Domowe sposoby na łagodzenie uczulenia pod oczami

Alergia skórna – leczenie domowe

Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.

Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.

Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.

Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.

Co na czerwone oczy? Skuteczna pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja twarzy jest bardzo istotna nie tylko wówczas, gdy zmagamy się z zaczerwienioną skórą wokół oczu. Regularne stosowanie umiejętnie dobranych kosmetyków da nam o wiele więcej korzyści, ponieważ zabezpieczy naszą barierę hydrolipidową, przez co zmniejszy się podatność na podrażnienia. Odżywiona i nawilżona skóra prezentuje się zdrowo i pięknie, a do tego odejmuje nam lat. Oczywiście takie objawy jak wysypka pod okiem będą z całą pewnością wymagały konsultacji z dermatologiem, jednak nawet specjalista z pewnością doradzi nam systematyczne używanie kosmetyków, za sprawą których skóra będzie mogła się zregenerować i odzyskać dawny blask.

Zarówno poranną, jak i wieczorną rutynę pielęgnacyjną należy oczywiście rozpocząć od oczyszczania. Jeżeli dostrzegamy u siebie czerwone kropki wokół oczu, to skóra jest najprawdopodobniej podrażniona i wrażliwsza, w związku z czym trzeba wykonywać ten zabieg ze szczególną ostrożnością. W demakijażu sprawdzą się różnego rodzaju olejki, balsamy i masła, które oprócz usuwania kosmetyków kolorowych pozostawiają także cerę nawilżoną i ukojoną. Nie jest wskazane używanie produktów silnie oczyszczających, które mogłyby jedynie zwiększyć dyskomfort.

Po oczyszczaniu dobrze jest dodatkowo odświeżyć skórę i zmiękczyć ją, przygotowując na dalsze kroki pielęgnacyjne. Do tego zadania sprawdzi się woda termalna La Roche-Posay, bogata m.in. w cynk, miedź, selen i wapń. Ma ona właściwości antyoksydacyjne i łagodzące, a do tego redukuje podrażnienia. Wodę termalną można stosować nie tylko po oczyszczaniu, ale też w ciągu dnia, kiedy tylko chcemy przywrócić skórze niezbędny komfort.

Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze emulsji do pielęgnacji podrażnionej skóry powiek i okolic oczu?

  • Składniki łagodzące podrażnienia – np. alglycera i D – panthenol . Alglycera to niezwykle wszechstronnie działający składnik, który łączy łagodzące działanie kwasu glicyretynowego i alantoiny. D – panthenol ma wiele zastosowań. Choć kojarzy się głównie jako środek na poparzoną skórę, jest też często składnikiem kosmetyków, gdyż wspomaga procesy regeneracyjne naskórka.
  • Składniki redukujące świąd – np. SymCalmin . Jest to unikalny i opatentowany składnik modulujący nadwrażliwość skóry. Ma właściwości łagodzące i przeciwświądowe.
  • Składniki ograniczające rumień i zaczerwienienia – np. siarczan dekstranu.
  • Składniki nawilżające i regenerujące – np. Corneosticker DS, kwas hialuronowy, naturalna betanina, skwalan. Corneosticker DS ta substancja działa jak aktywny opatrunek, który pomaga w odbudowie warstwy rogowej naskórka często zaburzonej przez najróżniejsze czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Kwas hialuronowy i naturalna betanina dbają o odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Z kolei skwalan uzupełnia niedobory lipidów warstwy rogowej naskórka oraz regeneruje i nawilża podrażnioną skórę.
  • Prebiotyki – pomagają w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu i chronią przed rozwojem niekorzystnej dla skóry mikroflory bakteryjnej.

Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na delikatną skórę powiek i wokół oczu oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pamiętajmy, że specjalne traktowanie tych miejsc zmniejsza ryzyko przemieszczania się bakterii lub alergenów odpowiedzialnych za świąd, podrażnienie i zaczerwienienie skóry wokół oczu.

  • http://www.magazynokulisty.pl/artykul/115/Alergiczne-kontaktowe-zapalenie-sk%C3%B3ry-powiek-i-okolicy-oczodo%C5%82%C3%B3w,
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,wyprysk-kontaktowy-alergiczny-i-niealergiczny—leczenie-i-objawy,artykul,1695717.html.

Jak pozbyć się czerwonych plam pod oczami?

Aby mówić o niwelowaniu objawu, przede wszystkim należy poznać jego przyczynę. Z tego rodzaju zmianami udać się można do lekarza rodzinnego, który albo sam doradzi, co robić, albo skieruje pacjenta do specjalisty. Jakiego? To zależy głównie od podejrzeń co do podłoża problemu.

Kiedy podejrzewa się uczulenie, pacjent trafi zapewne do alergologa, z problemami skórnymi - do dermatologa itd. W wielu przypadkach czerwone plamy pod oczami są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, a wówczas wystarczy zmienić pewne nawyki, by pozbyć się objawów.

Przede wszystkim warto dostosować do potrzeb skóry stosowane na co dzień kosmetyki.

Jeśli zaczerwienienie wynika z nadmiernego przesuszenia, należy zmienić krem na głęboko nawilżający, gdy skóra jest podrażniona - krem regenerujący itd.

Zawsze też należy pamiętać, że do aplikowania w okolicach oczu nadają się wyłącznie szczególne, przeznaczone do tego preparaty.

Nie powinno się smarować tych wrażliwych miejsc kremami, które się do tego nie nadają, bo może to jeszcze pogłębić problem.

Jeśli czerwone plamy pod oczami nie są kwestią niewłaściwej pielęgnacji, niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie odpowiednich leków.

Leki na czerwone plamy pod oczami

Jak już zostało wspomniane - czerwone plamy pod oczami to jedynie objaw, a nie choroba sama w sobie, dlatego trudno mówić o konkretnych lekach na nie działających. Jeśli jednak plamy takie towarzyszą konkretnym chorobom lub dolegliwościom, stosowanie leków może być konieczne, a w konsekwencji prowadzi do zniwelowania zmian.

Przykładem takiej sytuacji jest podrażnienie okolic oczu będące objawem alergii.

Przy alergiach wziewnych najczęściej stosuje się środki antyhistaminowe, które hamują reakcję uczuleniową organizmu i niwelują jej objawy, w tym - łzawienie, podrażnienie i obrzęk oczu.

Kiedy czerwone plamy pod oczami związane są z chorobą układową, np. cukrzycą, należy stosować leki zgodnie z wytycznymi specjalisty.

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Dostępne są leki, wydawane bez recepty, które mogą pomóc, jeśli alergia wystąpiła niedługo po wykonaniu tatuażu - maść z antybiotykiem lub hydrokortyzon mogą przynieść ulgę , podobnie jak kremy przeciw swędzeniu i zimne okłady.

Czytaj dalej...

Jak podkreśla, badania związane z koniecznością podania pacjentowi kontrastu są przeprowadzane coraz częściej szpitale mają coraz lepszy sprzęt, więc lekarze korzystają z możliwości dokładnej diagnostyki.

Czytaj dalej...

Niepożądane objawy, takie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, bóle brzucha, nudności czy wstrząs anafilaktyczny, pojawiają się bezpośrednio po spożyciu wieprzowiny, szczególnie mięsa surowego, suszonego lub wędzonego.

Czytaj dalej...