Wczesna postać raka Pageta skóry - Objawy, diagnoza i leczenie

Rak Pageta u mężczyzn

Jak już zostało wspomniane, choć rak Pageta brodawki sutkowej dotyka przede wszystkim kobiety, nowotwór ten może rozwija się także w organizmach męskich.

U mężczyzn najczęściej umiejscawia się on w rejonie narządów płciowych, bogatych w komórki budujące gruczoły apokrynowe produkujące pot i wydzielinę.

Miejscami najbardziej zagrożonymi są moszna i prącie, dlatego symptomów takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie czy owrzodzenie nie wolno lekceważyć. Konsultacji lekarskiej wymagają również wszelkie zmiany na skórze, ponieważ rak Pageta skóry może występować w różnych lokalizacjach.

Objawy choroby nowotworowej u mężczyzn podobne są do tych występujących u kobiet, oczywiście z wyłączeniem symptomów raka piersi. Ich zaobserwowanie jest podstawą z niezwłocznej wizyty u lekarza POZ, dermatologa (w przypadku zmian skórnych), urologa lub androloga (w przypadku zmian z obrębie narządów płciowych).

Leczenie raka Pageta

Na przestrzeni ostatnich lat medycyna poczyniła ogromne postępy, jeśli chodzi o leczenie różnych typów raka piersi. Czy rak Pageta jest uleczalny? Jeśli choroba zostanie stosunkowo wcześnie wykryta i nie jest jeszcze rozprzestrzeniona, szanse na wyleczenie są duże.

W przypadku raka sutka najczęściej podejmuje się leczenie chirurgiczne, przy czym zasięg operacji zależy od rozległości powstałych zmian. Najpowszechniejszą formą terapii jest mastektomia metodą Maddena, czyli usunięcie całej piersi (wraz z węzłami chłonnymi lub bez nich) z zachowaniem mięśni piersiowych.

W przypadku choroby bardziej zaawansowanej usuwa się też mięśnie, a w przypadku jej bardzo wczesnej postaci wykonuje się niekiedy mastektomię oszczędzającą, czyli zachowującą gruczoł piersiowy, ograniczającą się do samego wyłuskania tkanki zmienionej.

U niektórych pacjentek z rakiem Pageta leczenie po usunięciu sutka uzupełnia się o chemio- lub radioterapię.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie choroby Pageta?

Lekarz podejrzewa chorobę Pageta w razie występowania u pacjenta wymienionych powyżej objawów. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie charakterystycznych objawów w badaniach rentgenowskich, a także zwiększonej aktywności enzymu fosfatazy alkalicznej (ALP) we krwi. W praktyce u ponad połowy chorych objawy nie występują, a rozpoznanie ustala się na podstawie wyników badań radiologicznych i oznaczeń stężenia fosfatazy alkalicznej wykonanych z innych przyczyn.

W celu różnicowania choroby Pageta z innymi chorobami mogącymi wywoływać podobne objawy lekarz może zlecić oznaczenie stężeń wapnia we krwi i moczu (są zazwyczaj zwiększone), a także inne specjalistyczne badania biochemiczne, scyntygrafię kości, a w rzadkich, wątpliwych przypadkach także biopsję kości, czyli pobranie małego wycinka kości do badania pod mikroskopem.

Tu opowiem pewną chyba śmieszną anegdotkę jak wiele razy wam już mówiłam, mimo, że jestem lekarzem, wcale nie jestem inna od Was i podobnie jak pewnie większość kobiet w ciąży w I trymestrze bardzo martwiłam się czy ciąża jest dalej żywa czy nie minęły mi objawy ciąży.

Czytaj dalej...

radioterapię obecnie rzadko stosowaną ; jest to najlepsza metoda leczenia u osób, które nie mogą być poddane zabiegowi chirurgicznemu lub kriochirurgicznemu ze względu na stan ogólny bądź warunki miejscowe, oraz u osób niewyrażających zgody na leczenie tymi metodami.

Czytaj dalej...

ryzyko hiperpigmentacji i hipopigmentacji - pacjenci z predyspozycją do hiperpigmentacji lub hipopigmentacji, czyli zaburzeń pigmentacji skóry, mogą być bardziej narażeni na ryzyko powikłań po depilacji laserowej.

Czytaj dalej...

Jednakże, istnieją pewne objawy, takie jak zmiany w wyglądzie skóry, utrata wagi, trudności w połykaniu, ból i zmiany w wyglądzie piersi, które mogą wskazywać na obecność raka i należy je skonsultować z lekarzem.

Czytaj dalej...