"Objawy uczulenia na pierze - Co warto wiedzieć?"

Jak żyć ze stwierdzoną alergią na pierze?

Kołdry wypełnione pierzem hodowlanego ptactwa należą do najcieplejszych, tradycyjnych okryć w chłodne i zimowe dni. W przypadku stwierdzonego uczulenia, wywoływanego przez pierze, można je zastąpić kołdrami z pierzem sztucznym i tworzyw syntetycznych. Istnieje także pościel hipoalergiczna specjalnie dedykowana alergikom. Konieczne jest wtedy zrezygnowanie z posiadania domowych ptaków, takich jak kanarki papugi, dlatego, że ich pierze również zawiera drażniące alergeny, które mogą osiadać na pościeli, nawet tej hipoalergicznej.

Bardzo ważne jest też jej regularne pranie, ze względu na większe ryzyko osadzania się roztoczy i kurzu. Po nocy w przygotowanym w ten sposób łóżku nie powinno pojawiać się już żadne podrażnienie dróg oddechowych. Jeśli po wyeliminowaniu pierza z pościeli, kurtek puchowych, a także ptactwa objawy alergii wciąż się pojawiają, może to oznaczać, że problem tkwi nie w samym pierzu, a właśnie w kurzu i roztoczach.

Sprawdź także

  1. Eozynofile podwyższone bądź za niskie – co oznaczają?
  2. Ślepota śnieżna – kłopoty ze wzrokiem zdobywców gór
  3. Dlaczego warto postawić na catering dietetyczny?
  4. Kannabidiol na zespół stresu pourazowego
  5. Ciśnienie tętnicze
  6. Nerwiak Mortona czym jest i jak go leczyć?

Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie

Uczulenie na pyłki roślin często określane jest jako gorączka sienna. W Polsce ten typ alergii jest najczęściej wywoływany przez trawy i występuje zazwyczaj wiosną. Łzawienie oczu czy katar to nie jedyne objawy gorączki siennej. Na czym polega diagnostyka gorączki siennej oraz jak leczyć uczulenie na pyłki?

Spis treści

Uczulenie na pyłki (gorączka sienna) należy do alergii sezonowych. Zaczyna się wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które niczego nieświadomi przechodnie wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia, czyli gorączki siennej.

Uczulenie na pierze u dzieci i dorosłych – objawy

Objawy alergii w bardzo łatwy sposób można pomylić ze zwykłym osłabieniem organizmu czy przeziębieniem. Do symptomów zalicza się katar, ból głowy, zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, problemy żołądkowe. Zaliczają się do nich także wysypka, podrażnienie i swędzenie. Uczulenie ma to do siebie, że może się pojawić nagle, w dowolnym momencie życia, niezależnie od tego, jak duży kontakt dana osoba miała z alergenem w przeszłości. Diagnoza alergii czasem bywa bardzo skomplikowana, przy próbie określenia co właściwie wywołało reakcję.

Bardzo ważny jest szeroki wywiad przeprowadzony z lekarzem, a także obserwowanie własnego ciała, nasilających się symptomów, zależnie od pory dnia, pory roku, godziny czy miejsca przebywania. Alergeny nie zawsze są oczywiste, czasem dopiero połączenie dwóch, neutralnych pojedynczo produktów może okazać się uczulające. Przy próbie określenia potencjalnych alergenów, zalecane jest prowadzenie dziennika z informacjami o zjedzonych posiłkach, odwiedzonych miejscach i składach stosowanych produktów.

W przypadku alergii na zwierzęcą sierść można zdecydować się na zwierzaka posiadającego włosy. Bardziej problematyczna jest sytuacja, w której wpływ alergenu jest niemożliwy do usunięcia z życia codziennego, jak kurz czy pyłki. Można zastosować kurację farmakologiczną zmniejszającą gwałtowność objawów wywoływanych przez alergen.

Uczulenie na pyłki - diagnostyka

Jeśli jednak do "przeziębienia" dochodzi co roku w momencie pylenia roślin, warto zadać sobie pytanie, czy objawy nie wskazują na alergię wziewną. W przypadku uczulenia żaden z domowych sposobów na przeziębienie na pewno nie pomoże. Zbędne jest także przyjmowanie antybiotyków lub kwasu acetylosalicylowego.

Aby zdiagnozować alergię na pyłki, należy wykonać testy alergiczne. Można zaliczyć do nich testy skórne oraz alergiczne testy z krwi.

Obecnie w walce z gorączką sienną stosuje się kilka systemów szczepionek. Są to: roztwory wodne (zastrzyki wykonuje się co dwa dni), szczepionki absorbowane na bazie wodorotlenku glinu (jeden zastrzyk tygodniowo) oraz szczepionki na tyrozynie (jeden zastrzyk na dwa tygodnie). Wybór systemu szczepienia jest uzależniony od decyzji lekarza. Oprócz szczepionek w formie zastrzyków dostępne są szczepienia doustne oraz w formie inhalacji. Niestety, nie istnieje możliwość uodpornienia alergików na każdy rodzaj alergenu. Osoby zmagające się z uczuleniem na pyłki drzew, zbóż i chwastów muszą skorzystać z innych form leczenia.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

atopowe zapalenie skóry najczęściej występująca postać tego schorzenia, spowodowana czynnikami wewnętrznymi, takimi jak alergiczna skłonność do choroby; obok niej mogą występować dodatkowe objawy alergii, takie jak katar sienny, suchy kaszel, świszczący oddech lub duszności.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...