pyłki traw:

  • kupkówki pospolitej
  • kostrzewy czerwonej
  • mietlicy
  • tymotki łąkowej
  • tomki wonnej
  • życicy trwałej
  • wiechliny łąkowej
  • żyta

W lecie pylą również chwasty – największe ich stężenie przypada na sierpień i początek września. W wyniku zmian w nasłonecznieniu, temperaturze oraz opadach atmosferycznych może jednak dojść do opóźnienia lub przyspieszenia wegetacji roślin.

Alergia na pierze – na czym polega?

Uczulające substancje obecne w ptasich piórach to dla nas alergeny wziewne. Oznacza to, że do naszego organizmu dostają się poprzez drogi oddechowe. Nasz układ immunologiczny uznaje je za szkodliwe patogeny i podejmuje z nimi walkę. Wydzielana jest wtedy histamina, czyli czynnik prozapalny odpowiedzialny za uciążliwe symptomy uczulenia. Alergia na pierze występuje jednak stosunkowo rzadko. Dotyczy najczęściej białka obecnego w ptasich piórach, czyli keratyny. Najczęściej pojawia się u osób, które pracują przy produkcji puchowych kołder i poduszek. Warto pamiętać, że pierze używane do wytwarzania pościeli jest oczyszczane zgodnie ze standardami jakościowymi. Kaszel czy łzawienie oczu, które męczą alergika podczas snu, zwykle są wywołane przez roztocza kurzu domowego, a nie puchowe kołdry.

Dolegliwości związane z uczuleniem na pierze pojawiają się natychmiast po kontakcie z alergenem. W przypadku czynników uczulających obecnych w kołdrze przykre symptomy będą się nasilać podczas snu. U alergika pojawić się może silne obrzmienie śluzówek, łzawienie oczu i wodnisty katar. Wystąpić mogą również napady suchego kaszlu, duszności i uciążliwe kichanie. Rzadziej alergia na ptasie pióra wywołuje objawy ze strony skóry: pokrzywkę lub wysypkę. Wtórnym problemem wynikającym z uczulenia będzie więc niewyspanie, problemy z koncentracją i drażliwość. Osoby, które pracują przy produkcji pierzyn, mogą za to doświadczyć zapalenia pęcherzyków płucnych.

Jak leczyć alergię na pierze?

Najlepszym sposobem na leczenie wielu rodzajów alergii jest odczulanie. To metoda długofalowa, którą zaleca się przede wszystkim w sytuacjach, w których odizolowanie czynnika drażniącego nie jest możliwe (np. przy alergii na kurz domowy, pyłki traw itd.).

Początek treści sponsorowanej

Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.

Koniec treści sponsorowanej

Jak natomiast leczyć alergię na pierze? Przede wszystkim należy spróbować unikać kontaktu z piórami ptaków. Jeśli z jakiego powodu unikanie alergenu jest utrudnione lub niemożliwe (np. pojawia się on w środowisku pracy), można zastosować leczenie uczulenia na pierze - z zastosowaniem środków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowo działających leków na alergię.

Kiedy alergia na pierze objawia się zmianami skórnymi, pomocne mogą być maści, kremy lub żele o działaniu przeciwalergicznym. Katar sienny można łagodzić kroplami lub sprayami do nosa np. z chlorowodorkiem azelastyny.

Warto także przepłukiwać zatoki roztworem soli fizjologicznej, by pozbyć się z nich zalegających substancji drażniących.

Doustne leki na alergię to środki hamujące wydzielanie histaminy i tym samym niwelujące przykre objawy uczulenia. Substancją o takim działaniu jest m. in. dichlorowodorek cetyryzyny, w niższych dawkach dostępny w aptekach bez recepty.

Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia

Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie

Uczulenie na pyłki roślin często określane jest jako gorączka sienna. W Polsce ten typ alergii jest najczęściej wywoływany przez trawy i występuje zazwyczaj wiosną. Łzawienie oczu czy katar to nie jedyne objawy gorączki siennej. Na czym polega diagnostyka gorączki siennej oraz jak leczyć uczulenie na pyłki?

Spis treści

Uczulenie na pyłki (gorączka sienna) należy do alergii sezonowych. Zaczyna się wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które niczego nieświadomi przechodnie wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia, czyli gorączki siennej.

Uczulenie na pyłki - diagnostyka

Jeśli jednak do "przeziębienia" dochodzi co roku w momencie pylenia roślin, warto zadać sobie pytanie, czy objawy nie wskazują na alergię wziewną. W przypadku uczulenia żaden z domowych sposobów na przeziębienie na pewno nie pomoże. Zbędne jest także przyjmowanie antybiotyków lub kwasu acetylosalicylowego.

Aby zdiagnozować alergię na pyłki, należy wykonać testy alergiczne. Można zaliczyć do nich testy skórne oraz alergiczne testy z krwi.

Obecnie w walce z gorączką sienną stosuje się kilka systemów szczepionek. Są to: roztwory wodne (zastrzyki wykonuje się co dwa dni), szczepionki absorbowane na bazie wodorotlenku glinu (jeden zastrzyk tygodniowo) oraz szczepionki na tyrozynie (jeden zastrzyk na dwa tygodnie). Wybór systemu szczepienia jest uzależniony od decyzji lekarza. Oprócz szczepionek w formie zastrzyków dostępne są szczepienia doustne oraz w formie inhalacji. Niestety, nie istnieje możliwość uodpornienia alergików na każdy rodzaj alergenu. Osoby zmagające się z uczuleniem na pyłki drzew, zbóż i chwastów muszą skorzystać z innych form leczenia.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Czytaj dalej...