Uczulenie po goleniu - Przyczyny, Leczenie i Sposoby Zapobiegania
Alergia skórna – leczenie domowe
Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.
Domowe sposoby
Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.
Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.
Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.
Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.
Inne metody? Zapomnij o goleniu i podrażnieniach - przestaw się na depilację!
Częste golenie sprzyja powstawaniu podrażnień skóry. Powszechną przyczyną jest tępa maszynka, którą trzeba mocno przyciskać, aby goliła dokładnie, ale nawet odpowiednie ostrze może spowodować infekcję, z uwagi na konieczność powtarzania golenia nawet kilka razy w tygodniu. Co więcej, częste golenie włosów sprawia, że szybciej odrastają - przykładowo, początkowo możemy golić bikini dwa razy w tygodniu, ale po kilku latach już konieczne używanie maszynki co dwa dni.
Depilacja jest polecana, jeśli chcemy cieszyć się gładką skórą dłużej. Podobnie jak golenie, może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych, ale wyrwany włos będzie odrastał wolniej, a co więcej - depilacja powoduje osłabienie włosków od nasady, czyli im więcej się jej stosuje, tym lepsze efekty daje.
Istnieją trzy główne rodzaje depilacji - mechaniczna, chemiczna i laserowa. Dzielą się one na dalsze podtypy, takie jak:
- Depilacja woskowa - polega na nakładaniu na ciało podgrzanego wosku, a następnie odrywaniu go warstwami po zestaleniu. Dobre urządzenie do woskowania potrafi sprawić, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednak gorący wosk może podrażniać osoby z niezwykle wrażliwą skórą. Na szczęście, istnieją także metody depilacji woskowej na zimno, metodą o wiele mniej inwazyjną.
- Depilacja cukrowa - jest kolejnym sposobem na depilację mechaniczną. W tym wypadku używa się specjalnej pasty cukrowej. Panuje przekonanie, że jest mniej bolesna niż depilacja za pomocą wosku, używanie pasty wymaga jednak pewnej wprawy - bardzo szybko staje się lepka pod wpływem temperatury ciała.
- Depilator elektryczny - urządzenie wyrywa włoski jeden po drugim, przez co wiele osób uważa tę formę depilacji za najbardziej nieprzyjemną. Niektóre depilatory mają nakładki ochładzające i ściągające skórę, aby zminimalizować ból. Zaletą jest jednak wydajność - w przeciwieństwie do depilacji woskiem czy pastą cukrową, raz zakupiony depilator elektryczny może posłużyć na lata.
- Depilator laserowy - promienie laserowe skutecznie niszczą włoski w bezpieczny i całkiem bezbolesny sposób. Wadą depilacji laserowej jest jej cena, ponieważ zarówno zakup urządzenia na własność, jak i wizyta w salonie kosmetycznym mogą być dość kosztowne. Depilator laserowy nie radzi też sobie z bardzo cienkimi i jasnymi włosami, polecany więc jest głównie tym kobietom, które mają potrzebę często golić bikini i pachy.
- Krem do depilacji - po nałożeniu rozpuszcza wewnętrzną strukturę włosa, nie naruszając przy tym skóry. Skutecznie radzi sobie nawet z krótkimi włoskami, a w zależności od produktu, cały proces może trwać do dwudziestu minut. Niektóre kremy do depilacji są przeznaczone do skóry wrażliwej, co sprawia, że jest to tania i uniwersalna opcja dla tych, którzy szukają bezbolesnej metody depilacji.
Wysypka na szyi – trądzik. Jak go leczyć?
Jeżeli podejrzewasz, że zaczerwienienie na szyi może mieć związek z trądzikiem, udaj się do lekarza dermatologa. Konsultacja jest niezbędna, ponieważ trądzik leczy się przy pomocy specjalistycznych preparatów wydawanych jedynie po okazaniu recepty. Takie leki to między innymi retinoidy, antybiotyki, kwas salicylowy, kwas azelainowy, a nawet leki hormonalne.
Należy pamiętać, że czerwone plamy na twarzy i szyi, które mają związek z trądzikiem, znikną szybciej, jeśli skóra będzie odpowiednio pielęgnowana. Absolutnie zakazane jest wyciskanie zmian lub przebijanie krost. Bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie oraz nawilżanie skóry – oczywiście przy pomocy specjalistycznych kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Ponadto istotne jest stosowanie się do ogólnych zasad związanych z higieną.
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Czerwone krostki po goleniu powstają na skutek podrażnień skóry, które niekiedy przeradzają się w stany zapalne. Chociaż wypryski wyglądają bardzo nieestetycznie, rzadko powodują poważne problemy - najczęściej ich wystąpienie ogranicza się do niewielkiego dyskomfortu bólowego. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ich usuwanie. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i jakie produkty stosować, by przyspieszyć gojenie się skóry.
- Najczęstszą przyczyną pojawiania się krostek po goleniu jest niewłaściwa higiena ciała lub narzędzi stosowanych do usuwania owłosienia.
- W walce z krostkami, które już się pojawiły, skuteczne mogą być zioła, olejki oraz okłady. Wiele z nich znajdziesz w domowej apteczce.
- Jeżeli masz tendencję do wyprysków po goleniu, spróbuj przestawić się na inną metodę usuwania owłosienia, np. depilację woskiem lub laserową.

Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.
