Objawy uczulenia na podkład

Uczulenie na kosmetyki – które kosmetyki uczulają najczęściej?

  1. Kremy do twarzy – uczulenie na krem do twarzy jest bardzo częste. Wiele razy widuję w aptece osoby z wręcz opuchniętą albo poparzoną (!) skórą przez nowy krem. Uczulają tu zarówno kremy „chemiczne” oraz kremy deklarowane jako „super-naturalne”. A alergię na krem potrafi wywołać wszystko: od podłoża kremu, przez ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne, po konserwanty i barwniki.
  2. Tusze do rzęs – uczulenie na tusz do rzęs to zmora alergików, gdyż wybór dobrego tuszu, który byłby przyjazny oczom, jest … bardzo ograniczony, często tusze deklarowane jako hipoalergiczne też lubią uczulać! A same tusze do rzęs dla alergików są często pozbawione bajerów, typu „efekt rzęs XXL”. Zdecydowanie częściej działają bardziej w kierunku naturalnego looku rzęs. Co uczula najczęściej: wosk Carnauba, destylaty ropy naftowej, uwodorniona kalafonia z pentaerytrytolem, glikol propylenowy i thimerosal. ALERGIA NA TUSZ DO RZĘS – RATUNKU!
  3. Eyelinery – jeśli uczula Cię tusz do rzęs, to bankowo eyeliner też! Na szczęście o ile bez tuszu do rzęs wiele kobiet nie wyobraża sobie życia, tak eyelinera jakoś łatwiej jest się pozbyć. Tutaj Twoje oczy mogą być za wrażliwe na glikol propylenowy, woski różnej maści, alkohole, barwniki.
  4. Szampony – po niejednym swędzi skóra głowy (SPOSOBY NA SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY), wypadają włosy, a włosy wyglądają na tłuste i przyklapnięte. Piekąca, swędząca, podrażniona skóra głowy, a także pojawianie się bąblów zazwyczaj świadczy o alergii! Bardzo częstym alergenem jest substancja o nazwie: Cocamidopropyl Betaine, która występuje prawie w każdym szamponie. No i równie wszechobecne SLSy.
  5. Lakiery do paznokci – droższy lakier nie będzie gwarantować tego, że alergia nas ominie. Powodują je substancje filmotwórcze: żywice poliestrowe, nitroceluloza, metaakrylany. Uczulenie na lakier do paznokci bardzo często pojawia się po też odwiedzinach u stylistki paznokci!
  6. Perfumyuczulenie na perfumy może przyjść z czasem albo zaatakować od razu. Pierwsze objawy: obrzęk błony śluzowej nosa, katar, łzawienie oczu, swędzenie skóry (zwłaszcza w miejscu aplikacji perfum). Najgorszy scenariusz to dostać alergii na swoje ulubione perfumy (tudzież perfumy, które kosztowały majątek) a Ty po prostu nie możesz go używać!!

Spis treści

  • Czym jest uczulenie na słońce?
  • Jak wygląda uczulenie na słońce?
  • Jak złagodzić objawy uczulenia na słońce?
  • Alergia słoneczna – jak jej zapobiegać?
    • Jakie filtry SPF stosować?
    • Uczulenie słoneczne a procesy starzenia się skóry

    Fotodermatoza, czyli alergia na słońce, to nieprawidłowa reakcja na promieniowanie słoneczne, która może pojawić się nawet u dzieci. Jest ona efektem zmian zachodzących w skórze pod wpływem działania promieniowania UV.

    Wyróżniamy fotodermatozę idiopatyczną, endogenną i egzogenną, a także genodermatozy.

    • Fotodermatoza idiopatyczna nie jest związana z żadnym znanym czynnikiem wywołującym. Jest to choroba przewlekła, która może występować u osób z różnymi typami skóry. Jej objawy to: rumień, swędzenie, pęcherze, łuszczenie się skóry. Aby im zapobiegać, należy unikać ekspozycji na słońce, a podczas spacerów czy nawet krótkich wyjść stosować filtry UV. Jeśli objawy się nasilają, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidowe, które z pewnością złagodzą dolegliwości.
    • Fotodermatoza endogenna jest spowodowana wewnętrznymi czynnikami, takimi jak: choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na światło lub działanie leków. Objawy mogą być podobne do fotodermatozy idiopatycznej i również wymagają wystrzegania się ekspozycji na słońce oraz stosowania odpowiednich środków ochronnych.
    • Fotodermatoza egzogenna związana jest z zewnętrznymi czynnikami, jak niektóre substancje chemiczne zawarte w: kosmetykach, lekach, perfumach lub detergentach. Objawy mogą obejmować: zaczerwienienie, wysypkę oraz pęcherze, a leczenie polega na unikaniu kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję organizmu oraz na stosowaniu preparatów łagodzących objawy.
    • Genodermatozy to grupa dziedzicznych chorób skóry. Łuszczenie się skóry, przebarwienia, owrzodzenia, guzy – to jej przykre objawy. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, między innymi lekami oraz odpowiednią pielęgnacją skóry.

    Uczulenie na kosmetyki – leczenie

    Po pierwsze: jeśli nie wiemy, który kosmetyk nas uczulił (pod warunkiem, że podejrzewamy, że to jednak kosmetyk, a nie sierść czy pyłki), to … ODSTAW WSZYSTKIE KOSMETYKI! Trudno, przeżyjesz!

