Usuwanie blizn laserem - Przed i po zabiegu
Często zadawane pytania
- Czy blizny potrądzikowe można usunąć laserem? Tak, to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania blizn potrądzikowych. W tym przypadku efekty zabiegu są bardzo dobre.
- Czy po zabiegu laserowego usuwania blizn można się opalać? Nie, przez około 4 tygodnie po interwencji należy unikać słońca, solarium i stosować ochronę przeciwsłoneczną.
- Czy bliznę po cesarskim cięciu można usunąć laserem? Tak, ta technika okaże się skuteczna w tym przypadku.
- Czy efekty usuwania blizn laserem są trwałe? Tak, po terapii blizna nie może się odbudować. Należy jednak stosować się do zaleceń pozabiegowych, aby zapewnić odpowiedni stopień gojenia i uzyskać możliwie najlepsze rezultaty.
- Czy zabieg laserowego usuwania blizn można wykonać latem? Tak, chociaż wtedy należy szczególnie dbać o ochronę blizny przed słońcem i stosować wyższe filtry. Jeżeli chcesz się opalać latem, wykonaj zabieg zimą.
Klinika Krajewski (data nieznana). Blizny potrądzikowe [online]. Dostępny: https://klinikakrajewski.pl/twoj-problem/. . [dostęp: 03.02.2020]
Medestetis (data nieznana). Laserowe usuwanie blizn i rozstępów [online]. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/. . [dostęp: 03.02.2020]
Timeless (data nieznana). Leczenie blizn [online]. Dostępny: https://timeless.com.pl/. . [dostęp: 03.02.2020]
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Co po zabiegu laserowego usuwania blizn?
Przez kilka dni po zabiegu laserowym miejsce wokół blizny jest spuchnięte i zaczerwienione. Może je także pokryć wysypka. Potem skóra zaczyna się łuszczyć. Aby zminimalizować powikłania, trzeba:
- stosować krem nawilżający,
- pić dużo wody niegazowanej,
- powstrzymać się od robienia peelingu,
- unikać gorących kąpieli,
- schodzić ze słońca,
- wychodząc z domu, nakładać krem z wysokim filtrami UV.
Po procedurze skóra regeneruje się przez miesiąc, półtora. Możliwe powikłania po laserowym usuwaniu blizn to trwałe przebarwienie skóry oparzenia oraz tworzenie się blizn po nieprawidłowo przebiegającym procesie gojenia.

Laserowe usuwanie blizn - przeciwwskazania
Laserowe usuwanie blizn nie jest zabiegiem dla każdego - podobnie jak w przypadku innych zabiegów laserowych istnieje szereg przeciwwskazań.
Przeciwwskazania do laserowego usuwania blizn to:
- ciąża i karmienie piersią
- stosowanie leków i ziół fotouczulających
- opalenizna
- korzystanie z solarium w ciągu ostatniego miesiąca
- bielactwo
- łuszczyca
- aktywna choroba nowotworowa
- choroba skóry w fazie zapalnej
- opryszczka
- stosowanie izotretinoiny w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- stosowanie tretinoiny w ciągu ostatnich 2 tygodni
- choroby tkanki łącznej
- niewyrównana cukrzyca
- padaczka
- skłonność do keloidów
- atopowe zapalenie skóry.
Złuszczanie laserem
Jedna z metod to dermabrazja – stosowana najczęściej. Laser emituje wiązki światła o takiej średnicy i długości fali, by woda w skórze przejęła tę energię i wyparowała wraz z tkankami, których pacjent chce się pozbyć (zjawisko ablacji). Wiązki te działają jak mikroskopijne igły, nakłuwając powierzchnię skóry w równych odległościach.
Naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej odparowują na dużych powierzchniach. A to doprowadza do ich złuszczenia. Metoda sprawdza się zwłaszcza przy usuwaniu blizn potrądzikowych.
Należy podkreślić, że wiązka światła jest bardzo precyzyjna. Pozbywa się bardzo cienkiej warstwy naskórka, a nie tyka głębszych warstw. Robi akurat tyle, by organizm zabrał się do pracy nad gojeniem.
Ważne: Choć używa się określenia „odparowanie", to promienie lasera frakcyjnego nie parzą, nie powodują krwawienia ani bólu. Czuje się tylko lekkie mrowienie.
Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaróżowiona i nadwrażliwa, jak po opalaniu. Nowy naskórek wykształca się po około siedmiu dniach, a ciało pod nim uelastycznia się i ujędrnia.
Zwykle przy stosowaniu lasera na blizny potrądzikowe wystarcza jeden zabieg. Usuwanie blizn pooperacyjnych, podobnie jak innych śladów głębszych urazów, może wymagać kilku sesji z laserem. Zabiegi te nie są inwazyjne. Stosuje się znieczulenie, lecz tylko miejscowe. Hospitalizacja nie jest potrzebna, można od razu wracać do domu i zwykłych zajęć. Oczywiście przez jakiś czas trzeba żyć z pewnymi ograniczeniami (patrz niżej).
Biostymulacja
Inna metoda usuwania blizn polega na użyciu lasera biostymulującego. Jego światło ma taką długość fali, że zwiększa przemianę materii komórek. Taka stymulacja również owocuje uruchomieniem produkcji elastyny i kolagenu. To z kolei sprzyja powstawaniu tkanki łącznej – budulca zdrowej skóry. Przyspiesza też mikrokrążenie.

Wybór specjalisty
Na zabieg laserowego usuwania blizn należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga plastycznego, który posiada doświadczenie i przeszedł kursy obsługi urządzeń laserowych. Aby sprawdzić, czy dany specjalista posiada wykształcenie medyczne oraz może wykonywać zawód bez ograniczeń, przejdź do Centralnego Rejestru Lekarzy.
Wybierając specjalistę i gabinet, możesz kierować się następującymi kryteriami:
- zdjęcia przed i po oraz opinie innych pacjentów w internecie,
- polecenie znajomych, rodziny,
- wykształcenie i doświadczenie specjalisty, ukończone kursy,
- przynależność specjalisty do stowarzyszeń medycznych,
- warunki higieniczne w gabinecie,
- jakość sprzętu medycznego.
