Vichy krem na trądzik różowaty - Skuteczne rozwiązanie problemu skóry wrażliwej
Krem na trądzik różowaty - ranking
Szukasz dobrego kremu nawilżającego na trądzik różowaty? Polecamy wybierać przede wszystkim dermokosmetyki, a w szczególności poniżej wymienione kremy:
Krem przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, z widocznymi naczynkami oraz z problemem trądziku różowatego i zwyczajnego. Głównym składnikiem jest kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, hamuje rozwój trądziku oraz zmian zapalnych. Dodatkowo kwas azelainowy jest bardzo dobrze tolerowany przez osoby z wrażliwą skórą. W składzie znajdziemy również witaminę E, wyciąg z ostropestu plamistego, pantenol, niacymiad oraz kwas hialuronowy. Krem reguluje wydzielanie sebum, eliminuje krosty i zaskórniki, redukuje przebarwienia, ujednolica koloryt skóry oraz łagodzi rumień.
Krem o bogatej konsystencji wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała czynnikom powodującym zaostrzenie stanów zapalnych. Stosowanie kosmetyku nawilża skórę, zapewnia poczucie komfortu oraz odbudowuje uszkodzenia w płaszczu hydrolipidowym. W składzie znajdują się opatentowane kompleksy substancji aktywnych, które wzmacniają skórę, zmniejszają stan zapalany oraz działają kojąco. Dodatkowo ekstrakty z żeń-szenia i czerwonych alg wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, sprawiając, że stają się one mniej widoczne.
Krem przeznaczony do pielęgnacji cery bardzo wrażliwej i nadreaktywnej. W składzie znajduje się ekstrakt z ambophenolu, który zmniejsza zaczerwienienie i przywraca jednolity koloryt, neurosensynę o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym oraz wodę termalna, która działa kojąco i regenerująco. Krem ma lekką, żelową konsystencję, która szybko się wchłania pozostawiając komfortowe uczucie na skórze.
Krem chroni skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, posiada wysoki faktor SPF. Dodatkowo wykazuje działanie kojące, wzmacniające naczynia krwionośne, zmniejsza widoczność rumienia oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. W składzie znajdziemy m.in. argininę, która wzmacnia barierę naskórkową oraz ekstrakt z lukrecji, który koi i przywraca prawidłowe krążenie. Krem szybko się wchłania, nie zawiera substancji zapachowych, parabenów, alkoholu, barwników, olejów mineralnych i konserwantów.
Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?
Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.
U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.
9 Wypróbuj ziół
Według Zielarza Meilyra Jamesa, właściciela Herbal Clinic w Swansea w Walii, trądzik różowaty może być związany z problemami z układem nerwowym, układem hormonalnym, wątrobą lub jelitami. Leczenie w jego wydaniu polega na przeprowadzeniu pełnej oceny indywidualnej pacjenta, aby ustalić przyczynę i zająć się nią za pomocą odpowiednich ziół i diety.
Ogólnie rzecz biorąc, wspomaganie oczyszczania przez jelita jest skuteczne, ponieważ poprawia zdrowie mikrobiomu jelitowego, którego brak równowagi wiąże się z trądzikiem różowatym. W przypadku spowolnionej perystaltyki zaleca się następujący środek zaradczy:
Połącz równe części nalewek z przeczyszczającego szakłaku (Rhamnus cathartica, 1:3) i kopru włoskiego (Foeniculum vulgare, 1:3). Bierz 20 kropli w małej ilości wody wieczorem przez 2-3 dni, a następnie ponownie dokonaj oceny.
Powinno wystąpić uczucie całkowitego oczyszczenia po co najmniej 1 (do 3) wypróżnień dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, przyjmując 1 lub 2 dodatkowe dawki w ciągu dnia po posiłku.
- J Cosmet Dermatol, 2019, 18: 1686-92
- Cutis, 2006, 77(1 Suppl): 11-6
- Rosacea Review, Fall 2005. www.rosacea.org/rr/2005/fall/article_3.php
- Dermatol Pract Concept, 2017, 7: 31-7
- Adv Ther, 2021 Jan 28: doi: 10.1007/s12325-021-01624-x
- J Am Acad Dermatol, 2016, 75: e113- 5
- BMJ Open, 2015, 5: e007651
- Cutis, 2005, 76: 135-41
- Clin Exp Dermatol, 2005, 30: 632-5
- Curr Eye Res, 2016, 41: 1274-1280
- Rocz Akad Med Bialymst, 2005, 50 Suppl 1:49-53, Psychol Res Behav Manag, 2010, 3: 51-63
- PLoS One, 2020, 15: e0231078, Arch Dermatol Res, 2020 Jun 27, doi: 10.1007/s00403-020-02095-w
- J Clin Aesthet Dermatol, 2011, 4: 31-49
- Int J Dermatol, 2006, 45: 857-61
- Int J Dermatol, 2012, 51: 459-62
Trądzik różowaty - diagnoza
Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.
Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.
Trądzik różowaty – leczenie niefarmakologiczne
Trądzik różowaty - leczenie miejscowe
W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.
Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.
Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.
Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.
Trądzik różowaty – leczenie laserem
Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.
Trądzik różowaty – leczenie ogólne
W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.
Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.