"Objawy uczulenia na pierze - Co warto wiedzieć?"
Uczulenie na pyłki - jakie rośliny pylą?
Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.
Gatunki roślin, które wytwarzają alergeny kwitną w każdym roku mniej więcej o tej samej porze. W naszym kraju największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików.
Alergii na trawy towarzyszy zwykle uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy oraz żyta. Objawy uczulenia pojawiają się równie często z powodu pyłków chwastów. Należy jednak pamiętać, że katar sienny jest równie często skutkiem alergii na pyłki drzew.
Symptomy alergii odzwierciedlają kolejność uwalniania pyłków przez kwiaty poszczególnych roślin.
Już w lutym zaczynają pylić niektóre gatunki drzew, ale szczyt stężenia pyłków w powietrzu ma miejsce w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie pyłki wywołują symptomy alergicznego zapalenia nosa i oczu, a nawet zapalenie oskrzeli.
Do najczęściej uczulających drzew można zaliczyć pyłki:
Następnie alergicy mogą nieco odetchnąć – miesięczna "cisza pyłkowa" pozwala na chwilowe uwolnienie się od objawów alergii. Jednak już od połowy maja aż do końca czerwca ma miejsce okres pylenia traw. Właśnie wtedy większość alergików doświadcza uciążliwych symptomów uczulenia.
Objawy alergii powodują często pyłki traw:
- kupkówki pospolitej
- kostrzewy czerwonej
- mietlicy
- tymotki łąkowej
- tomki wonnej
- życicy trwałej
- wiechliny łąkowej
- żyta
W lecie pylą również chwasty – największe ich stężenie przypada na sierpień i początek września. W wyniku zmian w nasłonecznieniu, temperaturze oraz opadach atmosferycznych może jednak dojść do opóźnienia lub przyspieszenia wegetacji roślin.
Jak rozpoznać alergię na pierze?
Jak już zostało wspomniane - niekiedy, by rozpoznać alergię, potrzeba czasu i wnikliwych obserwacji. Często najtrudniej jest rozpoznać alergię u dziecka, a w szczególności u niemowlaka, który nie potrafi jeszcze sygnalizować swoich dolegliwości.
Na szczęście współcześnie diagnostyka alergii pozwala na rozpoznanie bardzo wielu jej rodzajów, a wykonywane testy alergiczne z krwi są wysoce dokładne i miarodajne.
Jak wykryć alergię? Wystarczy standardowe pobranie próbki krwi żylnej, która następnie poddawana jest badaniom laboratoryjnym.
Badania na alergię z krwi stosowane są zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Co ważne - można je wykonać bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia NFZ, pod warunkiem, że posiada się skierowanie od lekarza.
Jak zdiagnozować alergię na ptasie pióra? Uczulenie na puch i pierze zaliczane jest do alergii wziewnych i jako takie diagnozuje się również przy pomocy badań z krwi.
Poddając się testom, pacjent może zweryfikować, czy zaobserwowane symptomy rzeczywiście wywoływane są przez keratynę obecną w piórach, czy może inny czynnik wywołuje nadwrażliwość (np. roztocza, dany pokarm lub pyłki roślin).
Uczulenie na pyłki - objawy
Jednym z typowych objawów alergii wziewnej jest katar sienny. U alergika mogą pojawić się również zmiany skórne (świerzbiączka lub pokrzywka) oraz astma oskrzelowa.
Uczulenie na pyłki roślin objawia się także:
- wodnistym katarem
- napadami kichania
- uczuciem świądu wewnątrz nosa
- zapaleniem spojówek wywołującym łzawienie i pieczenie oczu
Oprócz charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się:
- stan podgorączkowy
- problemy z koncentracją
- ogólne rozbicie
Co roku symptomy alergii na pyłki drzew pojawiają się wcześniej od objawów uczulenia na inne rośliny, ale u wielu osób ten typ alergii ma łagodną postać.
Najczęściej pojawiają się:
- napady kichania
- swędzenie oczu
- lekka chrypka
- uczucie wiercenia w nosie
U niektórych osób alergia ma jednak cięższą postać. W takiej sytuacji nierzadko mylnie diagnozuje się u nich przeziębienie.
Zapobieganie uczuleniu na pierze
Czy zapobieganie alergii w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej, a polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z czynnikami drażniącymi zwanymi alergenami.
Jeśli ktoś uczulony jest na sierść psa, powinien zrezygnować z posiadania czworonoga w domu. Osobom uczulonym na pyłki traw nie zaleca się spędzania urlopu na łonie natury itd.
Zapobieganie uczuleniu na pierze w wielu przypadkach nie nastręcza problemów. Profilaktyka tego rodzaju alergii polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z żywymi ptakami.
Jeśli to możliwe, należy zrezygnować z hodowania gołębi, trzymania w domu papug czy kanarków. Należy także w miarę możliwości ograniczyć kontakt w piórami w kurtkach, poduszkach czy kołdrach.
Pościel oraz elementy odzieży z wypełnieniem z pierza lub puchu należy zastąpić tymi z wypełnieniem sztucznym, przeznaczonym dla alergików.
Warto zaznaczyć, że nie każda pościel syntetyczna jest w pełni bezpieczna dla osób z nadwrażliwością. Pacjenci ze skłonnością do uczuleń powinni zaopatrzyć się w typową pościel antyalergiczną niezawierającą substancji drażniących.
W ramach profilaktyki warto też używać hipoalergicznego proszku do prania pościeli, odzieży, ręczników. Ryzyko wystąpienia zmian skórnych rośnie w kontakcie z silnymi detergentami, kosmetykami o ostrym zapachu itp.