Największy pryszcz na świecie - wyzwanie dla mocnych nerwów
Nie przestawaj maszerować
Za te drobne przejawy „luksusu” w łagrowej codzienności udawało jej się zdobyć najpotrzebniejsze rzeczy. Emaliowany garnuszek, odrobinę prosa. Te dwie uzyskane drogą wymiany rzeczy wystarczyły by poczuć w żołądku dawno zapomniany ciężar sytości i odzyskać odrobinę sił.
Mordercze marsze pośród mrozów Syberii były jedną z przyczyn śmierci więźniów. Kto nie miał siły brnąć w śniegu, zostawał i zamarzał. System obozów był bezwzględny.
Kiedy okazało się, że więźniowie mają ruszyć w dalszą drogę przy pogarszającej się pogodzie, ta miarka prosa była dla Mironowej kluczowa. Dała jej siły, które wystarczyły by przeżyć wycieńczający marsz. Wiele osób nie miało tyle szczęścia:
Była wśród nas wysoka, piękna Polka. Zostawiła na wolności czworo dzieci. Była ubrana tylko w waciane spodnie i kurtkę na gołe ciało, wszystkie swoje ubrania wymieniła na chleb.
Waciaki całkowicie na niej przemokły, a potem zamarzły. Szła niedaleko ode mnie. Widziałam, jak upadła (cyt. za: M. Jakowienko „Byłam żoną enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej”).
Kto upadał, ten już nie miał szans powstać. Niewielu znajdowało w sobie dość empatii by pomóc. Każdy oszczędzał siły byle dobrnąć do końca. Zamarznięte ciało Polki znaleziono i przywieziono saniami następnego dnia. Wśród syberyjskich mrozów wystarczyły minuty, by straciła życie.
Wyciskanie krost może być niebezpieczne! Nie dotykaj trądzika neuropatycznego
Masz trądzik, którego chcesz pozbyć się natychmiast? Lepiej trzymaj ręce przy sobie! Dlaczego?
- Wyciskanie stanów ropnych sprawia, że zmiany na skórze mogą się jeszcze bardziej zaognić, a – tym samym – będą jeszcze bardziej widoczne.
- Kiedy dotykasz stanów zapalnych, ryzykujesz, że nadkazisz je bakteryjnie. W końcu nie myjesz rąk przed każdym dotknięciem twarzy, prawda? Dlatego ważne jest, aby oduczyć się tego nawyku.
- Dotykanie zmian zapalnych i ropnych może spowodować namnażanie się bakterii, a w rezultacie pojawi się jeszcze więcej pryszczy. A tego chyba nie chcesz, prawda?
Jeśli już musisz pozbyć się pryszcza, lepiej używaj kosmetyków punktowych. Ale jeśli już koniecznie musisz go wycisnąć, omijaj tzw. trójkąt śmierci!
Kontroler ruchu lotniczego
Od jego opanowania, spostrzegawczości i błyskawicznego refleksu zależy życie i bezpieczeństwo osób podróżujących samolotami. Jego praca ma też wpływ na tych, którzy znajdują się na ziemi – na lotnisku, w jego najbliższej okolicy i pod podniebnymi szlakami. Dzięki kontrolerom statki powietrzne unikają kolizji podczas lotu, a w trakcie nagłych awarii, załamań pogody itp. są kierowane na bezpieczne lądowiska.
Żeby móc pracować w tym zawodzie trzeba ukończyć szkołę średnią i zdać maturę. Trzeba też przejść rekrutację w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i trwające prawie dwa lata szkolenie w jednej ze specjalności: kontroler wieży, zbliżania albo obszaru.
Kontroler wieży odpowiada za wydawanie pozwoleń na poruszanie się samolotów w kręgu nadlotniskowym, kołowanie na pas startowy i start, oraz na lądowanie i odkołowanie z płyty lotniska. Kontroler zbliżania jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo samolotów podczas manewrów zaraz po starcie. Kontroler obszaru dba o prawidłowy i bezpieczny ruch samolotów na niebie nad naszym krajem i częścią międzynarodowych wód Morza Bałtyckiego.