    Po drugie: robimy przegląd swojej domowej apteczki. Jeśli nic ratującego tam nie znajdziemy, to biegniemy do apteki i zaopatrujemy się w:

    • Krem ze sterydem – pierwsza pomoc w przypadku alergii. Łagodzi stan zapalny, zmniejsza swędzenie. Stosujmy jego cienką warstwę i przez max parę dni (a nie parę tygodni!). Dostaniesz bez recepty w każdej aptece.
    • Tabletki na alergię – zawierające cetyryzyę, lewocetyryzynę, fexofenadynę, loratydynę, bilastynę (ta ostatnia jest nadal na receptę) – każda jest dobra, działa szybko i łagodzi swędzenie skóry, pieczenie, łzawienie oczu i katar alergiczny.
    • Maść z pantenolem i alantoiną – dają uczucie ulgi na skórze, zmniejszają zaczerwienienie i rumień, przyspieszają gojenie. Dobry jest zarówno Alantan Plus jak iBepanthen, który sprawdzi się też przy ATOPOWYM ZAPALENIU SKÓRY
    • Wapno – wiele osób krytykuje jego efektywność w działaniu przeciwalergicznym, ale działania przeciwobrzękowego i przeciwwysiękowego nie można mu odmówić. Jeśli jest z witaminą C – tym lepiej, gdyż ta przyspieszy procesy gojenia się stanów zapalnych.

    Po trzecie: jeśli obrzęk jest na tyle rozległy, że nie idzie opanować go powyższymi sposobami, niestety trzeba wybrać się na pomoc doraźną.

    Uczulenie na kosmetyki do oczu

    Uczulenie na twarzy – jak leczyć?

    Pomimo tego, że leczenie domowe alergii może okazać się skuteczne, i tak zalecamy udać się do dermatologa czy alergologa, gdyż bez wyeliminowania źródła uczulenia, wysypka na twarzy może z czasem powrócić. Lekarz podczas wizyty zleci wykonanie testów, a na podstawie wyników przepisze leki doustne czy miejscowe.

    Badania alergiczne jakie może zlecić lekarz to na przykład testy:
    • skórne
    • prowokacyjne
    • z krwi

    Aby leczenie przyniosło pozytywny skutek równie ważna jest profilaktyka.

    Jednym z podstawowych elementów jest eliminacja czynnika alergennego, który powoduje wystąpienie objawów. Mogą to być pokarmy, pyłki, różne produkty zawierające alergeny. Dlatego poznanie alergii jest ważne, ponieważ pozwoli stwierdzić jakiego konkretnie alergenu czy alergenów unikać.

    Farmakologia – stosowanie leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów.

    Podczas badania lekarskiego warto także zapytać o pielęgnację skóry alergicznej i rekomendowane kosmetyki dla alergików. Są one zazwyczaj bezzapachowe, pozbawione substancji alergizujących oraz mają pH przyjazne dla wrażliwej skóry. Ich działanie polega na nawilżaniu, łagodzeniu stanów zapalnych i tworzeniu bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku skóry alergicznej warto stosować kosmetyki hipoalergiczne a zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie różne konserwanty czy substancje zapachowe.

    Maść na uczulenie na twarzy bez recepty

    Jeśli zauważyłeś rumień na twarzy, alergiczną wysypkę, czerwone, suche plamy czy ropiejące krostki, zastosowałeś domowe sposoby na alergię, które okazały się zbyt łagodne na zaczerwienienie i zmiany skórne, a wizytę u alergologa masz dopiero za miesiąc, zapytaj w aptece o maść na uczulenie na twarzy bez recepty. Na rynku jest ich całkiem sporo – różnią się nie tylko ceną, ale i składem, jednak najpopularniejszą z nich i najbardziej naturalną jest Tormentiol. Substancja czynna maści to wyciąg z kłącza pięciornika. Stosowany w przypadku zmian ropnych i stanów zapalnych skóry, w tym reakcji alergicznych na twarzy.

    Uczulenie na twarzy – przyczyny alergii. Co wywołuje uczulenie na twarzy?

    Przyczyny reakcji alergicznej na twarzy mogą być różne. Jednak wysypka alergiczna najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem alergenu ze skórą – alergia kontaktowa lub spożyciem pokarmu, w którym zawarty jest czynnik alergizujący – alergia pokarmowa.


    Co może wywołać uczulenie? Wśród przyczyn reakcji alergicznych na twarzy znajdują się między innymi:
    • uczulenie na kosmetyki – kremy, maseczki i inne
    • uczulenie na słońce , a także zimno czy wiatr
    • alergia na mleko, truskawki i inne produkty spożywcze
    • alergia na kota
    • uczulenie na gluten
    • uczulenie na alkohol

    Jak widać praktycznie wszystko może być alergenem i wywołać alergię na twarzy, dlatego istotne jest dotarcie do źródła choroby. Chory powinien przeanalizować swoją dotychczasową pielęgnację oraz dietę, a także wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne jak długotrwała ekspozycja na słońce czy wiatr. Przydatna może okazać się dieta eliminacyjna lub zaprzestanie stosowania nowego kosmetyku do codziennej pielęgnacji skóry i obserwacja zmian skórnych. Dlatego warto dowiedzieć się jakie alergeny powodują uczulenie aby można było skutecznie z nimi walczyć.

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...

Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki bąbelki.

Czytaj dalej...

Jak się jednak okazuje, nie u każdego wygląda ona tak samo, ponieważ wynikać może z różnych typów fotodermatozy pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutków świetlnych, wyprysków fotoalergicznych czy też wyprysków fototoksycznych.

Czytaj dalej...

Uczulenie na pierze bywa trudne do rozpoznania, ponieważ po pierwsze - daje objawy podobne do objawów innych alergii, po drugie - jego symptomy mogą być rozmaite od zmian skórnych po dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Czytaj dalej...