Jak szybko rosną włosy? Sekrety przyrostu długości włosów

Od czego szybciej rosną włosy?

Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta dostarczająca witaminy oraz makro- i mikroelementy. Najlepiej wybierać składniki odżywcze będące dobrym źródłem żelaza, cynku, miedzi i krzemu oraz witaminy z grupy B, A, C i E. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami, eliminującymi wolne rodniki tlenowe, które niszczą cebulki włosów. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odgrywa rolę w procesach regeneracji włosów. Witamina B3 (niacyna), rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia transport substancji odżywczych do cebulek włosów, a witamina B12 zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo wymienione pierwiastki wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania oparty na świeżych owocach i warzywach, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, mleku, mięsie kurczaka, pestkach słonecznika, orzechach, jajkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym chlebie. Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu.

Można też sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które dodatkowo wspomogą proces wzrostu włosa. W aptekach i drogeriach dostępne są zestawy witaminowe wzbogacone o składniki roślinne na porost włosów, a najpopularniejszymi wśród nich są skrzyp polny i pokrzywa. Można z nich przygotować także domowe płukanki.

Zdaniem niektórych badaczy szybko rosnącym włosom na głowie sprzyja regularne podcinanie, które najlepiej wykonywać 1–2 razy na 3 miesiące. Włosy wystarczy skrócić o 1 cm, aby je wzmocnić i poprawić wygląd końcówek. Wzrost włosów zależy od sposobu ich pielęgnacji. Należy używać delikatnych preparatów do mycia i odżywiania, niezawierających ciężkich składników chemicznych.

Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną?

Zabiegi trychologiczne to zabiegi kosmetyczne, po których szybko rosną włosy. Wykonuje się: peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d’Arsonvala.

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Jak szybko rosną włosy i co ma na to wpływ?

Na pewno zastanawialiście się kiedyś, jak szybko rosną włosy. Zwykle chodziło o włosy na głowie, kiedy panie chciały je zapuścić lub panowie narzekali na częste wizyty u fryzjera. Ale czy podczas kolejnej depilacji nie zastanawiałaś się jak szybko rosną włosy na nogach, skoro musisz je co chwilę golić? Stosując zwykłą maszynkę do golenia, mamy wrażenie, że tempo wzrostu włosków jest przyspieszone i dosłownie z dnia na dzień są one długie i bardzo widoczne. Czasem po kilku godzinach mamy wrażenie, że nasze nogi nie są już gładkie.

Co znajdziesz w artykule?

Jak długo rosną włosy i od czego to zależy?

Zdecydowanie większa powierzchnia ciała pokryta jest włoskami. Żaden z nich nie rośnie przez całe nasze życie. Każda łodyga po pewnym czasie obumiera i wypada, po czym zostaje zastąpiona przez nową. Na cykl życia włosa wchodzą jego 3 fazy rozwoju, takie jak:

Czas wzrostu włosa zależy od danej partii ciała. Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną.

Ponadto cykliczność wzrostu jest bardzo zróżnicowana dla każdego mieszka włosowego, z którego zwykle wyrastają jednocześnie 2-4 włoski. Oznacza to, że włosy nie rosną w tym samym tempie - tylko część włosów jednocześnie obumiera, a inne pozostają albo w fazie przejściowej, albo intensywnie rosną. Dzięki temu, np. w przypadku skóry głowy, tracimy tylko ok. 150 włosów dziennie, a ok. 90% pozostaje w fazie wzrostu, co zwykle jest niezauważalne w kwestii gęstości fryzury.

Jak długo rosną włosy, zanim zaczną wypadać?

Należy pamiętać, że każdy włos przechodzi przez naturalne 3 fazy rozwoju. Pełen cykl życia włosa trwa do 6-7 lat, a na niego składają się:

Wzrost włosów można przyspieszyć, stosując odpowiednie preparaty lecznicze, suplementy diety, kosmetyki oraz sprawdzone domowe sposoby. Pomocne są też różnego typu zabiegi wykonywane w gabinetach trychologicznych.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Znane i skuteczne metody, to:

  • specjalistyczne szampony poprawiające odżywienie włosów oraz ukrwienie skóry głowy,
  • wcierki i maseczki z użyciem czarnej rzepy, łopianu, skrzypu polnego, pokrzywy, olejku rycynowego czy różanego,
  • dieta bogata w witaminy A, B1, B2, B3, B6, B7, B9, B12, E oraz minerały, takie jak cynk,
  • picie dużych ilości czystej wody (minimum 2 litry dziennie), a także spożywanie napojów z dodatkiem drożdży,
  • unikanie tłustych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych,
  • mezoterapia, czyli nastrzykiwanie cebulek w celu ich stymulacji,
  • masaże poprawiające ukrwienie skóry głowy.

W większości produktów jest opcja regulacji obciążenia dość szeroki poziom możliwości zazwyczaj w skali od 1 do 10 , a nawet i wyświetlacz pokazujący nie tylko czas, ale również tempo, czy ilość spalonych podczas treningu kalorii.

Czytaj dalej...

Wraz ze spadkiem odporności mogą się nasilać objawy skórne w postaci krostek, wyprysków, grudek czy zaskórników, a same nużeńce mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów, w tym łysienia plackowatego.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Najłatwiej pozbyć się włosów ciemnych zwłaszcza w przypadku posiadania jasnej karnacji , co związane jest z obecnością dużej ilości melaniny w cebulce włosa, co odgrywa istotną rolę w zabiegu usuwania włosków.

Czytaj dalej...