Uczulenie na proszek - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Po czym poznać, że niemowlę ma uczulenie na proszek do prania?
Niewłaściwy proszek do prania może być przyczyną uczulenia u niemowląt. Jeżeli masz w domu małe dziecko, zwłaszcza z alergią lub skłonnością do podrażnień, tym uważniej wybieraj proszek do prania. Ważny jest przede wszystkim skład proszku – koniecznie hipoalergiczny, przetestowany dermatologicznie i ekologiczny, czyli bezpieczny dla środowiska.
Szykując wyprawkę dla noworodka warto pomyśleć także o zakupie specjalnego proszku do prania. Skóra maluszka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego o reakcję alergiczną nietrudno. Warto wiedzieć, że nie każdy proszek do prania nadaje się do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Nie wierz w zapewnienia innych mam, że piorąc ubranka niemowlęcia razem z ubraniami domowników w silnym detergencie, uodpornisz dziecko na alergeny.
Używając zwykłego proszku do prania możesz narazić dziecko na nieprzyjemne dolegliwości. Zmiany skórne, wysypka i swędzenie to objawy, które powinny skłonić rodziców malucha do zmiany używanych detergentów. Co ważne, często sama zmiana proszku do prania ubranek niemowlęcych nie wystarcza, bo dziecko ma stały kontakt z tkaninami innych domowników, pranymi w silnym detergencie.
Spis treści
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Uczulenie na proszek do prania - objawy
W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego skóry (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry):
- uporczywy świąd miejsc zmienionych zapalnie
- zaczerwienienie skóry (jak w przebiegu pokrzywki)
- w obrębie rumienia występują liczne pęcherzyki wypełnione płynem
- sucha, podatna na uszkodzenia skóra
Alergiczny wyprysk kontaktowy zwykle pojawia się w miejscach, w których doszło do styczności z alergenem, jednak jego objawy najczęściej można zauważyć w zgięciach łokciowych i podkolanowych.
Ponadto u dziecka może się pojawić szereg innych objawów, takich jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.
- Nieleczone uczulenie na proszek do prania może doprowadzić do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych na zmienionej chorobowo skórze.
- Jeśli pojawiają się duszność i obrzęk, potrzebna jest szybka wizyta u lekarza, gdyż są to objawy, które mogą zagrażać życiu.
- Alergie u małych dzieci są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych, gdyż alergen działa na procentowo większą powierzchnię, co z kolei powoduje gwałtowniejsze objawy. Poza tym możliwości leczenia alergii u małych dzieci są bardziej ograniczone, gdyż nie wszystkie leki można im podawać.
Objawy uczulenia na proszek do prania
Wystąpienie alergii na proszek jest powodem negatywnej reakcji organizmu, na działanie substancji chemicznych zawartych w składzie produktu. Jest to rodzaj uczulenia skórnego, ponieważ uprana odzież ma bezpośredni kontakt ze skórą. Za reakcję organizmu odpowiada układ odpornościowy człowieka.
W wyniku uczulenia na proszek do prania może wystąpić miejscowe zaczerwienienie skóry, wokół którego często pojawiają się pęcherzyki z płynem. Stan zapalny skóry może przerodzić się również w uporczywy świąd oraz nadmiernie wysuszyć skórę (zwiększa się wówczas podatność na uszkodzenia naskórka). To jednak nie wszystkie objawy uczulenia na proszek do prania.
Najczęściej występującą reakcją alergiczną, zwłaszcza u niemowląt jest wysypka. Dzieci są szczególnie narażone na alergeny, a objawy uczulenia na proszek do prania mogą być trudne do rozpoznania. Alergia może bowiem powodować zaburzenia snu, rozdrażnienie, duszności, a nawet chrapanie. W razie gdy zauważymy uczulenie dziecka na proszek do prania, konieczna jest szybka reakcja wdrażająca leczenie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o praniu ręcznym.