Objawy Uczulenia na Silikon - Co Należy Wiedzieć?

Alergia na marchew – diagnostyka

Postępowanie diagnostyczne w przypadku alergii pokarmowej jest trudne. Opiera się głównie na dokładnym wywiadzie lekarskim, dotyczącym objawów, ich nasilenia i zanikania, w zależności od spożywanych pokarmów. J eśli podejrzewasz u dziecka lub u siebie alergię na marchew, podczas wizyty lekarskiej musisz wziąć pod uwagę czas, jaki mija od spożycia produktu do wystąpienia objawów, i ilość spożytej marchwi. Specjalista może zlecić testy prowokacyjne, czyli stopniowe dawkowanie alergenu, w tym przypadku marchwi, i obserwację reakcji.

Po zebraniu wywiadu lekarz powinien zalecić przepro wadzenie testów serologicznych, które wykrywają we krwi specyficzne ciała IgE w stosunku do alergenów marchwi . Objętość jednej próbki krwi pobranej od pacjenta pozwala sprawdzić reakcję nie tylko na marchew, ale także na kilkadziesiąt zdefiniowanych alergenów obecnych na membranie testu paskowego. Zaletą testów serologicznych jest to, że są całkowicie bezpieczne, również dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Możesz przeprowadzić je we własnym zakresie.

Czym smarować uczulenie na rękach?

Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,

Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.

Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Alergia na lateks – objawy, pochodzenie lateksu i lista produktów

Alergia na lateks jest to niewłaściwa reakcja organizmu na kontakt z lateksem, który może przeniknąć do organizmu przez skórę czy błony śluzowe i może wystąpić u każdej osoby. Jednak większość przypadków wiąże się z używaniem rękawiczek lateksowych w miejscu pracy i innych przedmiotów wykonanych z lateksu. Silnie uczulają także prezerwatywy lateksowe. Wcześniej alergia na lateks występowała u osób, które pozyskiwały lateks z drzew, następnie pojawiła się u pacjentów operowanych, które miały kontakt z rękawiczkami lateksowymi. Jednak częstość występowania alergii na lateks wzrosła w momencie gdy używanie rękawiczek lateksowych przez pracowników służby zdrowia znacząco się podniosło.

Alergia na lateks zwykle pojawia się parę minut po kontakcie z przedmiotem, który zawiera lateks naturalny co w efekcie może skutkować pojawieniem się pokrzywki kontaktowej. Jest to tzw. reakcja natychmiastowa.

Inne objawy to np.

  • nieżyt nosa, kichanie, katar,
  • zapalenie spojówek, łzawienie.

Alergia może wystąpić również od 24 do 48 godzin i jest to reakcja opóźniona, która występuje po jakimś czasie od ekspozycji na alergen. Objawia się jako wyprysk kontaktowy alergiczny.

Natomiast długi i stały kontakt z alergenem może objawić się jako wyprysk kontaktowy z podrażnienia. A zmiany występują w miejscu kontaktu skóry z alergenem.

Ponadto może wystąpić:

· świąd, pieczenie, nadwrażliwość.

Przez wzgląd na to że lateks należy również do alergenów wziewnych to u niektórych osób może pojawić się alergiczny nieżyt nosa.

Alergia na lateks – rozpoznanie i leczenie

W przypadku alergii na lateks należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z osobą uczuloną i tak jak przy innych alergiach wykonuje się testy płatkowe, ( pomocne we wskazaniu alergii kontaktowej na inne substancje – reakcja opóźniona ), punktowe testy skórne i badania serologiczne.

Najlepszym jednak sposobem w zapobieganiu nieprzyjemnych objawów jest, jak w przypadku innych alergii unikanie kontaktu z alergenem.

Ważne jest aby osoby z alergią na lateks poinformowały prze zabiegiem stomatologicznym czy chirurgicznym lekarza o alergii, ponieważ mogą oni używać rękawiczek lateksowych.

Osoby uczulone powinny się wystrzegać także produktów spożywczych u których występuje reakcja krzyżowa.

Osoby uczulone na lateks powinny nosić przy sobie informację w postaci np. bransoletki, że są uczulone, ponieważ w nagłych przypadkach, kiedy osoba uczulona jest nieprzytomna, może okazać się bardzo pomocne i uchronić ją przed rękawiczkami lateksowymi czy gumowymi elementami sprzętu medycznego.

Produkty z lateksu

Lateks naturalny pozyskuje się z roślin kauczukodajnych i w wyniku etapów obróbki wytwarza się z niego różne przedmioty. Produkty wykonane z lateksu są wszechobecne w życiu codziennym jak również w miejscu pracy. Istnieje wiele produktów wykonanych z lateksu od opon samochodowych aż po prezerwatywy.

Niektóre przedmioty codziennego użytku, które zawierają lateks to np.:

  • obuwie gumowe, gumiaki,
  • płaszcze przeciwdeszczowe,
  • odzież ochronna, rękawice gumowe,
  • niektóre elementy ubrania, gumki, skarpety,
  • podkładki, uszczelki i opony samochodowe i rowerowe,
  • materace, baloniki,
  • prezerwatywy,
  • opaski elastyczne,
  • smoczki, zabawki dla dzieci,
  • kable elektryczne.

Produkty wykonane z lateksu charakteryzuje zmienna zawartość alergenów, ponieważ w zależności od obróbki termicznej zawartość alergenów może być różna.

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...

Dostępne są leki, wydawane bez recepty, które mogą pomóc, jeśli alergia wystąpiła niedługo po wykonaniu tatuażu - maść z antybiotykiem lub hydrokortyzon mogą przynieść ulgę , podobnie jak kremy przeciw swędzeniu i zimne okłady.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Niepożądane objawy, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, bóle brzucha, nudności czy wstrząs anafilaktyczny, pojawiają się bezpośrednio po spożyciu wieprzowiny, szczególnie mięsa surowego, suszonego lub wędzonego.

Czytaj dalej...