Objawy uczulenia na podkład
Uczulenie na twarzy – co robić?
Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.
Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.
Alergia na kosmetyki: przyczyny
Alergia na kosmetyki występuje, gdy na skórze, na skutek działania alergenów, pojawiają się zmiany. Niekiedy, z powodu powszechności stosowania kosmetyków, nawet słabe alergeny mogą uczulać. To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.
Najbardziej narażone na alergię na kosmetyki są miejsca nieosłonięte, a więc twarz (szczególnie czoło), szyja, powieki. Natomiast najbardziej odporna na nią jest skóra głowy. Alergię na skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i pozostawiamy na dłużej, a więc perfumy, kremy, balsamy. Silnie alergizujące są również farby do włosów i środki do trwałej ondulacji. Mniej alergizujące są preparaty, które mają krótszy kontakt ze skórą – szampony, odżywki, peelingi.
Alergia na kosmetyki. Objawy i leczenie uczulenia na kosmetyki
Alergia na kosmetyki pojawia się już po użyciu danego produktu, jednak wiedza o tym, czym jest i jakie ma objawy oraz jak powinno się ją leczyć, pomoże szybko uporać się z jej konsekwencjami.
Spis treści
Alergia na kosmetyki dotyczy około 15 procent ich użytkowników, z czego większość stanowią kobiety, które częściej niż mężczyźni z nich korzystają. Kosmetyki są substancjami, które mają zewnętrzny kontakt z ludzkim ciałem: stosujemy je na skórę, włosy, zęby. Dzięki nim utrzymujemy czystość ciała i je pielęgnujemy. Używanie kosmetyków jest bardzo rozpowszechnione, a i niektóre z nich zawierają składniki, będące silnymi alergenami, czyli substancjami uczulającymi.
Czy promieniowanie UV przechodzi przez szybę?
Promieniowanie UV składa się z zakresu A (UVA) o długości fali 400–320 nm oraz B (UVB) o długości fali 320-290 nm. Szkło okienne absorbuje promieniowanie UVB, jednak UVA przenika przez szyby. Dlatego też po ekspozycji na światło słoneczne przez szybę także może dojść do niepożądanych reakcji ze strony skóry. Należy o tym pamiętać i zastosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
Wybrane treści dla Ciebie
Czy opalanie się jest zdrowe? Opalanie się może prowadzić do groźnych skutków, takich jak przyspieszone starzenie skóry, przebarwienia i nowotwory. Czy opalenie jest zdrowe? Jakie są korzyści wynikające z ekspozycji na słońce?
Fotoalergie (fotouczulenia) – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Fotoalergie, znane również jako fotouczulenia, to reakcje skórne wywołane ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w szczególności promieniowanie ultrafioletowe (UVA). Objawy mogą wystąpić natychmiast lub z opóźnieniem po kontakcie ze słońcem. Najczęściej są spowodowane lekami lub kosmetykami. W artykule omówimy objawy, diagnozowanie oraz skuteczne metody leczenia fotoalergii.
Ochrona przed słońcem w pytaniach i odpowiedziach Co to jest promieniowanie ultrafioletowe? Jaki chronić skórę przed słońcem? Co to jest SPF?

Jak wygląda uczulenie na słońce?
Objawy uczulenia na słońce mogą pojawić się nawet do 48 godzin po ekspozycji na promieniowanie UV i mogą to być:
- rumień słoneczny – najczęstsza reakcja uczuleniowa: skóra jest czerwona, piecze, jest bolesna w dotyku, może towarzyszyć obrzęk i świąd,
- pokrzywka słoneczna, czyli czerwone, swędzące plamy na skórze, mogą mieć różne rozmiary i kształty, pojawiają się krótko po ekspozycji na słońce,
- uczulenie na słońce może wywoływać lub pogarszać objawy łuszczycy, skóra wtedy nadmiernie się łuszczy, na ciele pojawiają się czerwone plamy,
- u niektórych uczulenie na słońce może powodować wysypkę na całym ciele, obrzęk, trudności w oddychaniu, nudności i zawroty głowy – te objawy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej,
- pewne substancje, jak: leki, kosmetyki lub produkty chemiczne, mogą powodować fototoksyczne reakcje skórne – skóra jest zaczerwieniona, a nawet pęka, tworzą się na niej pęcherze, może dojść do oparzeń słonecznych.
