Jak szybko rosną włosy? Sekrety przyrostu długości włosów

Jak szybko rosną włosy i co ma na to wpływ?

Na pewno zastanawialiście się kiedyś, jak szybko rosną włosy. Zwykle chodziło o włosy na głowie, kiedy panie chciały je zapuścić lub panowie narzekali na częste wizyty u fryzjera. Ale czy podczas kolejnej depilacji nie zastanawiałaś się jak szybko rosną włosy na nogach, skoro musisz je co chwilę golić? Stosując zwykłą maszynkę do golenia, mamy wrażenie, że tempo wzrostu włosków jest przyspieszone i dosłownie z dnia na dzień są one długie i bardzo widoczne. Czasem po kilku godzinach mamy wrażenie, że nasze nogi nie są już gładkie.

Co znajdziesz w artykule?

Od czego szybciej rosną włosy?

Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta dostarczająca witaminy oraz makro- i mikroelementy. Najlepiej wybierać składniki odżywcze będące dobrym źródłem żelaza, cynku, miedzi i krzemu oraz witaminy z grupy B, A, C i E. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami, eliminującymi wolne rodniki tlenowe, które niszczą cebulki włosów. Witaminy z grupy B uczestniczą w procesie wzrostu włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy) odgrywa rolę w procesach regeneracji włosów. Witamina B3 (niacyna), rozszerzając naczynia krwionośne, ułatwia transport substancji odżywczych do cebulek włosów, a witamina B12 zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo wymienione pierwiastki wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Warto wprowadzić zdrowy tryb odżywiania oparty na świeżych owocach i warzywach, wątróbce, otrębach pszennych, rybach, mleku, mięsie kurczaka, pestkach słonecznika, orzechach, jajkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistym chlebie. Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu.

Można też sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które dodatkowo wspomogą proces wzrostu włosa. W aptekach i drogeriach dostępne są zestawy witaminowe wzbogacone o składniki roślinne na porost włosów, a najpopularniejszymi wśród nich są skrzyp polny i pokrzywa. Można z nich przygotować także domowe płukanki.

Zdaniem niektórych badaczy szybko rosnącym włosom na głowie sprzyja regularne podcinanie, które najlepiej wykonywać 1–2 razy na 3 miesiące. Włosy wystarczy skrócić o 1 cm, aby je wzmocnić i poprawić wygląd końcówek. Wzrost włosów zależy od sposobu ich pielęgnacji. Należy używać delikatnych preparatów do mycia i odżywiania, niezawierających ciężkich składników chemicznych.

Czy podcinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną?

Zabiegi trychologiczne to zabiegi kosmetyczne, po których szybko rosną włosy. Wykonuje się: peelingi enzymatyczne, drenaż limfatyczny skóry głowy, wcierki z użyciem preparatów stymulujących wzrost włosów, elektrostymulację za pomocą specjalnych grzebieni, mezoterapię bezigłową i prądy d’Arsonvala.

Depilacja – jak szybko rosną włosy po goleniu?

O szybkości odrostu włosa po depilacji zależy kilka czynników. Przede wszystkim, w jaki sposób zostały one usunięte. Jeżeli zdecydowałaś się na użycie tradycyjnej maszynki, musisz liczyć się z tym, że już za dzień lub dwa będziesz musiała powtórzyć cały proces. Trochę skuteczniejszy może okazać się krem do golenia, dzięki któremu efekt gładkich nóg może utrzymywać się nawet około pięciu dni. Elektryczny depilator to jedna z metod, która na dłużej usuwa zbędne włoski. Golenie jest czasochłonne, ale pozbywa się włosków nawet na cztery tygodnie. Depilacja laserowa oraz IPL sprawi, że trwale pozbędziesz się owłosienia – po serii zabiegów wystarczy raz do roku przeprowadzić zabieg podtrzymujący rezultaty.

Po czym szybciej rosną włosy? Masaż skóry głowy

Wśród sposobów na szybko rosnące włosy wymienia się zwłaszcza masaż skóry głowy, który można z łatwością wykonać w domu. Należy go rozpocząć od pozbycia się obumarłych włosów. W tym celu włosy pociąga się palcami od nasady głowy do końcówek. Następnie opuszkiem palców wykonuje się lekkie uciskanie i masowanie skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż zaczyna się od strony czoła w kierunku karku. W tym czasie warto dodatkowo wcierać w skórę odżywcze kosmetyki. Pozytywne efekty przyniesie tylko, gdy będzie wykonywany systematycznie. Najlepiej masować skórę głowy codziennie przez parę minut, a najrzadziej co drugi dzień. Dobrym pomysłem jest masowanie głowy przy każdym myciu. Zabieg wzmacnia i odżywia włosy, poprawia krążenie krwi, likwiduje ból głowy i zmęczenie. Ułatwia oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka i zalegającego łoju.

Na rynku pojawiły się specjalne szczotki do włosów, które stosuje się do masażu skóry głowy, które powinny być wykonane z włosia o średniej twardości. W sprzedaży dostępne są także masażery do głowy.

Co zrobić, aby włosy szybciej rosły? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Jak szybko rosną włosy?

Włosy są cienkimi, nitkowatymi włóknami, wytwarzanymi przez naskórek. Włosy zbudowane są z keratyny, czyli białka wytwarzanego przez tzw. keratynocyty. Wyrastają z kanałów zwanych mieszkami włosowymi.

W budowie każdego włosa wyróżnić można widoczną na zewnątrz łodygę (łac.: scapus pili) oraz znajdujący się pod powierzchnią skóry trzon (korzeń, łac.: radix pili). W dolnej części korzenia znajduje się macierz.

Dochodzi w niej do nieustannych podziałów komórek, skutkiem czego jest wypychanie włosa ku górze. W ten właśnie sposób następuje jego wzrost.

Jak szybko rosną włosy? Tempo jest zróżnicowane osobniczo, a do głównych czynników wpływających na ten parametr należą:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • ukrwienie skóry głowy,
  • typ mieszka włosowego,
  • nawyki pielęgnacyjne,
  • stan zdrowia, w tym ewentualne schorzenia miejscowe oraz ogólnoustrojowe,
  • wiek, płeć,
  • miejsce na głowie/ciele,
  • pora roku i dnia.

Zatem odpowiedź na pytanie o tempo wzrostu włosa nie jest jednoznaczna.

W większości produktów jest opcja regulacji obciążenia dość szeroki poziom możliwości zazwyczaj w skali od 1 do 10 , a nawet i wyświetlacz pokazujący nie tylko czas, ale również tempo, czy ilość spalonych podczas treningu kalorii.

Czytaj dalej...

Będzie chciał wiedzieć wszystko na temat diety, może też zapytać o różne dolegliwości - przemęczenie, bóle stawów, nadwrażliwość na słońce które pozornie nie mają związku z wypadaniem włosów, mogą jednak sygnalizować to, że w organizmie rozwija się inna choroba, np.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Najłatwiej pozbyć się włosów ciemnych zwłaszcza w przypadku posiadania jasnej karnacji , co związane jest z obecnością dużej ilości melaniny w cebulce włosa, co odgrywa istotną rolę w zabiegu usuwania włosków.

Czytaj dalej...