"Objawy uczulenia na pierze - Co warto wiedzieć?"
Objawy uczulenia na pierze
Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite (od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego).
Jak zatem wygląda uczulenie na pierze? U dorosłych pacjentów z nadwrażliwością na pióra ptasie mogą pojawić się:
- wysypka - może mieć postać drobnych krostek, czyli tzw. pokrzywki,
- inne zmiany skórne - zaczerwienienia, podrażnienia,
- świąd skóry - towarzyszy zmianom skórnym lub występuje samodzielnie,
- katar - w formie wodnistej, przezroczystej wydzieliny z nosa,
- kaszel - podrażnione alergenem oskrzela wywołują ataki suchego kaszlu o charakterze napadowym.
Uczulenie na pierze u dorosłych osób może zatem być mylone z innymi alergiami (pokarmowymi i wziewnymi), ponieważ jego objawy nie są charakterystyczne.
Warto zwrócić uwagę na momenty, w których symptomy się nasilają. Jeśli ma to miejsce nocą lub nad ranem, można podejrzewać, że chodzi o uczulenie na pierze w poduszce lub kołdrze.
Podobne objawy jednak daje alergia na roztocza w kurzu, których również najwięcej jest z reguły w łóżku.
Czy osoby z uczuleniem na pierze kacze mogą bezpiecznie używać pościeli z puchu gęsiego lub na odwrót? Niestety keratyna zawarta jest w piórach ptaków właściwie wszystkich gatunków. Jeśli to ona odpowiada za reakcję alergiczną, taka zmiana wypełnienia nie spowoduje ustąpienia dolegliwości.
Uczulenie na pierze u dzieci
Różnego rodzaju uczulenia częściej niż u osób dorosłych występują u dzieci. Wiąże się to z niepełnym jeszcze wykształceniem układu odpornościowego i większą nadwrażliwością na rozmaite substancje.
Alergia na pierze u dzieci daje podobne objawy, co u dorosłych. Na skutek nadwrażliwości pojawiać się mogą przede wszystkim:
Uczulenie na pierze u dzieci i dorosłych – objawy
Objawy alergii w bardzo łatwy sposób można pomylić ze zwykłym osłabieniem organizmu czy przeziębieniem. Do symptomów zalicza się katar, ból głowy, zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, problemy żołądkowe. Zaliczają się do nich także wysypka, podrażnienie i swędzenie. Uczulenie ma to do siebie, że może się pojawić nagle, w dowolnym momencie życia, niezależnie od tego, jak duży kontakt dana osoba miała z alergenem w przeszłości. Diagnoza alergii czasem bywa bardzo skomplikowana, przy próbie określenia co właściwie wywołało reakcję.
Bardzo ważny jest szeroki wywiad przeprowadzony z lekarzem, a także obserwowanie własnego ciała, nasilających się symptomów, zależnie od pory dnia, pory roku, godziny czy miejsca przebywania. Alergeny nie zawsze są oczywiste, czasem dopiero połączenie dwóch, neutralnych pojedynczo produktów może okazać się uczulające. Przy próbie określenia potencjalnych alergenów, zalecane jest prowadzenie dziennika z informacjami o zjedzonych posiłkach, odwiedzonych miejscach i składach stosowanych produktów.
W przypadku alergii na zwierzęcą sierść można zdecydować się na zwierzaka posiadającego włosy. Bardziej problematyczna jest sytuacja, w której wpływ alergenu jest niemożliwy do usunięcia z życia codziennego, jak kurz czy pyłki. Można zastosować kurację farmakologiczną zmniejszającą gwałtowność objawów wywoływanych przez alergen.
Uczulenie na pyłki - objawy
Jednym z typowych objawów alergii wziewnej jest katar sienny. U alergika mogą pojawić się również zmiany skórne (świerzbiączka lub pokrzywka) oraz astma oskrzelowa.
Uczulenie na pyłki roślin objawia się także:
- wodnistym katarem
- napadami kichania
- uczuciem świądu wewnątrz nosa
- zapaleniem spojówek wywołującym łzawienie i pieczenie oczu
Oprócz charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się:
- stan podgorączkowy
- problemy z koncentracją
- ogólne rozbicie
Co roku symptomy alergii na pyłki drzew pojawiają się wcześniej od objawów uczulenia na inne rośliny, ale u wielu osób ten typ alergii ma łagodną postać.
Najczęściej pojawiają się:
- napady kichania
- swędzenie oczu
- lekka chrypka
- uczucie wiercenia w nosie
U niektórych osób alergia ma jednak cięższą postać. W takiej sytuacji nierzadko mylnie diagnozuje się u nich przeziębienie.