Wczesna postać raka Pageta skóry - Objawy, diagnoza i leczenie
Rak Pageta u mężczyzn
Jak już zostało wspomniane, choć rak Pageta brodawki sutkowej dotyka przede wszystkim kobiety, nowotwór ten może rozwija się także w organizmach męskich.
U mężczyzn najczęściej umiejscawia się on w rejonie narządów płciowych, bogatych w komórki budujące gruczoły apokrynowe produkujące pot i wydzielinę.
Miejscami najbardziej zagrożonymi są moszna i prącie, dlatego symptomów takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie czy owrzodzenie nie wolno lekceważyć. Konsultacji lekarskiej wymagają również wszelkie zmiany na skórze, ponieważ rak Pageta skóry może występować w różnych lokalizacjach.
Objawy choroby nowotworowej u mężczyzn podobne są do tych występujących u kobiet, oczywiście z wyłączeniem symptomów raka piersi. Ich zaobserwowanie jest podstawą z niezwłocznej wizyty u lekarza POZ, dermatologa (w przypadku zmian skórnych), urologa lub androloga (w przypadku zmian z obrębie narządów płciowych).
Leczenie raka Pageta
Na przestrzeni ostatnich lat medycyna poczyniła ogromne postępy, jeśli chodzi o leczenie różnych typów raka piersi. Czy rak Pageta jest uleczalny? Jeśli choroba zostanie stosunkowo wcześnie wykryta i nie jest jeszcze rozprzestrzeniona, szanse na wyleczenie są duże.
W przypadku raka sutka najczęściej podejmuje się leczenie chirurgiczne, przy czym zasięg operacji zależy od rozległości powstałych zmian. Najpowszechniejszą formą terapii jest mastektomia metodą Maddena, czyli usunięcie całej piersi (wraz z węzłami chłonnymi lub bez nich) z zachowaniem mięśni piersiowych.
W przypadku choroby bardziej zaawansowanej usuwa się też mięśnie, a w przypadku jej bardzo wczesnej postaci wykonuje się niekiedy mastektomię oszczędzającą, czyli zachowującą gruczoł piersiowy, ograniczającą się do samego wyłuskania tkanki zmienionej.
U niektórych pacjentek z rakiem Pageta leczenie po usunięciu sutka uzupełnia się o chemio- lub radioterapię.
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie choroby Pageta?
Lekarz podejrzewa chorobę Pageta w razie występowania u pacjenta wymienionych powyżej objawów. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie charakterystycznych objawów w badaniach rentgenowskich, a także zwiększonej aktywności enzymu fosfatazy alkalicznej (ALP) we krwi. W praktyce u ponad połowy chorych objawy nie występują, a rozpoznanie ustala się na podstawie wyników badań radiologicznych i oznaczeń stężenia fosfatazy alkalicznej wykonanych z innych przyczyn.
W celu różnicowania choroby Pageta z innymi chorobami mogącymi wywoływać podobne objawy lekarz może zlecić oznaczenie stężeń wapnia we krwi i moczu (są zazwyczaj zwiększone), a także inne specjalistyczne badania biochemiczne, scyntygrafię kości, a w rzadkich, wątpliwych przypadkach także biopsję kości, czyli pobranie małego wycinka kości do badania pod mikroskopem.