Uczulenie na proszek - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Uczulenie na proszek do prania - objawy
W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego skóry (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry):
- uporczywy świąd miejsc zmienionych zapalnie
- zaczerwienienie skóry (jak w przebiegu pokrzywki)
- w obrębie rumienia występują liczne pęcherzyki wypełnione płynem
- sucha, podatna na uszkodzenia skóra
Alergiczny wyprysk kontaktowy zwykle pojawia się w miejscach, w których doszło do styczności z alergenem, jednak jego objawy najczęściej można zauważyć w zgięciach łokciowych i podkolanowych.
Ponadto u dziecka może się pojawić szereg innych objawów, takich jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.
- Nieleczone uczulenie na proszek do prania może doprowadzić do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych na zmienionej chorobowo skórze.
- Jeśli pojawiają się duszność i obrzęk, potrzebna jest szybka wizyta u lekarza, gdyż są to objawy, które mogą zagrażać życiu.
- Alergie u małych dzieci są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych, gdyż alergen działa na procentowo większą powierzchnię, co z kolei powoduje gwałtowniejsze objawy. Poza tym możliwości leczenia alergii u małych dzieci są bardziej ograniczone, gdyż nie wszystkie leki można im podawać.
Objawy uczulenia na proszek do prania
Wystąpienie alergii na proszek jest powodem negatywnej reakcji organizmu, na działanie substancji chemicznych zawartych w składzie produktu. Jest to rodzaj uczulenia skórnego, ponieważ uprana odzież ma bezpośredni kontakt ze skórą. Za reakcję organizmu odpowiada układ odpornościowy człowieka.
W wyniku uczulenia na proszek do prania może wystąpić miejscowe zaczerwienienie skóry, wokół którego często pojawiają się pęcherzyki z płynem. Stan zapalny skóry może przerodzić się również w uporczywy świąd oraz nadmiernie wysuszyć skórę (zwiększa się wówczas podatność na uszkodzenia naskórka). To jednak nie wszystkie objawy uczulenia na proszek do prania.
Najczęściej występującą reakcją alergiczną, zwłaszcza u niemowląt jest wysypka. Dzieci są szczególnie narażone na alergeny, a objawy uczulenia na proszek do prania mogą być trudne do rozpoznania. Alergia może bowiem powodować zaburzenia snu, rozdrażnienie, duszności, a nawet chrapanie. W razie gdy zauważymy uczulenie dziecka na proszek do prania, konieczna jest szybka reakcja wdrażająca leczenie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o praniu ręcznym.
Domowe sposoby na uczulenia skórne
W trosce o zdrowie skóry pacjentów zmagających się z alergiami istotne jest zastosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych. Kluczową rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji pełnią emolienty, które nie tylko intensywnie nawilżają, ale również przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Ponadto zaleca się wykorzystanie środków o działaniu antyseptycznym, zawierających nanosrebro czy chlorowodorek oktenidyny, które skutecznie chronią przed infekcjami bakteryjnymi, zwłaszcza w sytuacjach, gdy skóra jest podrażniona i występuje ryzyko rozdrapywania swędzących zmian. Emolienty są niezbędne w pielęgnacji skóry osób w każdym wieku, od niemowląt po dorosłych, a ich znaczenie rośnie w przypadku diagnozy atopowego zapalenia skóry.
Aby złagodzić uczulenie, warto sięgnąć również po żel z aloesu oraz produkty zawierające pantenol czy alantoinę. Leczenie objawowe alergii skórnej można wesprzeć również poprzez stosowanie takich preparatów jak naturalna maść z rumianku, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. W przypadku alergii skórnej warto również rozważyć stosowanie maści dziegciowej, która nie tylko łagodzi stany zapalne i świąd, ale również działa bakteriobójczo. Wśród roślin o udowodnionym działaniu przeciwalergicznym wyróżnia się pachnotkę zwyczajną, z której wyciąg jest dostępny w formie tabletek w aptekach.