Wielki pryszcz na czole - Przyczyny, leczenie i porady dotyczące pielęgnacji skóry
Pryszcze podskórne: leczenie
Po pierwsze, pryszczy podskórnych nie można wyciskać! Zmiany te są osadzone na tyle głęboko, że pryszcz może rozlać się pod skórą. Wyjątkowo łatwo też o rozdrapanie pryszcza do krwi podczas naciskania go z każdej strony. Najprostszym sposobem na pryszcze podskórne jest maść ichtiolowa, czyli niedroga maść apteczna dostępna bez recepty, która wyciąga ropę z głęboko osadzonego pryszcza na zewnątrz. Należy ją stosować ostrożnie, ponieważ bardzo brudzi. Maść nakłada się na cystę i wokół niej i zmywa po około trzydziestu minutach. Dermatolodzy przepisują ją w połączeniu z antybiotykiem, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Innym sprawdzonym sposobem na trądzik grudkowo-cystowy jest domowa kuracja retinoidami lub seria zabiegów kwasami w salonie kosmetycznym. Niektórym osobom pomaga również zmiana diety, ograniczenie słodkich napojów, słodyczy oraz tłustych potraw i mięsa. Niestety, na pryszcze powstałe ze stresu ciężko zaradzić inaczej jak zwiększoną dawką relaksu.
Niektóre pryszcze w newralgicznych miejscach łatwo pomylić z innymi zmianami skórnymi. Mogą to być:
- tłuszczaki, czyli łagodne nowotwory w postaci twardych guzków, które w przeciwieństwie do pryszczy nie mają zabarwienia i występują przede wszystkim na plecach oraz na barkach,
- włókniaki, czyli niegroźne twarde guzki lub zwisające zmiany skórne przypominające brodawki,
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które zwykle są mniejsze niż pryszcze podskórne, mają żółte zabarwienie i niewielką ciemną kropkę we wnętrzu.
Jak pozbyć się pryszczy na czole?
Podstawą powinna być tutaj odpowiednia pielęgnacja, a szczególnie oczyszczanie twarzy. Przede wszystkim trzeba wykonywać dokładny demakijaż oraz umyć twarz za pomocą żelu lub pianki. Zdecydowanie powinniśmy unikać olejków, które mogą działać komedogennie na skórę. Warto minimum raz w tygodniu wykonywać peeling twarzy enzymatyczny lub chemiczny. Dzięki temu nasza skóra będzie dogłębnie oczyszczona, ale nie rozniesiemy bakterii na resztę twarzy jak w przypadku peelingu mechanicznego.
Zobacz także
Nie należy również zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Przesuszona skóra produkuje więcej sebum, które może powodować zatkanie porów skóry. Ponadto na odwodnionej skórze może pojawiać się kaszka. Najlepiej sprawdzą się tutaj lekkie żele i kremy z kwasem hialuronowym lub witaminą E, które mają silne działanie nawilżające.
Świetnie sprawdzą się tutaj również kosmetyki, które nakładamy punktowo. Może być to na przykład przeciwbakteryjne żel do twarzy. Jeśli chcemy postawić na naturalną pielęgnację, najlepiej sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości antybakteryjne.
Jeśli odpowiednia pielęgnacja nie zadziała, a pryszcze na czole nadal będą się pojawiać, należy zgłosić się do dermatologa. Może się bowiem okazać, że jest to trądzik lub inne problemy zdrowotne i niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Apteczne produkty do walki z niedoskonałościami w najlepszych cenach zapewni Ci w doz pl kod rabatowy.
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.