Objawy uczulenia na podkład
Alergia na kosmetyki: objawy
Objawy alergii na kosmetyki możemy dostrzec wszędzie, gdzie substancje alergizujące zostały użyte. Jako że najczęściej aplikujemy preparaty na twarz, objawy alergii zauważymy na policzkach, powiekach, czole. Alergia na kosmetyki objawia się w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Pojawia się więc świąd skóry, staje się ona zaczerwieniona, sucha. Rzadziej – w poważniejszych przypadkach - na jej powierzchni można dojrzeć pęcherze i zgrubienia, staje się ona złuszczona. W sytuacji wystąpienia lżejszych objawów wystarczy zaprzestać używania kosmetyku wywołującego alergię, natomiast silniejsze objawy wymagają konsultacji z dermatologiem.
Przede wszystkim, aby nie musieć leczyć alergii na kosmetyki, warto jej zapobiegać. Jak to zrobić? Wykonując próbę alergiczną przed użyciem preparatu: w miejscu zetknięcia ucha i policzka należy nanieść niewielką ilość preparatu i obserwować, czy skóra nie reaguje alergicznie. W przypadku wystąpienia alergii na kosmetyki należy zaprzestać stosowania kosmetyku, który ją powoduje.
Najmocniejszą formą walki z alergią na kosmetyki jest immunoterapia swoista (STI). Osoba uczulona otrzymuje szczepionki, w których stopniowo wzrasta zawarta w nich dawka alergenu, który wywołuje u niej uczulenie. Immunoterapia nie tylko hamuje rozwój alergii, ale również skutkuje tym, że dana osoba przestaje być uczulona na konkretne alergeny. Warto jednak dodać, że immunoterapia jest wieloletnim procesem, więc na rezultaty trzeba poczekać. Zastosowanie tej metody wymaga wcześniejszych kontroli u dermatologa oraz musi być poprzedzone testami skórnymi i oznaczeniami stężenia swoistych immunoglobin IgE w surowicy krwi.
Spis treści
- Czym jest uczulenie na słońce?
- Jak wygląda uczulenie na słońce?
- Jak złagodzić objawy uczulenia na słońce?
- Alergia słoneczna – jak jej zapobiegać?
- Jakie filtry SPF stosować?
- Uczulenie słoneczne a procesy starzenia się skóry
Fotodermatoza, czyli alergia na słońce, to nieprawidłowa reakcja na promieniowanie słoneczne, która może pojawić się nawet u dzieci. Jest ona efektem zmian zachodzących w skórze pod wpływem działania promieniowania UV.
Wyróżniamy fotodermatozę idiopatyczną, endogenną i egzogenną, a także genodermatozy.
- Fotodermatoza idiopatyczna nie jest związana z żadnym znanym czynnikiem wywołującym. Jest to choroba przewlekła, która może występować u osób z różnymi typami skóry. Jej objawy to: rumień, swędzenie, pęcherze, łuszczenie się skóry. Aby im zapobiegać, należy unikać ekspozycji na słońce, a podczas spacerów czy nawet krótkich wyjść stosować filtry UV. Jeśli objawy się nasilają, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidowe, które z pewnością złagodzą dolegliwości.
- Fotodermatoza endogenna jest spowodowana wewnętrznymi czynnikami, takimi jak: choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na światło lub działanie leków. Objawy mogą być podobne do fotodermatozy idiopatycznej i również wymagają wystrzegania się ekspozycji na słońce oraz stosowania odpowiednich środków ochronnych.
- Fotodermatoza egzogenna związana jest z zewnętrznymi czynnikami, jak niektóre substancje chemiczne zawarte w: kosmetykach, lekach, perfumach lub detergentach. Objawy mogą obejmować: zaczerwienienie, wysypkę oraz pęcherze, a leczenie polega na unikaniu kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję organizmu oraz na stosowaniu preparatów łagodzących objawy.
- Genodermatozy to grupa dziedzicznych chorób skóry. Łuszczenie się skóry, przebarwienia, owrzodzenia, guzy – to jej przykre objawy. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, między innymi lekami oraz odpowiednią pielęgnacją skóry.
Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.