Objawy uczulenia na proszek do prania
Jaki proszek do prania dla alergików jest dobry?
Obecnie w sprzedaży mamy sporo produktów przeznaczonych dla alergików. Środki te charakteryzują się łagodniejszym składem niż tradycyjne proszki oraz nie zawierają intensywnych substancji zapachowych. Mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Każdy proszek do prania hipoalergiczny powinien posiadać atest i rekomendację.
Podczas przeglądu znanych i polecanych marek, na pierwszym miejscu znajduje się proszek do prania antyalergiczny marki Jelp. Nie dość, że jest hipoalergiczny, to w dodatku ekologiczny. Nie zawiera sztucznych substancji ani perfum chemicznych. Dobrymi opiniami może poszczycić się również proszek do prania dla alergików firmy Lovela dla dzieci.
Wśród polecanych proszków dla dzieci z tendencją do uczuleń, znajdują się także Biały Jeleń oraz Dzidziuś. W przypadku osób dorosłych warto inwestować w preparaty typu sensitive. Jednym z nich jest niemiecki proszek do prania dla alergików Omo. Formułę sensitive zawierają także Vizir i Persil. Alternatywą środków piorących dla alergików są ekologiczne proszki BIO.
Uczulenie na proszek do prania - zapobieganie
1. Należy stosować proszki do prania: hypoalergiczne (minimalizujące ryzyko wystąpienia alergii), przetestowane dermatologicznie i ekologiczne (bez szkodliwych zeolitów i fosforanów). Takie są specjalnie stworzone dla alergików.
2. Lepiej zrezygnować ze stosowania wybielaczy, płynów do płukania tkanin lub zmiękczających tkaniny (one również mogą być odpowiedzialne za alergię).
3. Podczas prania w pralce warto stosować funkcję dodatkowego płukania.
4. Należy prać najwyżej w temperaturze 60 stopni C, bez prania wstępnego.
5. Niektóre pralki mają specjalny program do prania dziecięcych ubranek. Program domyślne ustawia wydłużone pranie w wyższej temperaturze oraz dodatkowe płukania, co może być przydatne w przypadku dzieci i osób ze skórą skłonną do alergii.
6. Każde ubranie (zwłaszcza dziecięce) powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.
Proszek do prania dla alergika powinien posiadać pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, np. Instytutu Matki i Dziecka.
Alergia na proszek do prania u niemowląt i dorosłych – objawy
Uczulenie na proszek do prania u dziecka jest częstym zjawiskiem, szczególnie kiedy rodzic zmienia rodzaj używanego proszku. Objawy alergii najczęściej są skórne, choć mogą wystąpić również nieswoiste objawy, jak duszność czy katar.
Proszek do prania to jedna z najczęściej uczulających substancji wśród środków chemicznych. Alergia szczególnie nasila się, gdy pranie jest niedokładnie wypłukane i proszek zalega we włóknach ubrań, działając drażniąco na skórę. Każdy chce mieć pięknie pachnące ubrania, i to jest przede wszystkim kryterium doboru proszku do prania. U dorosłych rzadko obserwuje się silne alergie skórne. Częściej zdarza się, że pokrzywka czy innego charakteru wysypki lub wypryski pojawiają się po stosowaniu niewłaściwych proszków do prania ubrań noworodków i niemowląt. Małe dzieci mają bowiem bardzo wrażliwą skórę, stąd kosmetyki i środki chemiczne powinny być do niej dostosowane.
Czym jest alergia na proszek do prania?
Układ odpornościowy człowieka powinien rozpoznawać substancje dla niego obce i je neutralizować. Czasami jednak odpowiedź tego układu jest zbyt silna, mimo iż zastosowana substancja jest potencjalnie nieszkodliwa. Jest to określane mianem reakcji alergicznej. Czasami jest to niewinna reakcja, objawiająca się delikatną wysypką bądź wypryskiem w miejscu kontaktu z substancją alergizującą. Innym razem jest to rozlana reakcja alergiczna z rozległymi plamami na skórze, świądem, obrzękiem błon śluzowych, a nawet dusznością. Mechanizm reakcji alergicznej na proszek do prania czy jakąkolwiek inną substancję opiera się na produkcji przeciwciał klasy IgE odpowiedzialnych za odpowiedź natychmiastową na substancję uczulającą. Stymulują one w organizmie wydzielanie dalszych substancji bezpośrednio wywołujących objawy alergii.